Výměna etážového kotle

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

30. 12. 2023, 4:57

Zdravím, vím, že to sem přímo nepatří, ale nedá mi to, se tu nezeptat.
Na podzim mě čeká, dle příkazu vrchnosti, výměna kotle DAKON DOR 32 za něco "ekologičtějšího".
Kdo ho neznáte, je to kotel s vrchním plněním, čistění se provádí tak, že se horní pláty jen odklopí, vytáhne turbulátor, klapka do komína a oškrábou se stěny. Saze napadají do popelníku, otázka max. 10ti minut a je hotovo.
Já v něm topím už několik let pouze dřevem, kotel dostal navíc odtahový ventilátor do komína, takže tu zátopovou klapku ani neotevírám, zatápím tak, že naplním komoru až po okraj, nahoru přihodím pár kartonů, noviny, zapnu ventilátor a při pootevřených horních dvířkách, se to krásně, bez jakéhokoliv zakouření, rozhoří. Po nahřátí komína vypnu ventilátor a zapínám ho jen při přikládání, aby mi kotel nekouřil. Za mě úplně pohodové čištění, přikládání vrchem, u kterého bych rád zůstal.
Otopná soustava je dělaná ještě po staru, u kotle 2“ roury, klasická samotíž, žádné čerpadlo, velké žebrové radiátory na půdě otevřená nádrž. V průběhu let se u baráku vyměnila okna, zateplilo se, takže v současnosti (teploty kolem 5st.), zatopím tak kolem 13té a topím 3-4 hodinky. Baráček vytopený na celý zbytek dne a když trochu zasvítí sluníčko, i dopoledne dne následujícího.
Prostě ideální kotel a nyní mi poraďte čím ho nahradit. :(
Co jsem tak zjišťoval, tak nejpodobnější a nejjednodušší mi připadá Slokov VARIANT, žádná elektronika jednoduchý kotel a s tím ventilátorem by mohl zřejmě fungovat stejně.
S elektronikou pak ROJEK PK BIO, VERNER V210, OPOP EKO-DH416. Jednoduchou regulaci beru, ale dotykové LCD, počítač a podobné věci, tomu bych se rád v kotelně vyhnul.
A „mercedes“ mezi kotli BLAZE PRAKTIK, to je asi samostatná kapitola. Sice by měl umět i snižovat výkon + udržovat stáložár…, tak bych se třeba obešel bez akumulačních nádrží, ale už jen věta v návodu: Sofistikovaný řídící program regulátoru… mě přímo děsí. :?
Uživatelský avatar
Axim
Příspěvky: 415
Registrován: 13. 10. 2020, 5:57
Bydliště: Mladá Boleslav

30. 12. 2023, 5:44

Ahoj Jovo
Máme ten samý problém . Taky musíme vyměnit kotel 2tridy , Ktrerý nám krásně slouží a sloužil by další roky.
Máme ho pouze 12let je to menší kotel Opop H412 - vytapime 3+1 zatím nezateplený. Kotel má 12kw a bohatě nám stačí . Je jednoduchý , spolehlivý a moc toho v něm nespálíme.Rozvod máme taky bez čerpadla , bez elektriky jedeme také , ty 2” trubky na samotíž- to je paráda , jednoduchý bezhlučný provoz. Topili jsme dříve uhlím teď tam dáváme dřevo .
Také nevím co koupit zatím. Zatim přemýšlím jak píšeš OPOP EKO-DH416 a asi se k němu nevyhneme akumulační nádobě ? Štve mě že už bude potřeba k provozu kotle elektrika
Taky koukám na kotle od Cankáře firma Atmos v Bělé pod Bezdězem.
Taky zatim nevím
SCHAUBLIN 53, GACK K15 , Weiler Condor 81, RB40, Avia fnc 25, a další
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1531
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

