Chladenie - vzduch vs kvapalina

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Odpovědět
el_fuego333
Příspěvky: 618
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

23. 2. 2024, 10:08

Ahojte,
Co si myslite o chladeni vzduchom pri obrabani/frezovani ocele?
Cital som niekde, ze niektore firmy presli na chladenie cisto vzduchom kvoli vyssej zivotnosti nastrojov - mensi tepelny sok ako pri chladeni kvapalinou. Mate s tym niekto skusenost?
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

24. 2. 2024, 7:16

U velkych platkovych hlav se nam pri vetsi zatezi vyplatilo nechladit nez chladit vodou. Protoze ty tepelne soky od vody tomu nesvedcili. Ale je to konkretni dost extremni pripad kdy to pomohlo. Samozrejme to nelze vzit obecne. Chlazeni vzduchem je malo efektivni oproti vode. A navic je energeticky extremne drahe.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
kiko01
Příspěvky: 1597
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

24. 2. 2024, 10:37

robokop píše: 24. 2. 2024, 7:16 U velkych platkovych hlav se nam pri vetsi zatezi vyplatilo nechladit nez chladit vodou. Protoze ty tepelne soky od vody tomu nesvedcili. Ale je to konkretni dost extremni pripad kdy to pomohlo. Samozrejme to nelze vzit obecne. Chlazeni vzduchem je malo efektivni oproti vode. A navic je energeticky extremne drahe.
Presne, tiez mi vydrzia platky dlhsie ako pri vode, len problem je ked sa robi vela a dlho iba jednym nastrojom ze teplo ide cez upinac do vretena a nemam z toho dobry pocit...
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

24. 2. 2024, 1:03

To se nedá paušálně stanovit. Všechno má své výhody i nevýhody.

Předně je dobré si uvědomit cenu stlačeného vzduchu. Tam kde bude stačit na vodu čerpadlo 350W je potřeba kompresor min 1500W. Stejně ale neodvede tolik tepla jako voda.

Naopak velkou výhodou vzduchu je, že odhazuje špony z místa obrábění. Přibouchlá špona je pro nástroj dost problém.

Je tedy dobré mít možnost kombinovat vzduch / mlha / voda podle situace.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

24. 2. 2024, 1:58

a co vírová trubice?
výhody ofuku zůstávají, chlazení je mnohem lepší, akorát ta spotřeba vzduchu
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
kiko01
Příspěvky: 1597
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

24. 2. 2024, 4:46

Ja osobne som myslel obrabanie nasucho, bez fukania vzduchu...
samozrejme napr na tvrde materialy je ofuk vzduchom dobry a voda nevhodna.
A zase hmla je super napr na Alu, kde nechces cakat kym ti z dielov stecu tie litre vody...
bavime sa ale o produktivnom obrabani vo vyrobe, na nejake domace sudlanie je to asi zbytocne riesit a pouzijes to co je najlacnejsie...
el_fuego333
Příspěvky: 618
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

24. 2. 2024, 4:54

Ja mam len to domace smrdlanie. Ten vzduch ma laka, lebo sa bojim elektrickej nehody, hrdze, a vysavania zelezneho blata. Hlavne tvrde materialy budem frezovat, drobotiny 20x20x30 . Dakujem vam za odpovede.
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
kiko01
Příspěvky: 1597
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

24. 2. 2024, 4:59

Ak nemas zakrytovany prqcovny priestor tak neviem ci tlakovy vzduch je uplne dobry napad. Tie spony budu vsade. a zase emulzia by hrdzaviet nemala, a ked ti ide do madrze k cerpadlu cez sitko s filtrom tak ani ziadne bahno a pod. sa nekona, proste to stecie dole. Ty ides doma obrabat kalene ocele moc casto?
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5243
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

24. 2. 2024, 5:04

Já teda většinou jedu na sucho, ale když potřebuju, mám nádrž na fence prázdnou, mám mlhové chlazení od Nogy, spotřeba vzduchu malá, spotřeba emulze malá, chladí to k mé spokojenosti. A kolem svěráku dám dva hadry a emulze se vsákne, hadry vyhodím i se šponama :) Pak vytřu stoj do sucha, stejně vždy uklízím, nic nerezne, nemělo by se slušnou emulzí.
Ale jsem hobík a nejedu produkčně, jen šudlám :mrgreen:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
el_fuego333
Příspěvky: 618
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

