Výměna ložisek vřetena A6 na CNC soustruhu SPM16

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 463
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

23. 1. 2024, 9:56

Milan199 píše: 23. 1. 2024, 9:14 Ty ložiska přední sestavy jsou za vnější kroužky stažené tím kroužkem labyrintu ? // předpokládám
Ano, ale já blbec jsem to nezměřil jestli tomu tak opravdu je, věřil jsem výrobci. Až rozeberu tak to proměřím. Každopádně u nových ložisek jsem vyráběl mezipodložky aby celková délka sestavy ložisek byla stejná +-0.01 jako původní sestava ložisek.

Milan199 píše: 23. 1. 2024, 9:14 Ložiska sesazená do O se povolením nepředepnou - pořádně si to prohlédni. Domnívám se, že problém je v tom "přesahu" co popisuješ. Patrně jsi ložiska zcela nestáhl a síly při obrábění ti to uvolnily.
Špatně jsem se vyjádřil, popíšu to přesněji: ložiska jsou na hřídeli vřetena s přesahem, pracoval jsem s teorii že jsem je tam za tepla nasadil ale nedosedly si k sobě. Po vychladnutí jsem sice dotáhl matici ale né dostatečně takže mezi některým z párů zůstala vůle. Při zahřátí a následném soustružení si ložiska poskočily k sobě. To by ale znamenalo opačný problém, já jsem měl po poskládání vše ok.

Milan199 píše: 23. 1. 2024, 9:14 Po montáži na hřídel je třeba zkonrolovat zda při otáčení jednoho kroužku ložiska se "unáší" / otáčí i celá sestava vnějších kroužků. Pokud se pokusíš protočit dva sousední kroužky - nemělo by to prstama jít.
Ano, nešlo s prvky nijak jednotlivě hýbat, dalo mi docela zabrat pohnout s vnějším meziložiskovým kroužkem abych ho bez klepání vystředil a při následném skládání do vřeteníku mi nevyčníval.
Milan199 píše: 23. 1. 2024, 9:14 Pokud chceš něco kontrolovat určitě sundej řemen - jinak poznáš prd.
Ano, to jsem dělal, jde to naštěstí krásně, je tam na pravolevém šponováku jeden imbus 10mm, fixační šrouby motoru jsem si zatím na to testování nechával povolené

Milan199 píše: 23. 1. 2024, 9:14 V textu zmiňuješ nějaké podložky. Doufám, že jsi je tam nedával ! Ty mezikroužky mezi přední dvojicí a protiložiskem musí být nabroušeny naprosto stejně - odchylka 0,005 je už hodně.
Ano, mezi každým ložiskem byly kroužky, tedy 2 páry mezi 3 páry ložisek (na tom nákresu je to jinak, je tam jen 1pár kroužků, posílám přesné foto jak to mám já), já jsem vyráběl 1pár a druhý pár jsem použil origo. Sílu jsem nabrousil (vnitřní/vnější kroužek) v rozdílu 0.002mm a rovnoběžnost vnější kroužek do 0.002 a vnitřní se mi povedl přesně. Měřeno pasametrem a johansonkama. To by snad mohlo stačit nebo ne? víc na brusce 2ud nedám, leda pošmudlat na kameni. Teď už je to vlastně jedno, nedá se to asi rozebrat bez zničení.
Milan199 píše: 23. 1. 2024, 9:14 .Jo a jak je to mazaný ? // to tedy nesouvisí s akutním problémem //
Je tam doživotní vazelína ARCANOL-SPEED kterou mi k tomu prodal dodavatel.
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 463
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

23. 1. 2024, 9:59

slíbený obrázek podložek:
Přílohy
P_20240122_101700.jpg
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 463
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

23. 1. 2024, 10:09

zz912 píše: 23. 1. 2024, 9:32 To zní divně. U nás chlapi zabíhávali vřetena i celý den. Jaký byl postup? Odkud jsi ten postup čerpal?

