Co2 laser, na rezani dreva

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Odpovědět
Tom420
Příspěvky: 6
Registrován: 7. 1. 2024, 7:20

12. 1. 2024, 12:03

Zdravim mistni odborniky a znalce a jdu s prosbou o radu. chtel bych si poridit Co2 laser na takove to domaci paleni pro garazmistra. podotykam ze nemam s lasery vubec zadnou zkusenost, ale neco malo jsem teorie o problematice pocetl, byl jsem i okouknout jednoho 60w cinana, cca 5-10let starej stroj na dilne, abych videl jak to maka v praxi. chci se s laserem v prvni rade naucit, pracuju hlavne se drevem takze pouziti by bylo hlavne na nejake to znaceni, treba vypaleni loga, ale hlavne rezani a to dýh ruznych druhu drevin, tj masiv drevo o tloustce od 0.6mm do nejakych 4-6mm pak by byla super moznost to pouzit na rezani ruznych sablon a pripravky pro kopirovani horni frezkou. gravirovat obrazky nepotrebuju, takze uplne neni potreba nejak silena rychlost ale u tech dyh by to bylo na intarzie a jde mi o to ze kdyz vyriznu kruh jako samce do dyhy A a potom stejne veliky kruh do dyhy B jako samici a budu to chtit vlozit do sebe aby to nebyli dve sisaty vejce se spalenejma okrajama ktery do sebe nepasujou. cili presnost a opakovatelnost. preklizku bych chtel mit moznost propalit aspon tak 8mm.. plocha by mela byt minimalne 400x600 ale prijde mi to jako malo, kdyz misto by bylo i na 1300x900, no a ted k rozpoctu, uplne se mi za to nechce davat pres 100K..

1.jaky zvolit vykon trubky pro tenhle ucel? 100w at to svizne reze, kdyz nechci moc gravirovat nebo neco slabsiho? ten laser co meli borci na dilne byl 60w a ani slabou preklizku jim to pry neprorizne.. mozna to bylo ale tim, ze ten laser vypadal ze prosel druhou svetovou a servis natoz nejaky vycisteni asi moc neprobihalo :D

2.jsou ty levny ciny(reci DC, linary a ruida) kolem 50-70k dostatecne presny a spolehlivy pro takovehle pouziti? nebo jeto hrachovina a mam se poohlidnout po necem s tuzsi konstrukci a lepsima dilama? na bazosi je ted treba ten malej thunder 400x600 za 119k, cojz je pro me dost a prijde mi to maly.

3. mate nekdo nejaky konkretni tip co poridit?

4. prekazi pripadne nekomu takova plechovka za rozumnej penizek doma?
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

12. 1. 2024, 9:06

Laser je primárně velice "špinavé" zařízení. Prakticky stejně bys mohl řezat dřevo autogenem. Základem je fakt kvalitní odsávání. Jinak já osobně jsem měl řadu laserů (zpracovávám na nich dřevo) a vždy jsem vystačil s výkonem do 80W. Paradoxně jsem si teď postavil krásnou mašinku na americké mechanice a trubka má výkon pouhých 40W a přitom řízne 4mm překližku na jeden průchod. První co potřebuješ je vědět velikost pracovní plochy. Myslím tím velikost se kterou nejvíce pracuješ. Nemá smysl kvůli dvoum velkým kusům za rok kupovat velkou mašinu. Dále do 60W výkonu je trubka i zdroj prakticky spotřebák. Ta moje 40W trubka i se zdrojem stojí 2700 a mám ji tu za tři dny. Větší výkony už spíš chtějí i renomované výrobce třeba RECI a tam jsi se zdrojem na 20 litrech. Stačí jednou blbě chladit a trubka je za pět minut v pr.....li. Od 80W nahoru musíš používat aktivní (ledničkové) chlazení, což je cca 10 litrů.
Teď přesnost, spousta lidí tady horuje pro Thunder Laser. Ano je to slušná střední třída, ale je prakticky o 60% dražší než noname stroj. Jedna ze slušných mašin co jsem měl byl ACCTEK, opět je to velká strojírenská firma a ne noname a cena byla skoro poloviční. Jako uživateli ti může být jedno, jestli je ve stroji krokový motor nebo easy servo. Přesnost je u obou druhů stejná. Běžně řežu materiál 300x400mmx3mm s přesností 0,5mm.
Dopil jsem kafe a musím hákovat. Tak na závěr na bazarech koupíš hafo strojů za slušné prachy. Základem je, jestli ten stroj bude mít pravoúhlou geometrii, nechám si říznout velkej obdélník. Jestli nemá poškozená kluzná vedení, jestli má řízení Ruida a to je tak vše. Trubka, zdroj, zrcátka i čočka je spotřebák za pár korun. Cokoli nad 80W musí!!! mít aktivní chlazení.
Objet si pár mašin v okolí není tak drahé. Nebo si kup Vevora z Německa, cenovka slušná, kvalita jakž takž vcelku ujde, ale máš ho před barákem do týdne. Nákup z číny je lákavej, ale je to fakt oser.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 1. 2024, 9:32

