Oled displej - driver sh1106

Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1357
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

3. 12. 2023, 1:18

V projektu pokračuji a chtěl jsem se zeptat k čemu je dobré používat externí clock? Sběrnice SPI ma vlastní clock, takže kvůli ní to nebude.

Tu stejnou možnost mám na A/D převodníku, kde si také mohu vybrat, jestli použít internal/external.

Dočetl jsem se, že externí krystal bude přesnější, ale bude mít větší spotřebu.
Screenshot_20231203-020800_Drive.jpg
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
atlan
Příspěvky: 3346
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

3. 12. 2023, 6:34

Napriklad koli znizeniu rusenia. Ked tam budes mat aj rovnake oscilatory niesu synchronizovane, vytvaraju rusenie.
Dalsia vec je ta ze pouzitim externeho oscilstora vsetky zariadenie mozu bezat synchrone co sa da vyuzit napr na zvysenie rychlosti.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1357
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

3. 12. 2023, 8:55

atlan píše: 3. 12. 2023, 6:34 Napriklad koli znizeniu rusenia. Ked tam budes mat aj rovnake oscilatory niesu synchronizovane, vytvaraju rusenie.
Dalsia vec je ta ze pouzitim externeho oscilstora vsetky zariadenie mozu bezat synchrone co sa da vyuzit napr na zvysenie rychlosti.
Děkuji za vysvětlení. Zvýšení rychlosti nepotřebuji, ale snížení rušení by se mi hodilo, takže to předělám na externí oscilátor.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
atlan
Příspěvky: 3346
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

3. 12. 2023, 2:03

Chystas sa do skusobne na vyzarovianie? Za normalnych okolnosti nema vyznam si zivot komplikovat. To by si musel aj uP napajat z toho ext zdroja alebo pouzit uP a jeho kristalovy vystup ako zdroj hodin.
Obavam sa ze blokovanie napajania, ferity a tienenie budu mat vecsiu ucinost ako babrabie sa s ext hodinami.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1357
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

3. 12. 2023, 2:35

atlan píše: 3. 12. 2023, 2:03 Chystas sa do skusobne na vyzarovianie? Za normalnych okolnosti nema vyznam si zivot komplikovat. To by si musel aj uP napajat z toho ext zdroja alebo pouzit uP a jeho kristalovy vystup ako zdroj hodin.
Obavam sa ze blokovanie napajania, ferity a tienenie budu mat vecsiu ucinost ako babrabie sa s ext hodinami.
Do zkušebny to nepůjde. Říkám si, jestli z toho zase nedělám raketovou vědu. Ovšem když na něco přijdu, tak se to snažím vyřešit/pochopit.

On tam bude 1x mikroprocesor, 1x Oled displej a 1x A/D převodník.

Je mi jasné, že aby to mělo smysl, musel bych použít jeden krystal pro všechno. Zatím nevím jestli to půjde.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
t256
Příspěvky: 2835
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

3. 12. 2023, 6:03

Jestli ti jde o o ruseni, tak OLED displej je nejhorsi mozna volba. Vymenou treba za LCD snizis "ruseni" vetsinou o mnoho radu vic, nez nejakou synchronizaci hodin. Netusim jak je na tom tento konkretni displej a jaky mas AD prevodnik, ale pro jistotu vyzkousej jaka je uroven sumu se zapnutym a vypnutym OLED. U 8bitoveho AD prevodniku by to nemuselo byt moc patrne, ale treba 24 bitovy ∆Σ prevodnik muze byt s OLED prakticky nepouzitelny.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1357
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

3. 12. 2023, 6:24

t256 píše: 3. 12. 2023, 6:03 Jestli ti jde o o ruseni, tak OLED displej je nejhorsi mozna volba. Vymenou treba za LCD snizis "ruseni" vetsinou o mnoho radu vic, nez nejakou synchronizaci hodin. Netusim jak je na tom tento konkretni displej a jaky mas AD prevodnik, ale pro jistotu vyzkousej jaka je uroven sumu se zapnutym a vypnutym OLED. U 8bitoveho AD prevodniku by to nemuselo byt moc patrne, ale treba 24 bitovy ∆Σ prevodnik muze byt s OLED prakticky nepouzitelny.
Nooo, používám Oled displey a 24 bitový převodník HX711. No a mám s tím problémy. (Požadavky to moje zapojení splňuje, ale nechová se to tak jak bych od zvolených komponent očekával.) Na druhou stranu to mám na nepájivém poli a mám provizorní tenzometr s dlouhými vodiči, takže zdroj mých problémů, může být kdekoliv. 10-ti bytový převodník, který je v ESP32 tak nezlobí a chová se pěkně.

Půjde to nějak oddělit? Zvažoval jsem použití dalšího lineárního regulátoru AZ1117-5 jen pro ten převodník. Bude to k něčemu?
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
t256
Příspěvky: 2835
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

3. 12. 2023, 7:01

Nejdriv vyzkousej jestli je to opravdu tim displejem, nebo necim jinym. Ja jsem nikdy nezkoumal proc to OLED delaji, pokud mam citlivou aplikaci, OLED nepouzivam. Vlastne OLED nepouzivam vubec, nikdy jsem moc nepochopil to nadseni pro tento typ displeju v podobnem provedeni, maji vicemene jen same negativa. K cemu ma cela vec vlastne slouzit?
atlan
Příspěvky: 3346
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

4. 12. 2023, 12:00

Oled viditelnost na slnku, ale hlavne viditelnost z kazdeho uhla.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2573
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

