SU 32/500

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
zverodoktor
Příspěvky: 2995
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

14. 3. 2024, 8:49

Ahoj,
štítky sú pekné, nápad fajn, som tiež zvedavý, koľko to vydrží. Akurát tie šróbiky by sa viac hodili s poľgulatou hlavou :) . Ak môžeš, daj sem na fórum tie DXF, možno sa niekto s rovnakým problémom poteší, že si mu ušetril prácu s kreslením. Pozerám, že si vymenil olejoznak na vretenníku. Možno to iba nieje vidno, ale do toho olejoznaku by mala ústiť medená rúrka mazania, s ktorej tečie olej ak je mazanie v prevádzke.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
V_i_c_i
Příspěvky: 64
Registrován: 1. 4. 2022, 7:07

14. 3. 2024, 9:10

O DWG/DXF se klidně podělím. Jen nevím jak a kam to sem vložit a taky to není úplně přesná kopie. Zas tak moc se mi s tím babrat nechtělo. Udělal jsem tedy všechny tři štítky. Akorát ten poslední ještě nemám vyřezaný.

Obrázek

Olejoznaky jsem měnil, respektive budu měnit všechny, protože ty původní plastové jsou průhledné asi jako zátka od pet lahve :D Pokud by někomu pomohlo tak jsem je nejlevněji našel tady ... https://www.tbepox.cz/06696-olejoznak-m36x1-5-kulaty
Plastový už jsem nechtěl.
Za tímhle je trubička akorát zatím nevím jestli to maže :D Na tuhle část stroje se dostanu až se doperu s tím čištěním suportu a montáží kuželového pravítka. Ale není teď moc času....
Šroubky jsem dal co jsem doma měl. Ty původní byly hrozné. :D
zverodoktor
Příspěvky: 2995
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

14. 3. 2024, 9:34

Ak to nieje do múzea, myslím že nikto nebude bazírovať na to, či sú štítky dokonalou kópiou originálov. Každopádne výroba nových hliníkových nieje nijak lacná záležitosť a tvoje riešenie sa dá zmáknuť raz dva s relatívne malou investíciou, čo je super.
Keď píšeš príspevok, pod tetxtovým oknom je záložka "prílohy", tam prílohu nahráš a je to. Niektoré prípony fórum neberie, vtedy pomôže zazipovať.
Ja mám na štítkoch originálne, docela elegantné šróbiky s malou poľgulatou hlavou a drážkou, po čistení stroja som ich dal nazad, sú celkom pekné. Ale sústruh je s počiatkov ich výroby , asi si ešte dávali viac záležať na detailoch. Doporučujem po vyčistení zaslepiť všetky nepoužívané otvory zo závitom na suporte (na lunety, priečne narážky a pod.), aby do nich nepadal bordel. Zaslepil som ich červíkmi.
Keď už budeš montovať kužeľové pravítko, rád by som ťa poprosil o láskavosť. Na mojom chýba časť označená na obrázku červeným rámikom. Bol by si taký láskavý urobiť pár fotiek, ako to vyzerá v reále, prípadne urobiť nejakú skicu s kótami? Asi ma neminie výroba, tak aby som mal nejakú mustru.

Ďakujem, Andrej.
Přílohy
kuzel pravítko.jpg
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
V_i_c_i
Příspěvky: 64
Registrován: 1. 4. 2022, 7:07

