CNC frézka - stavba gantry

kiko01
Příspěvky: 1597
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

6. 12. 2023, 6:37

zverodoktor píše: 6. 12. 2023, 4:02 Aby to celé nedopadlo ako vždy. Teda že tazateľ si nedá povedať, postaví gumovku a potom čo zistí, že to nedokáže ani polovicu z toho v čo dúfal, sa tu rozpredajú nakúpené diely za polovicu nákupnej ceny ak ich dakto vôbec bude chcieť. Alebo zistí, že ak to má byť čo i len trochu poriadne, dokáže za cenu komponentov a ceny nutného obrobenia kúpiť hotový produkt na Ali, alebo na bazári.
Možno ma opravíte, ale mám pocit, že v tejto sfére low cost rozpočtov a pri cenách porovnateľných hotových strojov podobných vlastností od číňana sa naposledy oplatilo doma stavať tento typ cnc pred 10 rokmi. Aspoň finančne.
Napr. moja stavba
viewtopic.php?t=1890

Odpociva v pokoji v pivnici uz vyse 10rokov 🤣
Unk005
Příspěvky: 42
Registrován: 23. 6. 2018, 5:19

7. 12. 2023, 6:50

zverodoktor píše: 6. 12. 2023, 4:02 Aby to celé nedopadlo ako vždy. Teda že tazateľ si nedá povedať, postaví gumovku a potom čo zistí, že to nedokáže ani polovicu z toho v čo dúfal, sa tu rozpredajú nakúpené diely za polovicu nákupnej ceny ak ich dakto vôbec bude chcieť. Alebo zistí, že ak to má byť čo i len trochu poriadne, dokáže za cenu komponentov a ceny nutného obrobenia kúpiť hotový produkt na Ali, alebo na bazári.
Možno ma opravíte, ale mám pocit, že v tejto sfére low cost rozpočtov a pri cenách porovnateľných hotových strojov podobných vlastností od číňana sa naposledy oplatilo doma stavať tento typ cnc pred 10 rokmi. Aspoň finančne.
Je možné, že to tak dopadne - frézka nebude umět to co od ní budu očekávat a rozprodám ji na díly. To je ale vývoj, proto zde vedu diskuzi a snažím se postupovat dle zkušeností jiných. Již jsem čínskou frézku, konstrukčně mi nevyhovovala a z tohoto důvodu bych rád postavil vlastní.

Má někdo praktickou zkušenost s V-slot profily? Doporučili byste je?
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 288
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 12. 2023, 9:28

Vzhledem k tomu, že si kromě rozměrů nevyspecifikoval, co od toho očekáváš, co na tom budeš obrábět atd, tak těžko radit. Ani to, jaký stroj si měl před tím a co Ti na něm nevyhovovalo. Rozpočet je taky dost zásadní.

Takže jen v telegraficky.
Zapomeň na věci jako 3D tisk, dřevo, plasty, trapézové šrouby, tenké kalené tyče, NEMA17, step drivery pro 3D tiskárny, čínská DC vřetena.
Unk005
Příspěvky: 42
Registrován: 23. 6. 2018, 5:19

8. 12. 2023, 6:12

Radhard píše: 7. 12. 2023, 9:28 Vzhledem k tomu, že si kromě rozměrů nevyspecifikoval, co od toho očekáváš, co na tom budeš obrábět atd, tak těžko radit. Ani to, jaký stroj si měl před tím a co Ti na něm nevyhovovalo. Rozpočet je taky dost zásadní.

Takže jen v telegraficky.
Zapomeň na věci jako 3D tisk, dřevo, plasty, trapézové šrouby, tenké kalené tyče, NEMA17, step drivery pro 3D tiskárny, čínská DC vřetena.
To není pravda. Mé dva první příspěvky jasně specifikují co budu stavět.
t256
Příspěvky: 2835
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

8. 12. 2023, 6:26

Unk005 píše: 7. 12. 2023, 6:50 Je možné, že to tak dopadne - frézka nebude umět to co od ní budu očekávat a rozprodám ji na díly....
Rekl bych ze je jiste ze to tak dopadne :-) Projed si forum, najdes asi milion podobnych staveb vzdy se stejnym vysledkem.
Unk005
Příspěvky: 42
Registrován: 23. 6. 2018, 5:19

8. 12. 2023, 6:42

Tak proto píši zde na forum. Již jsem udělal i pár změn:

RAMPS 1.6 + Arduino Mega 2560 ... cena 514 Kč
5x TB6600 driver ... cena 625 Kč
5x NEMA23 23HS5628 ... cena 1971 Kč
Zdroj 24V 10A ... cena 550 Kč

RAMPS 1.6 by měl zvládat i 24V na vstupu (starší verze umí jen 12V), takže vše budu napájet jedním zdrojem. Celkem 3660 Kč za řídící část. Až mi to přijde, tak to rozběhám nanečisto a poté začnu objednávat konstrukční prvky. Zde na foru i na Youtube si chválí HIWIN lineáry. Na Aliexpressu jsem našel MGN15H v délce 500mm za 605 Kč.
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1189
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

8. 12. 2023, 6:52

Ale mu dávate zabrať. Vyzerá sice tvrdohlavo, ale najprv by ste ho mohli nasmerovať na Lifiho projekt, v ktorom je jasne vidieť vývoj až k pochopeniu dobrých rád skúsených členov fóra :)

Väčšina z nás má snahu urobiť stroj čo najlepšie hneď na prvýkrát a je to tá najlepšia cesta...ale
Existujú alternatívy jednoduchšie, lacnejšie ale vždy na úkor niečoho.

