Cim rozpustit zaschly bioolej?

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
zverodoktor
Příspěvky: 2995
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

7. 1. 2024, 7:42

t256 píše: 6. 1. 2024, 10:57 Je to sice zenska, ale uplne blba zas neni. Benzin nebo co v tom cistici brzd je pozna, zadne bezne kuchynske prostredky tak nesmrdi.
Benzín možno áno, Supermafrasol a ešte nariedený ťažko, nesmrdí skoro nijak. Naviac nieje toxický, spokojne s ním môžeš ten friťák umyť, keďže je to detergent, oplachom vodou ho úplne odstrániš z povrchu.
Zaujímavé je, že nemá výhrady proti friťáku... Mám za to, že po pár praženiach je ten olej zo zdravotného hladiska na tom o poznanie horšie ako nejaký pomarančový olej alebo mafrasol.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
t256
Příspěvky: 2835
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

7. 1. 2024, 8:21

zverodoktor píše: 7. 1. 2024, 7:42 Zaujímavé je, že nemá výhrady proti friťáku...Mám za to, že po pár praženiach je ten olej zo zdravotného hladiska na tom o poznanie horšie ako nejaký pomarančový olej alebo mafrasol.
Je videt ze nemas s zenskou logikou a odporem vuci ni valne zkusenosti :-)
Parni cistic muzu zkusit, taky ten kram nekde ve sklepe mam, ale vzhledem k tomu ze to jsou zbytky ktere nezvladla mycka na nejvyssi teplotu, moc tomu nedavam.

Nakonec jsem to naplacal tim sajrajtem co uvadel packa, protoze cpel z tech co mam nejagresivneji. Po hodce pusobeni a vetsiho nez maleho drbani kartacky, dratenkami apod se to vicemene podarilo sundat. Ve finale to bylo dokonale odmastene, takze na kartacovane nerezi byl videt kazdy otisk prstu. Tak milovana vzala ubrousek a ojela cely hrnec motorovym olejem co mam na mazani dveri no. Nastesti jen zvenku. Co dodat...
zverodoktor
Příspěvky: 2995
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

7. 1. 2024, 8:25

:lol:
Už nič nehovorím. Pri príhodách iných si uvedomujem, že som sa vlastne oženil celkom štastne.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
t256
Příspěvky: 2835
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

7. 1. 2024, 8:40

Casem si zvyknes to brat s takovou smesi nadhledu a flegmatismu, nema cenu se kvuli podobnym vecem nervit. :-)
A co se tyka nezdravosti fritovani, pri vymene oleje se resetuje pocitadlo a dokud nesviti cervena ledka, je to OK. Ani jsem nevedel ze tam neco takoveho je, myslel jsem ze to je kontrolka chodu, dokud bejvalka nepocetla navod a ledku nejakym tlacitkovym kombem nezhasla.
zverodoktor
Příspěvky: 2995
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

7. 1. 2024, 8:50

S tým zostáva iba súhlasiť.
Tá ledka je naozaj zaujímavá funkcia, tiež som netušil že niečo také existuje. Každopádne, šikovná funkcia, rozšíril som si obzory.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

7. 1. 2024, 9:11

Jestli to dobře chápu, teprve když svítí ta červené LEDka ta to začíná mít správnou chuť :mrgreen: .

Vždycky vzpomínám na toho pána co prodával klobásy na Václaváku. Vysvětloval, že to mělo takovou úžasnou chuť, protože se NIKDY nevyměňoval ten výpek. Jenom se občas nějaký vyhodil - když už ho bylo moc.

V Mnichově Hradišti byl hostinský a ten měl podobné recepty. Říkalo se tam "U žloutenky".
t256
Příspěvky: 2835
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

7. 1. 2024, 9:30

Podle me je to funkce celkem k nicemu. Kdyz jsem v tom delal jenom hranolky, olej mi prisel v pohode i kdyz to hlasilo vymenu. Soucasne zlaticko k memu nevelkemu nadseni miluje vselijake ty obalovane koule, krouzky ci jine tvary z hmot po jejichz slozeni radeji moc nepatram a tam je za chvili na dne centimetrova vrstva strouhanky, vytekleho radobysyra apod. a to je treba vymenit olej mnohem driv. Taky treba v lete, kdyz je v nepritomnosti po vetsinu dne vypla klima a doma je vypek je treba menit olej casteji. Proste nos je nejlepsi indikator :-) Ta ledka jen sleduje cas chodu a zapisuje ho nekam do eepromky, takze to nezjistuje skutecny stav oleje. Da se tam nastavit par druhu oleju, sadlo (neznam nikoho kdo by v tom fritoval) apod. a to je asi tak vsechno.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

8. 1. 2024, 4:32

Milan199 píše: 7. 1. 2024, 9:11 Jestli to dobře chápu, teprve když svítí ta červené LEDka ta to začíná mít správnou chuť :mrgreen: .

