Směr otáčení FA2U

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Radek335
Příspěvky: 358
Registrován: 2. 2. 2017, 9:05
Bydliště: Hamry nad Sázavou

16. 11. 2023, 9:07

Rambo007 píše: 16. 11. 2023, 9:04 A ještě jedna žádost o vysvětlení. Ve stole je také nádrž na olej. Kdyby byl stůl mazán z centrálního mazání, tak tam není potřeba ta nádrž. Na druhou stranu ve stole není žádné čerpadlo, které by bylo napájeno. Mám to chápat tak, že čerpadlo oleje ve stole je poháněno jenom mechanicky při posunu stolu?
Přesně tak, vedle nádobky je takový tlačítko (pumpička) a při zapnutém strojním posuvu ho máš párkrát zmáčknout. Je to napsáno i v manuálu, doporučuju stáhnout :wink:
http://www.tumlikovo.cz/download/manualy-stroju/
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

16. 11. 2023, 11:34

Radek335 píše: 16. 11. 2023, 9:07 Přesně tak, vedle nádobky je takový tlačítko (pumpička) a při zapnutém strojním posuvu ho máš párkrát zmáčknout. Je to napsáno i v manuálu, doporučuju stáhnout :wink:
http://www.tumlikovo.cz/download/manualy-stroju/
Myslím, že pumpička tam je, aspoň na FA3 a maďarskom klone FA2-ky (ME1000) je. V tej prevodovke strojného posuvu je mechanická piestová pumpička poháňaná excentrom. To tlačítko iba uvoľňuje prietok oleja na suport. Netreba s ním pumpovať, stačí pri zapnutom posuve podržať chvíľu stlačené. FA3 má dokonca taký olejoznak na ľavej strane stola, kde je vidieť že olej z loží už prekvapkáva nazad.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Radek335
Příspěvky: 358
Registrován: 2. 2. 2017, 9:05
Bydliště: Hamry nad Sázavou

16. 11. 2023, 12:12

zverodoktor píše: 16. 11. 2023, 11:34
Radek335 píše: 16. 11. 2023, 9:07 Přesně tak, vedle nádobky je takový tlačítko (pumpička) a při zapnutém strojním posuvu ho máš párkrát zmáčknout. Je to napsáno i v manuálu, doporučuju stáhnout :wink:
http://www.tumlikovo.cz/download/manualy-stroju/
Myslím, že pumpička tam je, aspoň na FA3 a maďarskom klone FA2-ky (ME1000) je. V tej prevodovke strojného posuvu je mechanická piestová pumpička poháňaná excentrom. To tlačítko iba uvoľňuje prietok oleja na suport. Netreba s ním pumpovať, stačí pri zapnutom posuve podržať chvíľu stlačené. FA3 má dokonca taký olejoznak na ľavej strane stola, kde je vidieť že olej z loží už prekvapkáva nazad.
Moje chyba, špatně jsem to napsal. Při zapnutým posuvu se maže posuvová převodovka a po zmáčknutí tlačítka teče olej na vedení stolu.
rostato
Příspěvky: 25
Registrován: 18. 8. 2015, 8:37

16. 11. 2023, 12:50

Ve Vaších příspěvcích mě zarazila taková věc: pravotočivost (po směru hodinových ručiček) x levotočivost (proti směru hodinových ručiček. Je to z pohledu do sklíčidla, nebo na obrobek?
Řekl bych, že klasická vrtačka je pravotočivá - dívám se od vrtačky na vrtaný předmět. Kdybych se díval do sklíčidla (podobně jako na obrázku tazatele), tak je vrtačka levotočivá. Děkuji za vysvětlení.
Rambo007
Příspěvky: 189
Registrován: 9. 6. 2013, 7:56

16. 11. 2023, 1:42

rostato píše: 16. 11. 2023, 12:50 Ve Vaších příspěvcích mě zarazila taková věc: pravotočivost (po směru hodinových ručiček) x levotočivost (proti směru hodinových ručiček. Je to z pohledu do sklíčidla, nebo na obrobek?
Řekl bych, že klasická vrtačka je pravotočivá - dívám se od vrtačky na vrtaný předmět. Kdybych se díval do sklíčidla (podobně jako na obrázku tazatele), tak je vrtačka levotočivá. Děkuji za vysvětlení.
Já to chápu úplně stejně jako Vy. Bál jsem se ale, že mi někdo při radách, za které jsem vděčný, napíše doleva, jiný po směru a já nebudu vědět jak to myslel. Proto jsem připojil fotografii. A pochopil jsem to stejně jako Vy, že když bych strčil do zobrazeného ISO kužele normální vrták, tak musím zapnout vypínač doprava, aby se ISO kužel, z předního pohledu točil proti směru hodinových ručiček.
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

16. 11. 2023, 5:01

Uvádělo se pravidlo že když si sedneš na vřeteno jako na koně, // u soustruhu snadné - u frézky jenom představit // xichtem ke sklíčidlu, tak potom platí "po" a nebo "proti" směru hodinových ručiček. Tedy po anglikánsku CW / CCW.
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“