Přesný vlhkoměr:

jak na ebayi kupovat a prodavat, odkazy na zajimave veci obchodniky
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Ekolog
Příspěvky: 15
Registrován: 6. 7. 2015, 12:42

4. 10. 2023, 5:04

Přesně lze změřit vlhkost pouze psychrometricky. Jsou i podobné metody na základě sytostního doplňku. Je nutné mít k dispozici 2 teploměry, které měří minimálně na 0,1 st. C a jsou naprosto stejné a totožné. Měří se rozdíl mezi suchým a vlhkým teploměrem a rozdíl se vyhodnocuje psychrometrickými tabulkami. To je normál.
Vlhkost lze stanovit přesně měřením rosného bodu na ochlazovaném zrcadle.
A vlhkoměr porovnat s touto metodou. Tím zjistíme přesnost vlhkoměru. U vlasových vlhkoměrů nebývá moc velká, odchylka 30 % je normální. Psychrometrické tabulky někde mám a pokud je najdu, mohu ke poskytnout.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4891
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

4. 10. 2023, 7:03

Ty co uvadí Dawe bohužel mám taky, vzal jsem 10ks. Na ebay 3.90 na Ali 1.20 diference 10-20 procent. Z mého pohledu k ničemu. Certifikované vlasové bude asi vyzkoušet, na webu se nedozvím, kdo vydal certifikát ? K China karbonce jsem dostal kus papiru s rudou hvězdou :-) Je to koukám složitější téma než jsem čekal.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

4. 10. 2023, 7:55

My máme v laborce kalibrovaný a když jsem porovnával snímač pro arduino a vlasový fungovali oba, ale na přesnost v jednotkách procent jedině v rozsahu tak 40-70% a né dlouho.

Problém je stabilita, senzor jsem kalibroval doma na 75% solí a 100% klasicky, kolem 50% ještě celkem fungoval. Jakmile se výrazně změní teplota a vlhkost tak se rozjede, stabilní senzor je opravdu drahá zálžitost. Vlasový mi přijde stabilnější dlohodobě, ale pouze pro běžné okolní prostředí, větší extrém zvládá lépe snímač.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
zverodoktor
Příspěvky: 2995
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

4. 10. 2023, 8:15

elbarto píše: 4. 10. 2023, 7:03 Ty co uvadí Dawe bohužel mám taky, vzal jsem 10ks. Na ebay 3.90 na Ali 1.20 diference 10-20 procent. Z mého pohledu k ničemu. Certifikované vlasové bude asi vyzkoušet, na webu se nedozvím, kdo vydal certifikát ? K China karbonce jsem dostal kus papiru s rudou hvězdou :-) Je to koukám složitější téma než jsem čekal.
Barte a načo vlastne potrebuješ taký presný vlhkomer?
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1531
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

5. 10. 2023, 6:16

Asi to bude jen taková akademická debata, když se Bárt neobtěžoval odpovědět na moje dvě jednoduchý otázky a alibisticky citoval sám sebe. :)
"Jakej na to máš rozpočet a jakej rozsah chceš měřit?"
V práci tohle děláme a už poznám zákazníky, co chtěj Ferrari za cenu bouraný Fabie a nakonec nekoupěj ani tu a jezděj furt na kole, protože i benzín do Fabie stojí peníze. :lol:
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4891
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

5. 10. 2023, 6:34

Jeníčku zlatý, nech si kecy na koledu:-) OK po 10sáte ti zopakuju, potřebuji ověřit správnost měření China digitálů. Jak už jsem se dozvěděl od kluků, kteří více radí a méně rejpou nemá to uplně řešení. Abys mel info kompletní tak primárním důvodem je měření stavu filamentu. Jo a mám dnes modré tenýrky. Snad je odpověd vyčerpávající. P.S. China měřidla stoji v řádech USD, proto stovky euro za pseudo etalon nejspíš dát chtít nebudu.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 10. 2023, 6:45

Ta to jsi ale mohl rict hned. To se totiz spravne dela uplne jinak. Teda kdyz to chces vedet presne. Klicove slovo je susici vahy. U nekterych plastu je predpis ktery udava mnozstvi vlhkosti pro optimalni zpracovatelnost v rozmezi od - do se siri treba i jen desetinu %. Cokoli jineho uz je neoptimalni.