Z manuálu:

Za hodinu na nic nepřijdeš. Chlapi u nás měli postup kolik otáček a po jakou dobu se ložiska mají točit.
Za vřetenem je hydraulika (autoblok) od kterého jde teplo do vřetena a celý poces to zkresluje. Tak pokud je to u výrobce obráběcích strojů tak ten se musí jistit, co kdyby to zákazník hned ze startu pustil na maximální otáčky. Já vím jistě že nepřekročím 1500ot a maximálka je 5000ot, při tom mém šmudlání to vřeteno ani nepozná jestli se jedná o záběh a nebo ostrý chod :lol: Postupoval jsem podle tohoto diagramu.
Každopádně to neodpovídá tomu že by to vřeteno z ničeho nic mělo poskočit o 0.02mm
Přílohy
zaběh.PNG
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 463
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

23. 1. 2024, 10:15

zz912 píše: 23. 1. 2024, 9:44 Zkoušel jsi poptat?
ne - nikdo by se se mnou (malým živnostníkem) nebavil, tak jako kovosvit když jsem se jich ptal. navíc cena by byla taky v několika tisících a hromada starostí s přepravou, pozdní dodáním... Naštěstí jsou i jiné možnosti jak to seřídit. Každopádně mě teď trápí ložiska B7022 které se nenastavují, nikoliv to N1020
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

23. 1. 2024, 10:49

Ta fotka vřetene // poslední // je před montáží a nebo už to máš zase vyndané ?

Pokud to vyndáš, zkontroluj zda nejde vnějšími kroužky protáčet. To by jednoznačně ukazovalo na nedotaženou matici.

Udělej prosím fotku kde jsou vidět i ty šipky // na vnějším kroužku // na prvních dvou ložiskách. Případně to překresli fixkou ať je to na jedné fotce.


Pokud jsi tam použil ty FAGy a máš vždy vnější a vnitřní mezikroužek shodný, tak je to OK.

Vazelína je správná, ale doporučil bych ti nejdéle za dva roky přemazat. Kromě vřeten po bouračce jsem vždy viděl ložiska chcípnout na "sucho".

Přední labyrint musí mít na dosedací ploše vůli cca 0,1 mm. Aby byla jistota, že to táhne na ložiska !

Je mi blbě // ležím s nějakou chřipkou // a už si půjdu lehnout. Ráno se na to ještě mrknu - snad mě něco napadne.
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 463
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

24. 1. 2024, 8:23

Milan199 píše: 23. 1. 2024, 10:49 Ta fotka vřetene // poslední // je před montáží a nebo už to máš zase vyndané ?
Před poskládáním


Milan199 píše: 23. 1. 2024, 10:49 Pokud to vyndáš, zkontroluj zda nejde vnějšími kroužky protáčet. To by jednoznačně ukazovalo na nedotaženou matici.
Už to mám vyndané, nejdou potáčet, drží jako čert. I po zahřátí.


Milan199 píše: 23. 1. 2024, 10:49 Udělej prosím fotku kde jsou vidět i ty šipky // na vnějším kroužku // na prvních dvou ložiskách. Případně to překresli fixkou ať je to na jedné fotce.
Posílám foto


Milan199 píše: 23. 1. 2024, 10:49 Vazelína je správná, ale doporučil bych ti nejdéle za dva roky přemazat. Kromě vřeten po bouračce jsem vždy viděl ložiska chcípnout na "sucho".
No je to ale práce na celý den a nerad bych něco podělal, riziko že s tím třeba při rozebírání někde klepnu, nebo mi tam spadne bordel, je docela velké. Navíc se bude špatně dostávat k pvním dvoum ložiskům - musel bych vyosit ty meziložiskové kroužky. Vím že nikdy nebudu používat maximální otáčky vřetena, dosáhnu tak poloviny a to jen občas.



Milan199 píše: 23. 1. 2024, 10:49 Přední labyrint musí mít na dosedací ploše vůli cca 0,1 mm. Aby byla jistota, že to táhne na ložiska !
Ano, na to jsem měl taky podezření, každopádně jsem to měřil a ložiska jsou přesně o 0.1mm delší než osazení ve vřetenu, takže je to určitě stáhlé přes kroužky



Ale děkuji za nápady, věřím že to bude fungovat. teď nahřívám vřeteno a jdu zkusit přitáhnout KM matici, poznačil jsem si fixou polohu a tak jsem zvědav jestli se to hne
Přílohy
P_20240124_074813.jpg
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

24. 1. 2024, 8:37

jen takový varovný nápad bez znalosti souvislostí
asi pozor na to nahřívání vřetene
asi ohřeješ víc vřeteno než ty ložiska
pokud je cílem s ložisky hnout, pak docílíš opačného efektu
teplejší vřeteno se roztáhne víc než chladnější ložiska
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

24. 1. 2024, 9:14

Vypadá to, že jsi žádnou zásadní chybu neudělal.