Snazil jsem se seridit jednu beznou cinu za dobry kacky a zjistil jsem ze box je tak malo tuhej ze to seridit neslo. V kazdem rohu to palilo jinak. Stacilo otevrit zavrit dvere a geometrie v haji. Oproti tomu cinska znacka ktera zde lubbeze vylozene stve aniz by ji kdy provozoval snesla kodrcani na paletaku mozna i kilometr po rozbitem betonu a asfaltu a po preklopeni na bok. Narvani 80tkama dverma a po schodech stacilo zapnout a geoska byla ok. Po 6ti letech porad origo trubka. Veskere investice 1x obehove cerpadlo vody. Nejake fokusacni cocky a jedno zrcatko z duvodu ocouzeni. 4mm preklizku rezu na 70mm/sec.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

12. 1. 2024, 1:09

Naprosto pravidelně chodím Novu seřizovat a čistit mému invalidnímu známému. Pravdou je, že zpracování je o něco lepší než u noname, pravdou je closed motory Leadshine. Pravdou je že materiál použitý na krabici je silnější, tedy se nekroutí. Ovšem zbytek je vč. Ruidy čistě čínský a stejný jako u jiných laserů. Snad jediný rozdíl že není lineární vedení ale kolečka jako u Endera. To je zrovna věc co se mi nelíbí. Protože to používá stejnou optiku a stejnou trubku a stejné typy řemenů, ale i stejnou koncepci bedny, výsledek bude přibližně podobný. Ale je to jako s autama když si vezmeš dodávku od Citroenů a třeba Transportéra od VW, tak byť jsou skoro stejné udělají skoro stejnou práci tak ten Citrón stojí půlku VW. A třeba tady jsem si koupil nakonec to VW.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 1. 2024, 1:38

ty kolecka mam radi oproti linearum
tam kde bych vymenil lineary z duvodu zalepeni dehtem kolecka jezdi dal. snadno se ocisti vodici tyce, maji radove nizsi hmotnost takze i dynamika gravirovani je jinde.
Ty male lineary se bezne nevyrabeji s predpetim, ty kolecka si predepnes jak je ti treba.
V tehle apliakci vpodstate nevidim zadna negativa tohoto reseni. coz u linearu ano.

Co se tyce serizovani mam okolo sebe nekoli thunderu a nevidel jsem nikde potrebu nejakeho serizovani krom vymeny trubice nebo komponent opticke trasy. Tzn. bylo to potreba celkem na 3 strojich pouze jednou co jsem zasral to zrcatko. Tri stroje x let. V souctu cca 10 roku na jeden stroj. Doporucuju dobre zajistit sroubky a nebourat do niceho hlavou. Pak to nemuze byt potreba.

U noname ciny je to nekdy kazdy den. Znam mnoho pripadu kdy ten stroj vyhodili aniz by s nim cokoli udelali. Ty pripady jdou prez 10 ks. Za to se podle me vyplati pritlacit do temer jistoty ktera je stale hluboko pod cenou evropske produkce.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

12. 1. 2024, 4:13

Znáš to, jeden má rád kozatý, druhý je dolňák. :-) Ale jinak máš vcelku pravdu, že Thunder je slušná mašina a je tu záruka kontinuální kvality. Ale ta cena :o , dají se sehnat stejně kvalitní mašiny za výrazně míň.
Tom420
Příspěvky: 6
Registrován: 7. 1. 2024, 7:20

