Jak rozdělat talířkový mikrometr ?

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Svehli486
Příspěvky: 46
Registrován: 10. 9. 2019, 6:13

7. 1. 2024, 6:36

Zdravím, nevím si rady jak rozdělat talířkový mikrometr, vyšroubovat jak klasický nejde a nechci to nějak dodrbat. Úplně otevřený jde docela ok, ale tak od 15mm dolů jde hodně z tuha, tak ho chci rozebrat a podívat se mu na zoubek. Díky Obrázek
Přílohy
20240107_191942.jpg
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8165
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

7. 1. 2024, 7:06

Může být ohnuté vřeteno, s tím nic nenaděláš. To se těm talířkovým mrchám stávalo často, lidi s tím zacházeli dost nedbale. Zkoušel jsi rovnoběžnost?
Aleš Procháska
Svehli486
Příspěvky: 46
Registrován: 10. 9. 2019, 6:13

7. 1. 2024, 7:49

nevím jak změřit rovnoběžnost, asi na to nejsem vybaven, když vemu johansonku a lehce utáhnu, tak v jednom místě jde nepatrněji volně. Ale pořád nevím jak to rozdělat.
zverodoktor
Příspěvky: 2995
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

7. 1. 2024, 8:10

Ahhoj,
poutieraj tanieriky, zavri mikrometer cez rehtačkou a pozri sa proti svetlu či dokonale doliehajú.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Svehli486
Příspěvky: 46
Registrován: 10. 9. 2019, 6:13

7. 1. 2024, 8:19

průsvit je rovnoměrný, teď jsem si všiml že háže bubínek, trochu jsem na něj zatlačil a mikrometr už jde pěkně lehce, ale pořád ten bubínek háže a semtam drhne
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

7. 1. 2024, 8:23

Tymto mikrometrom by som meral uz len na milimetre a pol milimetre nakolko uz nieco zazil. Vid vrch mikrometra :D
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8165
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

7. 1. 2024, 8:29

Mám skoro stejný, taky prehistorický Somet a tam to vypadá, že je talířek nějak na vřeteni nějak nasazený (nechci říct přímo nalisovaný). Ale ve výrobě mikrometrů se nevyznám, to jen od pohledu. Po sundání by to možná mohlo jít normálně vyšroubovat. Ale netuším jak to sundat, pravděpodobně jakýkoliv pokus povede ke zničení.
Naposledy upravil(a) prochaska dne 7. 1. 2024, 8:31, celkem upraveno 1 x.
Aleš Procháska
Svehli486
Příspěvky: 46
Registrován: 10. 9. 2019, 6:13

7. 1. 2024, 8:30

nevím proč by s ním nešlo měřit na +- 0,02, ano sice je ubroušený, ale když to někdo nepřehřál tak by to mělo být ok, koupil jsem takhle pár mikrometrů na kterých se někdo podepsal, ale měří dobře a byli za ok cenu
zverodoktor
Příspěvky: 2995
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

7. 1. 2024, 8:32

Ten bubienok je nasunutý na takom rozpernom valci, ktorý je nasunutý na kuželi na konci mikrometrickej skrutky a doťahovaním šróbom na ten kužel sa rozťahuje a drží bubienok. Na starších mikrometroch sa doťahoval tým ryhovaným kolíkom na rehtačke. na starších mikrometroch v ňom bola aj priečna dierka na zasunutie tyčky na doťahovanie
mikrometre.jpg
mikrometer prierez.jpg
mikrometer prierez.jpg (10.74 KiB) Zobrazeno 651 x
položka G
P.S.:
našiel som aj obrázok a pekný výukový materiál k mikrometrom.
mikrometre.pdf
(2.93 MiB) Staženo 57 x
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

8. 1. 2024, 4:18

Svehli486 píše: 7. 1. 2024, 6:36 Zdravím, nevím si rady jak rozdělat talířkový mikrometr, vyšroubovat jak klasický nejde a nechci to nějak dodrbat. Úplně otevřený jde docela ok, ale tak od 15mm dolů jde hodně z tuha, tak ho chci rozebrat a podívat se mu na zoubek. Díky Obrázek
Má místně vyběhlý šroub (vřeteno) - takže přeřadit mezi předměty na jednocení řepy a okopávání brambor.
Jinak rozebrat ho můžeš - ale je to na 99% zbytečný - protože teda (pokud na to máš odvahu a zkušenosti) s tím stejně nic neuděláš.. Talířek je na šroubek (nebo namáčkly - podle verze), bubínek drží kleština zezadu, kterou drží ten zadní narádlovaný šroub v ose přes bubínek řehtačky. Povolíš šroubek a sundaš rozpadlou řehtačku dozadu, pak sťukneš z kleštiny bubínek a pak vytočíš vřeteno za ten kužel ven. Závit změříš přes drátky, měl by být do 0.0025, stoupání to samý.
Pokud je vřeteno malý (ojetý) jenom málo, tak se dá závit opatrně přelapovat, pokud víc, tak vyhodit :lol: .Litinová matice taky bude vyběhlá, tu pokud už nejde stáhnout, tak jedině udělat novou (čistý opruz - nemá sebemenší smysl). A až to zase smontíš, tak se musí slapovat ty talířky - protože přesně stejně zpátky je nadáš ani kdyby ses rozkrájel. Spousta práce, výsledek :shock: jistota.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