Vždycky vzpomínám na toho pána co prodával klobásy na Václaváku. Vysvětloval, že to mělo takovou úžasnou chuť, protože se NIKDY nevyměňoval ten výpek. Jenom se občas nějaký vyhodil - když už ho bylo moc.

V Mnichově Hradišti byl hostinský a ten měl podobné recepty. Říkalo se tam "U žloutenky".
Přesně. :lol:
Možná je jenom problém v tom, že by to chtělo používat víc teplotně odolný olej - třeba B31 nebo TK68 :lol: .
Jinak bych to normálně opískoval (pokud by běžná pískovačka nestačila tak wheelebrator :lol: ) a pak dočistil lučavkou - ta by s tím mohla pohnout.
Btw, ten samý (s stejnýma receptama) býval i na staromáku a na MSV v poslední obydlený zatáčce takoví byli všichni :roll: .
To samý v stanovým městečku v Letňanech (PVA) taky čistá katastrofa.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

8. 1. 2024, 4:42

btw - ještě jedna zcela nedůležitá :lol: informace - současné fritovací oleje jsou obvykle řepkový (!) olej (viz překvapivě nápis na flašce) - takže strojaři by mělo být jasné k čemu :) je takový olej asi tak vhodný a jak se tao pak logicky v friťáku chová (a musí chovat) a co se s tím dá (a nedá :lol: ) dělat.
https://nakup.itesco.cz/groceries/cs-CZ ... 1018373337
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

8. 1. 2024, 4:59

Jsou i slunečnicové oleje a chovají se stejně jako řepkové. Udělají ten samý napečený marast.
https://www.monacoint.com/eshop/produkt/zol115
Známý mi přivezl řepkový olej z Maďarska a ten to nedělal.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

8. 1. 2024, 5:03

Britt píše: 8. 1. 2024, 4:59 Jsou i slunečnicové oleje a chovají se stejně jako řepkové. Udělají ten samý napečený marast.
https://www.monacoint.com/eshop/produkt/zol115
Známý mi přivezl řepkový olej z Maďarska a ten to nedělal.
Hm, že by se při řezání závitů (na to jediný je asi tak ten řepkáč vhodný :) ) choval slunečnicový a řepkový olej stejně, jsem doposud netušil.
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

8. 1. 2024, 5:20

A já vůl myslel, že se tu hovoří o fritovacích olejích. Mazat kudlu olejem na smažení mě teda fakt nenapadlo.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

8. 1. 2024, 5:50

Britt píše: 8. 1. 2024, 5:20 A já vůl myslel, že se tu hovoří o fritovacích olejích. Mazat kudlu olejem na smažení mě teda fakt nenapadlo.
Bingo :lol:
Lejt řepkový olej do friťáku, mě taky ne.
takže ještě jednou - řepkový a slunečnicový olej se fakt nechovají stejně ani v friťáku, ani při závitování. Ale řepkový olej se chová stejně při závitování i při fritování.
Tudíž při fritování v řepkovým oleji, nejspíš by mohlo fungovat (platit) to samý, co funguje při závitování. Strojař by to měl vědět, pokud neví, může si to vygooglit (viz ty obvyklý censored poznámky o googlení).
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

8. 1. 2024, 5:54

Řepkový olej se běžně používá v kuchyni, včetně fritování.
https://www.eisberg.cz/z497-fritovaci-olej-repkovy
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

8. 1. 2024, 5:57

Britt píše: 8. 1. 2024, 5:54 Řepkový olej se běžně používá v kuchyni, včetně fritování.
https://www.eisberg.cz/z497-fritovaci-olej-repkovy
jistě - a právě o tom to je :lol: Teď je prostě jiná doba - pro ty starší, často zdroj ryzího obveselení.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“