Převoz a stěhování FA2U

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Rambo007
Příspěvky: 189
Registrován: 9. 6. 2013, 7:56

25. 8. 2023, 10:19

Mám možnost pořídit frézku FA2U, dle informací 940 kg. Jednak je umístěná v unibuňce a netuším jak jí dostat zevnitř normálními dveřmi. Asi se bude muset rozebrat a netuším náročnost takové demontáže a potom montáže. Pokud poradíte budu rád. K dispozici mám dodávku nebo plaťák na auta , ovšem s dírou uprostřed a normální paleťák. Mám pocit, že bez vysokozdvižného vozíku to nemám šanci naložit. Vzhledem ke zkušenostem zdejšího fóra bych nerad vymýšlel vymyšlené. Jaké jsou rady pro takové stěhování? SU50 jsem nakládal jeřábem na kontejner a sundaval nosičem 10t kontejneru, ale to bych musel u té dodávky uříznout střechu :-)
zverodoktor
Příspěvky: 2995
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

25. 8. 2023, 10:57

Ahoj,
možno ak vykloníš stôl na doraz, dvermi prejde. Zloženie pozdĺžneho stola nieje až taká katastrofa, stačí vytiahnuť skrutku, lištu z rybiny a 2 ľudia stôl poľahky dajú dole. Ak by bolo nevyhnutné dať dole aj priečny suport, treba odmontovať prevodovku ktorá je naľavo, skriňu prepínačov vpravo. Skrutky sú zhora na tele priečneho suportu pod montážnymi otvormi prekrytými plechom. Demontáž nieje sprevádzaná žiadnymi zákernosťami, je však užitočné mať pomocníka na pridržiavanie. Ja som ho nemal, tak som si pomáhal žirafou s gurtňou.
Ešte ma napadlo, bude treba odpojiť dráty vedúce do koncových spínačov na suporte. Je dobré mať fixku a kus lepiacej pásky na označenie, ja som mal všetky rovnakej farby ( a nemal štítky) a trochu som sa potom pri spätnom zapájaní zapotil. Lepšie sa odpájajú v tej pravej dolnej krabici, je tam svorkovnica.
Frézku som (presnejšie jej maďarský klon ME1000) sťahoval autom z rukou, gurtňa sa dáva cez trám v hornej časti frézky. Von z budovy išla "po svojich" na guľatinách.
V tvojom prípade asi ten vysokozdvižný vozík bude najlepšia možnosť, popýtaj sa domácich v mieste nakladania, obvykle sa nejaký v okolí vyskytne.
P.S.: Ak by si priparkoval zadok auta rovno k dverám tej unimobunky, nešla by fréza šupnúť do auta po rúrach ako po kolajniciach? Neviem aký by si tam mal výškový rozdiel medzi unimobunkou a podlahou auta.
Naposledy upravil(a) zverodoktor dne 25. 8. 2023, 11:02, celkem upraveno 1 x.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
titel
Příspěvky: 339
Registrován: 29. 5. 2017, 12:30

25. 8. 2023, 10:59

Ahoj.
U verzie FA2U vieš vytočiť stôl a možno 90kami dverami by si prešiel (Sám som ju tak raz sťahoval), ale je lepšie dať stôl dolu. Jednoducho odmontuješ pravú a ľavú stranu a vytočíš skrutku. Potom povolíš a vyberieš klín (nezabudni vyšróbovať aretačnú skrutku v strede ktorá fixuje klín) stôl už len vytiahneš do jednej strany. Je to na 2 chlapov.
Zdvihnúť frézu vieš aj lepšou dielenskou žirafou. Samozrejme odľahčiť ako sa len dá, t.z. hlava dolu, prípadne aj trám, aj keď ten trám veľmi pomôže pri uväzovaní a teda dvíhaní.
Chce to nejaké skúsenosti so sťahovaním strojov, pohnúť rozumom, dávať si pozor a dostaneš ju tam kde chceš. Je to váha, ale nie zas taká strašná.
Stôl naspäť analogicky, iba treba dávať pozor aby skrutka pri nabiehaní na klín bola v jednej pozícii. Vyskúšaj si ju nahodiť na skúšku bez stola a hneď zistíš o čom hovorím.
Je to už nejaký čas čo som ju mal, tak dúfam že som na niečo nezabudol.
titel
Příspěvky: 339
Registrován: 29. 5. 2017, 12:30