30. 12. 2023, 6:11

A proč ho musíte měnit? On stojí někdo u dveří s povolením k domovní prohlídce? :shock:
Jak říkávala moje babička: "Hlavně se neposrať!"
Ono je v týhle zemičce spousta nařízení a zákazů, který ale ve výsledku nikdo nekontroluje a nevymáhá...
No a z mý zkušenosti kdo neumí topit tuhými palivy, tak mu nepomůže kotel jakýkoliv emisní třídy. :mrgreen:
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

30. 12. 2023, 6:22

TO Axim: Staršího kombi Atmose, co už taky bude třeba vyměnit kvůli nesplnění normy a povinným revizím, mám v práci. Topilo se v něm uhlím, nyní dřevem a v pohodě. Asi půjdeme do stejného při povinné výměně, jen už tam budou muset být nádrže. Kotel to není špatný, je jednoduchý, bez elektroniky, za ty roky na něm zlobily jen roštnice, když při topením uhlím žárem zoxidovaly a začali při roštování drhnout. Ale já bych raději s tím horním plněním :roll:

TO Jeníček: Ten můj kotel je z roku 1993 takže 30 let starý, jak dlouho asi tak ještě vydrží? Asi tím někoho tady naštvu, ale proč nezkusit využít dotace, dokud jsou. Stejně mě výměna čeká zřejmě časem, tak jako tak. A když dotace nebudou, nevadí, levněji asi stejně v budoucnu kotel nekoupím.
Naposledy upravil(a) jova dne 30. 12. 2023, 6:32, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5244
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

30. 12. 2023, 6:29

jenicek píše: 30. 12. 2023, 6:11 A proč ho musíte měnit? On stojí někdo u dveří s povolením k domovní prohlídce? :shock:
Jak říkávala moje babička: "Hlavně se neposrať!"
Ono je v týhle zemičce spousta nařízení a zákazů, který ale ve výsledku nikdo nekontroluje a nevymáhá...
No a z mý zkušenosti kdo neumí topit tuhými palivy, tak mu nepomůže kotel jakýkoliv emisní třídy. :mrgreen:
Svini bonzáka najdeš bohužel všude :? Jen z radosti že škodí tak škodí
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

30. 12. 2023, 6:52

Já jsem to řešil tak, že jsem si pořídil elektrokotel, na ten revize být nemusejí a topím dřevem. Největší problém jsou potom ty povinné revize. K tomu potřebuješ kompletní rekonstrukci otopné soustavy(je fakt, že samotíž už je překonaná) a samozřejmě potřebuješ předávací protokol abys měl záruku. Celkově je to neuvěřitelnej oser. Protože v domku bydlíš nastálo 2x ročně kontrola a čištění komína. Dotace dávaj smysl, ale jenom pokud si je vyběháš sám, pokud ti to bude dělat firma, dotace zmizí v nákladech.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

30. 12. 2023, 8:30

já bych to neviděl tak horký s těma povinnejma výměnama....
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Axim
Příspěvky: 415
Registrován: 13. 10. 2020, 5:57
Bydliště: Mladá Boleslav

30. 12. 2023, 8:38

To lubbez : chtěli jsme tepelné čerpadlo - klimošku sousedi nepovolí .Jinak by se mi klimoška líbila někam odjedu, nemám čas tak být ovlažím, vytopím, sepnu si to na dálku a kdyz jsem doma a jednou snad ,v důchodu mám čas zatopím v kotli dřevem
Ten kotel na dřevo mi dává smysl. Mě se strašně líbí ta nezávislost na energiích.
Samozřejmě dokud má člověk zdraví sílu a baví ho to
Baví mě jít do lesa , vezmu traktor, pilu . Je zatímpráce . Pak zase chodit ke kotli přikládat .
Zatim mě to baví , hodně ušetříme , je to jiné teplo
Navíc jsem koupil nový kombi bojler a propojil s kotlem a když v něm topím , tak ohřívám teplou užitkovou vodu zadarmo ! Ušetřili jsme letos majlant za elektriku , za bojler

To Jenicek , Testone - mýlíte se kluci nás už sousedi udali za kotel a to nepalíme žádný bordel zachránilo nás , že výměnu narychlo proudlouzili o 2 roky