8. 1. 2024, 4:20

Svehli486 píše: 7. 1. 2024, 8:30 nevím proč by s ním nešlo měřit na +- 0,02, ano sice je ubroušený, ale když to někdo nepřehřál tak by to mělo být ok, koupil jsem takhle pár mikrometrů na kterých se někdo podepsal, ale měří dobře a byli za ok cenu
Pokud s ním jde měřit na +- 0.02 :lol: :lol: :lol: tak bych "to" :roll: nenazýval mikrometrem.
Svehli486
Příspěvky: 46
Registrován: 10. 9. 2019, 6:13

8. 1. 2024, 2:06

Sancho Panza píše: 8. 1. 2024, 4:20
Svehli486 píše: 7. 1. 2024, 8:30 nevím proč by s ním nešlo měřit na +- 0,02, ano sice je ubroušený, ale když to někdo nepřehřál tak by to mělo být ok, koupil jsem takhle pár mikrometrů na kterých se někdo podepsal, ale měří dobře a byli za ok cenu
Pokud s ním jde měřit na +- 0.02 :lol: :lol: :lol: tak bych "to" :roll: nenazýval mikrometrem.
tak dobře jak to tedy nazývat ? talířkové měřidlo ? ty dvě stovky jsem napsal aby si někdo nemyslel že s tím chci hledat tisíciny, ono už z principu se s těmi talířkovými mikrometry blbě měří protože místo měření není v ose vřetena, vřeteno ohlé není, jak jsem psal drhnul bubínek a mikrometr už jde krásně lehce, netřeba rozebírat
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

8. 1. 2024, 3:21

Svehli486 píše: 8. 1. 2024, 2:06
Sancho Panza píše: 8. 1. 2024, 4:20
Svehli486 píše: 7. 1. 2024, 8:30 nevím proč by s ním nešlo měřit na +- 0,02, ano sice je ubroušený, ale když to někdo nepřehřál tak by to mělo být ok, koupil jsem takhle pár mikrometrů na kterých se někdo podepsal, ale měří dobře a byli za ok cenu
Pokud s ním jde měřit na +- 0.02 :lol: :lol: :lol: tak bych "to" :roll: nenazýval mikrometrem.
tak dobře jak to tedy nazývat ? talířkové měřidlo ? ty dvě stovky jsem napsal aby si někdo nemyslel že s tím chci hledat tisíciny, ono už z principu se s těmi talířkovými mikrometry blbě měří protože místo měření není v ose vřetena, vřeteno ohlé není, jak jsem psal drhnul bubínek a mikrometr už jde krásně lehce, netřeba rozebírat
Z principu se s tím talířkovým mikrometrem měří úplně stejně jako s normálním mikrometrem - ale nesmí to být šrot :roll: .
Mj, první, co se kontroluje (když se dělá kalibrace - ověření), je to, že se kontroluje to, že to na obvodu a přes střed měří stejně - pokud neměří (to je ta "vůle" :roll: ) tak viz výše (to umistění předmětu do nádoby s ocelovým odpadem).
Talířkový mikrometr je právě určený na to měření obvodem - a když to s ním nejde, tak je logicky jen a pouze napikaču.
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

8. 1. 2024, 4:05

Talířkovým mikrometrem se měří docela blbě i když je v luxusním stavu. Ten otáčející talířek má tendenci to křížit a chce to docela zkušenosti. No a taky si to vyzkoušet na něčem změřeném a podobném. To že měříš dobře na lapované johansonce ještě neznamená že budeš měřit dobře boky zubu.

Po asi týdenním používání talířkového mikrometru jsem usoudil že dát 30k za měřidlo od Keyence je lepší nežli aby mě praskla "žilka".

Tedy bych ten mikrometr promazal a těšil se z pocitu že mám zase něco co pravděpodobně nikdy nepoužiji.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

9. 1. 2024, 4:32

Milan199 píše: 8. 1. 2024, 4:05 Talířkovým mikrometrem se měří docela blbě i když je v luxusním stavu. Ten otáčející talířek má tendenci to křížit a chce to docela zkušenosti. No a taky si to vyzkoušet na něčem změřeném a podobném. To že měříš dobře na lapované johansonce ještě neznamená že budeš měřit dobře boky zubu.

Po asi týdenním používání talířkového mikrometru jsem usoudil že dát 30k za měřidlo od Keyence je lepší nežli aby mě praskla "žilka".

Tedy bych ten mikrometr promazal a těšil se z pocitu že mám zase něco co pravděpodobně nikdy nepoužiji.
S 323-250 měřívám docela často - funguje, neregistruju, že by to měřilo blbě. K srovnatelné přesnosti se s tím Keyence (netuším co za typ - ale předpokládám nějaká stolní optika) ani nepřiblížíš. Nemluvě o tom, že pokud potřebuješ měřit v mašině (ne to vyndat ven a dát "někam" - tj. obrobit , změřit, nevyndavat, pokud je třeba obrobit o to co je navíc - přídavek znova) tak je ta Keyence k prdu. To měření na té johansonce - tomu nerozumím - musí to měřit stejně ikdyž měřiš přes průměr (přes střed) a i na obvodu - a pokud máš pocit, že tím, že johansonka je plochá, (na rozdíl od přes zuby) a tak to "zjednodušuje", tak stačí si místo johansonky vzít rozumný drátek z sady pro závity a zkontrolovat to na něm - drátek změříš na ULM nebo na mikrokátoru oproti johansonce, pak změříš drátek v mikrometru a hned je jasno. Můžu ti i vyfotit - jak to pak dopadne - bude to stejný (u slušného mikrometru).
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“