24. 2. 2024, 5:20

kiko01 píše: 24. 2. 2024, 4:59 Ak nemas zakrytovany prqcovny priestor tak neviem ci tlakovy vzduch je uplne dobry napad. Tie spony budu vsade. a zase emulzia by hrdzaviet nemala, a ked ti ide do madrze k cerpadlu cez sitko s filtrom tak ani ziadne bahno a pod. sa nekona, proste to stecie dole. Ty ides doma obrabat kalene ocele moc casto?
Krytovanie je v plane, ale len take polovicne. Taka otvaracia ohradka z troch stran stojaca na zemi pred frezkou. Krytovanie ktore by bolo schopne zbierat kvapalinu do nadrze a nepretekalo vsade uz nie som schopny urobit. Nie som si isty, ci komponenty, ktore som pouzil na stavbu su schpne fungovat vo vlhkom prostredi - najma motory. Fakt sa bojim skratu a poziaru, predsalen, je do diy frezka v garazi..
na kalene ocele sa nechystam, skor som myslel klasicku konstrukcnu ocel pripadne 304 alebo 440c nekalene
Ked vravis, ze hrdze sa bat nemusim, tak na hmlu by som sa nechal nahovorit, ale ide mi aj o odstranenie spon z hlbokej slepej kapsy.
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
Radek335
Příspěvky: 358
Registrován: 2. 2. 2017, 9:05
Bydliště: Hamry nad Sázavou

24. 2. 2024, 6:39

Charon píše: 24. 2. 2024, 5:04 Já teda většinou jedu na sucho, ale když potřebuju, mám nádrž na fence prázdnou, mám mlhové chlazení od Nogy, spotřeba vzduchu malá, spotřeba emulze malá, chladí to k mé spokojenosti. A kolem svěráku dám dva hadry a emulze se vsákne, hadry vyhodím i se šponama :) Pak vytřu stoj do sucha, stejně vždy uklízím, nic nerezne, nemělo by se slušnou emulzí.
Ale jsem hobík a nejedu produkčně, jen šudlám :mrgreen:
Nemáš problémy s aerosolem ve vzduchu? Mám stejný chlazení od Nogy a mám pak zamlženou dílnu. Mám to ale nově, tak možná jen blbě nastavený?

Jo a posílal jsem ti SZ :)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

24. 2. 2024, 6:51

davas tam toho moc
nastavuju to tak ze jakmile prestane byt na vystupu videt aerosol je to tak akorat
porad to dela vlhky povrch ale uz nikde nic nesteka
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

24. 2. 2024, 6:53

Radek335 píše: 24. 2. 2024, 6:39 ... Nemáš problémy s aerosolem ve vzduchu? Mám stejný chlazení od Nogy a mám pak zamlženou dílnu. Mám to ale nově, tak možná jen blbě nastavený?
K tomu aerosolu :
Nesmíš tam cpát velký tlak vzduchu ! Použij reduktor a vyzkoušej tlaky tak okolo 0,4 Ba.
Když máš vzduchu moc - odfoukneš většinu kapaliny mimo // a pak to sežereš :mrgreen: //.
Když máš vzduchu málo - neodhazuje špony.
Když máš moc "vody" // emulze, oleje, lihu ... // už se ti srážejí kapičky nebo loužičky.
Málo vody zase nepřimazává.
Když toho máš obojího akorát, nevyrábíš aerosol a voda víceméně vysychá. Nemělo by nikde nic téci !
vrtani
Příspěvky: 115
Registrován: 12. 1. 2016, 5:42

25. 2. 2024, 8:20

Pri frezovani vždy lejem vodu, aj na platkove frezy od 50-125mm, podstatne krajši povrch a pri frezovani zvarencov kde je veľa okují na plechoch sa ,, nepráši,, tak ako ked som to obrabal nasucho. Pri frézovani drážok na pero vidím vyhodu emulzie vo vyplavoní špon, ked som frezoval nasucho bolo citit ako špony nanovo vtahuje pod frezu.
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“