4. 12. 2023, 2:07

t256 píše: 3. 12. 2023, 7:01 Vlastne OLED nepouzivam vubec, nikdy jsem moc nepochopil to nadseni pro tento typ displeju v podobnem provedeni, maji vicemene jen same negativa.
Pokud máš na mysli konkrétní provedení displeje, pak odpovědět neumím.
Ale obecně - mnohem lepší zobrazování - černá je černá, úhel pozorování skoro 180 stupňů, jas taky lepší.
Osobně používám OLED jako alfanumerické, kde to jde.
A televize OLED nemá konkurenci... pro mne. Na výměnu plazmy jsem čekal, až OLED padly na snesitelnou cenu.
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
t256
Příspěvky: 2835
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

4. 12. 2023, 4:37

Kdyz jsem psal pouzivam, nemel jsem na mysli to ze si koupim mobil nebo telku s OLED, ale to ze tyhle displeje montuju do sveho HW :-) Muzu ze zkusenosti srovnat treba tento OLED a TN LCD
https://www.bolymin.com.tw/160x128-oled ... 0128a.html
https://www.av-display.hk/products/tn-t ... q-nn-003-s
OLED ma jiz na prvni pohled vetsi kontrast, ale ani s TN neni na slunicku problem. Pozorovaci uhly jsou srovnatelne. Problem OLED je, ze se vypaluje. A to tak, ze opravdu hodne a rychle. Pokud tam budes mit jen grafiku typu cisla, znaky nebo nejake symboly, tak to nemusi byt ani poznat, ale kdyz tam nasledne zobrazis plochu nebo obrazek, bude to skutecne dost rusive. A samozrejme to ruseni. Nekde to vadit muze, jinde nemusi.

Ale zazil jsem uz pripad, kdy prilis aktivni udrzbar vymenil obycejny stary znakovy LCD s HD44780 za jakysi OLED ekvivalent, protoze na LCD se blbe koukalo a doma mu to na cemsi krasne fungovalo a byl problem na svete. Masina obcas zacla delat blbosti, sem tam spadla apod. Kdyz se priznal, jsem mu tam placnul VATN https://www.diamondhmi.co.uk/product/wh2004a-gll/ ktery je az na pozorovaci uhly prakticky stejny jako oled a stroj se jak mavnutim proutku rozjel a funguje dodnes. Nebyla to zadna sofistikovana elektronika, vicemene jen pocitadlo s klavesnici pro nastaveni a par funkci typu zapni/vypni.

Co se tyka OLED monitoru, mel jsem doma asi 10 dnu ASUS PG42UQ. Obraz nadherny, o tom neni sebemensich debat, ale uz po tydnu byly videt vypalene mapy a neslo se jich zadnym zpusobem zbavit (cisteni pixelu apod) Nakonec jsem monitor vratil. Pokud nekdo po vetsinu casu hraje hry nebo kouka na filmy, nic lepsiho jsem nevidel, ale na klasickou praci s PC na OLED zapomente. Tahle technologie ma proste sve mouchy a neni jich zrovna malo, ale na druhou stranu i kdyz to pionyrske nadseni u vetsiny uzivatelu rychle vyprcha, sve pouziti si urcite najde. Jen se obavam ze u zarizeni citlivych na EMI to nebude.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2573
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

4. 12. 2023, 5:00

t256:
Vysvetleni je jasne, diky - graficke OLED displeje nepouzivam, takze jsem nevedel.
A souhlasim, vsechny PC monitory, co jsou doma, jsou LCD (Eizo nebo iiyama).
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 288
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2023, 9:15

t256 píše: 3. 12. 2023, 6:03 Jestli ti jde o o ruseni, tak OLED displej je nejhorsi mozna volba. Vymenou treba za LCD snizis "ruseni" vetsinou o mnoho radu vic, nez nejakou synchronizaci hodin. Netusim jak je na tom tento konkretni displej a jaky mas AD prevodnik, ale pro jistotu vyzkousej jaka je uroven sumu se zapnutym a vypnutym OLED. U 8bitoveho AD prevodniku by to nemuselo byt moc patrne, ale treba 24 bitovy ∆Σ prevodnik muze byt s OLED prakticky nepouzitelny.
Rušení se zbaví hlavně správnou topologií PCB desky. Pokud teď provozuje nějakej bastl na drátech s 24bit převodníkem, tak to nemusí být vůbec dobrý.

Tímto ovšem nerozporuju, že OLED generuje víc rušení než LCD.
A co teprve EINK :-)
atlan
Příspěvky: 3346
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

5. 12. 2023, 5:57

Z 24bit prevodnikom bude problem s rusenim vzdy :D
t256
Příspěvky: 2835
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

5. 12. 2023, 6:46

Radhard píše: 4. 12. 2023, 9:15 Tímto ovšem nerozporuju, že OLED generuje víc rušení než LCD.
A co teprve EINK :-)
E-ink je pri spravnem pouziti naprosto v pohode, protoze je vyply = bez napajeni. Pouzil jsem ho v aplikaci kde se meri jen cca jednou za hodinu, takze prevod se provadi v dobe kdy je displej bez napajeni. Je to z hlediska EMI nejlepsi mozne reseni ze vsech, tedy pokud nevadi pomaly refresh. Samozrejme pro nektere aplikace to vhodne neni, ale to je tak se vsim.

Co presne v tom OLED rusi a tedy jak (a jestli vubec) se tomu branit jsem nezkoumal.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“