Opracování konců kuličkáčů

Požadavky na výrobu dílů - poptávkové fórum
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

17. 2. 2024, 9:14

jergus.balaz píše: 17. 2. 2024, 7:02
Milan199 píše: 16. 2. 2024, 9:38 Část šroubu která vyčnívá zezadu ze vřetene je třeba samosebou zajistit do průvlaků / vodítek.
No a tu je práve ten najväčší problém, na to aby to všetko malo požadovanú suosost, tak ten voľný koniec musí mať obvodové hádzanie 0.00 nič.
Rozmýšľam zbytočne :lol:
Tak len poprajem ložiskám na tých dvojmetrovych skrutkach pevnú vôľu držať pokope, a hlavne veľkú životnosť. Budú to potrebovať.
To je samosebou pravda. Je ale potřeba počítat s tím, že ten šroub už něco propruží. Stačí jej tedy podepřít tak, aby se nerozkmital a neohnul se. // a nevytahal z obsluhy střeva //
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1293
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice

17. 2. 2024, 9:22

jergus.balaz píše: 17. 2. 2024, 7:02
Milan199 píše: 16. 2. 2024, 9:38 Část šroubu která vyčnívá zezadu ze vřetene je třeba samosebou zajistit do průvlaků / vodítek.
No a tu je práve ten najväčší problém, na to aby to všetko malo požadovanú suosost, tak ten voľný koniec musí mať obvodové hádzanie 0.00 nič.
Rozmýšľam zbytočne :lol:
Tak len poprajem ložiskám na tých dvojmetrovych skrutkach pevnú vôľu držať pokope, a hlavne veľkú životnosť. Budú to potrebovať.
Tak vysoustružený nahrubo s přídavkem na brus bychom to měli, teď to jenom odnesete brusičovi aby ty dvoumetrový šrouby přebrousil načisto, závity samozřejmě taky.
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

17. 2. 2024, 10:27

GeeSnake píše: 17. 2. 2024, 9:22
jergus.balaz píše: 17. 2. 2024, 7:02
Milan199 píše: 16. 2. 2024, 9:38 Část šroubu která vyčnívá zezadu ze vřetene je třeba samosebou zajistit do průvlaků / vodítek.
No a tu je práve ten najväčší problém, na to aby to všetko malo požadovanú suosost, tak ten voľný koniec musí mať obvodové hádzanie 0.00 nič.
Rozmýšľam zbytočne :lol:
Tak len poprajem ložiskám na tých dvojmetrovych skrutkach pevnú vôľu držať pokope, a hlavne veľkú životnosť. Budú to potrebovať.
Tak vysoustružený nahrubo s přídavkem na brus bychom to měli, teď to jenom odnesete brusičovi aby ty dvoumetrový šrouby přebrousil načisto, závity samozřejmě taky.
Soustružím to načisto. Tu operaci rozděluji nadvakrát aby se mi to při tom hrubování té zušlechtěné šlupky nehnulo. Navíc to druhé žíhání // doufám // odstraní případné pnutí.
Brousit to by bylo samosebou lepší, ale pokud na to nemáš mašinu nastrojenou víceméně trvale, je s tím moc práce.

Asi by bylo dobré, abych poznamenal, že takto dělám pouze šrouby 12;16;20 a do délek 500 mm. U délek větších točím maticí.

Zas bych to tolik nedramatizoval.
josef109
Příspěvky: 606
Registrován: 21. 5. 2017, 5:15
Bydliště: Praha

17. 2. 2024, 11:03

Milan199 píše: 17. 2. 2024, 9:11
josef109 píše: 17. 2. 2024, 7:44 Když se tady tohle téma řešilo před lety v asi deseti různých vláknech, napadlo mě pro to upnutí šroubu za dráhu vzít měkké čelisti, a vyřezat do nich alespoň přibližný profil závitu se stejným stoupáním jako má šroub. Přijde mi to jako ideální způsob upnutí :) Nakonec jsem to nepotřeboval, takže nevyzkoušel... Je to úplná blbost, nebo jsem první koho to napadlo? :mrgreen:
Není to úplná blbost. Zkoušel jsem to taky když jsem dělal třeba 10 šroubů najednou.
Má to jednu nectnost. Každá i sebelepší univerzálka upne pokaždé jinak. Jsou to setiny, ale jsou. // tímto se omlouvám těm co jim Tosácká univerzálka upíná tak maximálně do 0,002 //
Takže je lepší to nakonec zkontrolovat na hodinky a jsi zase u té naklepávací univerzálky.
Zkontrolovat, vyndat, upnout znovu, zkontrolovat, vyndat, upnout znovu... Ano, to důvěrně znám :lol:
Ale při desátém pokusu už je to třeba "jen" půl setiny 8)
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

17. 2. 2024, 11:15

josef109 píše: 17. 2. 2024, 11:03
Milan199 píše: 17. 2. 2024, 9:11
josef109 píše: 17. 2. 2024, 7:44 Když se tady tohle téma řešilo před lety v asi deseti různých vláknech, napadlo mě pro to upnutí šroubu za dráhu vzít měkké čelisti, a vyřezat do nich alespoň přibližný profil závitu se stejným stoupáním jako má šroub. Přijde mi to jako ideální způsob upnutí :) Nakonec jsem to nepotřeboval, takže nevyzkoušel... Je to úplná blbost, nebo jsem první koho to napadlo? :mrgreen:
Není to úplná blbost. Zkoušel jsem to taky když jsem dělal třeba 10 šroubů najednou.
Má to jednu nectnost. Každá i sebelepší univerzálka upne pokaždé jinak. Jsou to setiny, ale jsou. // tímto se omlouvám těm co jim Tosácká univerzálka upíná tak maximálně do 0,002 //
Takže je lepší to nakonec zkontrolovat na hodinky a jsi zase u té naklepávací univerzálky.
Zkontrolovat, vyndat, upnout znovu, zkontrolovat, vyndat, upnout znovu... Ano, to důvěrně znám :lol:
Ale při desátém pokusu už je to třeba "jen" půl setiny 8)
Měl bys číst co píšu - když už se k tomu chceš vyjadřovat.