To charon : přesně jak říkáš lidi jsou svině a ta závist

To Jova : koukám na různá fóra o kotlích zkušenosti
Všeobecně dehet a splodiny na rozdíl od uhlí jsou kupodivu prý u dřeva mnohem agresivnější . Starý kotel Opop vydržel 25let ten samy nový máme 12let nikdy jsem neřešil teplotu vratné vody v kotli. Prostě se zatopilo a voda se v kotli na samotíž postupně ohřívala . Zaráží mě že u těch nových kotlů všude píšou , jak Strašně záleží na teplotě vody v kotli a
ten Atmos tak životnost 7-10 let píšou . Také píšou o problémech a vydrží té zplynující keramické trysky
U všech těch nových kotlů píšou o dochlazovací smyčce . To u starého kotle Opop nebylo a když jsem u nej párkrát ještě dříve naložil uhlí a přetopil na 100 stupňů ,tak se nic nedělo . Ty 2”trubky dlouhý rozvod a celolitinové radiátory to bez problému zkously a vydrželo a jelo to na samotíž a nemuselo se nic dochlazovat. U některých novych kotlů píšou , že je možné provozovat je na samotíž to bych chtěl zachovat
Když dám ten nový Opop https://www.a-kotle.cz/opop-h416-eko-d- ... 87121.html tak by pasoval vývod do komína a PŘÍRUBY topení , to je velké plus Navíc máme málo místa v kotelně vyšel by tam tak tak . Má ale 16 kw a to je na nás moc nevím jestli jde nějak regulovat ? Asi bych ho musel škrtit do komína ? Nám by stačil kotel 10kw takový jsem nenašel
Koukám na tohohle Vernera se mi líbí píšou na samotíž a že jde regulovat od 7kw no musím nastudovat rozměry a více atd https://www.centrumvytapeni.cz/verner-v ... -hobby-cb/
Libi se mi ale ta cena 115tis
SCHAUBLIN 53, GACK K15 , Weiler Condor 81, RB40, Avia fnc 25, a další
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

2. 1. 2024, 10:34

Přes 300lidí si to zatím přečetlo a žádná reakce na výše uvedené kotle.
Asi všichni bydlí v paneláku a takové starosti řešit nemusí.
No nic :(

To Axim: Jak nové Atmose nevím, co jsem koukal na ten náš kombiňák, je z roku 1999 a minimálně půlku té doby jede jen na dřevo. Nebýt toho, že už neprojde revizí, tak slouží dál.
Uživatelský avatar
Axim
Příspěvky: 415
Registrován: 13. 10. 2020, 5:57
Bydliště: Mladá Boleslav

2. 1. 2024, 9:12

jova píše: 2. 1. 2024, 10:34 Přes 300lidí si to zatím přečetlo a žádná reakce na výše uvedené kotle.
Asi všichni bydlí v paneláku a takové starosti řešit nemusí.
No nic :(

To Axim: Jak nové Atmose nevím, co jsem koukal na ten náš kombiňák, je z roku 1999 a minimálně půlku té doby jede jen na dřevo. Nebýt toho, že už neprojde revizí, tak slouží dál.
Ahoj Jovo
Vždyť mi by jsme v tom našem kotli , také topili dál
Musíme vyměnit!
Ať si kdo chce ,co chce říká určitě chci zachovat samotíž !
Těch kotlů , co tohle umí moc není
1) Pro nás by bylo nejjednodušší místo našeho Opop H412 dát ten Opop OPOP H416 EKO-D pasoval by komín, PŘÍRUBY všechno ušetřilo by se hodně peněz za případné úpravy při výměně za kotel jiné značky.
Výborné je přikládaní shora . Víc se toho vejde do nasypky a ideál řešení do naší maličké kotelničky. Neumí moc regulovat výkon , teplota zpatecky ma být 65stupnu to by mi šlo do radiatoru 80 stupňů a proto musí mít jako většina levnějších kotlů akumulační nádobu . Bez ni nebude revize .Takže problém
Bohužel zrovna tenhle Opop h416 eko ma velmi mnoho špatných recenzí !!!
Tak nevím?
2)Atmos byl jsem se na nej podívat . Nevím jestli by se nám tam vešel má dvířka nasypky do boku. Taky musí být akumulační nádoba a ještě Ladomat co drží teplotu na zpatečce Dost složité a zabralo by to místo a to nemáme
3)Líbil by se mi Verner V210 Extra 7-14kw sice starší konstrukce ,ale umí samotíž, umí bez akumulační nádoby, regulovat výkon , prikladani shora
4) Blaze ten Blaze dělají několik variant .Líbí se mi nejvíc. Je to v podstatě vylepšený Verner ! Součástí kotle je regulace vody při zátopu vrací vodu do zpátečky
Regulace 30-100procent , přikladani dvířka shora,funguje na samotíž, nepotřebuje akumulační nádobu!
https://www.blazeharmony.com/cs/www/kot ... ze-praktik
Jovo napis mi do SZ tel pokecame
SCHAUBLIN 53, GACK K15 , Weiler Condor 81, RB40, Avia fnc 25, a další
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