13. 1. 2024, 4:42

Díky za rady a názory, velikost jak jsem psal, 400x600 je úplný minimum, napsal jsem na ten acctek a cenově to vychází kolem cca 3400usd pres alibabu za akj6090 bez dopravy, teď záleží na kolik peněz, vrásek a času by to přišlo dotáhnout sem, docela se toho bojím, ale to je asi na jinou diskuzi.. jak jste psali, ze u těch levnejch cinanu není tuhej korpus, taky mi to přišlo, ten laser co jsem byl okouknout vypadal jako vevor a meli to na té bedne hrozne odrbany, poddimenzovany, působilo to na mě ze kdybych se do toho násilím opřel v rohu tak to cely zkroutim, napadlo mě do toho proste přidat víc železa, pěknou černou dílnu máme v práci, a u táty mám možnost i velký Frezky deckel fp3. Každopádně he lepší mít něco co už je rovnou v cajku a nemusí do toho člověk nějak zásadně hrabat. Ještě si říkám čím větší plocha tak tím větší nepřesnosti tam můžou vznikat? Tak skrz toto jít třebas jen do teho rozmeru 500x700 80w nebo myslite ze to je jedno?
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

13. 1. 2024, 8:28

Problém je, že doprava a proclení je dalších cca 20t. Bohužel doprava z číny šla od letošního ledna pekelně nahoru, sám to neproclíš prostě vcelku oser. Když nové čínské, tak pouze ze skladů v evropě, nejlépe německo, česko.
Kdybych si teď kupoval další mašinu tak, tak vezmu starší. Vezmu si s sebou věc co bych chtěl olaserovat a nechám si to předvést - tady je nástřel několika zajímavých strojů:
https://www.sbazar.cz/hatapko2/detail/1 ... m-gravirka
mělo by to evokovat značku BODOR, ale vypadá slušně
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1794169 ... -profi.php
Tady je jedna NOVA i za vcelku přívětivou cenu.

Tohle ne ani zadarmo:
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1793284 ... plocha.php
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1792839 ... ftware.php

celkově Semily nebrat, neznám nikoho kdo by s nima byl spokojenej

Takhle podobně vypadá Acctek, taky se mi docela líbí
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1790099 ... rovani.php

Tohle mě zaujalo hodně. Pokud je to plně funkční, tak by to bylo nesmírně zajímavé:
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1778463 ... ls-900.php
Tom420
Příspěvky: 6
Registrován: 7. 1. 2024, 7:20

13. 1. 2024, 6:11

Volal jsem na ten gravograph, shorela jim trubice a nabastlili tam nejakou 80w a jinej zdroj, pani moc nevedela, bedynka je to pekna nabidnul jsem ji 60k at si me ulozi a da beset, ze se pripadne na to pojedu mrknout a zkusebne rizneme nejakej ctverecek. Pry to ma najeto Jen 1400 Hodin ale to si myslim je blbost.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3593
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

14. 1. 2024, 2:10

lubbez píše: 13. 1. 2024, 8:28
Kdybych si teď kupoval další mašinu tak, tak vezmu starší. Vezmu si s sebou věc co bych chtěl olaserovat a nechám si to předvést - tady je nástřel několika zajímavých strojů:
ten monor jak jsi dával odkaz je teda na lineárech, ale robokop zas tvrdí, že to nastavitelné vedení ala thunder je lepší, přijde mně to taky logické, ale je otázkou do jaké míry to má vliv na míry, když píšete +- 0,5 to je jako kolmost, nebo rozměr, nebo jak konkrétně jsi to myslel?
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

14. 1. 2024, 6:26

Začnu trochu ze široka. Koukal jsem se do papírů a první CO2 laser jsem kupoval v roce 2008. Od té doby jsem měl ještě 5 dalších mašin, nepočítám do toho fiber lasery. Průměrné využití bylo cca 400-500 hodin ročně, posledních 5 let spíš 300. Lze říct, že alespoň minimální zkušenosti mám. Primárně jsem řezal a gravíroval dřevo (spíš gravíroval) a taktéž plexi, kde převládalo řezání. Z těch 6 laserů měly 4 výkon 40W!!! , jeden 60W a jeden 80W. Tu 80W jsem provozoval pouze dva měsíce, protože podnikatelský záměr nevyšel. Zrovna tenhle stroj už byl tak velkej, že se na nerovné podlaze kroutil. Tedy jsem ho označil za striktně ne.
Teď k těm vozíkům. Je fakt, že ty kolečka asi budou mít menší odpor. (po opravách a montážích několika Enderů) jsem k nim nezískal důvěru. Jo a potřebujeme ten "menší" odpor k něčemu? Fakt nepotřebujeme, při řezání jede hlava rychlostí pár mm/s a do zatáčky ještě brzdí. Smysl by to dávalo při gravírování, ale!!! Čím rychleji gravírujeme musíme i řídit paprsek ale máme k dispozici jenom 20kHz PWM a trubka má ještě nějaké předzápaly a bůh ví co ještě. (lze najít ne trubce seriál, kde se u tom hodně povídá a počítá) Tedy v praxi nejedeš ani náhodou naplno, spíš tak na 50 procent. I když budeš mít kompenzovaný průtah řemínku a přidáš na výkonu, výsledek bude o dost horší. Na značení Europalet by to jasně stačilo, ale na designový výrobek ne.
Přesnost - když použiješ čočku s krátkým ohniskem tak uděláš dírku cca 0,2mm s delším (vhodnějším na řezání) cca 0,3mm. Když budeš mít fakt silnej air assist tak možná o něco menší. No a nejsračkovější lineár je na tom o dost lépe.
Můj předposlední laser je americký profi výrobek a používá lineár od Hiwinů, podotýkám že je to úplně jiná liga než Thunder. A třeba teď často zmiňovaná tiskárna Voron - zrychlení jako kráva, uzoučkej GT4 řemínek a taky lineár a ještě na sobě vozí NEMA17 motor.
To co jsem tady napsal je čistě můj osobní názor. To že se mi nelíbí kolečka je úplně stejné jako se mi nelíbí ženský s velkejma umělejma kozama. :mrgreen:
Tom420
Příspěvky: 6
Registrován: 7. 1. 2024, 7:20

