Opracování konců kuličkáčů

Požadavky na výrobu dílů - poptávkové fórum
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 869
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

14. 2. 2024, 3:28

Zdravim soustruháře :)
...i jiné šikuly.

Klasika - potřeboval bych obrobit konce kuličkáčů, celkem 8ks, max délka 1950mm, průměry 25mm a 16mm.
Obrobení klasické, na BK/BF domky, výkres když tak seženu.
Kdo to zvládne, kam mám přijet? Co mám přivézt - domácí uzeniny, kapaliny nebo barevný papírky? Nebo všechno dohromady? :D
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 869
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

16. 2. 2024, 12:28

Chlapi, úplně to nechápu - nejsem teda soustruhář, ale co je za problém srazit 8cm tyče z 25mm na 20mm, udělat 15mm jemného závitu a srazit ještě délku 28mm na průměr 17mm?
To je to fakt na 3,5 hodiny? A když jich děláte 15ks, tak to je na víc jak tejden práce?

Chápu že je povrchově kalená, ale tak to snad není problém srazit ten milimetr dva bruskou, ne?
Osvětlí mi někdo aspoň letmo tu problematiku?
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Modros
Příspěvky: 1680
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

16. 2. 2024, 12:54

Pipik píše: 16. 2. 2024, 12:28 Chlapi, úplně to nechápu - nejsem teda soustruhář, ale co je za problém srazit 8cm tyče z 25mm na 20mm, udělat 15mm jemného závitu a srazit ještě délku 28mm na průměr 17mm?
To je to fakt na 3,5 hodiny? A když jich děláte 15ks, tak to je na víc jak tejden práce?

Chápu že je povrchově kalená, ale tak to snad není problém srazit ten milimetr dva bruskou, ne?
Osvětlí mi někdo aspoň letmo tu problematiku?
třeba že největší pruměr šroubu nekopíruje dráhu kuliček?je válcovanej....musíš uchytit za dráhu kuliček, spusobů je víc, namotanej drát přesná kleština....4 pakna a měřit hodinkam našroubovanou matici atd atd.......uvnitř vřetene musíš mít vedení aby byl vystředěnej, při větších délkách podepření mimo soustruh a správně by se měl pod ložisko brousit.....a ještě musí bejt šroub srovnanej.....žádnej není rovnej....boha je to sraní....když sem to dělal naposled...zařekl sem se že až budu v Powerbeltu objednávat TBI šroub...tak si ho tam nechám i obrobit

vhodným nožem jde i ta povrchovka a pak se dostaneš na jádro které je bláto a tam udělat povrch je peklo...otáčky s trčícím šroubem ze soustruhu....boha...už né

tady ti uzeniny stačit nebudou pokud to má bejt v nějaké kvalitě.....pak to stáhneš do čínského domku kterej se tváří jako že má koso ložiska....a hází to
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
tomik.tk
Příspěvky: 589
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

16. 2. 2024, 2:39

hezky popsane :)
proto je problem to sehnat a nemuze to byt levny :)
mozna tak trapez na domaci sveracek ?!
t.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8165
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2024, 3:55

Upravoval jsem takhle jeden šroub, nebylo to na obráběcí stroj takže jsem měl slevu z přesnosti a nemusel jsem to brousit, stačilo nožem. Největší opruz je to centrování. Já jsem to podkládal v univerzále planžetami, v jednom rozměru to doladím a dva mi utečou :-) Ale nakonec se to povedlo, udělal jsem v čele důlek a zbytek byla brnkačka. Měření házivosti hodinkami v suportu se závitovým posuvem stejným jako má ten šroub, měřit samozřejmě uprostřed drážky.
Aleš Procháska
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

16. 2. 2024, 7:47

Raz som opracovával konce čínskych valcovaných guličkáčov kamarátovi. Pravda je, že dno dráh nebeží z obvodom. Podľa rady z nejakého maďarského fóra som namotal do drážok elektrikársky medený drát (primerane hrubý, tuším 4 mm2 bolo akurát), upol do univerzály s čerstvo obrúsenými pakňami a išlo to na prvú dobrú. Kontrolu súbehu závitu s osou som robil hodinkami ako píše Procháska. Obrobil som 2 kusy, tedy 4 konce. Tvrdý vrch išiel dole TK letovaným nožom, pod asi 1 mm škrupinou bolo mäkšie jadro a to som sústružil HSS nožom s pozitívnou geometriou, povrch dobrý obrábalo sa to celkom slušne. Možno som mal šťastie, ale ani po montáži sa nič nepriečilo. Pravda je, šróby by mali asi 40 a 60 cm, nie 2 metre.
Každopádne myslím že tie 3-4 hodiny sú s prípravou celkom reálne aj pre niekoho kto robí na sústruhu denne (nie ako ja, raz za 2 týždne, ak vôbec :-).
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1293
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice

16. 2. 2024, 8:17

To s tím drátem znám.
Mám ale svůj nápad se dvěma maticemi dotaženými kontra a upnuté za vnější průměr. Třeba do kleštiny nebo do protočenych paken. Chránit plastovou trubkou ten dlouhý šroub už není problém, použít pachole je samozřejmost. Jen jsem schopen takhle na SM16 udělat tak maximálně ty 16.
Nebo ty matky povolí protáčení toho šroubu?
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
jergus.balaz
Příspěvky: 1548
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2024, 8:42

Nech rozmýšľam ako chcem, stále neviem pochopiť ako sa dá na sustruhu dosiahnuť suosost medzi dvomi opracovanymi valcovymi plochami a skrutkovicou. Použijem legendárnu vetu: to mi nevychádza.

https://m.youtube.com/watch?v=03dfoqw70 ... R6YQ%3D%3D
BalazKovo.sk
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

16. 2. 2024, 9:07

GeeSnake píše: 16. 2. 2024, 8:17 ... Nebo ty matky povolí protáčení toho šroubu?
Ty matky by nepovolily, ale nemá to žádnou tuhost.
saano
Příspěvky: 73
Registrován: 20. 10. 2021, 7:22
Bydliště: Pruské

16. 2. 2024, 9:13

Nerozmýšľal zbytočne , všetko je tu už zodpovedané.

