Malý spalovací motor (výroba, skládání, video) vlastní tvorba

Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 1. 2024, 7:31

Problem je ze ten vyvoj trva leta a nemusi se povest.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
josef109
Příspěvky: 606
Registrován: 21. 5. 2017, 5:15
Bydliště: Praha

1. 1. 2024, 8:29

fmodel píše: 1. 1. 2024, 6:25 Tenhle poděs ke mě jezdí na rady. Taky prodával odlitky na historické modelářské motory ,a tak se s nim můžeš spojit a určitě ti rád dá info jak je náročné něco takového dělat a dejme tomu něco prodat :D
https://www.youtube.com/watch?v=FbSfuaApsUU
Už jsem s ním mluvil, pár článků jsem od něj četl, a když jsem si dal dvě a dvě dohromady, tak vím odkud vítr fouká :D Snad se letos dokopu alespoň k těm odlitkům :D
josef109
Příspěvky: 606
Registrován: 21. 5. 2017, 5:15
Bydliště: Praha

1. 1. 2024, 8:33

robokop píše: 1. 1. 2024, 7:31 Problem je ze ten vyvoj trva leta a nemusi se povest.
Třeba u dvoutaktu není tolik co zkazit, a výkresy na vyzkoušené motory není problém sehnat. Horší je to s opakovatelnou přesností, pokud se to dělá na koleni. A když už máš třeba lepší vybavení, tak vezmeš radši "lepší" kšeft, aby se stroj zaplatil...
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 463
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

1. 1. 2024, 8:35

Děkuju za názory, nemám s tím prodejem žádné zkušenosti a tak se mi hodí každá rada. Nečekal jsem že se rozjede taková zajímavá diskuze :)

Moje představa je asi taková jak píše Cjuz. Teď se soustředím abych rozjel obrobnu o 5ti CNCčkách a živí mě zakázkové kovoobrábění. Do budoucna bych si ale přál aby polovina dílny jela nějaké zakázky (série) a na druhé polovině si budu hrát třeba s motorama. Našetřím nějaké peníze a budu mít vybavenou dílnu abych zkusil nějakou sérii, vyrobím třeba 20ks na svoje náklady a potom budu zkoušet prodávat za nějakou symbolickou cenu.

Motory letadel a lodí už se vyrábí ale do pozemní techniky toho pokud vím zatím moc sehnat nejde. Cílím hlavně na vícevalcové zážehové 4takty. Hlavním zákazníkem by asi byli němci a amíci, ale zatím netuším jak se tam dostat.
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 463
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

1. 1. 2024, 8:45

josef109 píše: 1. 1. 2024, 8:33 A když už máš třeba lepší vybavení, tak vezmeš radši "lepší" kšeft, aby se stroj zaplatil...
Snažím se utéct z obecného kovoobrábění. Ty neustálé slevy (i v desítkách procent) od zákazníků a na druhé straně každoroční zdražování výrobních nákladů mě čím dál víc děsí. A když je něco zajímavého tak to buď nikdy nepřijde a nebo to skončí u pár prodělečných vzorků a následných slibů. Nemyslím si že by stroj (typu 5ax frézka) něco zachránil, konkurence je v mém okolí hodně, stále si přetahujeme kšefty a 5ax cnc už má dnes taky kdekdo. A na ostatní stroje typu WFL, CTX Gamma může běžný smrtelník zapomenout :) .
josef109
Příspěvky: 606
Registrován: 21. 5. 2017, 5:15
Bydliště: Praha

1. 1. 2024, 8:49

Meki píše: 1. 1. 2024, 8:35 ...
Hlavním zákazníkem by asi byli němci a amíci, ale zatím netuším jak se tam dostat.
Vím o tom prd...
Jediné co můžu doporučit, je udělat si webové stránky.
Pokud jsem na tohle téma hledal rady a informace, tak mi pomohlo pár starých umaštěných knížek, pár telefonátů s bohužel už sklerotickými motoráři...
...a hlavně(!) - zahraniční weby a YouTube :)
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

1. 1. 2024, 9:42

Pokud bych měl takové sny jako ty (obrobených odlitků vlastních závodních motorů od 15 do 125ccm mám plnou skříň ,taky jsem si myslel že si udělám čas :lol: ) tak bych si rozmyslel co za motor ,pokud USA tak nějakou repliku "big block "motoru a v nějakém chlapském měřítku protože v kanceláři na stole by to měl bejt "kus nábytku" v EU těžko říct ,tady jsou pracháči krkouni :lol: možná Ferrari ?
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

1. 1. 2024, 9:57

Ked je toto maturitny projekt, co bude k diplomovke? Funkcny model raketoplanu? Smekam pane. Toto staci jednoznacne na slusnu diplomovku.
Onder
Příspěvky: 123
Registrován: 6. 4. 2021, 2:14

2. 1. 2024, 3:51

Toto je super, jseš borec. Jsem asi tak starý jak ty a toto bych nebyl schopen vůbec udělat, ještě k tomu na střední... Všechno si nakreslit, ještě vyrobit a je to funkční, velký palec nahoru.

Můžu otázku, kde ses inspiroval, dělal jsi třeba nějaké výpočty složitější?

O.
Naposledy upravil(a) Onder dne 2. 1. 2024, 4:07, celkem upraveno 1 x.
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

2. 1. 2024, 3:56

Vyrobit motor je machrovina. Já už delší dobu uvažuji o hvězdicovém šestiválu, ale stále jsem nenašel dost odvahy.
jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

2. 1. 2024, 7:17

Potom pozor na jednotky :lol:
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 463
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

2. 1. 2024, 9:27

Onder píše: 2. 1. 2024, 3:51 Můžu otázku, kde ses inspiroval, dělal jsi třeba nějaké výpočty složitější?
Tak třeba časování vačky jsem okopčil od Škodovky 440, nebo některé konstrukční provedení (dělené ojnice), ale jinak vlastní tvorba. Největší oříšek bylo vymyslet to tak aby jsem si třeba nezakryl nějaký šroub nebo nevyvrtal díru s závitem do materiálu kde už byla jedna díra z boku, zkrátka na papíru chyběl třetí rozměr :lol: . Ten CAD model jsem kreslil až zpětně jak byl motor hotový. Taky vymyslet to tak aby se co nejvíc dalo vyrobit na soustruhu, to mi dalo taky zabrat. Nic jiného jsem jako chudý student v dílně neměl. Občas mi pomohly i stroje na učilišti ale většina na tom soustruhu.

Pevnostní výpočty jsem nedělal, není to závodní motor. Hodně jsem ale počítal rozměry a měl jsem tunu papírků 2d. Ta vačka dala s přemýšlením trochu zabrat, matou to tyto věci: zapalování válců 1, 3, 4, 2. Ventily VSSVVSSV a ještě třetí plantací faktor, ten už si nepamatuju, myslím že to bylo že všechny 4 písty nejdou souběžně ale vždy páry protiběžně, a nebo že jsem měl vačkovou hřídel z 2 dílů, už nevím, už je to 5let z5.

Jinak záměr byl takový: Sestrojil jsem RC traktor na akumulátor, zjistil jsem že tudy cesta nevede a chtěl jsem spalovák. Motor z křováku se mi nelíbil tak jsem si chtěl vyrobit vlastní vícevalcový který bych schoval pod kapotu traktoru :D
Odpovědět

Zpět na „výrobky a obrobky“