14. 1. 2024, 6:52

:lol:

No, toho kroucení se docela bojím
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1780939 ... m-novy.php
Tohle je třeba parádní velikost, i bych to dostrkal do volný místnosti skrz úzký dveře(80) a velikostne by tam člověk vrazil klidně celou bocnici od lavice, ale nevypadá to, nějak extra bytelny na tu velikost, spadá to do kategorie ani zadarmo? :shock: jak jsem psal, jde mi o opakovatelnou presnost skrz ty sesazenky.. myslíte ze by mělo cenu na takovymhle stroji zvyšovat tuhost te popelnice at se to nekrouti, nebo je to blbost? Jde mi o to ze teda jasný, dostaneš co si zaplatis-

víc $-kila materiálu navic- tužší konstrukce
$-lepsi komponenty
$-promyslenejsi stroj, odtah smradu, víc se premyslelo

A teď prave otázka jestli tohle člověk využije na řezání kde mě stejně ta trubka nepustí pres nejakejch 20-možná 50mm/s?
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

14. 1. 2024, 7:49

Tenhle vypadá vcelku OK. Pokud ho dáš na rovný stůl, kroutit se nebude. V Jeseníku už je určitě telefon takže se dá komunikovat. Nech si poslat hafo fotek, změřit tloušťku plechu a uvidíš. Nevím sice jak tlusté dřevo chceš řezat, ale 15mm překližka ještě jde. Můžeš to dát na víc průchodů a hotovka.
Tom420
Příspěvky: 6
Registrován: 7. 1. 2024, 7:20

14. 1. 2024, 8:27

Hele spis tam vidím použití max 8-10 mm a to výjimečně na nějakou šablonu a pak podle ni kopírovat ručně frezou, jinak mě ani nic tak tlustého nenapadá.. většinou bych řezal masív cca 1-6mm nebo slabou preklizku 4mm. Teď mě ještě napadlo, ze by se tím dalo rezat casti vzdušnice do varhan, to děláme na dílně v práci ručně docela často a je to fakt drbacka, myslím ze by se tam maloco vešlo a jetoto vhodný spis pro velkou cncfrezku nebo jsem zase zpátky u sablony z preklizky a ruční frezky s kopirovacim kroužkem nebo dal rucabo. těch 1000x600 mě láká, dost to rozšíří možnosti. Co se tyče těch fotek na co bych se měl zaměřit? Všiml jsem si ze nektery Číňani maj u osy XY na remenech rovnou krokace a někdy tam mají převod jakoby do síly ten převod mi přijde lepsi ale zeptám se? Je mezi tím zásadní rozdíl? :shock: :?:
Tom420
Příspěvky: 6
Registrován: 7. 1. 2024, 7:20

14. 1. 2024, 10:22

Tak jak jsem se do toho zakousl, objevil jsem psony, nejakej cormak.pl :idea: vypadá to docela slušně postaveny oproti ostatním, asi to bude taky přelepena cina, ale na váhu jsou stejný nebo o par kilo těžší když to porovnam s thunderem a za cca poloviční cenu, čili nechám to polezet v hlavě, dosetrim nějaký penízky navíc a buď se v průběhu vyskytne něco fakt zajímavyho nebo bych šel snad i do tohoto
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“