4-čelisťové sklíčidlo - je vadné ?

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Hyblos
Příspěvky: 58
Registrován: 23. 10. 2019, 6:30

22. 10. 2023, 12:34

Ahoj, chci reklamovat 4 čelisťové sklíčidlo, ale dřív (ať nevypadám jako blbec) si chci ověřit že máte stejný názor.

Chtěl jsem stočit excentricky na kulatině průměr, a nedokázal jsem ji hodinkama pořádně ustředit. Nedokázal jsem ji pořádně doklepat a pořád jsem měl pocit že v tom sklíčidle ta tyč nějak hraje.
Zjistil jsem nakonec, že čelisti drží tyč jen na začátku čelistí (uvnitř na konci ve sklíčidle), zatímco čelisti na stravě ven ze sklíčidla mají vůli - viz foto. Měrku 5 zasunu na dvou čelistech až po předposlední zub v čelisti. Dál se čelist opírá o materiál. Na fotce je v čelistech dotažena broušená kulatina průměr 35mm.

Podle mě jsou ty čelisti blbě zabroušený. 3 čelisti mají označení K2 a jedna čelist 1K. Na sklíčidle žádné označení není. Leda mě ještě napadlo jestli mám zkoušet hledat kombinaci která čelist patří do jaké drážky, nebo je to zmetek?
Přílohy
IMG_20231022_115324.jpg
IMG_20231022_115407.jpg
IMG_20231022_115447.jpg
IMG_20231022_115514.jpg
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

22. 10. 2023, 12:51

a) pravděpodobně je to lacinej čínskej krám, tomu odpovídá kvalita, viz ten průsvit (otázka taky je, jak moc je omačkanej ten pístní čep cos použil jako trn)
b) čtyřčelisťové sklíčidlo není vhodné pro upínání kulatiny, to je primárně na čtyřhrany
viz analogie s trojnožkou a čtyřnohou židlí na křivé podlaze
......
reklamace - pokud je to od prodejce typu Lidl, kterej má takovou filozofii že bez řečí cokoli vymění nebo vrátí prachy atd., než aby se s někým musel dohadovat a platit si lidi v nějakém reklamačním oddělení, tak to vrať
v opačném případě mnoho štěstí
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Hyblos
Příspěvky: 58
Registrován: 23. 10. 2019, 6:30

22. 10. 2023, 1:00

Na kulatinu mám normálně 3 čelisťový, ale potřeboval jsem vyrobit "vačku" - na hřídeli osazení mimo osu hřídele. To bych na 3 čelisťovým neudělal (leda podkládat jednu čelist), tak jsem logicky sáhnul po 4-čelisti a zjistil jsem toto. Sklíčidlo mám od BOW, stále v záruce. Ten trn je bez problémů, proměřoval jsem si ho digitální posuvkou a všude 35,00. A ostatní kulatiny co jsem tam měl měly ten samý problém. Není to kulatinou, ale sklíčidlem. Jdu to poslat na BOW, ať to vymění nebo opraví.
Naposledy upravil(a) Hyblos dne 22. 10. 2023, 1:05, celkem upraveno 1 x.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

22. 10. 2023, 1:05

...aha, takže to je sklíčidlo s nezávislými čelistmi , paknšajba
na věci to ale nic nemění
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
PBr
Příspěvky: 943
Registrován: 16. 6. 2007, 8:21
Bydliště: Slovensky Grob
Kontaktovat uživatele:

22. 10. 2023, 1:43

Ahoj, mam doma podobny kram, priemer 125, 4 nezavisle celuste. Celuste som prebrusil aby na celustiach boli plosky rovnobezne s drazkou a odvtedy sa to da akotak pouzivat, proste klasika lacna cina :)
zverodoktor
Příspěvky: 2995
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

22. 10. 2023, 8:27

Hyblos píše: 22. 10. 2023, 1:00 Na kulatinu mám normálně 3 čelisťový, ale potřeboval jsem vyrobit "vačku" - na hřídeli osazení mimo osu hřídele. To bych na 3 čelisťovým neudělal (leda podkládat jednu čelist)...
Tu máš vzoreček na výpočet podloženia tej pakne v 3 pakňovke:
T=1,5e.(1+e/2D)
T je velikost hledané podložky(podkládá se jen jedna pakna), e je velikost excentru, ta tečka je násobení, a v té závorce je e v čitateli a 2D ve jmenovateli. D je průměr, za který to chytáme ve sklíčidle.
skopírované z viewtopic.php?p=123092#p123092
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

22. 10. 2023, 10:37

V pořádku to samozřejmě není a pokud by to byl Röhm nebo aspoň TOS tak by to na reklamaci bylo. Protože je to ale Optimum (Maschinen Germany :lol: ) tak bych to řešil podle náročnosti reklamace. Pokud je to od nějakého místního prodejce tak bych to zkusil, pokud to znamená posílat do nějakého e-shopu tak spíš ne. U téhle lícní desky až tak moc nevadí rozdílná délka čelistí a pokud máš možnost stačí je líznout na magnetce. Vzájemné přehození čelistí by sice nemělo mít vliv ale zkusil bych ho.
Tom Dvk
Příspěvky: 411
Registrován: 24. 7. 2018, 1:08

23. 10. 2023, 6:37

Přijde mi, že se v BOW pohoršili, mám od nich už leta pásovku, cca 10 pásů jsem za tu dobu už zdělal, nikdy jsem nemusel sahat do nastavení. Teď v létě jsem ztama koupil dva nové pásy a oba jsem je vyhodil - podřezávaly tak, že se pila nedala seřídit. Jestli podobně tlačí na cenu u zbytku sortimentu, tak je to jasné.
jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

