SCM Tech 99 L

Odpovědět
Lukas55
Příspěvky: 7
Registrován: 27. 5. 2021, 8:22

13. 9. 2023, 5:52

Zdravím,
je tu někdo kdo zná trochu stroje SCM Tech 99 l, nebo na něm pracoval?
Při spuštění ovládacího panelu mi vyskočí chyba, že žádná z os nefunguje. Kde by mohl být problém?
Proud do driverů jde
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

22. 9. 2023, 8:32

,,Trochu´´ tyto stroje znám :D
Za prvé - zkuste PŘESNĚ vypsat chybovou hlášku, kterou vypisuje PanelMac.
Za druhé - hoďte s.n. - je velmi pravděpodobné, že mám elektroschéma
Za třetí - servopacky jsou Yaskawy, to je jasné, pokud to je verze s integrovaným displejem, zkuste napsat chybovou hlášku, kterou vyblikává - začíná to písmenem A, pak číslo. Hlášky Hbb a Not Pot jsou normál. Pokud je to stará verze Yaskavy bez displeje, měl by být v rozvaděči displej externí - velikosti kalkulačky, s kabelem. Postupně připojit na jednotlivé drivery a opět zjistit který vypisuje alarm a hlavně jaký.
Předpokládám, že řídící jednotka je Kvara 6.
BTW - od koho ten stroj je ? Je dost pravděpodobné, že jsem jej v minulosti servisoval
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 288
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

22. 9. 2023, 10:16

Pavle, neznáš taky trochu SCM RECORD 220 ? Jede to na NUM 1040.
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

23. 9. 2023, 1:30

Ano, servisuji CNC od SCM. Ovšem ty 220 jsou už přece jen dost veteráni. Není to ještě ta prehistorická verze bez PC ? Ale podstatné je, v čem je problém ?
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 288
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

24. 9. 2023, 8:57

Jo, jo, je to veterán :-)

Jde mi o tohle. Zprovozňuju s jedním člověkem tenhle stroj (on už tady na fóru poptával nějakou radu a pomoc, ale nikdo se neozval) a docela se daří, ale ještě se nám nepovedlo roztočit vřeteno. Měnič (FUJI) je nahozenej, v režimu MDI nastavený otáčky S a M3 svítí. Vřeteno se však netočí.

Tak mě zajímá jestli filosofie těhle strojů vůbec umožňuje roztočit vřeteno, když neběží program, případně jestli ten stroj pozná, že tam nemá založený nástroj a pod. Pokud jo, máme ještě někde chybu.

Pokud bys mi k tomu mohl něco napsat, budu Ti moc vděčnej.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

24. 9. 2023, 10:50

neznám konkrétní stroj ani systém
ale obecně
jestli je v tom samostatnej měnič, tak mezi systémem a měničem musí být nějakej signál (+ uvolnění atd) kterej dá měniči najevo že má točit motorem
ten signál (+ uvolnění) je třeba identifikovat (z dokumentace k měniči) a nasimulovat nezávisle na systému
tím zjistíš jestli je měnič atd ok
no a pak změříš jestli se tam tenhle signál objevuje při příkazu M3
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 288
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

24. 9. 2023, 11:53

To je samozřejmě jasný. Jenže ten FUJI měnič je poměrně sofistikovanej, takže než začnu hledat v rozvaděči nějakej signál (je k tý mašině poměrně tlustý svazek papíru kde je schema), optám se někoho kdo ty stroje zná.
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

24. 9. 2023, 1:23

Především - ten systém si hlídá, aby se neroztáčelo prázdné vřeteno, na vstupu E22 musí pbýt signál Lock. Pak by to mělo jít roztočit, přičemž u R220 je ten inverter řízen analogově - tedy z NUMu jde signál na svorky 11 a 12 toho měniče. Je to obyčejný stejnosměr, (čím víc voltů, tím víc otáček :D ) čili není problém to změřit
Jinak el schéma na R220 mám, má jen 53 stran v *.pdf, Není problém poslat třeba na emila.
Pokud máte to papírové provedení, zapojení měniče je na straně 4, je tam i zapojení těch signálů pro rotaci, vpřed a vzad. Ale určitě do vřetene dejte alespoň prázdný upínač, neroztáčejte jej nikdy prázdné
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 288
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

24. 9. 2023, 8:52

Výborně, to jsem chtěl vědět. Děkuju moc !
Ano, schéma rozvaděče máme na papíře (komentáře jsou italsky).
Jak tím furt listujeme, tak se to brzy rozpadne a poztrácí.
Pokud bys ho poslal, bylo by to super.
Mail na mě máš ve vzkazníku.
Díky.
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“