25. 8. 2023, 11:00

Zas si ma predbehol :lol: :lol: :lol:
deny
Příspěvky: 57
Registrován: 31. 8. 2016, 7:37
Bydliště: Brtnice

25. 8. 2023, 4:12

Tak to kup všechno dohromady, teda i s tou unimo buňkou a máš to vyřešené. :roll: :lol: :D
zverodoktor
Příspěvky: 2995
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

25. 8. 2023, 4:35

titel píše: 25. 8. 2023, 11:00 Zas si ma predbehol :lol: :lol: :lol:
No ale zase keď dá tie naše posty dokopy, výborne sa dopĺňame :lol:
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
nellospeed
Příspěvky: 217
Registrován: 14. 3. 2018, 4:52

25. 8. 2023, 7:33

Už jsem stěhoval dost mašin, základem na rovině používám trubku průměr 45 a na straně navařenou matici M16, nato dám ráčnu a zcela samostatně posunuju mašiny po rovině, dělám to tak protože většinou nemá nikdo čas mi stim pomoct, dá se na tom i mašina natočit. dál jsem používal fošny podložený cihlama a pokud bylo k čemu přivázat tak hupcuk. Jednou jsem neměl jeřáb a f3 frézu jsem musel stáhnout z plaťáku dolů navíc nebyl připojenej a stál jen tak, no popravdě dodnes nechápu jak se mi to povedlo a už bych se do toho nikdy nepouštěl ani omylem páč je to dost nebezpečný, vozejk se překlání a houpe a mašina má skoro dvě tuny, toto bych fakt nedoporučoval...
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

25. 8. 2023, 8:04

nevymýšlel bych různý nebezpečný voloviny
zavolej nějaké odtahové službě v okolí, budou mít auto s rukou a za hodinu není co řešit
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4891
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

25. 8. 2023, 8:14

testone píše: 25. 8. 2023, 8:04 nevymýšlel bych různý nebezpečný voloviny
zavolej nějaké odtahové službě v okolí, budou mít auto s rukou a za hodinu není co řešit
... ano,ano, ano. Stůl sundáš pouze jednou. Velmi často tam jsou praské díly se kterými stroj žije, ale když to shodíš budeš mí starosti. Pkud nejsi zkušený borec, potom bych se do toho ROZHODNĚ nepouštěl. To snad raději udělat díru v bezcenné bunce. Když šla dovnitř, tak musí jít i ven.
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

27. 8. 2023, 11:35

Že by nešla fa2u Devadesátkama dveřma to se mi nezdá. Já stěhoval Devadesátkama fa3u bez rozebrání. Sice pakárna a spoustu běhání a natáčení stolu, ale prošla.
zverodoktor
Příspěvky: 2995
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

27. 8. 2023, 2:21

elbarto píše: 25. 8. 2023, 8:14 .. ano,ano, ano. Stůl sundáš pouze jednou. Velmi často tam jsou praské díly se kterými stroj žije, ale když to shodíš budeš mí starosti. Pkud nejsi zkušený borec, potom bych se do toho ROZHODNĚ nepouštěl. To snad raději udělat díru v bezcenné bunce. Když šla dovnitř, tak musí jít i ven.
Jasné že je najjednoduchšie nič nerozoberať. Ale nakoľko za pol hodinu to zvládol veterinár, netreba sa toho konkrétne pri tomto stroji báť. Tam nemá ani čo byť prasknuté, okrem matice a klinu v tom stole nič nieje.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
titel
Příspěvky: 339
Registrován: 29. 5. 2017, 12:30

27. 8. 2023, 6:12

Presne ako píše zverodoktor. Ten stôl je pri opatrnosti a s pomocníkom triviálna vec. Navyše už aj keby tam bolo niečo ulomené, tak nezaškodí to skontrolovať a minimálne vybrať.
Rambo007
Příspěvky: 189
Registrován: 9. 6. 2013, 7:56

