Arduino 2D měřák

arduino, teensy, atmega, pic a jine (software, hardware)
Permonik
Příspěvky: 381
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

15. 3. 2024, 12:38

Zdravíčko,

pustil jsem se do jednoho projektu s arduinem a zatím to vypadá že cesta je cíl.


Princip je jednoduchý. Je hlavice s měřicím senzorem vzdálenosti (ultrazvuk, laser, zatím neporovnával co bude lepší). Hlavici postavím na stojan doprostřed místnosti (třeba pokoj 5x4m).

1, Budu chtít aby mi ta hlavice měřila vzdálenost ke stěně. Ale aby se postupně otáčela, a měřila po kroku, který by na stěně byl co 1cm.
A problém je ten, že pootočení děla zhruba 0,286° . (Při vetší místnosti či měřené vzdálenosti je ještě menší)

Váha hlavice je 50-100g. Zvažoval jsem servo nebo krokový motor. Pochybují, že se dokaži pootočit o tak malý kousek. A v případě zpřevodování mám strach že to bude velký poměr vůle mezi převody vůči uhlu natočení.

Možnosti:
- vlastní servo – jak měřit natočení? Děla se to přes potenciometr. Ale má omezený rozsah natočení (dá se zpřevodování, ale zase vůle). A mám pocit že má maximálně 1024 kroků.
- krokový motor s převodem – u oz. kol mám strach o vůli

Nebo má někdo tip jak to pořešit, případně kde se inspirovat?


2, Mě zajímá jaké jsou možnosti zápisu, především offline.
Dostát textové data – uhel natočení, naměřená hodnota na jeden řádek do nějakého textového formátu.
Zatím jsem se dopracoval přenosu přes SD kartu.
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 1008
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

15. 3. 2024, 2:20

Takže bys stavěl 3D skener, tedy takový LiDAR, který stojí na místě ?
Rozhodně bych použil LASER.
Pro začátek můžeš použít nějaký běžný laserový dálkoměr.
Na rozdíl od ultrazvuku lze jeho činnost kontrolovat pouhým okem, protože tu plošku na kterou dopadá prostě vidíme.

Arduino má příliš malý výpočetní výkon (pokud to tedy není nějaká ta varianta s jádrem ARM).
Použil bych například BBC Micro:bit.

Vyskytují se encodery používané pro měření úhlu natočení strojů s rozlišením vyšším než 1024 kroků.
Viz. např. vlákno t=40672

Souhlasím s ukládáním dat do textového formátu.
Je užitečné když data vypadají tak, aby je člověk dokázal snadno přečíst.
(Naproti tomu xlm už bývá příliš komplikované.)
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

15. 3. 2024, 2:32

Na tom co píšeš vcelku není žádný problém, tedy kromě váhy té hlavice. Pokud použiješ obyčejný krokový motor, tak na 16 mikrokroků už jsi na těch cca 0,23 °. Při použití převodů (řemen) tak bezvůlové např. HDT by mohly bez problémů vyhovět. Před pár lety jsem dělal strojek s poměrně přesným polohováním a vyhověl tam i GT2 a s kompenzací jsem byl hluboko pod 0,1mm.
Technická: arduino se při takovéhle aplikaci ani nezahřeje. :D Má výkonu na rozdávání. I enkodér s 1024 kroky má v reálu 4096 přesně definovaných poloh.
zverodoktor
Příspěvky: 2995
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

15. 3. 2024, 2:42

Ahoj,
bezvôľové prevody s ozubenými kolesami existujú. Ak vynecháme drahé prevodovky typu harmonická, dá sa použiť pomerne jednoduché riešenie so spoločným pastorkom ktorý poháňa dve rovnaké ozubené kolesá s nábojom na jednej hriadeli, ktoré sú navzájom tlačené pružinou proti sebe radiálne). Vo výsledku vznikne bezvôľový prevod, čo by na tento účel kde prakticky je treba iba malú silu mohlo dobre vyhovieť. Ešte by šlo z jednoduchých riešení použiť trecí prevod.
Remeňové ozubené prevody sú ľahko dostupné a lacné riešenie, nemám však s ich presnosťou skúsenosti, akurát viem, že musia byť vhodne napnuté aby dobre fungovali.Možno niekto zbehlejší poradí.

nejaké čítanie k tomu je tu:
https://e-konstrukter.cz/novinka/zamysl ... vule-2-dil
Přílohy
split-fit.jpg
split-fit.jpg (32.11 KiB) Zobrazeno 1020 x
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

15. 3. 2024, 2:56

Permonik> jaka ma byt dynamika toho scanovani? Jak rychle se bude muset premistovat mezi merenymi body a s jakou celkovou hmotnosti resp. celkovym momentem setrvacnosti na ose pohonu to bude muset hybat? Priblizne.

