Prvotina CNC frézky-začátečník

Alios
Příspěvky: 5
Registrován: 22. 9. 2023, 10:37

23. 9. 2023, 5:24

Zdarec všem příznivcům CNC mašinek. Jelikož jsem již dlouho přemýšlel, že si něco podobného musím také postavit, abych si něco nového vyzkoušel, tak jsem založil toto téma.

Celkově mám ke strojům docela blízko, spíše ale na hobby úrovni. Zámečnická část stavby a elektronika by nemusela být nutně problém, kdyžtak se potřebné rád doučím a nastuduji.

Můj prvotní požadavek je CNC frézka o rozměrech (půdorys) maximálně 500 x 400 mm, výška cca 300-350 mm. Pracovní prostor bych chtěl cca 300 x 300 mm, kdyžtak se ale samozřejmě spokojím třeba s velikostí A4 formátu.
Rád bych obráběl především různé plasty a dřevo, pokud by to umělo i škrábnout do Al slitin, bylo by to plus.

Zezačátku bych mohl uvolnit cca 10t Kč, s vřetenem počítám sólo, uvedené je na "kostru" s pojezdy a vedením + krokové motory a elektronické příslušenství (drivery a hardware pro řízení). Co půjde, tak opatřím ve svých zdrojích (materiál - ALU profily a plech). Přemýšlel jsem i nad stavbou frézky z překližky, ale pakliže by stroj byl schopen bezproblémů obrábět i hliník, není nad čím přemýšlet - použiji na stavbu hliník, případně i ocel.

Níže přikládám foto typu stavby (není moje-zahraniční produkce), ale docela mě to zaujalo a rád bych z toho vyšel. Jsem zastánce typu FIXED GANTRY, tedy pevný portál.

Jako vedení bych rád použil klasické hlazenky (minimálně průměr 16 mm), spolu s lineárními ložisky hobby typu (klasický domeček+vložka ložiska), na pojezdy bych použil pohybové trapézové šrouby (asi Tr16x8 nebo Tr16x4-nevím co bude lepší). Krokové motorky asi velikosti NEMA 23 (moment předběžně typuji na minimálně 1 Nm a výš). V řízení si nechám poradit, zda zvolit Mach3 nebo Arduino spolu s Gbrl. Tak a teď čekám názory a kritiku. :D
Přílohy
1.JPG
2.JPG
Uživatelský avatar
Kratus
Příspěvky: 511
Registrován: 1. 5. 2015, 2:36
Bydliště: Příbram

23. 9. 2023, 6:29

Záda bych udělal plná a postavil to na klasické lineáry. Často se tu objevují za slušnou cenu.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

23. 9. 2023, 7:24

Alios píše: 23. 9. 2023, 5:24 Níže přikládám foto typu stavby (není moje-zahraniční produkce), ale docela mě to zaujalo a rád bych z toho vyšel. Jsem zastánce typu FIXED GANTRY, tedy pevný portál.
Toto vypadá solidně a bude to umět škrábnout i do hliníku si myslím (bezproblémově bych netvrdil, ale ku spokojenosti hobíka asi jo). Akorát to bude mít tak možná poloviční rozjezdy oproti těm, které bys rád. A pokud to zvětšíš proporcionálně, tyče určitě nevyjdou 16mm, spíš dvojnásobek. Neznám tolerance "hlazenky", koupil bych si broušené vodící tyče. Lineáry jsou lepší volba, ale konstrukce je pak o poznání složitější. U tyčí se dá naopak oproti stroji na fotce ještě zjednodušit (na soustruhu srovnaná čela a v nich ozávitované otvory v ose, v protikusu pak stačí jen vyvrtat otvor pro šroub, viz). Co se řídících systémů týče, mrkni i na LinuxCNC.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

23. 9. 2023, 8:18

Tomeeque má pravdu. Keď už ideš stavať takýto vcelku solídny strojček, nedegraduj to nejakými hladenkami a šmajdavými ložiskami. Použi štandardné vodiace tyče a k tomu zodpovedajúce ložiskové jednotky s domčekmi. Na rozdiel od hladenky majú presnejšie rozmery, sú hladšie a naviac kalené a tým pádom aj pevnejšie, lužiská majú gumové stieratka, aby ti do ložísk neliezol bordel. Tie domčeky existujú aj s možnosťou vymedzenia vôle. Možno trochu prekročíš rozpočet, ale rozdiel bude na nezaplatenie.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Alios
Příspěvky: 5
Registrován: 22. 9. 2023, 10:37

23. 9. 2023, 9:53

Díky za připomínky. Ano, záda by šla udělat plná.
Hlazenkami jsem z neznalosti označil standardní (čínské) nepodepřené tyče, takže to je také vyřešeno. Lineáry s vozíky by také šly použít, otázka je, zda to má smysl-aby to v zamýšleném použití nebyl až přepych.
Konstrukce by jistě šla zjednodušit, viz připomínka o šroubování tyčí.

Co ty krokové motorky, budou stačit Nema23 s momenty 1-1.5Nm? Jaký typ závitu (stoupání-počet chodů) vybrat?