1. 10. 2023, 5:07

Děkuji všem za rady, a dovolím si komentář z poločasu. Použít na to dopravce s rukou není řešením, protože rukou, ani jeřábem se dozadu do buňky sáhnout nedá. A navíc bych se připravil o zážitek :-) Nedokáži si představit jak by se to dalo vytočit dveřmi 90 cm. Skoro bych si troufnul tvrdit, že to nejde, ale jestli to někdo dovedl, tak klobouk dolů. Připravil si trubky, navařil matice a zjistil, že oboje dveře jsou 80cm... Stůl tedy musel dolů, ale asi jste měli na mysli sundání jenom vlastního pojezdového stolu. Mně přišlo jednodušší sundat celý stůl včetně nohy. Dole čtyři imbusy zalité tmelem a barvou a na pravé rybině vymezovací lišta. 4tyři šrouby a tři čepy. Ty mne trochu překvapily, Nejprve jsem myslel, že to jsou další šrouby a útočil na ně imbusem, ale naštěstí jsem jeden takto vytáhnul a potom v ostatních závitníkem vyčistil závit a vytáhnul. Nevidím, může to být ale moje neznalost, proč by to bez problému nešlo zase smontovat zpátky. Obě části, váhově vyrovnané mám teď na paletě. Výška prahu buňky je 40 cm, což je úplně shodné jako výška dodávky. Takže paleťákem bych to měl v pohod přejet. Rébusem pro mne je co všechno bylo součástí této frézky, komu se co líbilo přede mnou a naopak co jsem přivezl a nepatří to k tomu, ale o tom jiný příspěvek.
Přílohy
20230930_183540.jpg
20230930_183433.jpg
Rambo007
Příspěvky: 189
Registrován: 9. 6. 2013, 7:56

2. 11. 2023, 11:14

Tak abych poskytl zpětnou vazbu, eventuálně rady těm kdo budou rovněž stěhovat. Dbal jsem všech rad, vyrobil trubky s maticí a jediné co jsem neakceptoval nechat to profesionální firmě. Jsem hobík a tak bych se tím ochudil o zážitek a nemohl se potom poplácat po zádech :-) Na místě v buňce jsem zjistil, že zárubně jsou 80 cm, takže stěhování v celku se tím vyloučilo. Nevím jestli jste radili sundat pouze horní část stolu, nebo celý i s nohou. Mně přišlo lepší, kvůli manipulaci a váze sundat celý stůl včetně nohy. Odmontoval jsem tedy pravou svislou rybinu. Trochu mne zaskočily čepy, vše zalepeno bordelem a časem. Ty nemají v sobě imbus, jak jsem předpokládal, ale závit M5. Za ten se potom daly vytáhnout. K tomu jsem musel odpojit elektroniku, ale kabeláž je dobře značena. Dodávkou se mi podařilo couvnout až ke dveřím, jenom jsem musel vykopat díry pro zadní kola, aby byla v rovině s podlahou. Negativem bylo, že se potom z buňky dalo chodit jenom skrz dodávku. Při vykládce jsem využil výtahu na auta který v garáži mám a dodávku spustil o 40 cm níže a v pohodě po rovině vyjel ven. Potom už následovala výtahem přeprava o patro níže. Pomocí kočky jsem namontoval stůl s nohou zpátky, což byla úplně jiná práce než když jsem ho sundával v "teplých". Takže další hračka ve sklepě a teď se s ní jenom naučit.
Přílohy
20231022_175033.jpg
20231017_113146.jpg
20231016_174759.jpg
20231017_112911.jpg
20231016_174759.jpg
20231022_135047.jpg
20231022_135203.jpg
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4891
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

2. 11. 2023, 12:35

Dej prosím zpětnou vazbu co stál stroj s podobnou pakárnou. Nedávno jsme se byli a to dokonce 2x na podobné zahradní stroje. Frezky někdo zatáhnul do zahraních domků a zahrady se za 50 roků značně zmenily. Lidem co prodávají nedochází, že stěhování bude dražší než stroj. Proto s oblibou říkám "za železo nebo nasr.." Vyšinutost prodávajích i nadšeni kupujících mě často zaráží. Začínám už raději nakupovat u obchodníku se strojema. Vyzkouším, naložím ještěrkou nebo častěji portálákem jeřábem, dostanu fakturu s DPH a neřeším podobná jebání :-) Máš frézku v bunce ? OK tvůj problém, výtáhni jí ven a dostaneš prašule.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“