Ad soubory - jestli to chces delat v Arduino IDE, tak budes mit nejsnazsi udelat si na te SD karte, nebo ve flashi toho mcu normalne LittleFS filesystem, ukladat si data jako text a na vytvareni, otvirani, zapis a dalsi spravu souboru pouzivat primo jeho metody. Ten FS bezi dobre treba i na nejmensim ESP8266 s 1MB flashe a sam zabira malo. A s ESP bys ta data rovnou mohl i po wifi nekam streamovat nebo ukladat venku.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
t256
Příspěvky: 2835
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

15. 3. 2024, 3:16

S mikrokroky u krokovych motoru je ta svizel, ze uhlove otoceni v ramci jednoho kroku neni v drtive vetsine pripadu linearni, jak by teoretik ocekaval. Popravde receno, osobne jsem nenarazil na driver kde by bylo. Zavisi to na driveru, motoru, otackach, proudu, zatizeni a kdovi ceho jeste. Pokud bys chtel docilit linearity, musel bys pouzit driver ktery umoznuje nahrat vlastni prevodni tabulku pro tvorbu "sinusovky" pro mikrokroky a na zaklade mereni ji pro tvou sestavu trefit.

Ale rekl bych, ze cely koncept je scestna myslenka. Kup si za par desitek dolaru na aliku hotovy lidar pozadovane presnosti a dosahu a nemusis nic resit. Lidary jsou delane tak, ze je tam obycejny motor ktery se toci nejakymi vice nebo mene stabilnimi otackami a vlastni mereni se provadi na zaklade pozice enkoderu. Jestli bude stacit arduino netusim, ale rekl bych ze ne. Uvedom si, ze musis pocitat s tim, ze se nektera mereni z mnoha duvodu nepovedou nebo budou zkreslene, na nektera mista laser proste neuvidi, takze budes muset provest nekolik mereni s ruznym umistenim lidaru a vysledky z ruznych umisteni prepocitat do nejake vychozi krivky apod. Vysledkem musi byt nejaky soubor vektoru zprumerovany z mnoha otacek (nepotrebujes tak vysoke uhlove rozliseni, tzn. drahy lidar) a pokud je tam napr. typ povrchu na kterem mereni nelze provest, musi byt vyhodnocovaci jednotka schopna ten vektor v danem miste nejakym zpusobem dopocitat apod. Ani s pouzitim enkoderu se pri dalsi otacce nikdy nemeri nachlup ten samy bod, je to vzdy trosku nekam posunute a ukolem ridiciho systemu je ty vektory sejmute pri dalsi otacce fazove "srovnat" na sebe nejlip jak to jde, aby se nezhorsovalo rozliseni sprostym prumerovanim. Pokud budes chtit vzdalenost nejakeho konkretniho bodu, vypocitas ji matematicky z vektoru ulozeneho v pameti. Pro predstavu, surova data z lidaru budou vypadat nejak takto.

Na ultrazvuk zapomen, to je z tolika duvodu pro tvuj ucel nepouzitelne, ze je ani nema vyznam vyjmenovavat.
Přílohy
1.png
1.png (8.08 KiB) Zobrazeno 971 x
Permonik
Příspěvky: 381
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

15. 3. 2024, 6:20

Díky, to je informaci.
Habešan píše: 15. 3. 2024, 2:20 Takže bys stavěl 3D skener, tedy takový LiDAR, který stojí na místě ?
Ano v podstatě 3D skener ale jen v rovině. Ultrazvuk mám na stole, Laser musím vybrat a objednat.

Mrknu na ten encoder, pokud nepůjdu jinou cestou.
lubbez píše: 15. 3. 2024, 2:32 Na tom co píšeš vcelku není žádný problém, tedy kromě váhy té hlavice. Pokud použiješ obyčejný krokový motor, tak na 16 mikrokroků už jsi na těch cca 0,23 °. Při použití převodů (řemen) tak bezvůlové např. HDT by......
Mrknu na řemeny.
zverodoktor píše: 15. 3. 2024, 2:42 Ahoj,
bezvôľové prevody s ozubenými kolesami existujú. Ak ....

nejaké čítanie k tomu je tu:
https://e-konstrukter.cz/novinka/zamysl ... vule-2-dil
To jsem viděl. Ale nejsem si jisty zda najdu hodně prtavy.
Dawe píše: 15. 3. 2024, 2:56 Permonik> jaka ma byt dynamika toho scanovani? Jak rychle se bude muset premistovat mezi merenymi body a s jakou celkovou hmotnosti resp. celkovym momentem setrvacnosti na ose pohonu to bude muset hybat? Priblizne.
Dynamika... netuším. Hmotnost by byla do těch 100g, možna 200g, rameno asi 50-70mm. Tady budu limitováný co seženu, než co si definuji (myšleno rychlost).

