SV18R- koleso pozdĺžneho posuvu

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
dovla
Příspěvky: 123
Registrován: 24. 11. 2018, 12:43

19. 9. 2023, 8:58

Mám možnosť výhodnej kúpy SV18R . Je v celkom slušnej kondícii. Predávajúci ho zdedil , niekoho k nemu pustil a stalo sa, že koleso pozdĺžneho posuvu na suportovej skrini sa povytiahlo počas práce o kúsok von. Predpokladám že nejaké zaistenie sa asi utrhlo vo vnútri. Pozeral som na výkresy v manuáli , ale zrovna žiadny takýto pohľad/výkres som tam nenašiel
Vie mi niekto povedať ako je v suportovej skriny vo vnútri zaistená hriadeľ tohoto kolesa resp. koleso na hriadeli ? Čo ma čaká ak mašinu kúpim?
Vopred vďaka za všetky rady .
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

20. 9. 2023, 7:10

Oddělej saně a uvidíš. Oddělání saní je jednoduché, nasazení (se suportovou skříní na místě) trochu složitější protože uvnitř suportové skříně jsou k saním přišroubované lišty/bloky, které zabraňují nadzvedávání saní.

Pokud myslíš ozubená kola, tak hřídel s nimi drží na červíkách, zdá se. Hádám, že min. jeden z červíků bude nedostupný (schovaný pod ložem/zakrytý procházející tyč)í, takže bys pak musel odpojit všechny tyče co skříní procházejí.

No a pokud myslíš ovládací kolo, tak to je přidělané na deklu suportové skříně. Stačí ho odšroubovat.
Přílohy
IMG_20200905_083756.jpg
IMG_20200816_171004.jpg
kiko01
Příspěvky: 1597
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

20. 9. 2023, 8:36

Pockaj, ale to nemyslis ten stav ked ho sam povytiahnes vsak?
dovla
Příspěvky: 123
Registrován: 24. 11. 2018, 12:43

20. 9. 2023, 5:19

Škoda, že som si neodfotil skutkový stav na mašine.Doteraz som ešte na SV-čkach nerobil
Požičal som si výkres z manuálu SV18RA, kde som našiel vyobrazenie,ktoré je v prílohe.Snád by to nemal byť rozdiel medzi R a RA.
Takže: tam kde je červená šípka je medzera medzi skriňou a noniusovou stupnicou cca 10mm. Vraj podľa majiteľa sa to stalo keď k k mašine niekoho pustil robiť a ten vraj niečo dovrzal.
Následkom toho sa stane že pri otáčaní kolesa pozdĺžneho posuvu asi podľa mňa vyskočí zo záberu pastorok (1) s hriadelom (3) a tým pádom pastorok nezaberá do ozub kolesa (2). Keď zatlačím trocha koleso ku skrini tak zasa posuv ide ale stále vyskakuje. Je nejako v skrini poistený hriadeľ(3) proti samovoľnému náhodnému vysunutiu?Alebo je nejako zaistené ozub. koleso (2)
Alebo to musí byť pohyblivé? A na čo je v mašine - ozačené vo výkrese ako 3?
Nerád by som niečo rozoberal čo by som nemusel , ale mám také blbé tušenie...
Přílohy
Posuv pozdlžny.pdf
(857.48 KiB) Staženo 70 x
dovla
Příspěvky: 123
Registrován: 24. 11. 2018, 12:43

20. 9. 2023, 6:38

kiko01 píše: 20. 9. 2023, 8:36 Pockaj, ale to nemyslis ten stav ked ho sam povytiahnes vsak?
Ono sa to normálne má dať akože povyťahovať? Na čo?
Keby aj ano. Ale mne to potom nejde zasunúť naspäť . Zostáva tam medzera medzi noniusom a skriňou asi cca 10 mm.
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

20. 9. 2023, 8:42

Kolo se dá povytáhnout a tím vyřadit aby ti nebrnkalo o trenky, když zapneš automatický posuv/závitový šroub.

Ale myslím, že mezi noniusem a skříní mezera nemá být v žádném případě, to bude závada.
kiko01
Příspěvky: 1597
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

21. 9. 2023, 11:28

gaminn píše: 20. 9. 2023, 8:42 Kolo se dá povytáhnout a tím vyřadit aby ti nebrnkalo o trenky, když zapneš automatický posuv/závitový šroub.

