Svár - kompenzace smrštění

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

28. 3. 2024, 1:08

Ahoj,

potřebuju ohnout pásovinu 50x10mm s určitým rádiusem a tak, aby tam ve finále byl daný úhel, viz skeč. Při mých ohýbacích možnostech jsem to vymyslel takto s tím, že drážky pak vyplním MIGem.

ohyb.png
Drážky šly do cca 6-7mm hloubky, šířka před ohýbáním cca 2mm, rozestup 6mm.
Drážky šly do cca 6-7mm hloubky, šířka před ohýbáním cca 2mm, rozestup 6mm.
I tak jsem to musel celkem přemlouvat.
I tak jsem to musel celkem přemlouvat.

Potřeboval bych nějakou radu, jak to předohnout, abych po zaplnění a vychladnutí skončil co nejblíže kýženému úhlu. Ví se třeba typické smštění (mám ten úplně nejklasičtější drát, co se do MIGa dává, můžu příp. dojít vyfotit štítek), nějaká procenta, že bych si to odvodil z nich? Chápu, že to bude záležet na spoustě věcí, ale aspoň přibližně (tolerance je celkem velká, ale tak i z cvičných důvodů bych se rád trefil co nejblíže). Případně jestli je postup, který by zajistil, že se to nehne? Nebo jak na to?

Dík, T.
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 28. 3. 2024, 1:16, celkem upraveno 1 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Modros
Příspěvky: 1680
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

28. 3. 2024, 1:12

Kdybych to dělal já tak bych to v připravku na přesný uhel svařil...postupně po vrstvách....a finální výrobek kompenzoval v lisu na potřebný uhel....na nějaké počítání bych ani nepomyslel, nikdy nedodržíš postup aby ti vyšlo nějaké tabulkové smrštění....
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

28. 3. 2024, 1:16

svař to nějak a doladíš to velkým kladivem na kovadlině nebo na zemi
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 1008
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

28. 3. 2024, 1:24

Jestli by nebylo jednodušší rovnou to kovat za horka a netrápit se s nějakým svařováním.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2693
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

28. 3. 2024, 1:34

Tohle se ti skoro narovná. Udělej to obráceně - zářezy na vnitřní straně. Když opřeš hrany o sebe, tak musí vyjít menší rádius, a ten se ti pak svařením stáhne. Ale nevím, k čemu to je, jak moc to musíš mít provařený. Rozhodně si to ale dopředu otestuj, spočítat přesně se to nedá.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

28. 3. 2024, 1:40

Modros, testone, pafik - díky, promyslím. Možná "obětuju" jednu drážku a z jejího chování to nějak aproximuju (a pak případně dobouchám, lis také nemám).

Habešan - Nepochybně, ale na to nejsem vybaven. Asi se najdou i jiné lepší postupy, ale mě zajímá odpověď na můj dotaz (plánuju svařovat i v budoucnu, neptám se jen kvůli této jedné součástce).
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

28. 3. 2024, 2:34

Thomeeque píše: 28. 3. 2024, 1:40 Modros, testone, pafik - díky, promyslím. Možná "obětuju" jednu drážku a z jejího chování to nějak aproximuju (a pak případně dobouchám, lis také nemám).

Habešan - Nepochybně, ale na to nejsem vybaven. Asi se najdou i jiné lepší postupy, ale mě zajímá odpověď na můj dotaz (plánuju svařovat i v budoucnu, neptám se jen kvůli této jedné součástce).
Často se to dělá tak, že se navařuje housenka na protější stranu, která to stahuje v opačném směru. Z toho plyne i to, že by byly vhodné drážky z obou stran namísto pouze z jedné.
Modros
Příspěvky: 1680
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

28. 3. 2024, 2:40

miv píše: 28. 3. 2024, 2:34
Thomeeque píše: 28. 3. 2024, 1:40 Modros, testone, pafik - díky, promyslím. Možná "obětuju" jednu drážku a z jejího chování to nějak aproximuju (a pak případně dobouchám, lis také nemám).

