CNC na dřevo dělá chybu a nevím proč

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
MIRKUSLAVIUS
Příspěvky: 7
Registrován: 7. 3. 2024, 11:37

25. 3. 2024, 11:26

Ahoj všem. Nevím si rady ohledně chyby co mi dělá CNC :shock: . Budu se vám snažit popsat chybu ač jsem začátečník :roll: . Stroj běží v pořádku až na přejezd z písmenka na písmenko stroj jakoby natáhne dráhu a poskočí obraz. Ručně udělám frézou drážky na šipkách a vše sedí uhlopříčka na obdélníku i rovnoběžky všemi směry... Pustím udělat g-kod obraz ( nápis ) písmenko to udělá hezky a druhé vedle také, ale přijde přejezd a dráha přejezdu jakoby se natáhne víc než by mělo být dáno g kodem a další písmenko je uskočené není v rovině...... viz obrázky co jsem vložil... ještě neumím psát g kody a tak nemůžu vyzkoušet jiný obrazec... Nevíte čím by to mohlo být kde je chyba? Děkuji všem za odpověď moc si toho vážím :roll:

Kdyby měl někdo jednoduchý obraz g kod na vyzkoušení byl bych vám vděčný třeba 300mm x 300mm na 2mm frézu :roll:


Obrázek
IMG20240323165350.jpg
Přílohy
IMG20240323165344.jpg
tomik.tk
Příspěvky: 589
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

26. 3. 2024, 5:22

cago.
tohle je bohuzel "nula" informaci. ale fotky ti jdou tak nafot co nejvice vseho.
jakej stroj, nazev, fotka, + detaily vreteno, pojezdy, drivery, ale asi nejaka porad stejna cina ?
jakej je tvuj postup, nez se rozebehne stroj. jestli jen strcis usb flasku do stroje a das start, nebo je mezi nejake pc kde je ridici sw. atd.
kde jsi prisel k tem datum ? zadny g-kod se psat ucit nemusis(ale muzes), ten se generuje sw.
zkusenejsi cleny konfery hledani tveho problemu nebude bavit, protoze se to porad opakuje. nekdo si koupi strojek, cnc, laser, 3d tiskarnu a ono to po vybaleni nefunguje. a ono to takto opravdu vetsinou nefunguje. vlastne i muze fungovat. ale to si koupis profi reseni a dostanes min. 1 denni skoleni. pak i "uklizecka"(nechci je urazit :-)) muze menit dreveny placky ve stroji a vysledek bude ok. (nez se stupi freza a ona to nepozna)
takze by bylo dobre zacit s tema zakladnima informacema.
podle meho odhadu to pri prejezdu = velke akcelerace + rychlost, spatne zvolena pro tvuj strojek ztraci kroky. ale jsem tak ve druhe ctvrtine od spoda co se tyka zkusennosti :-)
tak posli dalsi info.
CNC zdar !
tomik.tk
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

26. 3. 2024, 5:34

Ahoj,
ešte k tomikovmu postu pripojím otázku : Keď opakovane frézuješ ten istý motív "poskočí" ti to vždy na rovnakom mieste, alebo sa to mení?
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2110
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

26. 3. 2024, 7:18

Nemáš ty přejezdy moc rychlý ? Mohlo by dojít ke ztrátě kroku nebo protočení spojky.
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1189
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

26. 3. 2024, 7:23

Skús začať aj jednoduchšími vecami. Nahraj tu svoj g-code a niekto sa ti na to pozrie či je v poriadku.

Splň všetko čo bolo napísané vyššie.

Nauč sa písať vlastné g-kódy. Aspoň nejaké základné útvary -štvorec, obdĺžnik, trojuholník.... Je to jednoduché. Je to iba súradnicový systém a len píšeš osiam na akú pozíciu sa majú presunúť a ako rýchlo. Ak si to nakreslíš na milimetrový alebo štvorčekový papier, rýchlo to pochopíš .... zíde sa ti to.
MIRKUSLAVIUS
Příspěvky: 7
Registrován: 7. 3. 2024, 11:37

26. 3. 2024, 8:42

Ahoj opravdu mě berte jako fakt člověka co včera otevřel krabičku s CNC :roll: tady posílám vše co chápu, že je potřeba kdyžtak dopošlu bývám tu ráno a k večeru. Koupil jsem to pro moje hobby abych se s tím naučil a předal zkušenosti třeba za 5 let synovi ( kterému bude v té době 12 let..) jsem vyučený truhlář a mám dílnu v patře v RD ( bohužel sousedy si nevybíráme a tak dílna nelze zrealizovat ) mě osobně je 37 dělám ješterkáře a o ve svém volném času jdu na dílnu a dělám velké věci co tahám po schodech naposled dubová postel manželská. No a tomu bych se chtěl do budoucna vyhnout a zkusit CNC





Stroj je dělaný na zakázku takže to není žádná známá firma a pracovní rozměr je 800 x 1000 x 100.
Vřeteno je 2000w vodou chlazené.