Ale myslím, že mezi noniusem a skříní mezera nemá být v žádném případě, to bude závada.
Ano na to som narazal, robil som na 18tke 10rokov tak spominam :)
dovla
Příspěvky: 123
Registrován: 24. 11. 2018, 12:43

21. 9. 2023, 3:00

Hmm . tak OK. Je to nejaká závada. Ibaže aká? Akého rozsahu?
Ten pastorok (1) je na hriadeli nalisovaný, alebo je hriadeľa a pastorok vyrobený z jedného kusu materiálu?
Už to vidím tak, že ma asi neminie otvoriť suportovú skriňu - priečne posuvy vymontovať von.
Niečo som už pozeral tuto:
https://www.youtube.com/watch?v=KnInlPjKDWU
ale mám dosť obavy z takýchto rozoberačiek starých vecí, lebo vždy sa niečo poserie navyše.
Alebo poradíte niečo lepšie?
dovla
Příspěvky: 123
Registrován: 24. 11. 2018, 12:43

17. 10. 2023, 8:40

Takže SV 18R (cca 1800 kg) je už v garáži. Chystám sa ho ustaviť a presne vyvážiť. Našiel som tu rôzne teórie na podkladanie špeciálnymi gumami a pod, ale to sa mi moc nezdá, keďže guma časom stárne, degraduje a samozrejme aj pracuje.
V návode na ustavenie som narazil na jednu vec , ktorú asi nebudem môcť urobiť : "oba podstavce se podlijí cementem....".
Pod nastavovacími skrutkami (4ks v každej nohe) mám plechy4x100x100mm . Podlaha v garáži je v cekom slušnej rovine, takže asi nebude potreba príliš zdvíhať.
Moja otázka je , či môže mašina zostať vysieť iba na týchto štelovacích šróboch + ukotvovacie skrutky, bez toho že by som podlial podstavce betónom. Lebo 4 mm vrstva betónu je podľa mňa iba na dve veci....
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

17. 10. 2023, 11:02

Spousta strojů na šroubech stojí a stačí to. Chce to srovnat strojní vodováhou a raději občas přeměřit. Podbetonování a ukotvení je samozřejmě lepší, ale nutné je snad jen při plném využití výkonu stroje, což většinou doma není potřeba, stroj už na to stejně většinou nemá a obvykle na to nemá ani majitel nervy.
Boris22
Příspěvky: 123
Registrován: 30. 11. 2018, 9:51

18. 10. 2023, 10:36

Hellou, ak by si mal záujem o výkresy SV18R, tak originál sa u mňa zbytočne povaľuje.... Dáko sa dohodneme :D B.
dovla
Příspěvky: 123
Registrován: 24. 11. 2018, 12:43

18. 10. 2023, 2:05

Ukotviť ho aspoň asi trocha skúsim. Aspoň nejako do kríža -2x každú nohu. Predchádzajúci majiteľ na ňom vraj točil hydraulické valce a preto bol u neho riadne ukotvený.
Aj keď som s mašinou dostal kopec bižutérie- 3 univerzálky, kopec nožov, segmentov a vrtákov od výmyslu sveta ("bral som ako po nebohom" keďže predávajúci sa chcel všetkého zbaviť), ja také ambície nemám.

Od Tumlíka mám stiahnutý manuál, tak zatial asi výkresy nebudem potrebovať.Budem musieť síce otvoriť skriňu posuvov,kvôli tomu čo je popísané vyššie, ale na to mi asi zatial bude stačiť obrázok z manuálu RAčka (lebo v manuáli R-kovom som nenašiel) + youtube . Keby predsa, tak sa ozvem.Vďaka za ponuku.
Srdečná vďaka všetkým za rady.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8164
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

18. 10. 2023, 3:07

dovla píše: 17. 10. 2023, 8:40 Takže SV 18R (cca 1800 kg) je už v garáži. Chystám sa ho ustaviť a presne vyvážiť. Našiel som tu rôzne teórie na podkladanie špeciálnymi gumami a pod, ale to sa mi moc nezdá, keďže guma časom stárne, degraduje a samozrejme aj pracuje.
V návode na ustavenie som narazil na jednu vec , ktorú asi nebudem môcť urobiť : "oba podstavce se podlijí cementem....".
Pod nastavovacími skrutkami (4ks v každej nohe) mám plechy4x100x100mm . Podlaha v garáži je v cekom slušnej rovine, takže asi nebude potreba príliš zdvíhať.
Moja otázka je , či môže mašina zostať vysieť iba na týchto štelovacích šróboch + ukotvovacie skrutky, bez toho že by som podlial podstavce betónom. Lebo 4 mm vrstva betónu je podľa mňa iba na dve veci....
Podle toho na co to budeš používat. Na takové to domácí blbnutí úplně stačí šrouby. Já mám doma na betonové podlaze jen salámky ze stovky kulatiny podložené asi tak 3mm gumou, uprostřed navrtané, aby se podle toho šroubu vycentrovaly a nekazilo to estetický dojem. Dneska bych si ty podložky asi spíš nechal vypálit z dvacítky plechu :-)
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“