To vřeteno bych také doporučil nenahřívat. Ta trubka mezi maticí a ložiskama tam předpokládám jde volně.

To domazávání :
To ložisko mezi kroužky je na tom nejlépe. Ty mezikroužky v něm to mazivo podrží. Nejhůře je na tom ložisko nejblíže od univerzálky. Vyvrtat do toho labyrintu dirku / závit M6 a zaslepit šroubkem.
Já tedy domazávám.

Držím ti palce.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

24. 1. 2024, 9:57

pokud je axiální vůle (vůle, ne pružení a i pro pružení je 0.02 příliš) za chodu (tj. těsně po zastavení, v ohřátem stavu provozem) dvě stovky, tak určitě je něco špatně - a z hlediska logiky věci to nemůže být jinde než v té přední trojici (respektive dvojici a tomu proti). Pokud je tam skutečně vůle, tak rozhodně nemůže po demontáži jíz ztuha vnější mezikroužek mezi dvojicí a tím třetím ložiskem - protože vůle je prostě vůle.
Pokud máš mezikroužky správný (rozměr) a jsou to skutečně univerzálně párovatelný ložiska a nejsou náhodou zmetkový (prostě jsou tam ty rozměry co míjí mít na čelech pro univerzální párovatelnost), tak můžou být pouze dvě věci blbě - celý ti to běhá v vřeteníku (málo pravděpodobný), a nebo je to blbě stažený tou trubkou dohromady (ta přední trojice).
Vřeteno z sezimácký mašiny (SAB) jsme tahali (bylo mi ho líto vyhodit) když jsme šrotovali mašinu, relativně nedávno a jediný, co k tomu můžu dodat, je, že mě překvapilo, jak velký :roll: byly přesahy na vnitřních kroužcích ložisek - oproti Schaublinům to vůbec nešlo srovnávat - tam je všechno tak "hodně ztuha nad rukou, ale žádný násilí". U SABa to byl problém vůbec dostat ven :roll: . V vřeteníku to pak bylo stejně jako u Sch - tj. ztuha rukou.
Takže (můj odhad) máš to blbě stažený tou maticí, tj. bordel mezi, a nebo malá axiální síla od matice, takže se to úplně nestáhlo jak mělo. Tohle není malá mašina, když tam je větší přesah, tak to stáhnout předpokládá celkem velký moment na té matici. Ta matice při dotahování by měla jít úplně natvrdo - tj. žádný pružení.
To, že to s dvěma stovkama axiální vůle kmitá při píchání je naprosto normální - protože je tam prostě vakl (nejen axiální ale i radiální).
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

24. 1. 2024, 10:37

Meki> myslim, zes malo dotahl matici a ono si to holt sedlo. Mne na KM matice nikdy delany (svarovany) orech pres nasobic nevydrzel a nakonec jsem kupoval kovane se zoubky uvnitr. Na kolik Nm se ti podarilo ji dotahnout?
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 463
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

24. 1. 2024, 11:06

Milan199 píše: 23. 1. 2024, 10:49 Ta fotka vřetene // poslední // je před montáží a nebo už to máš zase vyndané ?
Před poskládáním


Milan199 píše: 23. 1. 2024, 10:49 Pokud to vyndáš, zkontroluj zda nejde vnějšími kroužky protáčet. To by jednoznačně ukazovalo na nedotaženou matici.
Už to mám vyndané, nejdou potáčet, drží jako čert. I po zahřátí.