Můj postup je následující před započatí práce na cnc:
Jako první zapínám počítač ( pár minut ho nechám běžet = windows 7 )
Druhá věc zapnu Mach 3
Třetí je zapnutí CNC hlavním spínačem
4 - přejedu ručně tam odkud by měl stroj začínat zanuluju osy a odměřím výšku materiálu
5 - vložím přez Load G Code kód co mám od chlápka co ten stroj dělal do Machu
6 - start a jede to
7 - první 4 písmenka jsou ok pak se to po prejezdu rozhodí

Data mám od pána na zkoušku co mě instaloval CNC do dílny. Přikládám ho sem níže snad to není nějak trestné.
IMG20240302181259.jpg
IMG20240303150641.jpg
IMG20240303150653.jpg
IMG20240303150704.jpg
IMG20240313184255.jpg
IMG20240313184327.jpg
IMG20240319105017.jpg
napis a ramecek.txt
(179.48 KiB) Staženo 22 x
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1189
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

26. 3. 2024, 2:29

A nemal by si ako prvé kontaktovať toho pána čo to robil na zakázku? Prípadne reklamácia?
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 869
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

26. 3. 2024, 4:32

No, pominu-li relativně malé motůrky, kterými by to mohlo být, ale spíš ne, tak to vidím na 80% rušení elektroniky. Podle fotek ti očividně přihazuje kroky, a to do obou stran.

Prosím vyzkoušej - vypni měnič od vřetene aby jsme vyloučili rušení od vřetena (nejčastější zdroj rušení) a přilep na hlavu osy Z fixu tak aby čmárala po materiálu. Spusť ten samý program a pak uvidíš jestli ti to udělalo stejně blbě, nebo jestli byly písmena v rovině.

Jestli je čmáranice v pořádku, tak ti ruší vřeteno. Velmi častý jev.
Pokud to udělalo blbě i tak, tak je něco fakt špatně, buď mechanicky (neutažená spojka na motoru, příliš velký odpor pojezdů -> nedávají to motory), nebo elektricky (jelikož je vypnuté vřeteno, zbývá jen interní rušení uvnitř rozvodů, nebo blbá komunikace počítače s deskou). Taky ano, jak tu někdo zmínil, může to být i příliš velká akcelerace, ale to by spíš šel motor do stall (přestal se točit) a toho by sis všimnul. On totiž může ty kroky ztrácet i během toho frézování, nejen při přejezdech.

Bohužel nevíme jaký máš řízení - jestli je to přes LPT, tak nic nezkoušej a jdi rovnou do Linuxcnc, pač spojení Windows a LPT není dobrá volba.
Navíc na fotkách sice vidíme počítač, ale nevidíme elektroniku stroje. Ta je kde? Foto ;-)

A samozřejmě ano - jako první by jsi měl kontaktovat prodejce. To bez debat. Měl by to řešit on, ne ty, pač tohle je vcelku zásadní chyba.
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

26. 3. 2024, 4:40

Myslím, že to tu ještě nezaznělo - na ose, co ti utíká, si ověř, že se neprotáčí spojka motor-šroub (udělej si na protikusech značky fixkou a nech to chvíli jezdit), to je dost častá příčina podobných chyb.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
tomik.tk
Příspěvky: 589
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

26. 3. 2024, 4:56

koukal jsem laicky do toho gkodu a jsou tam jen dve rychlosti, zapich 381 a frezovani 1500 ? takze to prejizdi mezi pismenkama stejnou rychlosti, jako kdyz to frezuje ? pak by to akceleraci byt nemelo, pokud se nedeje to, ze celkove nestiha. mozna zkusit vsechno co je F381 a F1500 prepsat na F60 a F300. pojede to pomalu, ale to by mel uz zvladnout i strojek z kartonu :-).
a pak teda jeden postreh, ty paralelni srouby uz nejsou nijak spojeny, jako ze remenem ? mam to na svem routeru a je to prej dulezity, aby se po vypnuti stroje(elektriky), motory zustaly pokazde vuci sobe spravne/stejne a nerozlely se a tim i geometrie.
tk.
MIRKUSLAVIUS
Příspěvky: 7
Registrován: 7. 3. 2024, 11:37

