Těsná lahvička na dichlormetan

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

9. 2. 2024, 1:54

Ahoj,
občas lepím plasty dichlormetanem, koupil jsem si na něj malou plastovou lahvičku na kterou se dá nasadit jehla. Dávkuje se s tím docela dobře, bohužel ale, jak je dichlormetan těkavý, tak přesto, že se lahvička zdá zcela těsná, tak zhruba rychlostí 1 cm za týden z ní dichlormetan vytěká. Vzhledem k tomu, že mám lahvičku často v nevětrané místnosti, tak nejsem úplně nadšený z toho, že to mohu dýchat....

Nemáte prosím někdo tip na takto malou lahvičku, na kterou se dá nasadit jehla a která by byla po nasazení uzávěru zcela těsná i pro takto těkavé látky? Lahvička se musí dát zmáčknout, tzn. nesmí být třeba ze skla.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2573
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

9. 2. 2024, 3:16

gaminn píše: 9. 2. 2024, 1:54 Ahoj,
občas lepím plasty dichlormetanem, koupil jsem si na něj malou plastovou lahvičku na kterou se dá nasadit jehla. Dávkuje se s tím docela dobře, bohužel ale, jak je dichlormetan těkavý, tak přesto, že se lahvička zdá zcela těsná, tak zhruba rychlostí 1 cm za týden z ní dichlormetan vytěká. Vzhledem k tomu, že mám lahvičku často v nevětrané místnosti, tak nejsem úplně nadšený z toho, že to mohu dýchat....

Nemáte prosím někdo tip na takto malou lahvičku, na kterou se dá nasadit jehla a která by byla po nasazení uzávěru zcela těsná i pro takto těkavé látky? Lahvička se musí dát zmáčknout, tzn. nesmí být třeba ze skla.
No rychle reseni je celou tu malou lahvicku zavrit do jineho utesneneho obalu (trebas vetsi lahve) a az se v tom vnejsim (predpokladam ze tesnem) obalu dosahne nasycenosti par te tekave latky, tak uz nebude mit (fyzikalni) duvod dal se odparovat ...
V podstate ten princip matrjosky muzes opakovat ...

Pokud ti tedy nedifunduje stenami ... ale snad by sklem (jako druhy obal - nebo dalsi :) ) neprosly .. ty pary ...
Naposledy upravil(a) lapa dne 9. 2. 2024, 3:20, celkem upraveno 1 x.
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

9. 2. 2024, 3:20

To je dost debilní řešení :) No nevím, asi mi nezbyde nic jiného než nakoupit všechny možné lahvičky a najít tu, která snad bude těsnit.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2573
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

9. 2. 2024, 3:22

gaminn píše: 9. 2. 2024, 3:20 To je dost debilní řešení :) No nevím, asi mi nezbyde nic jiného než nakoupit všechny možné lahvičky a najít tu, která snad bude těsnit.
Proc? Z hlediska prostoru nebo "principu"? Klidne i do SZ, at se zase nekdo nevzteka :).
Taky nepisu, ze nafurt, ale narychlo, at ti neco zbyde, nez najdes spravne reseni :).
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

9. 2. 2024, 3:27

Jenom pro jistotu, ta reakce nebyla myšlena ve zlém... :) Jenom prostě nebudu shánět těsnou nádobu, do které dám netěsnou lahvičku, raději přistoupím hned v kroku 1 k tomu, co přímo potřebuji.
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2110
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

9. 2. 2024, 3:40

A co použít skleněnou lahvičku a dávkovat pipetou ?
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

9. 2. 2024, 4:21

OK, díky, tu pipetu bych mohl vyzkoušet. Ale nevím, jestli bude vhodná. Teď používám 25mm dlouhou tenoučkou jehlu nasazenou na lahvičce a i tak je někdy s dávkováním problém - ta potvora si i přes tu tenkou jehlu samovolně vytéká.

EDIT: Tak klasickou pipetou to nepůjde. otázka 24: https://handling-solutions.eppendorf.co ... qs/page/2/
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8164
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

9. 2. 2024, 5:19

Já používám na dichlormethan (též trichlormethan) lahvičky https://www.p-lab.cz/lahev-se-sroubovac ... uransupsup a na lepení si to nasaju do plastové stříkačky s jehlou nebo mikropipety. Plastová stříkačka (používám 2 ml) se dá snadno stisknout ze stran prsty.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

9. 2. 2024, 5:26

U přesného dávkování používáme elektronické pipety, nebo přesná čerpadla.
To by bylo drahé řešení, ale co mít skleněnou pevnou láhev, třeba s teflonovým víčkem, z ní teflonovou hadičku pro dávkování a tlak vyvozovat externím vzduchem. Možností je mnoho, jak mechanicky mačkat plastovou lahvičku uvniř skleněné, přes kapalinové pístky ze stříkaček až po nějakou mechaniku.

varianta je i plynotěsná stříkačka, kde může být přípravek trvale a naberu si jen potřebné množství na nějakou dobu, zbytek uazvřený.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2110
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

9. 2. 2024, 6:17

Pipeta i lahvička se ohřívá prsty a páry vytlačují kapalinu. To je problém všech těkavých látek . Pro malé dávky by možná šla použít kapilára.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8164
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

9. 2. 2024, 9:30

picom píše: 9. 2. 2024, 6:17 Pipeta i lahvička se ohřívá prsty a páry vytlačují kapalinu. To je problém všech těkavých látek . Pro malé dávky by možná šla použít kapilára.
To se dá i využít schválně. Míval jsem skleněnou stříkačku kterou stačilo držet v prstech (zcela naplněnou, bez vzduchové bubliny) a ten chloroform vytékal akorát správnou rychlostí. Pak jsem ji nahradil tou mikropipetou, protože stříkačka měla velkou tepelnou setrvačnost.
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“