Porovnání // test // motorů 1,5 kW z Ali

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Telemaster
Příspěvky: 379
Registrován: 3. 4. 2016, 1:47

15. 9. 2023, 5:02

Ahoj, mohu se Tě ještě prosim zeptat jaké používáš k těmto vřetenům měniče ? Ty co se dají koupit k vřetenům v setu ? Děkuji
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

15. 9. 2023, 8:35

Telemaster píše: 15. 9. 2023, 5:02 Ahoj, mohu se Tě ještě prosim zeptat jaké používáš k těmto vřetenům měniče ? Ty co se dají koupit k vřetenům v setu ? Děkuji
Těch měničů je kupa a určitě neznám všechny. U těch "čínských" navíc fakt nevíš co pošlou.

Takže historicky používáme měniče Teco. Jsem velmi konzervativní a navíc je to výroba a potřebuji když něco zdechne tak to vyměnit, nastavit a pokračovat. Navíc jsme koupili dost měničů nežli skončila firma Konzult co je prodávala. První jsem kupoval někdy v 96 a i když je to už asi čtvrtá generace, tak je myslím mám dost "ošahané" a vím co si mohu dovolit.

Před časem jsem měl tady na foru diskusi s Mexem ohledně skalárního / vektorového řízení a on mne upozornil na měniče Fuji Frenic Ace. Koupil jsem ho na zkoušku a musím konstatovat že to je jiná liga. Hlavně mají hodně dobře udělaný autotuning. Nastavíš počet polů, frekvenci a ostatní si "doměří" sám. Ostatně když jsem testoval tyhle motory tak jsem to zkoušel většinou s tím Fuji.
Mimochodem měnič Teco 2,2 kW měl s motorem 2,2 kW už docela starosti // fungoval - ale ... //, zatímco Fuji 2,2 kW s ním cvičil jedna báseň.
Vzhledem k tomu, že cena je prakticky shodná bych ti jej doporučil.

Čínský měnič v setu jsem koupil jen jednou a už to neudělám. Byl to motor 60k ot, 300W a měnič měl být tedy 1000 Hz. Poslali mi nějakou sračku na 600 Hz s tím, že do EU nelze. Už se to tu probíralo. Nebyl ani nastavený - kdybych jej připojil k motoru, tak by motor shořel. Když jsem ho připojoval ulomil jsem kousek té krytky. Za trest jsem ho dal k šajráku :) .
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

15. 9. 2023, 9:50

Dawe se ptal na objímky - takže :

Objímek jsem pár kupoval, ale velké nadšení nevzbudily. Do průměru 80 jsou z extrudovaného profilu ty větší jsou už odlitek.
domecky.png
Ty extrudované profily nejsou zase tak moc přesné. Protože je to opískované až běda nedá se moc poznat zda je díra a základna obrobená, ale asi ne. Vzhledem k tomu, že to definuje polohu vřetene je to bída. Navíc je docela blbé, že jsou tam již vyvrtané díry a někde by se docela hodilo tam mít závit. Malá nepříjemnost je, že jsou porůznu otlučené. Minimálně je tedy pořeba zkontrolovat rovinu základny a upínací otvor a případně to zaškrabnout / začistit.
Ten odlitek je tedy obrobený, ale co jsem měl v ruce tak hnusně. Navíc to bylo hrubě opískované. Pokud je to na nějaký přípravek tak budiž. Na jednoduché hobby stroje bych minimálně dorovnal kolmost planžetou.
Ty extrudované 80 jsou navíc k sehnání jen 55 mm dlouhé a to je docela málo. Dával jsem tedy ty objímky dvě :
dvojdomek.png
Je hodně znát jak se zvedne tuhost, ale musí se dávat bacha na tepelnou roztažnost, aby to nekroutilo základnu.

Takže lepší volba je ta odlitá objímka // je dlouhá 80 mm // ale stáhnout jí na plech // do té mezery // a obrobit přesně díru a základnu. Je s tím ale dost práce a je pak už otázka zda se nevyplatí to vyrobit celé. Můžete si tak definovat přesně rozměry držáku, případně si do něj rovnou udělat trysky chlazení atd.

Zkoušel jsem udělat objímky z materiálu Murpec a zdá se to být lepší nežli hliník.
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

16. 9. 2023, 2:12

Milane je vtipne, jak casto skoncime u stejneho reseni. :)

Ptal jsem se na objimky, protoze jsem nekdy kolem r 2021 resil take ulozeni valcoveho ATC vretynka s lepsi tuhosti a take jsem dospel k tomu, ze kupovana levna "piskovana varianta "objimek neni prilis presna. Tak me zajimalo jak jsi to resil ty.
Ja nakonec (delal jsem tech vreten s tuhym uloznenim jen 6ks) taky skoncil u dvojice objimek, pro vretynko D 56mm nakupoval piskovane D 55mm a nakladal s nimi jako s odlitky. Obrobil tak, aby byl otvor skutecne valcovy a jeho osa rovnobezna s rovinou upinaci plochy.
Edit: k tomu Murpecu, jestli myslis ten plast tak to bych rozhodne nepovazoval za vhodne reseni podobneho drzaku. Vzdyt bude mit modul pruznosti radove mensi i nez ten hlinik, tipuju pod 5GPa vs 70GPa.
Přílohy
moje ATC vreteno ruzne upinace soustruzeni objimky upevneni (6).jpg
vretena 2021 frezovani slow BT40 fast SK15 (2).jpg
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