23. 10. 2023, 11:09

Optimum je síce tá najhoršia čína, ktorú som zažil, ale zato najdrahšia :D Keď človek potrebuje kúpiť rýchlo, tak berie aj optimum

Obrázek

To neskresľuje fotka, to je naozaj tak krivé ozubenie na úpinke do frézky. Za 2x vyššiu cenu, ako stoja čínske úpinky napr. v uni-maxe. A to má optimum úložný box len plastový a prišiel zlomený. Podobnú radosť mám aj z dvojkotúčovej brúsky, ani lidl tak nehádže.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5244
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

23. 10. 2023, 11:39

jean píše: 23. 10. 2023, 11:09 To neskresľuje fotka, to je naozaj tak krivé ozubenie na úpinke do frézky. Za 2x vyššiu cenu, ako stoja čínske úpinky napr. v uni-maxe. A to má optimum úložný box len plastový a prišiel zlomený. Podobnú radosť mám aj z dvojkotúčovej brúsky, ani lidl tak nehádže.
No to je teda pěknej banán :( Ach jo :roll:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 10. 2023, 11:39

Ty zuby jsou takto umyslne. Aby to nesklouzlo
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5244
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

23. 10. 2023, 1:50

robokop píše: 23. 10. 2023, 11:39 Ty zuby jsou takto umyslne. Aby to nesklouzlo
Šikmé ano, jako vlna ne :(
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 10. 2023, 2:11

Az v detailu jsem si vsimnul ze ten kraj dost ujel. Na funkci to nebude mit zasadni vliv ale je to holt cina. Za tu cenu te sady nekoupis jednu evropskou znackovou upinku. Proste kompromis.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

23. 10. 2023, 2:19

Ja viem, šak ich používam, drží to, ale stálo to 2x toľko ako unimaxové a tie majú plechový box a ani jedna z troch sád nemala vlny :D
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

25. 10. 2023, 5:17

Hyblos píše: 22. 10. 2023, 12:34 Ahoj, chci reklamovat 4 čelisťové sklíčidlo, ale dřív (ať nevypadám jako blbec) si chci ověřit že máte stejný názor.

Chtěl jsem stočit excentricky na kulatině průměr, a nedokázal jsem ji hodinkama pořádně ustředit. Nedokázal jsem ji pořádně doklepat a pořád jsem měl pocit že v tom sklíčidle ta tyč nějak hraje.
Zjistil jsem nakonec, že čelisti drží tyč jen na začátku čelistí (uvnitř na konci ve sklíčidle), zatímco čelisti na stravě ven ze sklíčidla mají vůli - viz foto. Měrku 5 zasunu na dvou čelistech až po předposlední zub v čelisti. Dál se čelist opírá o materiál. Na fotce je v čelistech dotažena broušená kulatina průměr 35mm.

Podle mě jsou ty čelisti blbě zabroušený. 3 čelisti mají označení K2 a jedna čelist 1K. Na sklíčidle žádné označení není. Leda mě ještě napadlo jestli mám zkoušet hledat kombinaci která čelist patří do jaké drážky, nebo je to zmetek?
Reklamovat to samozřejmě můžeš, otázkou je ovšem, co tím získáš - protože obecně tyhle kutilský sklíčidla z číny jsou z hlediska přesnosti jako z číny. Za tech cca 30 let co se to tu prodává jsem zatím neviděl jediný kus, co by byl skutečně pěkně udělaný a přesný.
Ty indický, překvapivě bývají i nepatrně lepší. Že by se změnila (globálně) "kvalita" (přesnost) těch číňanu za těch 30 let (že by se kvalita zlepšila - konečně pochopili, jak to má vypadat) tak to rozhodně taky ne.
Takže když to vyměníš, nový (jiný) kus s 100% jistotou bude jiný (každé sklíčidlo mají obvykle jinak šišatý), upinát to ale dobře stejně nebude.
Já to řeším tak (některé skličidla prostě v současnosti už jinde nekoupíš - protože díky cenové konkurenci z číny už to nikdo jiný nedělá) že to sklíčidlo beru jako polotovar :lol: :roll: .
Takže pakny přebrousit, pokud chceš aby se v tom dělaly i větší excentricity, tak přebrousit i ty šikmý boky - ty musí být přesně kolmý k čelu a pokud možno i stejný (aby čelní plochy paken byly opět stejný).
Navíc by ty upínací plochy paken měly být cca tak o stovku (opět podle velikosti a tuhosti sklíčidla) z wingle tj. správně nemají být v klidovém stavu rovnoběžné, ale tak aby ty čelisti "tahly" vepředu (venku) o to víc - protože žádný sklíčidlo není ideálně tuhý a když je to rovnoběžný v klidu, pak to pak v utaženým stavu , nedrží jak má. Samozřejmě před tím je nutné zkotrolovat drážky v tělese - pokud nejsou rovnoběžný s čelem, tak se musí změřit o kolik a pak to nabrousit s korekcí o tu hodnotu - protože jinak to nebude opět upínat rovně, ale čínsky :roll: tj. "nějak".
Drážky (pakny) by navíc měly u nového sklíčidla jít s nulovou vůli - tj. pakny by měly být ztuha tak, že dobře běhají, ale rukou (podle velikosti sklíčidla) by jít posouvat skoro až neměly jít a hlavně všechny stejně.
To obvykle u těhle sklíčidel taky neplatí.
I tak (když to opravíš) jsou ty sklíčidla stejně obecně peklo - protože přesnost (šišatost) těch šroubu a těch "závitů" v paknách je jako z číny a tu nezměníš - takže stejně v tom nastavovat cokoli přesně spíš nejde - je to obvyklý opruz jako s čímkoli z tohoto teritoria.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“