Z tvojho popisu nieje úplne jasné čo chceš, ale mám pocit že chceš urobiť prenosné zariadenie, ktoré niekam prinesieš , upneš a ofrézuješ povrch. Je to tak?
Unk005
Příspěvky: 42
Registrován: 23. 6. 2018, 5:19

8. 12. 2023, 7:13

Rád bych si postavil frézku se zdvihem osy Z cca 100 mm, ale bez pevného stolu. Frézka, kterou jsem vlastnil předtím, měla pevný stůl a pod vřeteno tak nešel dát větší obrobek i když jsem chtěl udělat jen pár děr na jeho povrchu. Uvažuji nad gantry konstrukcí s dvěma Y, ale bez stolu, resp. udělal bych takové zásuvky a podle rozměru obrobku si výškově nastavil stůl. Pro nízké obrobky bych dal stůl nejvýše a pro vysoké obrobky bych dal stůl níže - např. v rozsahu až 200 mm.

Zde je příklad.
fr_x.png
fr_x.png (12.65 KiB) Zobrazeno 881 x
PS: je to jen náhled, samozřejmě, že konsturkce bude vymyšlená tak, aby to bylo robustní a stůl šel pevně upnout.
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1189
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

8. 12. 2023, 10:10

A akú presnosť od toho očakávaš? Najväčší problém vidím v udržaní roviny premenlivého stolu s rovinou vrchného gantry. Ustavovať zakaždým hoci len na desatinu bude náročné. Jedine že by si dal spodný stôl na 4 presnejšie trapézy spriahnuté remeňom a vedenie zviislo by si prenechal lineárom, tak by si vedel posúvať ten stôl otáčaním kľučky alebo kľudne aj motorom. Niečo ako spodný prieťah hoblovačkou alebo 3D tlačiarne (napr Bambulab x1c)

Teraz ma napadlo že takto by si tým stolom mohol nahradiť to horné gantrové posuvné Z-tko a ak by si to chcel rýchlejšie a presnejšie, tak miesto trapézov guličkáče.
Nieje mi jasné či ti ide o nejaké základné tvary alebo 3D reliéf. Preto ti písali už na začiatku že si dal málo informácií...
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2573
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

8. 12. 2023, 10:20

Jak pise shaolin, vyskova presnost, resp. presnost rovnobeznosti stolu s posuvem v XY asi spatna.
Videl bych tak na vrtani bez vysokych pozadavku na kolmost k zakladne a presnost hloubky vrtani.
Dtto frezovani.

Ale pro sber zkusenosti asi dobre - ostatne jak rika cynik (tj. zivotni realista :) ) "... kazdy si svou hubu musi nabit sam ...".
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Unk005
Příspěvky: 42
Registrován: 23. 6. 2018, 5:19

8. 12. 2023, 10:38

Plechy si budu pálit na laseru, kde je přesnost polohování v setinach mm. Strany bych pálil z 5mm plechu a stůl např. z 8mm. Upínal bych jej čtyřmi šrouby po stranách. Nemám přístup k velké frézce pro srovnání gantry a podstavy do jedné roviny, takže budu věřit laseru a šikovonosti svářeče. Ve stole si udělám pár děr na přidělání překližek, abych nezajel nástrojem do železa. Už to způsobí rovinné nepřesnosti a navíc si mohu zfrézovat povrch překližky po upnutí stolu do roviny a docílit tak nejvyšší přesnosti.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2023, 11:13

Jak na to šáhne svářeč tak je to bez dalšího žíhání v hajzlu ,v těhle dětskejch mašinkách bych to důkladně prošrouboval pomocí frézovanejch úhelníků nebo přes klínovici která je relativně slušná.Podívej se jak jsou snejtovaný starší letadla a jak to dobře funguje.(dvě řady nýtů atd)
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2573
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

8. 12. 2023, 11:52

Unk005 píše: 8. 12. 2023, 10:38 Plechy si budu pálit na laseru, kde je přesnost polohování v setinach mm....
Ale presnost polohovani asi nebude shodna s presnosti paleni, resp. vypaleneho okraje/hrany, nevim ...
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Unk005
Příspěvky: 42
Registrován: 23. 6. 2018, 5:19

8. 12. 2023, 1:24

Já ale nestavím letadlo :shock: ...

Bude to pálené fiberlaserem, kde je řezná spára 0,2 mm a jelikož vše budu pálit na jednom stroji, tak případná rozměrová chyba bude stejná pro všechny výpalky. Hrany jsou při této tlouštce krásně ostré. Bude to stačit přes úhelníky obodovat.
kiko01
Příspěvky: 1597
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2023, 1:57

fmodel píše: 8. 12. 2023, 11:13 Jak na to šáhne svářeč tak je to bez dalšího žíhání v hajzlu ,v těhle dětskejch mašinkách bych to důkladně prošrouboval pomocí frézovanejch úhelníků nebo přes klínovici která je relativně slušná.Podívej se jak jsou snejtovaný starší letadla a jak to dobře funguje.(dvě řady nýtů atd)
Naco sa vobec zamyslas nad krutenim pri zvarani ked tam ma vsetko ostatne bud nedomyslene, alebo nevhodne na nieco podobne frezke. Aj tak si to kolega nejako asi mozno postavi a potom pochopi :)
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“