SU 32/500

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
V_i_c_i
Příspěvky: 64
Registrován: 1. 4. 2022, 7:07

6. 3. 2024, 3:54

V nedávné době jsem vyměnil svůj starý soustruh za SU32/500. V tuto chvíli jsem ve fázi jeho čištění, výměny náplní a opravy nějakých neduhů které má.
V tuto chvíli bych potřeboval poradit s následujícím:

1) Jak sundat příčný suport? Vzadu jsem sundal domeček, KN matice a ložisko. Vpředu jsem sundal nonius i domeček který ho drží. Ale nejsem schopen vytočit pryč šroub abych suport vysunul. Když jsem byl v této slepé uličce tak jsem zde na fóru našel že by měl jít šroub vyšroubovat v této fázi přes nonius. Stačilo povolit šrouby toho domku za který drží. Ale ikdyž nonius nasadím zpět a oba klínky jsou v drážkách, tak nejsem schopen šroub za použití nějaké normální síly vytočit a suport vytáhnout.... Prostě skončím na nějakém "dorazu". Zkoušel jsem točit na obě strany. Na co jsem zapomněl? Posílám níže foto pro představu.... Potřebuji suport sundat abych ho mohl vyčistit a vyměnit šroub za nový, delší, pro kuželové pravítko.

2) Pokud mám nový šroub na příčný suport mám řešit rovnou i novou matici vyrobenou pro tento šroub nebo mohu bez ostychu použít tu z toho starého. Předpokládám že na ni bude nějaký červík na její dotažení. Sry nejsem strojař, tak se předem omlouvám pokud někomu tato otázka přijde hloupá.

3) Čeká mě výměna oleje a nějaké neduhy s tím spojené. Musím vyměnit olejoznaky přes které není nic vidět. Chtěl bych samo vyčistit i nádrž, filtr, kouknout na čerpadlo a profouknout trubky. Je ještě někde nějaký kanálek, dírka nebo podobná záludnost co by mohla nadělat nějakou škodu protože se ráda zacpává a je dobré překontrolovat průchodnost případně vyčistit?

4) Dole u elektroinstalace je pěkný hegeš, mazut a vrstva starého oleje. Je to normální za roky provozu nebo někde hledat netěsnost? Kde se to tam může vzít? Jinak motor a prostor kolem je taky pěkně zahegešenej....

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3594
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

6. 3. 2024, 4:14

koukám letmo do manuálu a pokud odšroubuješ víčko matice tak by tam měly být imbusy, těma povolíš tu matici a uprostřed je čep s maznicí, čuchám, že v čepu bude závit, přes ten závit ho vytáhneš, ten konec zasahuje do drážky v matici a axiálně ji aretuje, pak už sundáš celý vrchní suport a uvidíš šroub a ozubeným kolem náhonu, to je tam dost na těsno, tím, že jsi sundal tu protidesku příčné stupnice, tak ti to může táhnout dolů a kousnout se to o to oz. kolo...
teda udělal bych to takhle a pak už budeš koukat na ten šroub a uvidíš kde se to hryže :wink:
....tu matici budeš muset takhle "odjistit" tak jako tak, jinak tu desku nesundáš :)
Naposledy upravil(a) tumlik dne 6. 3. 2024, 4:20, celkem upraveno 1 x.
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
V_i_c_i
Příspěvky: 64
Registrován: 1. 4. 2022, 7:07

6. 3. 2024, 4:46

Diky za bleskovou odpoved. Vicko matice jsem sice odsrouboval, ale skoncil na tom ze nevim jak ho dostat ven abych ho nedok… Maznici jsem tedy z neho nezkousel vytahovat. Hadam ze tam bude to vicko pekne zarostle na starem oleji jako vetsina veci na tom soustruhu. Zkusim se s nim poprat a uvidim.
V_i_c_i
Příspěvky: 64
Registrován: 1. 4. 2022, 7:07

6. 3. 2024, 5:38

Tak bohuzel maznici na vicku ani vicko se mi nedari sundat. Maznice kouka tak 1mm a neda se poradne chytit. Jedine co mi napada je na ni nasadit prodlouzenou matici, tu tam bodnoit a vzit to reverznim kladivem. Ale to me prijde uz trosku moc nasilne. Nejaky jiny napad jak dostat to vicko ven?
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3594
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

6. 3. 2024, 7:06

V_i_c_i píše: 6. 3. 2024, 5:38 Tak bohuzel maznici na vicku ani vicko se mi nedari sundat. Maznice kouka tak 1mm a neda se poradne chytit. Jedine co mi napada je na ni nasadit prodlouzenou matici, tu tam bodnoit a vzit to reverznim kladivem. Ale to me prijde uz trosku moc nasilne. Nejaky jiny napad jak dostat to vicko ven?
předpokládám, že manuál a ten řez toho suportu v něm jsi ani neviděl, že? :roll: však tam máš dva otvory po těch zápustných šroubech, dva kolíky na placku, potočit a je to.....
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
V_i_c_i
Příspěvky: 64
Registrován: 1. 4. 2022, 7:07

