Forma z formy

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 869
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

19. 12. 2023, 4:28

Zdravím

Zrovna tu řešíme takový menší oříšek.

Mám tu kluky co vyrábějí tvarové karbonové polotovary. Z technologických i finančních důvodů si nechávají udělat formu na CNC mašině, která je obvykle originálem tvaru, nikoli kopytem. A z této formy si teprve obtisknou kopyto, a podle toho kopyta pak sekají odlitky výsledného produktu.

Jenže - ten výsledný produkt potřebují oříznout po obvodě, a jelikož je to patvar, vyfrézoval jsem si na to uchycovací přípravek, prostě defacto zas kopyto, podle stále stejného modelu se kterým se pracuje.
Jenže po vyfrézování je to moje kopyto na 1m cca o 3mm menší. Áka - rozměr na mým vyfrézovaným kopytu sedí, 1 metr je 1 metr, ale když se do toho snažím posadit ten obrobek, tak mi tam nevleze, obrobek je na delší straně o 3mm delší (!!!) :? :|

Podezírám že mají švihlé to jejich kopyto, co si vyrobili podle formy originálu, nebo i přímo ten originál je blbě vyfrézovanej. Ale ten dělala dospělá mašina, tomu se mi nechce úplně věřit. A že by byl ten čínský kuličkáč co tu mám na mašině mimo o 3mm na metru se mi nechce úplně věřit, zvlášť když mi to podle měření cca sedí (opravdu nemám přesný metrový etalon, ale 400mm je opravdu 400mm).

Tak kde by to mohlo vznikat? Do procesu kopyt a odlitků vstupuje vysoká teplota (pryskyřice se vytvrzuje v peci a přetlaku), není někde na vině ona? Ale to by se přece zas po vychladnutí všechno vrátilo na svůj rozměr, ne?
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 1008
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

19. 12. 2023, 4:39

Pryskyřice epoxidová, polyesterová, či jiná ?
Například Epoxy 1200 se při vytvrzování (v klidu) trochu smršťuje.
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 869
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

19. 12. 2023, 4:46

Habešan píše: 19. 12. 2023, 4:39 Pryskyřice epoxidová, polyesterová, či jiná ?
Například Epoxy 1200 se při vytvrzování (v klidu) trochu smršťuje.
Jo, to ti nepovím. O smrskávání pryskyřice vím. Ale k vytvrzování dochází stále ve formě, takže i kdyby se smršťovala až do vytvrdnutí (= moment "můžu jí vyndat z formy"), tak stále má rozměry formy ve který leží.
Jenže - ona není menší. Ona je větší než původní forma, a to vcelku o dost. Jen podotýkám že to je forma(kopyto) z formy (a pravděpodobně je to kopyto taky karbonový, na to se ho zeptám až za chvíli přijede....)
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

19. 12. 2023, 5:07

Lůůďo to je napvosto nouumáální ,prostě laminát , sklatba tkaniny je zásadní.
Tohle se nenavlíká na kopito ale na kostru ze žeber ,na ní se to ořezává třeba robotickou rukou nebo 5oskou na umělé dřevo.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 869
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

19. 12. 2023, 7:06

Tak vyšlo najevo že to vyndavají z formy ještě teplé, cca 40-50st. Protože můžou.
Ale nejspíš v tom bude hrát roli rozdílná teplotní roztažnost původní formy a laminátu. Ostatně prý i proto že pokud to nechají v hliníkové formě úplně vychladnout, tak to nemusí z tý formy taky vyndat.
Dokonce se prý má dělat forma záměrně o jedno promile menší, aby výsledek seděl.

No, stejně nesedí :lol:

Nějakým letmým počítáním jsme se dopracovali, že rozdíl délek obou materiálů se blíží právě oněm 3mm na 1,3m (berte v potaz že jsou to teploty kolem 120st.).

Ale co, jedná se jen o zadní haupnu na porsche, milimetr sem, milimetr tam... :lol: :lol:
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

19. 12. 2023, 8:51

To dotmelej :lol:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

20. 12. 2023, 7:50

Takže už si na to přišel sám...smrštění prostě existuje a nejen u plastů. U plastů je smrštění kolem 1% záleží na materiálu.
No a pokud tam más skelné vlákna, tak ty mají rozdílné smrštění v podélném a příčném směru.
Správně bys měl udělat nějaké měření smrštění konkrétního materiálu. Uděláš si nějaké referenční kopyto, kde budou například i nějaké kolíky na okrajích a po zalaminování a vytvrzení v onom místě zůstanou díry. Je potřeba to pečlivě zalaminovat kolem těch kolíků, aby to nebyla nějaká šiška jinak by měření nemělo smysl.
Po vytvrzení a i odležení pár dnů /ono to totiž pracuje/ tak změříš vytvrzený díl v definovaných bodech a to samé měření uděláš na kopytu. No a z toho vypočítáš smrštění. A uděláš větší finální kopyto a už to bude fungovat.
Zásadní je i dodržet technologickou kázeň tzn. vždy díl sundat z kopyta například při stejné povrchové teplotě. +/- 5°C
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

20. 12. 2023, 11:02

to tam doklepnou paličkou - navic stejně není ani jistý, kde to má předek a kde zadek, takže asi tak.
Lohner_Porsche.jpg
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

20. 12. 2023, 11:09

kenybz píše: 20. 12. 2023, 7:50 Takže už si na to přišel sám...smrštění prostě existuje a nejen u plastů. U plastů je smrštění kolem 1% záleží na materiálu.
No a pokud tam más skelné vlákna, tak ty mají rozdílné smrštění v podélném a příčném směru.
Správně bys měl udělat nějaké měření smrštění konkrétního materiálu. Uděláš si nějaké referenční kopyto, kde budou například i nějaké kolíky na okrajích a po zalaminování a vytvrzení v onom místě zůstanou díry. Je potřeba to pečlivě zalaminovat kolem těch kolíků, aby to nebyla nějaká šiška jinak by měření nemělo smysl.
Po vytvrzení a i odležení pár dnů /ono to totiž pracuje/ tak změříš vytvrzený díl v definovaných bodech a to samé měření uděláš na kopytu. No a z toho vypočítáš smrštění. A uděláš větší finální kopyto a už to bude fungovat.
Zásadní je i dodržet technologickou kázeň tzn. vždy díl sundat z kopyta například při stejné povrchové teplotě. +/- 5°C
+-5° :lol: tak to bych teda chtěl v běžný laminovně vidět.
Navíc stejně to určitě míchajó by woko (metoda slévač - obě složky - tvrdidlo a pryskyřici nějak sleju dohromady). A když to namíchajó stejně, tak koupí od číňana jiný hadr (JUBH - Jako Uhlík Basalt Hadr) a zase to bude rozměrově tam, kde slunce nesvítí.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

20. 12. 2023, 11:48

Kdyby to mělo bejt pořádně tak to řešit prepregem .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“