14. 3. 2024, 9:53

Tak štítky v DXF jsou snad tady ...
Štítky SU32 by Vici.dxf
(2.91 MiB) Staženo 19 x
Já měl na štítkách šroubky s drážkou, ale normální válcovou hlavou. Akorát ta drážka už moc nebyla drážka ale takový vymačkaný humus. Tak jsem tam zatím dal tyhle. Ale zase jsou nerezové. :D Až budu objednávat nějaký spojovák a vzpomenu si tak možná ty M3x5 s půlkulatou hlavou nějaké objednám a vyměním.
V suportu to mám samý červík. Ani nevím k čemu všemu tam jsou. Zatím jsem je nevyndaval.
Tohle ti klidně nafotím a oměřím. Stejně to pravítko musím taky rozebrat a vyčistit. Někde se pěkně dlouho válelo a je to na něm vidět. Vrstva nějakého oleje s prachem....takový ten medík.
Jde ti vyloženě jen o ten zadek pravítka nebo i to prodloužení originálního šroubu suportu?
Případně ho vyfoť co tam máš a co už ne ať se neměřím s něčím co nepotřebuješ....
Mě zase pro změnu chybí k tomu pravítku ta "noha" co se chytá na lože. Dostal jsem k němu sice nějakou vyrobenou, ale v ní je oválná díra snad o 10mm větší než je průměr té kulatiny toho pravítka. Tak uvidím jak to bude fungovat nebo jestli s tím budu muset něco dělat. Ale pro případnou výrobu nové bohužel nemám vybavení :(
Jediné co mi zatím na tom pravítku zatím zaráží je to, že má díry na šrouby za které to mám přišroubovat na suport a taky tam jsou tuším dva středící kolíky. Ale pokud jsem koukal dobře tak na ty kolíky nemám v suportu připravené díry do kterých by měly přijít.
V_i_c_i
Příspěvky: 64
Registrován: 1. 4. 2022, 7:07

17. 3. 2024, 8:39

Tak mám na Vás další dotaz. Suportovou skříň mám vyčištěnou a naplněnou novým olejem. Ten starý olej byl takový mazut, že nešel ani vypustit. :lol:
Teď bych rád dal zpět tu část co jezdí po loži a je na ni vedení pro příčný suport. Nevím jak to lépe nazvat než "víko" :lol: Mno a mezi tímto "víkem" a zbytkem suportu byla papírová těsnění. Celkem tři kusy. Neměřil jsem zatím jejich tloušťku ale budu hádat že to bude méně než 0,1 mm na jedno těsnění. Kancelářský papír mi proti nim přijde tlustý.
Předpokládám že jsou tam kvůli vymezení vůle, jinak nevím proč na sebe dával někdo tři kusy, akorát mne nenapadá jaké. Vymezují vůli ozubeného kola co zapadá do ozubeného hřebenu na loži nebo ozubeného kola pro příčný suport? Nebo obou zároveň?
A tak nevím zda tam vrátit ty staré nacucané olejem, nebo udělat nové ve stejné tloušťce nebo když už mám to "víko" sundané tu tloušťku upravit? Ale jak a podle čeho změřit správnou?
Pokud je to blbý dotaz tak se omlouvám a jdu si pro párek k té čočce co dostanu a vrátím tam ty staré :lol: .
V_i_c_i
Příspěvky: 64
Registrován: 1. 4. 2022, 7:07

23. 3. 2024, 7:17

Zatím ti posílám několik fotek prodloužení šroubu pro kuželové pravítko a skicu tady ... Kdyby jsi na něm potřeboval něco doměřit dej vědět. Až se dostanu k dalším tak zase pošlu.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

A zároveň mám dotaz. Na co jsou ty závity v příčném suportu (zaslepené červíkem)? Je mi jasné že před nožovým suportem je to na pohyblivou lunetu, ale na co ta sada závitů za nožovým suportem?

Obrázek

Obrázek

Obrázek

A taky nemám tušení na co jsou ty dva závity z boku nožového suportu. Ty jsem neměl ani zaslepené...