6. 3. 2024, 8:03

Přiznám se že manuál jsem nasosal až teď :) Zkoušel jsem to vzít klíčem na čelní otvory co mám, ale bohužel díky tomu že jsou tam otvory pro zápustné šrouby tam mi vždy vyskočil.
Zkusím si tedy na to spíchnout přípravek podle tvého nápadu a uvidím jestli tomu víčku domluvím ještě po dobrém :D
zverodoktor
Příspěvky: 2995
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

6. 3. 2024, 8:39

Ahoj,
to viečko s maznicou má asi 1,5 mm, maznica je v ňom iba narazená a nijak nedrží viečko. To drží iba na tých 2 šróboch a miernom presahu. Ja som ho vybral tak, že som ho podobral cez otvor po šróbe viečka nejakou rysovacou ihlou, poťukal aby ho podvihla, potom rovnako na druhej strane a keď už máš pod ním trochu miesta, môžeš použiť hrubší nástroj a nakoniec išlo celkom ľahko vypáčiť. V najhoršom trochu pokašleš okraj zahĺbenia, čo poľahky následne opravíš. Predtým, ako ho dáš nazad trochu ho obehni šmirgľom, aby nešlo nazadaž tak natesno. Pod ním je 5 šróbov, 2 vľavo držia maticu, 2 krajné vpravo ju sťahujú a pravý stredný vymedzuje jej stiahnutie na vymedzenie vôle (je tlačný). Tá skrutka sa vyberá blbo, držia ju zuby strojného posunu a ako píše Tumlík, je to tam dosť natesno. Keď s ňou budeš jemne kvedlať v diere, pootáčať a ťahať, nájdeš polohu v ktorej ide nakoniec vytiahnuť von. nazad ide rovnako blbo. Maticu daj isto novú.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
josef109
Příspěvky: 606
Registrován: 21. 5. 2017, 5:15
Bydliště: Praha

7. 3. 2024, 5:42

Nevíte prosím někdo, kde rostou ty šrouby a matice? (příčný posuv SU32) Výměna mě asi nemine, jen se bojím, že ho budu muset nechat udělat :?
V_i_c_i
Příspěvky: 64
Registrován: 1. 4. 2022, 7:07

7. 3. 2024, 8:39

Takže jsem se nakonec ještě včera v noci dokopal k tomu vyzvat to zpropadené víčko a šroub na druhé kolo zápasu. Bohužel nepomohla ani jehla ani výroba podložky s trny. Možná by ta podložka zafungovala vzít na to úderový šroubovák, ale mlátit se mi do toho nechtělo a jinak mi to vždy z té zápustné díry vyskočilo. Takže nakonec došlo na cočko a reverzní kladivo. Pak už to šlo ven jedna dvě, Bylo to moc krásně přirostlé. Pár fotek níže:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Poté jsem odšrouboval matici od suportu abych zjistil že jsem tam kde jsem byl. Prostě to nešlo vytočit ani na jednu stranu. Vzhledem k tomu jak to vše bylo krásně zarostlé starým olejem a mazutem tak jsem se rozhodl že rovnou shodím celé saně a kouknu i do suportu jak na tom je.
Když to bylo celé vše dole a relativně dobře se s tím manipulovalo, povedlo se mi vyndat příčný suport "horem". Byl to takový trošku ježek v kleci, pár skřípnutých prstů, pár kurev, ale povedlo se.
Takže tam na mě zůstal koukat jen šroub a matice krásně přístupný a teď jak s tím ven. Nevím jak se má správně vytáčet, ale problém byl u mě v tom, že směrem dopředu k suportu ten šroub vyndat nejde. V suportu je díra s menším průměrem než je vnější průměr závitu trapézového šroubu. To byl ten jeden "doraz". Takže to samo musí jít směrem dozadu. Jenže tam to také nešlo, protože na této straně je ten závit nevím jak správně strojařky nazvat ale "ukončený". Viz. foto. Nový šroub má na tomto konci závit zcela normální s výběhem.

Obrázek

Takže jsem ho nakonec musel vyndat tímto způsobem a teprve po vyndání šroubu z něho sundat matici na ten správný konec.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Vůbec si nedovedu představit jak bych tohle mohl vyndat s nasazeným příčným suportem.

