Svěrák a jeho orientace

capajev
Příspěvky: 321
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

24. 8. 2023, 3:13

Ahoj, tohle bude dost ametérská otázka a tak mne prosím neukamenujte.

Je nějaký zásadní rozdíl v umístění svěráku podél a kolmo k drážkám stolu frézky? Celkem by se mi líbílo mít svěrák podél k drážkám, ale nikde jsem to neviděl a tak si říkám jestli v tom není něco principiálně špatně.

Díky za trpělivost i odpověď.
mstreicher
Příspěvky: 589
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

24. 8. 2023, 3:19

Jak budes otacet klikou, kdyz bude podelne?
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

24. 8. 2023, 3:32

capajev píše: 24. 8. 2023, 3:13 Ahoj, tohle bude dost ametérská otázka a tak mne prosím neukamenujte.

Je nějaký zásadní rozdíl v umístění svěráku podél a kolmo k drážkám stolu frézky? Celkem by se mi líbílo mít svěrák podél k drážkám, ale nikde jsem to neviděl a tak si říkám jestli v tom není něco principiálně špatně.

Díky za trpělivost i odpověď.
normální svěrák má dole šlicy pro kameny křížem, takže si ho upneš jak potřebuješ a jak se to hodí. Jak si ho dáš zaleží na tom, co chceš dělat.
Když potřebuješ 13.726° :lol: tak kameny vyndáš a utáhneš si ho tam taky tak - upínkama.
No a existují mašiny, kdy takový složitosti vůbec neřešíš a svěrák si po povolení dvou (tři) nebo čtyř šroubů natočíš za 5sec. :) úplně kamkoli.
https://image.industryarena.com/_usedma ... 31_org.jpg
Radek335
Příspěvky: 358
Registrován: 2. 2. 2017, 9:05
Bydliště: Hamry nad Sázavou

24. 8. 2023, 4:39

Jak říká Sancho Panza. Ideální koupit svěrák s otočným podstavcem. Stačí povolit dva šrouby a otočit dle potřeby.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

24. 8. 2023, 5:22

Radek335 píše: 24. 8. 2023, 4:39 Jak říká Sancho Panza. Ideální koupit svěrák s otočným podstavcem. Stačí povolit dva šrouby a otočit dle potřeby.
To sice může, ale pořád ten svěrák bude muset (jakmile bude chtít to mít skutečně rovnoběžně a nebo kolmo) jako u píp winglovat - protože běžný svěráky s točnou rozhodně nemají aretaci. Totiž jakýkoli svěrák s točnou, je vždy z samé podstaty o točnu vyšší, takže jednak výškově překáží, je daleko míň tuhý než neotočný a ještě se jako bonus :lol: , násobně déle srovnává. O ceně nemluvě.
Takže jako obvykle - všespasitelné řešení naštěstí neexistuje - svěrák s točnou má smysl používat jen a pouze tam kde je nějaký zásadní důvod.
Jinak se dává vždy, pokud to jde, přednost klasickému svěráku.
Radek335
Příspěvky: 358
Registrován: 2. 2. 2017, 9:05
Bydliště: Hamry nad Sázavou

24. 8. 2023, 5:59

Sancho Panza píše: 24. 8. 2023, 5:22
Radek335 píše: 24. 8. 2023, 4:39 Jak říká Sancho Panza. Ideální koupit svěrák s otočným podstavcem. Stačí povolit dva šrouby a otočit dle potřeby.
To sice může, ale pořád ten svěrák bude muset (jakmile bude chtít to mít skutečně rovnoběžně a nebo kolmo) jako u píp winglovat - protože běžný svěráky s točnou rozhodně nemají aretaci. Totiž jakýkoli svěrák s točnou, je vždy z samé podstaty o točnu vyšší, takže jednak výškově překáží, je daleko míň tuhý než neotočný a ještě se jako bonus :lol: , násobně déle srovnává. O ceně nemluvě.
Takže jako obvykle - všespasitelné řešení naštěstí neexistuje - svěrák s točnou má smysl používat jen a pouze tam kde je nějaký zásadní důvod.
Jinak se dává vždy, pokud to jde, přednost klasickému svěráku.
S tím souhlasím a záleží na prioritách tazatele. Určitě ale není srovnávání o dost delší (nepočítám, když jsou na svěráku vodící kameny do drážek). Stačí svěrák párkrát cvičně ustavit a není problém mít za 2.minuty hotovo. :)
capajev
Příspěvky: 321
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

24. 8. 2023, 6:13

Díky všem za odpovědi, mám jasno a svěrák otočí o 90 stupňů, alespoň na zkoušku jestli mi to bude vyhovovat jak si myslím. Na hodinky je vyrovnaný věru za chvilku (ale každou hodinu bych to dělat nechtěl :-)).

