Nefunguje klíma

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
r4cv
Příspěvky: 2694
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

5. 9. 2023, 10:19

celý systém beží, ako bez poruchy.
vnútorná jednotka je zapnutá, ventilátor beží. vonkajšia jednotka je zapnutá, kompresor tlačí, rúrka na výstupe je studená (resp. teplá) ale toto sa nedopraví až do vnútornej jednotky. na vstupe vnútornej jednotky sú rúrky s cca izbovou teplotou. to že to nejde zistím len tak, že z výstupu ani po dlhom čase nejde studený/teplý vzduch.

ak by nečistota zalepila exp. ventil, ten je vo vonkajšej jednotke, tak ten by sa mal vymeniť aj s celou jednotkou. jedine, že by tam tie špiny boli dve, a zapchali aj tú novú jednotku. pri "servise" sa to len pohlo a za čas to zas prešlo okruhom a zapchalo znova.
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

5. 9. 2023, 12:01

Je to trochu mimo - ale dějí se věci ...

Kdysi když začínaly oktávky, vyfasoval jednu z prvních // ještě se neprodávaly // můj šéf. Hned si to dal na dílnu - litý kola a tak. No a nějaký darebák mu dal do hadičky od podávacího čerpadal ložiskovou kuličku nepatrně menší nežli vnitřní průměr hadičky. Při volnoběhu to běželo a jak se přidal plyn kulička dosedla na náústek a ucpala to. Motor zdechl, kulička odpadla...

Asi po patnácti letech jsem se bavil s vedoucím servisního střediska a on mi popisoval záhadnou oktávku, kde vyměnili snad všechno včetně motoru. Když zkoušeli zda běží podávací čerpadlo tak to samosebou "dávalo" a oni to vypnuli aby benzin netekl po podlaze, dřív nežli to tu kuličku vyfluslo. A tak tam oktávka stála jako memento jednoho neřešitelného případu.

Tak jsem mu to vykecal. On tedy prohlásil že to je pitomost, ale druhý den volal že jo a že když ta kulička vypadla, že mu málem navalilo.
r4cv
Příspěvky: 2694
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

5. 9. 2023, 5:42

ja som guličku zatiaľ nenašiel a hlavne musela by sa samostvoriť po 5-tich sezónach.
požičané komponenty sú už v aute,zajtra ich vrátim. cez víkend idem vyťahovať trubky von.
Pepa Žhář
Příspěvky: 417
Registrován: 23. 1. 2011, 5:16

5. 9. 2023, 7:30

Ahoj, no nevím zdali by to mohlo s tímto problémem souviset , ale stalo se mi u hydrauliky ze se vnitřní cast hadice asi jak je vrstvena tak odchlipla a udelala pytel ktery udelal spunt , bylo to v nejakem ohybu , ale pokud tam jsou trubky tak muj příspěvek berte jen jako kdyby :D
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1189
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

6. 9. 2023, 6:19

Napadla ma ešte jedna vec. Keď je všetko správne, nová náplň, všetko beží a nejde to, nebude porucha v kompresore(čerpadle)? nejaká mechanická porucha membrány/hnacej hriadele/tesnenia ? Dá sa nejako zmerať či cez to ide prietok?

Ešte by to mohol byť zlý snímač (teplotný, tlakový...), ktorý možno ajnejako ovplyvňuje ten štvorcestný ventil
oshurty
Příspěvky: 165
Registrován: 18. 10. 2013, 1:24

6. 9. 2023, 1:44

Máme asi 15let LG ( chladí / topí), jednou za rok vysavaček vyluxovat vnitřní jednotku, jednou za 5 let servisák na kontrolu.. Max. spokojenost ( musím zaklepat, abych to nezakřik :) )