Takže teď už jen zbývá zda matici opravdu měnit. Na první pohled v ni závit vypadá dobře. A pokud měnit musí se dělat přímo na konkrétní šroub? Případně je zde někdo ochotný ji za úplatu vyrobit? Podle předchozího příspěvku už jde o celou sérii dvou kusů :-) Předem se omlouvám za pro někoho možná hloupé otázky, ale jak jsem uvedl dříve strojařina mi jen lehce minula než jsem skončil u stavařiny.

K těm dalším bodům z prvního příspěvku zatím nikdo nic?

Díky
zverodoktor
Příspěvky: 2995
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

7. 3. 2024, 9:55

josef109 píše: 7. 3. 2024, 5:42 Nevíte prosím někdo, kde rostou ty šrouby a matice? (příčný posuv SU32) Výměna mě asi nemine, jen se bojím, že ho budu muset nechat udělat :?
Rastú tu, novovýroba:
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1815188 ... uportu.php
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
V_i_c_i
Příspěvky: 64
Registrován: 1. 4. 2022, 7:07

7. 3. 2024, 10:21

zverodoktor píše: 7. 3. 2024, 9:55
josef109 píše: 7. 3. 2024, 5:42 Nevíte prosím někdo, kde rostou ty šrouby a matice? (příčný posuv SU32) Výměna mě asi nemine, jen se bojím, že ho budu muset nechat udělat :?
Rastú tu, novovýroba:
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1815188 ... uportu.php
Akorát že na té fotce v inzerátu je ve stavu nějakého polotovaru a ještě podle barvy z nějakého jiného materiálu než ta původní bronzová nebo z čeho se to dělá.....
zverodoktor
Příspěvky: 2995
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

8. 3. 2024, 12:16

Matica je vo forme polotovaru, pretože sa upravuje na konkrétny stroj, aby sedela výška a osadenie, na ktorom je uchytená (nakoniec aj diery). Predávaná matica je zo sivej liatiny, originál je bronz. Každá materiálová verzia má nejaké pre a proti, používajú sa oba materiály. Ak chceš, za nejaký (nie veľký) príplatok ti vyrobia maticu bronzovú.
(viem, lebo som volal minulý týždeň s predávajúcim z inzerátu a objednal skrutku a maticu).
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
V_i_c_i
Příspěvky: 64
Registrován: 1. 4. 2022, 7:07

11. 3. 2024, 7:43

zverodoktor píše: 8. 3. 2024, 12:16 Matica je vo forme polotovaru, pretože sa upravuje na konkrétny stroj, aby sedela výška a osadenie, na ktorom je uchytená (nakoniec aj diery). Predávaná matica je zo sivej liatiny, originál je bronz. Každá materiálová verzia má nejaké pre a proti, používajú sa oba materiály. Ak chceš, za nejaký (nie veľký) príplatok ti vyrobia maticu bronzovú.
(viem, lebo som volal minulý týždeň s predávajúcim z inzerátu a objednal skrutku a maticu).
Mohl by jsi se rozepsat o těch pro a proti? Jaká byla cenovka? Díky Vici
zverodoktor
Příspěvky: 2995
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

11. 3. 2024, 8:59

Ahoj,
bolo mi to vysvetlené nasledovne:
Bronzová matica musí byť správne a pravidelne mazaná, inak dochádza k jej nadmernému opotrebeniu. Vďaka tomu, že je značne mäkšia ako skrutka túto menej opotrebuváva ( aj v prípade menšieho mazania). Materiál je drahší.
Liatina: Vďaka obsahu grafitu je do určitej miery "samomazná", olej vďaka mierne poréznej štruktúre do nej nasiakne a tým sa udržujú pomerne dobré klzné vlastnosti aj pri nepravidelnejšom mazaní. Je lacnejšia, avšak viac opotrebuváva skrutku ak sa pravidelne nemaže.
Niesom strojár, tak možno niekto povolanejší ma poopraví, alebo doplní.
Cenovka bola tuším 3000CZK (tuším o 250 viac s bronzovou maticou).
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
V_i_c_i
Příspěvky: 64
Registrován: 1. 4. 2022, 7:07

14. 3. 2024, 6:45

Tak jsem si ve volných chvílích při obědech v práci hrál a udělal DWG na nové štítky k ovládacím pákám. Ty staré jsem měl olámané a částečně smazané.
Jako nízkonákladové a málo pracné jsem zvolil následující řešení. Nechal jsem vypálit podkladní plech z nerezu tl. 0,8mm a na ten nalepil na laserové tiskárně potištěnou matně průhlednou samolepící fólii. Tu následně podle výpalku ořezal. Fólie by měla být odolná vůči olejům a různým chemikáliím. Tak uvidíme časem jak se toto řešení osvědčí.
Jinak by to šlo samo i barevně, ale chtěl jsem zachovat původní vzhled.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“