Habešan - Nepochybně, ale na to nejsem vybaven. Asi se najdou i jiné lepší postupy, ale mě zajímá odpověď na můj dotaz (plánuju svařovat i v budoucnu, neptám se jen kvůli této jedné součástce).
Často se to dělá tak, že se navařuje housenka na protější stranu, která to stahuje v opačném směru. Z toho plyne i to, že by byly vhodné drážky z obou stran namísto pouze z jedné.
to máš jistě pravdu...ale vzhledem k tomu že to Tomík nebude mít jako rohový díl reaktoru do jaderné elektrárny tak bych z toho nedělal takovou vědu
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2573
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

28. 3. 2024, 2:59

A nebude hrát roli i to, že při tolika svárech ti to rameno nejspíš "ustřelí" z roviny - myslím te kolmé na osy svárů/drážek?
Ten úhel máš s přesností na desetinu stupně a polomery ohybu až na 5 řádů :) , tyhle možné vedlejší odchylky nehrají roli?
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

28. 3. 2024, 3:26

Když už jsi to začal takhle ...

Do každé drážky na OBOU stranách při okraji udělej jenom takový bobeček. Ani nemusí být až do dna té drážky. Pak to majzlíkem naklepej abys dosáhl malinko přes požadovaný úhel.
Vyvař z obou stran asi třetinu drážky. Už by se to nemělo tolik stáhnout. Případně to naklepej zpátky. // to už budeš mít pojem jak se to hýbá // . No a zavař to načisto.
Modros
Příspěvky: 1680
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

28. 3. 2024, 3:45

Tome...myslím že tomu učelu pro který to máš....by to fungovalo i kdyby si to nesvařil...:)

to tu ještě nepadlo ne?
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
atlan
Příspěvky: 3347
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

28. 3. 2024, 4:48

Jednoducho pilnikom vypiluj do toho kliny tie tam vlozis a zavaris. Ked budeš poctivo pilovat tak sa to vela nehne. :D
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2693
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

28. 3. 2024, 5:10

Milan199 píše: 28. 3. 2024, 3:26 Když už jsi to začal takhle ...

Do každé drážky na OBOU stranách při okraji udělej jenom takový bobeček. Ani nemusí být až do dna té drážky. Pak to majzlíkem naklepej abys dosáhl malinko přes požadovaný úhel.
Vyvař z obou stran asi třetinu drážky. Už by se to nemělo tolik stáhnout. Případně to naklepej zpátky. // to už budeš mít pojem jak se to hýbá // . No a zavař to načisto.
Podobně by to dopadlo, kdyby do těch drážek namlátil kladivem svařovací drát a pak to vzal přes to. Ale bral jsem to tak, že ho nemá .... :(
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2693
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

28. 3. 2024, 5:12

lapa píše: 28. 3. 2024, 2:59 A nebude hrát roli i to, že při tolika svárech ti to rameno nejspíš "ustřelí" z roviny - myslím te kolmé na osy svárů/drážek?
Ten úhel máš s přesností na desetinu stupně a polomery ohybu až na 5 řádů :) , tyhle možné vedlejší odchylky nehrají roli?
Musí to otáčet a vařit jednou "zprava", jednou "zleva". Jako. Když to bude otáčet, bude to pořád stejně :) .
qwer
Příspěvky: 1301
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

28. 3. 2024, 8:45

Legované ocele (aj nástrojové) sa navárajú tak, že sa navarí krátka húsenka (cca 8 mm), a tá sa okamžite po oddialení elektrody roztemuje kladivom. Tým sa eliminuje zmršťovanie chladnúceho kovu. Tak, keď tam navaríš trochu vystúpenú húsenku, a pohladíš ju párkrát mlatkom, budeš to mať tak akurát tých 12 aj niečo stupňa :D :D
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“