Pro hobby tisk proste staci ho mit nejak vysusenej a ten rozdil od situace kdy na to kasles je brutalni. Nejaky % vlastne nemusis resit.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4891
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

5. 10. 2023, 6:49

... mám vedle sebe na stole všech 10kusů :-) Ty krámy neumí ani změřit přesně teplotu. Ano, můžu data zprůměrovat, ale jen nevím zda při nulové kvalitě podobných bazmeků neprůmeruji nesmyslná data ?
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

5. 10. 2023, 7:30

"levný vlhkoměr s přesností procenta" :lol: no tak to mě skutečně rozsekalo a rozesmálo.
Možná bý mohlo stačit něco levného třeba od Ahlbornu - třeba
samotný snímač: https://www.ahlborn.cz/prislusenstvi/ps ... nad46.html
no a pak k tomu ještě nějaký vlastní měřák s tím AMR rozhraním (Almemo krabku)
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

5. 10. 2023, 7:31

jenicek píše: 5. 10. 2023, 6:16 Asi to bude jen taková akademická debata, když se Bárt neobtěžoval odpovědět na moje dvě jednoduchý otázky a alibisticky citoval sám sebe. :)
"Jakej na to máš rozpočet a jakej rozsah chceš měřit?"
V práci tohle děláme a už poznám zákazníky, co chtěj Ferrari za cenu bouraný Fabie a nakonec nekoupěj ani tu a jezděj furt na kole, protože i benzín do Fabie stojí peníze. :lol:
Přesně
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

5. 10. 2023, 7:35

elbarto píše: 5. 10. 2023, 6:34 Jeníčku zlatý, nech si kecy na koledu:-) OK po 10sáte ti zopakuju, potřebuji ověřit správnost měření China digitálů. Jak už jsem se dozvěděl od kluků, kteří více radí a méně rejpou nemá to uplně řešení. Abys mel info kompletní tak primárním důvodem je měření stavu filamentu. Jo a mám dnes modré tenýrky. Snad je odpověd vyčerpávající. P.S. China měřidla stoji v řádech USD, proto stovky euro za pseudo etalon nejspíš dát chtít nebudu.
Jo, takže teda měřit vlhkost filamentu? - No PROČ teda chceš jako ten vlhkoměr - to mi hlava nebere :shock:
K tomu stačí taky něco jednoduchýho a levnýho - jako používají všichni, co suší granulát pro vstřikolisy
Třeba:
https://www.hogentogler.com/mettler-tol ... alyzer.asp
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 10. 2023, 7:45

jojo
susici vahy

ono kdyz budes omezene presne merit vlhkost vzduchu v pixle s filamentem tak ti samotna vlhkost vzduchu kterou nemas sanci merit buhvi jak presne bude hodne vzdalene odpovidat tomu v jakem stavu je filament. Tj. budes nekde na urovni kvalifikovaneho odhadu. Ale za dost vysokou cenu za merak.

Za me staci do te pixly dat siliku a resit jejim indikatorem zda je ci neni ok.
Pripadne idealne koupit susicku filamentu a resit prubezne suseni za provozu, pri odvijeni.
Tj skladovat v silice s indikatorem a na tisk davat do susicky aby ti to nenavlhlo behem tisku.

Bohate to staci na to aby jsi ziskal vyrazne lepsi vysledky.
pak muzes jeste dotlacit technologii za par set tisic a mozna se ti to podari vylepsit jeste vic ale ten efekt bude tak mizivej ze ho vetsina lidi na tom vytisku proste nerozezna.

kdyztak volej a proberem to horem dolem.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4891
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

5. 10. 2023, 8:55

Tak vyřešeno, díky všem za reakce. Digi měřítka dám dětem na hraní, filament před použitím zkrátka pokaždé šoupnu do sušky a nebudu řešit kraviny :-) Za uspořené finance pořídím raději druhou sušičku.
zverodoktor
Příspěvky: 2995
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

5. 10. 2023, 12:54

No vidíš. Keď sa pochváliš načo to potrebuješ, razom zistíš že to vlastne vôbec nepotrebuješ 😂
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
zverodoktor
Příspěvky: 2995
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

6. 10. 2023, 11:53

robokop píše: 5. 10. 2023, 7:45 Tj skladovat v silice s indikatorem a na tisk davat do susicky aby ti to nenavlhlo behem tisku.
Ahoj, ako regeneruješ ten indikátorový silicagel? Kedysi v ňom bývala nejaká soľ kobaltu a pekne menil po vysusení farbu na modrú. Teraz ho vyrábajú s nejakým eko organickým indikátorom a síce po navlhnutí zružovie, ale už sa i nedarí ho vysušiť nazad (na modrú). Pri nižšej teplote nič, pri vyššej nejak zhnedol a to bolo všetko...
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Odpovědět

Zpět na „Ebay, aukro, a jine“