Milan199 píše: 23. 1. 2024, 10:49 Udělej prosím fotku kde jsou vidět i ty šipky // na vnějším kroužku // na prvních dvou ložiskách. Případně to překresli fixkou ať je to na jedné fotce.
Posílám foto


Milan199 píše: 23. 1. 2024, 10:49 Vazelína je správná, ale doporučil bych ti nejdéle za dva roky přemazat. Kromě vřeten po bouračce jsem vždy viděl ložiska chcípnout na "sucho".
No je to ale práce na celý den a nerad bych něco podělal, riziko že s tím třeba při rozebírání někde klepnu, nebo mi tam spadne bordel, je docela velké. Navíc se bude špatně dostávat k pvním dvoum ložiskům - musel bych vyosit ty meziložiskové kroužky. Vím že nikdy nebudu používat maximální otáčky vřetena, dosáhnu tak poloviny a to jen občas.



Milan199 píše: 23. 1. 2024, 10:49 Přední labyrint musí mít na dosedací ploše vůli cca 0,1 mm. Aby byla jistota, že to táhne na ložiska !
Ano, na to jsem měl taky podezření, každopádně jsem to měřil a ložiska jsou přesně o 0.1mm delší než osazení ve vřetenu, takže je to určitě stáhlé přes kroužky



Ale děkuji za nápady, věřím že to bude fungovat. Teď jsem nahřál vřeteno a dotáhl tu matici co to šlo, pootočila se 5,63° což odpovídá 0.031mm myslel jsem že to půjde víc, až to vychladne tak to poskládám a zkusím.
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 463
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

24. 1. 2024, 11:50

testone píše: 24. 1. 2024, 8:37 jen takový varovný nápad bez znalosti souvislostí
asi pozor na to nahřívání vřetene
asi ohřeješ víc vřeteno než ty ložiska
pokud je cílem s ložisky hnout, pak docílíš opačného efektu
teplejší vřeteno se roztáhne víc než chladnější ložiska
Na jednu stranu ano, ale když se mrknu na konstrukci tak si říkám že by bylo dobré kdyby se hřídel vřetena zahřála víc než ta tlačná trubka mezi KM maticí a ložisky - matice by se tím mohla teoreticky uvolnit. Navíc jsem po zahřívání jsem ještě vyčkával aby se teplota hřídele vřetena a kroužků ložisek vyrovnala a až potom dotahoval.



Sancho Panza píše: 24. 1. 2024, 9:57 pokud je axiální vůle (vůle, ne pružení a i pro pružení je 0.02 příliš) za chodu (tj. těsně po zastavení, v ohřátem stavu provozem) dvě stovky, tak určitě je něco špatně - a z hlediska logiky věci to nemůže být jinde než v té přední trojici (respektive dvojici a tomu proti).
No právě jsem na to hleděl, ty 0.02mm bych nečekal. Myslel jsem si že vůbec nic nenaměřím. Na jednu stranu dobře, alespoň vím kde hledat chybu. Po vychladnutí už jsem axiálně nenaměřil žádnou vůli, ale soustružit nešlo (drnčení)



Sancho Panza píše: 24. 1. 2024, 9:57 celý ti to běhá v vřeteníku (málo pravděpodobný)
to ne, rukou není šance zasunout ani první ložisko do vřeteníku, Tlačím to tam závitovkou M12 opřenou o koníka a i tak to ta závitovka nedává a chtělo by to M14. Axiálně jsem tay naměřil přesah 0.1mm takže labyrint stáhne čelně kroužky.



Sancho Panza píše: 24. 1. 2024, 9:57 máš to blbě stažený tou maticí, tj. bordel mezi, a nebo malá axiální síla od matice, takže se to úplně nestáhlo jak mělo.
Vidím to podobně, každopádně ty vnější kroužky opravdu nešly pohnout a matici jsem po zahřátí pohl jen o 0.031mm, čekal bych víc. Děkuju za postřehy z praxe, je to zajímavé že to má každý výrobce jinak, tím přesahem na hřídeli se přece taky ovlivňuje předepětí ložiska.