2. 1. 2024, 9:32

Na tom Atmosovi v práci žádný Landomat nemáme a frčí to bez něj jak víno. Je tam jen navřená silná trubka od vývodu ke zpátečce a v tom píchlej termostat. V té smyčce koluje voda, dokud nesepne ten termostat a nespustí oběhové čerpadlo radiátorů, o kousek víš. Mezi tím je ještě 4cestný ventil na kterém ručně natavujeme průtok podle požadované teploty do radiátorů a tím i ohřev domu. Měla by tam být na tom regulace podle prostorového teploměru, ale nikdo jí nedodělal a žijeme s tím tak už od instalace. Jestli chceš, tak ti to zítra nafotím a pošlu.
Uživatelský avatar
Axim
Příspěvky: 415
Registrován: 13. 10. 2020, 5:57
Bydliště: Mladá Boleslav

2. 1. 2024, 9:51

jova píše: 2. 1. 2024, 9:32 Na tom Atmosovi v práci žádný Landomat nemáme a frčí to bez něj jak víno. Je tam jen navřená silná trubka od vývodu ke zpátečce a v tom píchlej termostat. V té smyčce koluje voda, dokud nesepne ten termostat a nespustí oběhové čerpadlo radiátorů, o kousek víš. Mezi tím je ještě 4cestný ventil na kterém ručně natavujeme průtok podle požadované teploty do radiátorů a tím i ohřev domu. Měla by tam být na tom regulace podle prostorového teploměru, ale nikdo jí nedodělal a žijeme s tím tak už od instalace. Jestli chceš, tak ti to zítra nafotím a pošlu.
Ahoj
Tady to nikoho nezajímá
Pošli fotky na WhatsApp
Sz
SCHAUBLIN 53, GACK K15 , Weiler Condor 81, RB40, Avia fnc 25, a další
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

2. 1. 2024, 10:10

Nafotím a pošlu na SZ, bohužel na samotížku tohle zapojení není :(
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

4. 1. 2024, 6:56

Byl jsem se v létě podívat u kámoše na tenhle kotel :

https://www.blazeharmony.com/cs/www/kot ... &utm_term=

On měl předtím nějaký Atmos a dost na to hudral. Asi třikrát tam posiloval komínový ventilátor, protože při přikládání mu to hulilo do baráku. Navíc se tam přikládalo přímo do té komory vyložené vermikulitem a musel dávat dost pozor aby to nepoškodil.

Byl si u mne pro pár pytlů štěpky a pochvaloval si, jak se s tím topilo. Jinak tam zkoušel topit vším možným hejlem a spokojenost.

Já mám automat na uhlí a pelety. Na podzim jsem zkoušel topit UK pšenicí. Přijde mi to tedy docela zvrácené ale cenové porovnání je jasné :

UK pšenice 200 / q
Pelety 850 /q
Uhlí Ledvice 620 / q /// duben 23 ///
jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

4. 1. 2024, 7:11

- klimošku sousedi nepovolí .
co to znamena?
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“