26. 3. 2024, 6:06

Hoši díky za rady já osobně se v tom asi hrabat nechci :roll: takže zavolám pánovi co to dělal a ať si to dá do kupy on :roll: ještě by pak řekl, že jsem se v tom hrabal a něco jsem porušil :wink: každopádně vám dám vědět jak to dopadlo, protože takhle opravdu jedno velké ne :? ten PC hardware plus ty fixy vyzkouším páč mě to zajímá osobně 8)
MIRKUSLAVIUS
Příspěvky: 7
Registrován: 7. 3. 2024, 11:37

26. 3. 2024, 6:07

tomik.tk píše: 26. 3. 2024, 4:56 koukal jsem laicky do toho gkodu a jsou tam jen dve rychlosti, zapich 381 a frezovani 1500 ? takze to prejizdi mezi pismenkama stejnou rychlosti, jako kdyz to frezuje ? pak by to akceleraci byt nemelo, pokud se nedeje to, ze celkove nestiha. mozna zkusit vsechno co je F381 a F1500 prepsat na F60 a F300. pojede to pomalu, ale to by mel uz zvladnout i strojek z kartonu :-).
a pak teda jeden postreh, ty paralelni srouby uz nejsou nijak spojeny, jako ze remenem ? mam to na svem routeru a je to prej dulezity, aby se po vypnuti stroje(elektriky), motory zustaly pokazde vuci sobe spravne/stejne a nerozlely se a tim i geometrie.
tk.
Děkuji nechám si tu možnost na to poslední :)
MIRKUSLAVIUS
Příspěvky: 7
Registrován: 7. 3. 2024, 11:37

26. 3. 2024, 6:08

Thomeeque píše: 26. 3. 2024, 4:40 Myslím, že to tu ještě nezaznělo - na ose, co ti utíká, si ověř, že se neprotáčí spojka motor-šroub (udělej si na protikusech značky fixkou a nech to chvíli jezdit), to je dost častá příčina podobných chyb.
Zítra to zkusím ráno je to rychlozkouška ráno bych to měl snad stihnout :wink:
MIRKUSLAVIUS
Příspěvky: 7
Registrován: 7. 3. 2024, 11:37

26. 3. 2024, 6:11

Pipik píše: 26. 3. 2024, 4:32 No, pominu-li relativně malé motůrky, kterými by to mohlo být, ale spíš ne, tak to vidím na 80% rušení elektroniky. Podle fotek ti očividně přihazuje kroky, a to do obou stran.

Prosím vyzkoušej - vypni měnič od vřetene aby jsme vyloučili rušení od vřetena (nejčastější zdroj rušení) a přilep na hlavu osy Z fixu tak aby čmárala po materiálu. Spusť ten samý program a pak uvidíš jestli ti to udělalo stejně blbě, nebo jestli byly písmena v rovině.

Jestli je čmáranice v pořádku, tak ti ruší vřeteno. Velmi častý jev.
Pokud to udělalo blbě i tak, tak je něco fakt špatně, buď mechanicky (neutažená spojka na motoru, příliš velký odpor pojezdů -> nedávají to motory), nebo elektricky (jelikož je vypnuté vřeteno, zbývá jen interní rušení uvnitř rozvodů, nebo blbá komunikace počítače s deskou). Taky ano, jak tu někdo zmínil, může to být i příliš velká akcelerace, ale to by spíš šel motor do stall (přestal se točit) a toho by sis všimnul. On totiž může ty kroky ztrácet i během toho frézování, nejen při přejezdech.

Bohužel nevíme jaký máš řízení - jestli je to přes LPT, tak nic nezkoušej a jdi rovnou do Linuxcnc, pač spojení Windows a LPT není dobrá volba.
Navíc na fotkách sice vidíme počítač, ale nevidíme elektroniku stroje. Ta je kde? Foto ;-)

A samozřejmě ano - jako první by jsi měl kontaktovat prodejce. To bez debat. Měl by to řešit on, ne ty, pač tohle je vcelku zásadní chyba.
No pán to má 200 km ke mě. Takže dejme tomu, že než přijede bych to mohl zkusit. Ale nevím kde ten měnič je a jak to přesně udělat mohl bys mě to víc přiblížit jak to udělám :roll:
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 869
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

27. 3. 2024, 11:48

MIRKUSLAVIUS píše: 26. 3. 2024, 6:11 No pán to má 200 km ke mě. Takže dejme tomu, že než přijede bych to mohl zkusit. Ale nevím kde ten měnič je a jak to přesně udělat mohl bys mě to víc přiblížit jak to udělám :roll:
Na to asi bude lepší když mi pošleš do sz telefon a večer na to můžem mrknout. Ideálně přes Facetime, máš-li iphona. Psát si to tu asi bude těžký.
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“