Dawe píše: 24. 1. 2024, 10:37 Meki> myslim, zes malo dotahl matici a ono si to holt sedlo. Mne na KM matice nikdy delany (svarovany) orech pres nasobic nevydrzel a nakonec jsem kupoval kovane se zoubky uvnitr. Na kolik Nm se ti podarilo ji dotahnout?
Posílám foto klíče který jsem si vyráběl na tu matici, tahal jsem tu matici ve dvou lidech


Jdu montovat, držte palce :) napíšu pak výsledek
Přílohy
P_20240122_200425.jpg
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

24. 1. 2024, 12:36

samozřejmě, že ty přesahy mají vliv na to předpětí - o tom žádná. Když jsou ty přesahy malé, tak cca sedí hodnoty, co se naměří na ložiskách "na stole" (mimo smontované vřeteno). Pokud ale jsou přesahy velké (tiše předpokládám, že to mají z důvodu, že se bojí kontaktní koroze když se na mašině raubuje co to dá), tak somozřejmě o ty přesahy je pak výásledný předpětí větší - takže buď to musíš změřit na trnu s rozměrem jako vřeteno (což je jasný opruz), nebo v složeném stavu s vůlí (mezikroužek buď tenčí nebo tlustší, aby se to nepředeplo), pak změřit vůli, rozebrat, dopočítat, dobrousit, pomodlít se :roll: , složit, opruz ještě daleko větší.
Ovšem divný je, že když to má větší přesahy, tak tam je ta vůle - to zrovna moc logiku nemá.
Koukám do papírů na vřeteno od SABa - konstrukčně je cca podobný až vzadu jiný - vpředu opět trojice - 7017, vzadu ale není válečkový, ale dvojice 7016 proti sobě. V dokumentaci je pouze poznámka že by to (ty ložiska) měli měnit jenom oni a že doporučená náplň je 17g NBU15 do každého kusu při každé střední údržbě.
V případě vůle nic neměnit, pouze vyměnit ložiska za nový - univerzálně párovatelný. Takže to axiální předpětí toho tandemu proti tomu třetímu je daný kroužkama od nich a ty by měly zůstat.
Pokud by bylo opravdu třeba, tak ten řez vřeteníkem a ten kraťoučký text můžu oscannovat (celý se mi to nechce, spousta práce - je to svazaná knižka - jedna z asi deseti :roll: ).
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

24. 1. 2024, 5:40

Meki> tohle bys vazne mel utahovat na moment, jinak to tezko trefis. Mam na tohle vlastni velky. momentak i nasobic od Tony, ale to se da i pujcit. Verim, ze to ted uz bude dobry, ale asi by sis byval usetril to trapeni.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 463
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

24. 1. 2024, 7:13

Nefunguje to ani za studena po poskládání :( Někde je tam vůle a to tak že velká, drnčí při soustružení i ostrý šlichtovací plátek takže se s tím prakticky nedá pracovat. Mám sto chutí to vřeteno poslat do hutí a koupit na bazaru druhý CNC soustruh jen kvůli vřetena a napasovat to.

Musím dodělat zakázku, zkusím to všelijak podepírat koníkem a nebo dokončovat pěkné povrchy na malém soustruhu aby mě potom při další rozborce netlačil čas.

Už mě ale nenapadá nic co by se mohlo tak moc podělat aby nefungoval dokonce ani ostrý plátek, to musí být nějaká fatální chyba aby ložiska velikostní řady 22 nezvládly šlicht destičkou VBMT160404, to by snad měly udržet i jen ty přední ložiska B7022 i bez zadního N1020. Jediné co mě napadá je velké čelní házení osazení o které se opírají ty B7022, a nebo zmetkové ložiska z výroby


Už jsem to rozebíral tolikrát že si i stopuju čas, za 2h to mám rozebrané a za 4,5h to mám poskládané, každou rozborkou ale riskuju že s tím někde klepnu a nebo mi do toho vletí špína a nebo se prostě něco stane při skládání.

Zkusím ještě zavolat někomu kdo opravuje vřetena aby se zastavil a popíšu problém, třeba nás něco napadne, takto na foru se to blbě popisuje. Já už si to opravím, jen už mi docházejí nápady. Kdyby jste věděli o někom ideálně z Moravskoslezského tak bych byl vděčný.
A taky děkuju všem zde za nápady/rady/zkušenost, pokud to opravím tak napíšu kde byl problém.
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“