S autem mám taky zkušenost podobnou te kuličce--- ještě u Vectry (měla najeto cca 200k km, mi po přejezdu jedné dilatace na mostě přestala jet. , - odtah do značkového servisu , týden laborování, demontáží, montáží a výsledek NULA. po asi týdnu jsem se bavil s kamarádem jaký mám problémy s autem a on povídá - ať zkusej rozpojit výfuk před katalyzátorem a hle - motor šel. Příčina? na té ditataci při tom drcnutí se vysypal katalyzátor a ucpal výfuk......
r4cv
Příspěvky: 2694
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

7. 9. 2023, 6:01

Tak som to demontoval a odviezol.
včera to hneď servisák (zas iný, lepší) zapojil u seba, aby ju vyskúšal.
prvý dojem je že ide, len tam bolo málo chladiva. možno som to dobre nevysal pred odpájaním, možno už vidíme smer hľadania chyby.
cez víkend chcem vytiahnuť trubky von.
atlan
Příspěvky: 3347
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

7. 9. 2023, 5:12

Az to opravis presun sa kumne, nejde mi poriadnenklima na aute :(
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2691
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

7. 9. 2023, 5:18

r4cv píše: 7. 9. 2023, 6:01 Tak som to demontoval a odviezol.
včera to hneď servisák (zas iný, lepší) zapojil u seba, aby ju vyskúšal.
prvý dojem je že ide, len tam bolo málo chladiva. možno som to dobre nevysal pred odpájaním, možno už vidíme smer hľadania chyby.
cez víkend chcem vytiahnuť trubky von.
Kam jsi vysával chladivo? U Toshiby se chladivo natáhne do jednotky, a jednotka se odpojí. Po připojení se pak zase pustí do okruhu.
r4cv
Příspěvky: 2694
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

7. 9. 2023, 7:48

Komresor si vysaje chladivo z trubiek do seba. Robil som to prvý raz, tak sa asi stala chybička a vypol som to zavčasu.
Alebo to súvisí s tým, ako to nechladilo.
r4cv
Příspěvky: 2694
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

29. 10. 2023, 9:26

Po mesiaci mám malý pokrok s klímou.
kompresor je v poriadku, tesnosť OK. odskúšané dusíkom.
Po chorobe som včera konečne vyliezol na strechu a vytiahol trubky von. A pravdepodobne som našiel príčinu.
20231028_141230a.jpg
V jednom mieste sú trubky zoxidované, mastné. tu niekde bol únik chladiva. otázne je len, či oxidácia je príčina úniku alebo naopak. zajtra trubky natlakujeme a ak bude výsledok pozitívny (únik tlaku) tak máme príčinu.
S.rú ma 2 veci:
-zatiaľ žiadny servisák čo tu bol nezmeral skutočné tlaky a tesnosť. toto sme mohli vedieť už dávno, ale to by niekto musel rozmýšľať a prípadne ešte aj pracovať
-táto oxidácia bola celý čas v priestore za kompresorom, kedykoľvek prístupná, stačilo odstrániť izoláciu. viditeľné to skončilo 10cm od konca izolácie.
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

31. 10. 2023, 8:24

To je nějaký poměděný hliník? Měď by se na povrchu pokryla měděnkou a do hloubky by oxidace nepostoupila.
r4cv
Příspěvky: 2694
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

1. 11. 2023, 7:55

trubky sú z medi. len hrúbka steny sa robí 0,8mm a viac.
ja mám asi tú najtenšiu.
neviem, aké zlúčeniny vzniknú pri styku chladiva s atmosférou alebo tým plastom. a možno len v trubke bola prímes dačoho.

ešte mám info od servisáka, že klíma nemusí vždy hlásiť únik chladiva. mala by, ale niektoré to proste nerobia. :(
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

1. 11. 2023, 8:28

Jo jo ,nahlásit únik a zaplatíš ozonovou díru nad celou planetou :lol: pak koukneš na telku a tam na americkým vrakovišti ustříhávaj hadice klimatizace a mají srandu z toho jak to syčí .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 11. 2023, 11:55

Me to prijde jestli to neni elektricka koroze.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“