@mstreicher : jedná se o bezšroubý svěrák, je pouze z vrchu imbus bez klasické kliky.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8165
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

24. 8. 2023, 7:03

mstreicher píše: 24. 8. 2023, 3:19 Jak budes otacet klikou, kdyz bude podelne?
Dá se použít očkový klíč s ráčnou, zatím mi tam vždycky nějaký pasoval.
Aleš Procháska
Radek335
Příspěvky: 358
Registrován: 2. 2. 2017, 9:05
Bydliště: Hamry nad Sázavou

24. 8. 2023, 10:23

prochaska píše: 24. 8. 2023, 7:03
mstreicher píše: 24. 8. 2023, 3:19 Jak budes otacet klikou, kdyz bude podelne?
Dá se použít očkový klíč s ráčnou, zatím mi tam vždycky nějaký pasoval.
Nebo prostě otáčet šroubem rukou a jen dotáhnout klikou. Žádná věda, taky to tak dělám :D
adam410
Příspěvky: 92
Registrován: 28. 3. 2022, 8:54

25. 8. 2023, 6:15

Mám pevný zverák ktorý má iba drážky na kamene
Ako sa dá čo najrýchlejšie zrovnať ? Nedokážem ho zrovnať na freze do dvoch stoviek ...
Dajú sa kamene kúpiť ? Na freze mám inú T drážku ako na zveráku a mám tam vyrábané iba z mosadze
Obrázek
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8165
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

25. 8. 2023, 6:48

Já je kupuju tady
https://www.hoffmann-group.com/CZ/cs/ho ... 60?tId=645
ale je to běžná věc, budou k dostání u každého výrobce svěráků nebo strojírenského dodavatele.
Aleš Procháska
zverodoktor
Příspěvky: 2995
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

25. 8. 2023, 9:07

adam410 píše: 25. 8. 2023, 6:15 Mám pevný zverák ktorý má iba drážky na kamene
Ako sa dá čo najrýchlejšie zrovnať ? Nedokážem ho zrovnať na freze do dvoch stoviek ...
Dajú sa kamene kúpiť ? Na freze mám inú T drážku ako na zveráku a mám tam vyrábané iba z mosadze
Obrázek
Ak bazíruješ na veľkej presnosti usadenia, možno budeš trochu sklamaný. Tie drážky na kamene obvykle nebežia "v nule" s pakňami. S nejakým podobným socíkovým nepoužitým zverákom mi prišiel aj origo merací protokol z továrne a tam uvádzajú namerané 0,04 a to bol menší zverák. Tieto zveráky neboli robené zrovna ako etalón presného nástrojárstva. Určitou možnosťou je osadiť kamene a priamo na fréze zrovnať osadenie pre pakne. Istý predpoklad je, že vedenie frézy ti beží lepšie ako tá nepresnosť na zveráku, čo na staršom vyčvachtanom stroji nemusí byť vôbec pravda.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2265
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

25. 8. 2023, 10:19

Tohle by co do přesnosti mohlo vyhovět :)

https://www.hschmidt.com/product/precis ... city-v0-4/
vruboun
Příspěvky: 368
Registrován: 25. 3. 2010, 7:11

25. 8. 2023, 10:27

Ahoj, na poloze svěráku až tolik nesejde, když si ho dáš podél tj. kolmo paknama k drážce, tak při chlazení ti voda alespoň nebude stékat po svěráku mimo stůl. Na druhou stranu budeš omezený délkou upnutého kusu.
Na kameny se to vyrovná rychle, ale pokud budeš chtít vyšší přesnost tak to chce doladit na hodinky. Některý svěráky můžou mít i prohnuté čelisti, tam už to půjde těžko vyrovnat.
Na rychlý nastavení svěráku jsem si udělal zkrácenou kličku, tak aby mi prošly prsty nad stolem a zachoval jsem si zdravé klouby prstů. Vzal jsem starý očkový nebo trubkový a uřízl ho a kolmo navařil kulatinku a byla klička. V poslední době jak se stávám línější na rychlé přestavení používám aku vrtačku. Za pár korun jde koupit přechodka se šestihranem na čtyřhran pro golu a na pomalé otáčky vrtačky je to hned. Utažení samo už velkou klikou.
mirek53
Příspěvky: 201
Registrován: 9. 6. 2018, 8:52

25. 8. 2023, 11:52

capajev píše: 24. 8. 2023, 3:13
Je nějaký zásadní rozdíl v umístění svěráku podél a kolmo k drážkám stolu frézky? Celkem by se mi líbílo mít svěrák podél k drážkám, ale nikde jsem to neviděl a tak si říkám jestli v tom není něco principiálně špatně.
Záleží na tom, co obrábíš. Pokud chceš po fréze výkon, ubrat kus materiálu, tak platilo a bude platit, že tlaky od nástroje má zachytávat pevná čelist svěráku. Takže při obrábění měj pořád na mysli, aby ti nástroj nevyhodil kus ze svěráku, aby byl obrobek opřený proti řezné síle od nástroje. Stačí chvilka nepozornosti, míň dotažený svěrák... a je po radosti :). Pokud ale do obrobku dloubeš nějakou malou frézičkou, tak na tom tolik nezáleží. Ty zmiňuješ bezšroubový svěrák a u těch bylo původně primární určení pro brusičkou potřebu, tedy nebylo zapotřebí nějaké velké síly upínání, Tam bych byl opatrný s tou pevností upnutí a spíše orientoval polohu svěráku k tomu opření proti nástroji. Nefrézoval jsem na něm a při broušení jsem nepotřeboval zkoušet pevnost upnutí. Teď jsem chtěl pro zajímavost najít upínací sílu tohohle svěráku, ale nikdo z prodejců ji neuvádí.
Odpovědět

Zpět na „pro frézku“