LittleFS - mrknu na to.
t256 píše: 15. 3. 2024, 3:16 Ale rekl bych, ze cely koncept je scestna myslenka. Kup si za par desitek dolaru na aliku hotovy lidar pozadovane presnosti a dosahu a nemusis nic resit. Lidary jsou delane tak, ze je tam obycejny motor ktery se toci nejakymi vice nebo mene stabilnimi otackami a vlastni mereni se provadi na zaklade pozice enkoderu. Jestli bude stacit arduino netusi
To jsem o těch krokových motorech zaregistroval.

Lidar - mrtvé úhly nejsou problém. Počitám s tím že data budu upravovat, teda použijí jako základ pro další práci

Mrknu na ty LiDARy.
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
zverodoktor
Příspěvky: 2995
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

15. 3. 2024, 6:35

Permonik píše: 15. 3. 2024, 6:20 To jsem viděl. Ale nejsem si jisty zda najdu hodně prtavy.
Existujú aj malé, bežne ich nájdeš v mechanizme podávania papiera, či pohybu tlačovej hlavy v tlačiarňach.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6947
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

15. 3. 2024, 6:55

já nevím a není lepší koupit hotový lidar ? knihovna je pro něj již napsaná https://vi.aliexpress.com/item/10050041 ... Redirect=y
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 3. 2024, 7:20

Lidaru je na netu spousta a jsou vcelku povedene za par korun.
Zrovna mam jeden na stole.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Permonik
Příspěvky: 381
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

16. 3. 2024, 8:04

zverodoktor píše: 15. 3. 2024, 6:35 Existujú aj malé, bežne ich nájdeš v mechanizme podávania papiera, či pohybu tlačovej hlavy v tlačiarňach.
A to jsem jednu nedavno vyhodil a řikám jsem se mechanika nebude hodit....
packa píše: 15. 3. 2024, 6:55 já nevím a není lepší koupit hotový lidar ? knihovna je pro něj již napsaná https://vi.aliexpress.com/item/10050041 ... Redirect=y
Vypadato, že asi jo. Procházel jsem nějaké na netu a vyzkouším.
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

16. 3. 2024, 9:06

Permonik píše: 16. 3. 2024, 8:04
zverodoktor píše: 15. 3. 2024, 6:35 Existujú aj malé, bežne ich nájdeš v mechanizme podávania papiera, či pohybu tlačovej hlavy v tlačiarňach.
A to jsem jednu nedavno vyhodil a řikám jsem se mechanika nebude hodit....
Já jich nasbíral už aspoň dvacet (v každé tiskárně se najde alespoň pár pěkných kulatin, po těch jdu primárně), nemám to srdce to vyhodit, nepoužil jsem to ještě ani jednou :D Zkus zazvonit u sousedů, je velká šance, že nějakou inkousovku na vyhození taky vyhrabou :)

packa píše: 15. 3. 2024, 6:55 já nevím a není lepší koupit hotový lidar ? knihovna je pro něj již napsaná https://vi.aliexpress.com/item/10050041 ... Redirect=y
Jsou k tomu nějaké parametry? Popis v inzerátu je šílený (pouští se do toho zhruba 5V a lezou z toho nějaká data, víc prodejce neví :)). Našel jsem parametry jiného, tam se píše "range of 0.120 - 3.50 m and accuracy of ±15.0 mm from 0.120 - 0.499 m and ±5.00% from 0.500 - 3.50 m". To mi přijde docela slabé, jsou nějaké přesnější?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 3. 2024, 9:46

tohle je shit
jsou za cca 2000 v cechech velmi solidni
porovnaval jsem to se sick a data jsou daleko jemnejsi a velmi rychla a dosah asi 10-15m
je ktomu cele SDK s asi 15ti examplama prima integrace do ROS atd...
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6947
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

16. 3. 2024, 10:33

takové rozumné jsou od rplidar : https://rpishop.cz/lidary/6364-rplidar- ... escription
já mám ten levný z ali - dal jsem to synoj na robota a na to to stačí -
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

16. 3. 2024, 11:40

Permonik píše: 16. 3. 2024, 8:04 Vypadato, že asi jo. Procházel jsem nějaké na netu a vyzkouším.
Ja myslel, ze cesta je cil a ze to delas hlavne aby ses naucil treba spravne dimenzovat ten pohon. Rozhodne je jednodussi si koupit hotovy lidar, ale moc te to nenauci.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Odpovědět

Zpět na „MCU“