Svěrák a jeho orientace

capajev
Příspěvky: 321
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

25. 8. 2023, 12:47

mirek53 píše: 25. 8. 2023, 11:52 Záleží na tom, co obrábíš. Pokud chceš po fréze výkon, ubrat kus materiálu, tak platilo a bude platit, že tlaky od nástroje má zachytávat pevná čelist svěráku. Takže při obrábění měj pořád na mysli, aby ti nástroj nevyhodil kus ze svěráku, aby byl obrobek opřený proti řezné síle od nástroje. Stačí chvilka nepozornosti, míň dotažený svěrák... a je po radosti :). Pokud ale do obrobku dloubeš nějakou malou frézičkou, tak na tom tolik nezáleží. Ty zmiňuješ bezšroubový svěrák a u těch bylo původně primární určení pro brusičkou potřebu, tedy nebylo zapotřebí nějaké velké síly upínání, Tam bych byl opatrný s tou pevností upnutí a spíše orientoval polohu svěráku k tomu opření proti nástroji. Nefrézoval jsem na něm a při broušení jsem nepotřeboval zkoušet pevnost upnutí. Teď jsem chtěl pro zajímavost najít upínací sílu tohohle svěráku, ale nikdo z prodejců ji neuvádí.
Díky moc za vysvětlení. Obecně používám malé frézy obvykle do 12mm, když používám frézy větší např. čelní válcová 50mm, úběr mám zas v desetinách. Mám FN20 a snažím se k ní být hodný. Ale jak se s frézkou učím tak občas to neodhadnu a dám pro daný nástroj prostě moc. Podle zvuku naštěstí slyším že to není ono a pak ubírám a zpomaluju (to už je však úplně jiný příběh).

Upínací sílu toho mého svěráku jsem našel 2500 daN
https://eshop.markagro.cz/presne-brusic ... 00780.html
Odpovědět

Zpět na „pro frézku“