Vertikální hlavy

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Rambo007
Příspěvky: 189
Registrován: 9. 6. 2013, 7:56

13. 11. 2023, 11:40

Snažím se jako začínající frézař zorientovat ve vertikálních hlavách.
1) Normální vertikální hlava. Zespodu má buď ISO nebo morse kužel. Na frézce je přimontována přes převodovku, která umožňuje zvýšení nástroje nad stolem. Zda převodovka zvyšuje či snižuje rychlost netuším.
2) Hlava s pinolou umožňující vrtání. Dočetl jsem se zde na fóru, že to jsou neoriginální hlavy pocházející z frézky Strigon. Mate mne však, že tato pinola je zobrazena i v originálním manuálu.
3) Křížové hlavy. Chápu jak se do vertikální hlavy upíná horizontální fréza, aby bylo možno frézovat hřebeny. Zde jsem viděl upínání pomocí obdélníku. Nevím jak je zajištěno, aby nechtěla tato osa pro upnutí frézy vycestovat ven. Patrně bude rozšířena před pomocným ložiskem. Vůbec však netuším, kam se upíná normální fréza Připojuji foto dvou hlav. Na zelené hlavě je zepředu nějaké tlačítko. K čemu slouží k mazání? K vyklepnutí nástroje z morse kužele? U té světle zelené tam tlačítko chybí nebo je to nějaká osa?
Děkuji za osvětu
Přílohy
normální hlava.JPG
frezka manual.jpg
křížová hlava.jpg
křéžová hlava 3.jpg
Radek335
Příspěvky: 358
Registrován: 2. 2. 2017, 9:05
Bydliště: Hamry nad Sázavou

13. 11. 2023, 1:28

Rambo007 píše: 13. 11. 2023, 11:40 2) Hlava s pinolou umožňující vrtání. Dočetl jsem se zde na fóru, že to jsou neoriginální hlavy pocházející z frézky Strigon. Mate mne však, že tato pinola je zobrazena i v originálním manuálu.
Frézka na obrázku není tvoje FA2U ale FA2V (jako vertikální). Tahle frézka má větší hlavu s výsuvnou pinolou ale celkově je stroj (respektive sloup) vyšší. Hlava na obrázku je originál TOS, hlavy na frézkách Strigon jsou těmto hodně podobný.

Já mám doma taky FA2U a na ní napasovanou hlavu ze Strigonu :wink:
Přílohy
IMG_2724.jpeg
Rambo007
Příspěvky: 189
Registrován: 9. 6. 2013, 7:56

13. 11. 2023, 2:17

Radek335 píše: 13. 11. 2023, 1:28 Já mám doma taky FA2U a na ní napasovanou hlavu ze Strigonu :wink:
Jak složité bylo to napasování. Hloupé je že tu hlavu v Tesco nekoupím :-) a sehnat jí asi už dneska nepůjde. I když se na mne může usmát štěstí.
mirek53
Příspěvky: 201
Registrován: 9. 6. 2018, 8:52

13. 11. 2023, 2:36

Rambo007 píše: 13. 11. 2023, 11:40 Zda převodovka zvyšuje či snižuje rychlost netuším.

3) Křížové hlavy. Chápu jak se do vertikální hlavy upíná horizontální fréza, aby bylo možno frézovat hřebeny. Zde jsem viděl upínání pomocí obdélníku. Nevím jak je zajištěno, aby nechtěla tato osa pro upnutí frézy vycestovat ven. Patrně bude rozšířena před pomocným ložiskem. Vůbec však netuším, kam se upíná normální fréza Připojuji foto dvou hlav. Na zelené hlavě je zepředu nějaké tlačítko. K čemu slouží k mazání? K vyklepnutí nástroje z morse kužele? U té světle zelené tam tlačítko chybí nebo je to nějaká osa?
Děkuji za osvětu
Tak postupně: ta mezipřevodovka jen posunuje hlavu víc nad stůl a nahoru, otáčky zachovává.
To tlačítko je mazání.
Z tvého popisu upínání nejsem moc v obraze, takže: do těchto hlav se upíná klasicky vtahováním šroubem, jako kdekoliv jinde. Můžeš upnout cokoliv s daným kuželem. Tuhle hlavu máma rád, lze nastavit jakkoliv. A na výrobu hřebenů není jedna fréza v celku, ale jsou to kotoučovky na trnu. Pro laika si to lze splést s odvalovací frézou, ta je ale do šroubovice. Asi tak🙂
Radek335
Příspěvky: 358
Registrován: 2. 2. 2017, 9:05
Bydliště: Hamry nad Sázavou

13. 11. 2023, 2:37

Rambo007 píše: 13. 11. 2023, 2:17
Radek335 píše: 13. 11. 2023, 1:28 Já mám doma taky FA2U a na ní napasovanou hlavu ze Strigonu :wink:
Jak složité bylo to napasování. Hloupé je že tu hlavu v Tesco nekoupím :-) a sehnat jí asi už dneska nepůjde. I když se na mne může usmát štěstí.
Hlavu tam napasoval předchozí majitel ale už jsem tuhle kombinaci viděl víckrát (asi to bylo běžný). Stačí udělat nové podložky mezi rybiny sloupu a svislou hlavu. Pak vyvrtat nový otvor pro ustavovací kolík.
Přílohy
IMG_2725.jpeg
mirek53
Příspěvky: 201
Registrován: 9. 6. 2018, 8:52

13. 11. 2023, 3:00

Rambo007 píše: 13. 11. 2023, 2:17

Jak složité bylo to napasování.
I pro zkušeného obráběče je to docela výzva, aby vše sedělo jak má. Nevymejšlej si složitosti a nauč se pracovat se základem. Až nabereš zkušenosti, tak se do toho buď pustíš a nebo už ti nepřijde, že ji nemáš. Znám to, už po ní "koukám" 30 let🙂
qwer
Příspěvky: 1301
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

13. 11. 2023, 5:21

Ku tým hlavám sa vždy dodávali z výroby presne dopasované lišty, ktoré keď sa pritiahli, dosadli aj tou rovnou plochou (zo strany skrutiek) na teleso hlavy. Dôvod je ten, že tak je zaručené, že je hlava vždy ustavená rovnako, a na nulovej ryske je os vretena kolmá na plochu stola. Ak by tam ostala medzera, bežným pritiahnutím sa nedosiahne, že je tá medzera rovnaká na vrchu aj na spodu (tiež na druhej strane), a hlava bude +- pootočená, musí sa dorovnať hodinkami, a nebude presne sedieť stupnica.
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“