Na Linux CNC určitě mrknu. :wink:
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

23. 9. 2023, 9:58

Ak by si predsalen uvažoval o lineároch, v inzercii zrovna nejaké sú:
viewtopic.php?p=488641#p488641
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

24. 9. 2023, 7:05

To su minivoziky, nevhodne na cnc frezku
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

24. 9. 2023, 7:22

jean píše: 24. 9. 2023, 7:05 To su minivoziky, nevhodne na cnc frezku
Prečo?
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 1007
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

24. 9. 2023, 8:55

Jsou malé a slabé, síly působící při obrábění by jim nedělaly dobře.
Řada MG je vhodná pro miniaturní technologie, polovodiče a lékařskou techniku.
Viz též: hiwin.cz.
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

24. 9. 2023, 9:22

Habešan píše: 24. 9. 2023, 8:55 Jsou malé a slabé, síly působící při obrábění by jim nedělaly dobře.
Řada MG je vhodná pro miniaturní technologie, polovodiče a lékařskou techniku.
Viz též: hiwin.cz.
MGW09.jpg

S tými max. povolenými silami a naviac dvoma koľajnicami v konštrukcii, teda 4 vozíkmi to bude s prehľadom výrazne lepšie ako tie nepodoprené tyče. Zrovna preťaženia lineárov na tomto strojčeku by som sa neobával, nebude na tom brať šponku 200 mm hlavou. V podstate je to miniatúrna technológia :)
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

24. 9. 2023, 9:52

Na zatazenie v kolmom smere sere biely tesak, oni maju povolene srandovne krutiace momenty. Musis pozriet katalog hiwinu, nie obrazok z cnc shopu. Mozno na Z os, by stacili, ale nedal by som ich ani tam. Porovnaj si tie mn s radou hg, aky rozdiel je vo velkosti guliciek. Tieto sranda vozicky pouzivam max. na vozenie snimacov, alebo ak uz fakt nie je ani kusok miesta na normalny vozik.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

24. 9. 2023, 10:38

Alios píše: 23. 9. 2023, 9:53 Co ty krokové motorky, budou stačit Nema23 s momenty 1-1.5Nm? Jaký typ závitu (stoupání-počet chodů) vybrat?
Za mne: jeden chod, stoupání 4-5mm (na Z klidně i méně), 1Nm bohatě (bipolarní paralelní, co největší nominální proud/co nejmenší nominální napětí).

Btw. dobré téma k prostudování: /viewtopic.php?t=22938

Je tam i návrh frézky (stejná koncepce) s cca A4 rozjezdy na seriózní práci s hliníkem navrhnutá jedním z místních profíků, dobré pro představu.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

24. 9. 2023, 10:40

Hezkej záměr, jen opatrně s tím zvětšováním rozměrů a to hlavně při použití nepodepřených tyčí na pojezdy.
Tady je popsány důvod - jejich průhyb a to včetně odkazů na výpočet.
viewtopic.php?p=203823#p203823

Půjčím si tamní příklad srovnávající dva průměry nepodepřených tyčí o délce 330 mm a jejích průhyb při působení síly odpovídající zatížení cca 7,7 kg
Cela ta úvaha by byla úplnější, pokud by se vědělo něco o vřetenu a pak by šlo vypočítat síly působící při nějakém vzorovém obrábění hliníku...
Obrázek

Nicméně už teď je jasné, že použitím těch navržených kolejnic ty bude nutné na něco přidělat čím se to ztuží a zatížení jednoho voziku snese cca 350 kg... :wink:
Za mne rozhodně ty mikro kolejnice s vozíky udělají z té mašinky nejenom přesnější ale hlavně tužší strojek.
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

24. 9. 2023, 11:13

jean píše: 24. 9. 2023, 9:52 Na zatazenie v kolmom smere sere biely tesak, oni maju povolene srandovne krutiace momenty. Musis pozriet katalog hiwinu, nie obrazok z cnc shopu. Mozno na Z os, by stacili, ale nedal by som ich ani tam. Porovnaj si tie mn s radou hg, aky rozdiel je vo velkosti guliciek. Tieto sranda vozicky pouzivam max. na vozenie snimacov, alebo ak uz fakt nie je ani kusok miesta na normalny vozik.
Tá tabuľka je priamo zo stránky od Hiwinov. Verím, že krútiace momenty sú srandovné, ale nakoľko tie lineáry budú v pároch a po 2 vozíky, nemá sa to moc ako krútiť. Iba ak s celou konštrukciou. Ja netvrdím, že sú to najlepšie lineáry na cnc, iba že za tie peniaze budú na tomto strojčeku násobne lepšie ako tie tyče a nebál by som sa, že neprežijú dostatočne dlho vzhľadom na použitie v hobby sfére, teda obrábacie sily 0 celá nič.
P.S.: Pozeral som v Hiwin katalógu. Radial stiffness pre MGW9H v Z0 je 81N/um. Nie som konštruktér, ale na takýto strojček mi to príde dostatočné.

Naviac pri obmedzenom rozpočte tazateľa je to trochu aj o pomere cena-výkon. Hlavne keď tie tyče +ložiská s domcami vyjdú cenovo asi na rovnako ako tie bazárové lineáry.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Alios
Příspěvky: 5
Registrován: 22. 9. 2023, 10:37

24. 9. 2023, 2:59

Zdravím, díky za připomínky-vše si projdu a zkusím nějak zapracovat do projektu. Vřeteno bych volil nějaké do 1 kW, vzduchem chlazené. Na strojek zamýšlené velikosti do bude myslím ok, na zkušební provoz bych taky mohl použít jednoruční frézku na dřevo a ABS hrany-kopie Makita (samozřejmě pouze na test měkkých materiálů.).
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“