Obrázek
zverodoktor
Příspěvky: 2995
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

23. 3. 2024, 9:44

V_i_c_i píše: 23. 3. 2024, 7:17 Zatím ti posílám několik fotek prodloužení šroubu pro kuželové pravítko a skicu tady ...
Prodloužení šroubu pro kuželové pravítkol.pdf
Kdyby jsi na něm potřeboval něco doměřit dej vědět. Až se dostanu k dalším tak zase pošlu.
Veľmi pekne ďakujem, áno budem potrebovať aj tú druhú časť, do ktorej sa toto predĺžnie upína (tá čo tvorí zadné ložisko)
V_i_c_i píše: 23. 3. 2024, 7:17 A zároveň mám dotaz. Na co jsou ty závity v příčném suportu (zaslepené červíkem)? Je mi jasné že před nožovým suportem je to na pohyblivou lunetu, ale na co ta sada závitů za nožovým suportem?
Pokiaľ si pamätám, tam sa upína nejaká časť kopírovacieho zariadenia.
V_i_c_i píše: 23. 3. 2024, 7:17 A taky nemám tušení na co jsou ty dva závity z boku nožového suportu. Ty jsem neměl ani zaslepené...
V tých dierach boli úchyty na ochranný kryt. Asi nie veľmi podarený, lebo som ho videl asi iba raz aj to na nejakej fotke z inzerátu odložený bokom.

Je tu vlákno o GO SU32 členom HonzaHorka, tu je z jeho opravy fotoalbum, možno sa ti nejaké obrázky hodia k oprave:
https://www.rajce.idnes.cz/honzahorka/a ... uh-su32-go
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
V_i_c_i
Příspěvky: 64
Registrován: 1. 4. 2022, 7:07

23. 3. 2024, 10:42

Až budu pravítko rozebírat a čistit tak ti to taky zkusím nějak rozkreslit. To vlákno o opravě soustruhu znám. Ale doufám že až tak to rozebírat nebudu. I když mi toho zbývá dočistit, dodělat, opravit nebo upravit taky ještě dost. :(
Mílap
Příspěvky: 353
Registrován: 12. 4. 2016, 9:20

24. 3. 2024, 9:58

Pěkný večer,
ty závity s červíky jsou pro příčný otočný doraz, tak jak to má S 28 nebo S32, do děr na nožovém suportu se může přišroubovat závěs pohyblivého krytu. Závěs má tvar pantografu, ale jeho boční ramena jsou v polovině spojena kloubem, takže je možné širší nastavení polohy krytu, ten je navíc na závěsu otočně.
V_i_c_i
Příspěvky: 64
Registrován: 1. 4. 2022, 7:07

25. 3. 2024, 12:00

Mílap píše: 24. 3. 2024, 9:58 Pěkný večer,
ty závity s červíky jsou pro příčný otočný doraz, tak jak to má S 28 nebo S32, do děr na nožovém suportu se může přišroubovat závěs pohyblivého krytu. Závěs má tvar pantografu, ale jeho boční ramena jsou v polovině spojena kloubem, takže je možné širší nastavení polohy krytu, ten je navíc na závěsu otočně.
Děkuji za odpověď. S tím krytem si to dovedu představit. A taky to jak to bude praktické. Asi proto se to v podstatě nikde nezachovalo a dokonce jsem nenašel ani nikde na foto :D Takže tam dám červíky ať tam nelezou špony a třeba se to někdy bude hodit i na něco jiného.
Akorát s těmi červíky a otočným dorazem příčného suportu mi to není jasné. Nebyla by nějaká fotka? Klidně zmíněného S28 nebo S32.
Já mám totiž ten otočný doraz na čele suportové skříně. Na fotce níže v červeném kolečku. V modrém kolečku je pak protikus přišroubovaný na příčný suport, který také mám ale na foto zatím není namontovaný. Zmiňované červíky jsou ve žlutých kolečkách (jeden se teda vloudil v modrém kolečku :) ).