Upínám do protočených čelistí a tím mám // v rámci možností // zajištěné, že čelisti drží obrobek za celou délku.
Po upnutí kontroluji na dráhu kuliček a "doklepávám" sklíčidlo i se šroubem.
josef109
Příspěvky: 606
Registrován: 21. 5. 2017, 5:15
Bydliště: Praha

17. 2. 2024, 11:49

Já jsem jen narážel na to, že sklíčidlo upíná pokaždé jinak :) Pokud je čas si s tím "pohrát", tak spíš než doklepat zkouším vícekrát upnout. V jednom z deseti pokusů si to většinou sedne. Jinak samozřejmě číst umím, ale s vyjadřováním je to složitější :( :D
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

17. 2. 2024, 5:42

jergus.balaz píše: 17. 2. 2024, 7:02
Milan199 píše: 16. 2. 2024, 9:38 Část šroubu která vyčnívá zezadu ze vřetene je třeba samosebou zajistit do průvlaků / vodítek.
No a tu je práve ten najväčší problém, na to aby to všetko malo požadovanú suosost, tak ten voľný koniec musí mať obvodové hádzanie 0.00 nič.
Rozmýšľam zbytočne :lol:
Tak len poprajem ložiskám na tých dvojmetrovych skrutkach pevnú vôľu držať pokope, a hlavne veľkú životnosť. Budú to potrebovať.
Ahoj Jerguš, ty si pokazený svojím svetom presnosti a precíznosti :lol: . Tu sa bavíme o čínskom válcovanom guličkáči s čínskou maticou v čínskych domčekoch. Nejaká stovka čo sa to nepodarí opisovanými spôsobmi sa v tých ostatných rozptyloch rozmerov a hádzavosti hravo stratí. Naviac ten domček nikdy nebude úplne "nalepený" na maticu, takže pružnosť šróbu to doladí k obrazu potrebnému na to, aby to chodilo. Popri tej konštrukcii z joklov na ktorej to bude celé chodiť :)
Pri skrutke napríklad na Mori Seiki je situácia samozrejme úplne iná.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Modros
Příspěvky: 1680
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

17. 2. 2024, 6:28

Pipík, děkujeme že si nám dal prostor si pokecat.....škoda že ses nepřidal když už se na něco ptáš......
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

19. 2. 2024, 5:01

jergus.balaz píše: 16. 2. 2024, 8:42 Nech rozmýšľam ako chcem, stále neviem pochopiť ako sa dá na sustruhu dosiahnuť suosost medzi dvomi opracovanymi valcovymi plochami a skrutkovicou. Použijem legendárnu vetu: to mi nevychádza.

https://m.youtube.com/watch?v=03dfoqw70 ... R6YQ%3D%3D
no, to zrovna problém úplně fatální problém není - prostě si uděláš přesný špunt s závitem na jedno upnutí, do kleštiny, s vůlí v tom závitu co nejmíň (třeba stovka), ten pak skoro řízneš no a za ten závit to přes ten mezikus normálně upneš do kleštiny. Když máš slušnou :lol: mašinu, a novou slušnou kleštinu, tak ta kleština jde i klidně v 0.01/300 nebo i líp. Pak to prostě odtočíš (s tolerancí v půl stovce :) ) a vyfič. No problém - teda kromě tý mašiny a kleštiny :mrgreen:
Problém ovšem (nepatrně :lol: ) je, že jsem zatím neviděl okružovaný nebo válcovaný šroub, co by byl rovný, ty čínský jsou pak třeba oproti rexrothu ještě daleko větší katastrofa - jako když běží zlitej had :lol: .
Takže bych to zas tak nehrotil - na hobby šroubu do garáže, dva metry dlouhým, je ztráta času se snažit dělat něco v megahustý přesnosti.
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1293
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice

19. 2. 2024, 7:07

Modros píše: 17. 2. 2024, 6:28 Pipík, děkujeme že si nám dal prostor si pokecat.....škoda že ses nepřidal když už se na něco ptáš......
No já spiš čekám , až se zjeví s hotovýma šroubama.
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
tomik.tk
Příspěvky: 589
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

19. 2. 2024, 7:22

tak on chtel hlavne opracovat ty konce :wink: (jsme v kategorii "potrebuji vyrobit, ne poradit) podle debaty se dozvedel, ze je to pakarna a jeste draha. nikdo se mu nenabidnul. info kam se ma obratit(tim myslim slusne, ne poslani do ..), kde to delaj taky zadny. tak muze jen smutne koukat do zdi a shanet uz opracovany srouby :) . nejak nevim, jak by se mel jeste zapojit :) .t
p.s. a mi ostatni vime, ze mame taky smulu, tak jak to u kulickacu chodi.
Odpovědět

Zpět na „Potřebuji vyrobit - vypomoc pri vyrobe“