2. 10. 2023, 7:50

robokop píše: 13. 9. 2023, 3:49 Diky za porovnavku
Jinak rattm mam na nekolika strojich a velmi spokojenej. Ted resim vetsi elektrovreteno s hsk 63 na robota tak taky napisu nejakou recenzi
To je číňan? Takhle z fotky je to velmi podobné mě notoricky známému vřeteni JQX od Hiteca https://www.hiteco.net/en/products/bi-r ... 110.101427
Což jsou nejběžněji používaná vřetena na 5-osých strojích na dřevo - tam to běhá přes měnič Bonfiglioli - ten je sdílený , má dvoje parametry, protože krom vřetene řídí i vrtačku . K vidění aktuálně uprostřed pavilonu Z :D
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 10. 2023, 9:43

ano cinan
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

5. 10. 2023, 7:52

Ještě me napadlo, Robokope - nepíšeš sice, co s tím vřetenem hodláš obrábět, nicméně si dovolím jeden celkem zásadní poznatek - ten Číňan je evidentně kopii Itala. No a Ital měl právě u prvních sérií mašin problém s uvolňováním nástroje. Prostě stačil znečištěný kužel, nebo podobná malichernost a protože to vřeteno je kompaktní (jelikož je určeno pro pětiosy) má poměrně malý uvolňovací válec, jeho síla prostě občas nestačila vytlačit kužel z upínače. Proto se záhy mašiny opatřovaly retrofitem - multiplikátor a malý, 5l vzdušník, což slouží k zvýšení tlaku v tom okruhu uvolnění nástroje na nějakých 10-12 bar. Od té doby se problémy už nevyskytují .
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 10. 2023, 8:28

Vidis. Ja jsem si rikal ze to bude dobre podeprit vetsim uvolnovacim tlakem a tak jsem i bez teto informace hodlal pouzit nasobic tlaku. Je to malinkate. Ten pist nemuze mit silu.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

25. 10. 2023, 9:33

https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... 1802i4c6Cg

Toto odporučil Milan199 na predošlej strane, zrovna bolo za 132 euro, tak som zvedavý, čo mi príde :D
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 868
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

25. 10. 2023, 12:06

Já osobně tedy využívám vřetena právě od G-penny, ale vodníky a s keramickými ložisky (obvykle jen na dřevo), a zatím spokojen. Vřetena jsou supertichá, nejhlučnější je svist vzduchu kolem matice/nástroje, a pokud jsem narazil byť jen na trochu divný zvuk ložiska, rovnou mi posílali nové vřeteno. Zem mají vždy připojenou, chlazení je dobré. Matice mi poslali vždy vyvažované.
A teď už dělají i s přetlakem na ložiskách, aby se nemohla dostat naprosto žádná nečistota přes labyrint (který taky není úplně jednoduchý).
Takže za mě super, a umí i posílat z EU.
Prodávají i levnější varianty, ale to si myslím že nevyrábí oni, jen přeprodávají. Ty jejich jsou taky o něco dražší (2.2kw cca 6000,- s poštovným)
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Telemaster
Příspěvky: 379
Registrován: 3. 4. 2016, 1:47

25. 10. 2023, 2:49

Pipik píše: 25. 10. 2023, 12:06 Já osobně tedy využívám vřetena právě od G-penny, ale vodníky a s keramickými ložisky (obvykle jen na dřevo), a zatím spokojen. Vřetena jsou supertichá, nejhlučnější je svist vzduchu kolem matice/nástroje, a pokud jsem narazil byť jen na trochu divný zvuk ložiska, rovnou mi posílali nové vřeteno. Zem mají vždy připojenou, chlazení je dobré. Matice mi poslali vždy vyvažované.
A teď už dělají i s přetlakem na ložiskách, aby se nemohla dostat naprosto žádná nečistota přes labyrint (který taky není úplně jednoduchý).
Takže za mě super, a umí i posílat z EU.
Prodávají i levnější varianty, ale to si myslím že nevyrábí oni, jen přeprodávají. Ty jejich jsou taky o něco dražší (2.2kw cca 6000,- s poštovným)
Jedno vřeteno i s držáky od tebe mi leží v regále. Pokud by měl někdo o něj zájem tak bych ho prodal.
jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

31. 10. 2023, 10:40

Vreteno dorazilo. Celkom ťažké, vyzerá to pekne, ručne točené to má hádzavosť 0,035mm, čo asi nie je úplne málo. Dali k tomu aj matku a jednu klieštinu, matka vyzerá byť vyvažovaná. S klieštinou to hádže 0,05 mm. Ked naštudujem, či to pobeží aj na obyčajnom meniči, tak to skúsim aj zapnúť.
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

4. 11. 2023, 11:53

0.035mm je pro takove male vretynko skoro nepouzitelne. Snad jen pro 1F a kopinate frezy, jinak to je spatne.Uz i 0.02mm dela dost problemy.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

4. 11. 2023, 5:43

Těch vřeten jsem poslední dobou koupil do firmy opravdu dost // a různí výrobci //. Neházelo žádné přes 0,01 - většinou to bylo na hraně měření běžným páčkovým úchylkoměrem. Měřeno ovšem na dutině vřetena.

Kleštiny co k tomu dávají jsou ovšem v kategorii "ku hovnu" až "to si snad někdo dělá prdel".
Matice jsou o malinko lepší ale většinou bída. Obojí hned vyhazuju.

Matice kupuji výhradně typ M tady :
https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... 0118%21rec

Kleštiny od té samé firmy :
https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... 0bryPwXCjE

Zatím jenom chvála a spokojenost.
jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

4. 11. 2023, 8:08

Milan199, ja som to meral cez dutinu, zvonka to nie je kde merať
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“