.......
musíš uchytit za dráhu kuliček, spusobů je víc, namotanej drát přesná kleština....4 pakna a měřit hodinkam našroubovanou matici atd atd.....
........Měření házivosti hodinkami v suportu se závitovým posuvem stejným jako má ten šroub, měřit samozřejmě uprostřed drážky.......


Tiež som takto upravoval dve skrutky.
Spomínaný čas 3-4hod / 1ks je reálny.
Nebrúsil som , uberal som len nožom. Strašná prplačka , najhorší je začiatok od vrchu závitu až po koreň. Potom to už šlo pekne.
2x priemer pod ložisko , potom závit na maticu , priemer pre spojku so servom , drážka na klinok a ešte drážka pre segerku.
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

16. 2. 2024, 9:38

jergus.balaz píše: 16. 2. 2024, 8:42 Nech rozmýšľam ako chcem, stále neviem pochopiť ako sa dá na sustruhu dosiahnuť suosost medzi dvomi opracovanymi valcovymi plochami a skrutkovicou. Použijem legendárnu vetu: to mi nevychádza.

https://m.youtube.com/watch?v=03dfoqw70 ... R6YQ%3D%3D
Je potřeba se k tomu stavět jinak pokud se jedná o šroub broušený, okružovaný nebo válcovaný.
Broušený šroub ti nikdo bez opracování konců neprodá - takže to vynechám.

U válcovaného // nejhorší // i okružovaného není možné spoléhat, že "poběží" profil šroubovice a povrch šroubu. Je proto nutné měřit dotekem hodinek na dno // případně bok poblíže dna - zkrátka tam kde se odvalují kuličky // šroubovité drážky. Na to je nutné mít zařazené závitování // umí to i některé CNC systémy //. Tohle popisoval i v předchozím postu prochazka. Jenom je lepší použít stavitelné sklíčidlo nebo ho "doklepat".
Pro upnutí je dobré použít nástavkové čelisti z hliníku.

Postupuji tak, že předepnuté čelisti protočím na průměr shodný s povrchem šroubu.
Konec šroubu popustím v induktoru. // jde to i propan-butanem //
Obrobím konec s přídavkem několik desetin.
Znovu jej popustím - hlavně část se závitem.
Šroub upnu a vyrovnám načisto dle šroubovice.
Obrobím hranu na koncovém průměru pro opření "kornoutem" . // nebo navrtat a hrot //
Konec podepřu.
Obrobím načisto.

Část šroubu která vyčnívá zezadu ze vřetene je třeba samosebou zajistit do průvlaků / vodítek.
jergus.balaz
Příspěvky: 1548
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2024, 7:02

Milan199 píše: 16. 2. 2024, 9:38 Část šroubu která vyčnívá zezadu ze vřetene je třeba samosebou zajistit do průvlaků / vodítek.
No a tu je práve ten najväčší problém, na to aby to všetko malo požadovanú suosost, tak ten voľný koniec musí mať obvodové hádzanie 0.00 nič.
Rozmýšľam zbytočne :lol:
Tak len poprajem ložiskám na tých dvojmetrovych skrutkach pevnú vôľu držať pokope, a hlavne veľkú životnosť. Budú to potrebovať.
BalazKovo.sk
josef109
Příspěvky: 606
Registrován: 21. 5. 2017, 5:15
Bydliště: Praha

17. 2. 2024, 7:44

Když se tady tohle téma řešilo před lety v asi deseti různých vláknech, napadlo mě pro to upnutí šroubu za dráhu vzít měkké čelisti, a vyřezat do nich alespoň přibližný profil závitu se stejným stoupáním jako má šroub. Přijde mi to jako ideální způsob upnutí :) Nakonec jsem to nepotřeboval, takže nevyzkoušel... Je to úplná blbost, nebo jsem první koho to napadlo? :mrgreen:
tomik.tk
Příspěvky: 589
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

17. 2. 2024, 8:14

a je tedy nejaka firma co se specializuje na obrabeni "externich" kulickacu, ma na to spešl vybaveni a zkusennosti ? nebo si to resej v 99% prodejsi/vyrobci kulickacu ? drive tu sluzbu nabizel snad cnc.inshop(pak se jmenovali jinak) a ted uz asi nejsou ?
t.
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

17. 2. 2024, 9:11

josef109 píše: 17. 2. 2024, 7:44 Když se tady tohle téma řešilo před lety v asi deseti různých vláknech, napadlo mě pro to upnutí šroubu za dráhu vzít měkké čelisti, a vyřezat do nich alespoň přibližný profil závitu se stejným stoupáním jako má šroub. Přijde mi to jako ideální způsob upnutí :) Nakonec jsem to nepotřeboval, takže nevyzkoušel... Je to úplná blbost, nebo jsem první koho to napadlo? :mrgreen:
Není to úplná blbost. Zkoušel jsem to taky když jsem dělal třeba 10 šroubů najednou.
Má to jednu nectnost. Každá i sebelepší univerzálka upne pokaždé jinak. Jsou to setiny, ale jsou. // tímto se omlouvám těm co jim Tosácká univerzálka upíná tak maximálně do 0,002 //
Takže je lepší to nakonec zkontrolovat na hodinky a jsi zase u té naklepávací univerzálky.
Odpovědět

Zpět na „Potřebuji vyrobit - vypomoc pri vyrobe“