Obrázek
V_i_c_i
Příspěvky: 64
Registrován: 1. 4. 2022, 7:07

25. 3. 2024, 12:15

zverodoktor píše: 23. 3. 2024, 9:44
Veľmi pekne ďakujem, áno budem potrebovať aj tú druhú časť, do ktorej sa toto predĺžnie upína (tá čo tvorí zadné ložisko)
Včera jsem začal rozebírat a čistit to pravítko. Už byl nejvyšší čas. Kromě klasického hegeše už začínalo reznout. Asi od toho jak se do něho dostane emulze. Jinak těch věcí v tom zbytku co ti chybí je hromada a nechávám si to na konec. Jen jsem do toho zatím nakoukl a zjistil že mi tam chybí x ložiskových kuliček. Ostatní ale na první pohled vypadá že tam v té stoleté vazelíně je.
Nicméně mám k tomu pravítku pár dotazů.

Je nějaká možnost jak do budoucna eliminovat to aby se do něho dostala emulze a zase začalo reznout? Bohužel není uplně stavěné na to že by se sundavalo nebo nandavalo.

Pravítko by se k suportu mělo přišroubovat 4 šrouby M10 a má na sobě dva kolíky. Nicméně v suportu mám sice čtyři závity pro zmíněné šrouby, ale díry na kolíky ne. Řešit? Neřešit?

Při používáni je mi jasné že se pravítko "zapne" dotažením dvou šroubů na "kameni". Nicméně je potřeba něco dělat na soustruhu? Někde jsem se tady na fóru dočetl, že se musí "odbrzdit suport". Netuším jak tady v tomto případě to udělat na SU32. Tak bych nerad něco zkurvil hned při prvním použití pravítka.

Stupnice se stupni je dost vybledlá. Původně byla asi černá jako štítky u ovládacích pák. Stupně jsou do ni naštěstí vyryté. Nicméně je nějaká vyzkoušená metoda ať nevymýšlím vymyšlené jak to opět zvýraznit aby byla lépe čitelná?

Výhledově ještě budu asi otravovat s tím zadním držákem. Ten zase nemám originál já a ten co k tomu někdo vyráběl se mi zatím moc nezdá.....

Díky Vici
Mílap
Příspěvky: 353
Registrován: 12. 4. 2016, 9:20

26. 3. 2024, 12:10

Pěkný den,
tak jsem nahlédl do manuálu pro SU32 a našel, že pohyblivá luneta se připevňuje na podélné saně suportu dvěma šrouby, takže závity s červíky umožňují ustavit lunetu ve třech pozicích.
SU32091.jpg
A pak jsem zalistoval v paměti a našel i nosič krytu, tady je.
NOSIČ KRYTU NA SUPORTU.jpg
V_i_c_i
Příspěvky: 64
Registrován: 1. 4. 2022, 7:07

27. 3. 2024, 5:27

Díky za foto. Rozteč těch zadních červíků je stejná jako těch před nožovkou, tak by tam luneta šla dát. Akorát já tyhle pozice asi v životě nevyužiji. :D
V_i_c_i
Příspěvky: 64
Registrován: 1. 4. 2022, 7:07

27. 3. 2024, 5:32

zverodoktor píše: 23. 3. 2024, 9:44
Veľmi pekne ďakujem, áno budem potrebovať aj tú druhú časť, do ktorej sa toto predĺžnie upína (tá čo tvorí zadné ložisko)
Zatím posílám pár fotek. Je to vše co potřebuješ oměřit nebo potřebuješ i ten "kámen" který je na této trubce a jezdí v pravítku?

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Těch malých kuliček je tam hafo, po celém obvodu. Ty musím také koupit, měl jsem jich tam tak polovinu. A matice tam budou asi dvě. Jednu jsem dostal našroubovanou na tom prodloužení viz. foto o několik příspěvků dříve.

Vici
V_i_c_i
Příspěvky: 64
Registrován: 1. 4. 2022, 7:07

1. 4. 2024, 5:54

Posílám skicu té trubky kuželového pravítka skrz který vede prodloužení trapézového šroubu.

Obrázek

E: Jedna kóta je chybně, místo 6,3mm má být 6,7mm

Vici
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“