MAESTRO CNC - G-code

CAM software
Odpovědět
RAZET
Příspěvky: 3
Registrován: 7. 5. 2024, 9:20

8. 5. 2024, 7:47

Dobrý den,
jsem studentem a na jedné firmě dělám na MORBIDELLI x200 a v jejich MAESTRO CNC softwaru. Programy jsou vytvořené s příponou .pgmx, ale za boha nemohu přijít na to, jak vytvořit normálně čitelný G-code v textovém souboru.
Neví někdo jak na to?
Hugo_Hans
Příspěvky: 8
Registrován: 30. 6. 2015, 9:29

9. 5. 2024, 6:33

Zdravím,
přímo v Maestru to nejde. Pokud má firma ve které pracujete Maestro na stroji. Můžete dát v záložce Stroj - Tlačítko POST, které na pozadí vygeneruje XXL soubor (čitelný v textáku), který vám to i otevře.
Pokud je cílem příprava dat externě tak v případě použití Maestra se musí jet přes import skript XCS(optimální cesta), nebo import xxl, pokud je však na stroji Xilog, tak je možné používat XXL.
RAZET
Příspěvky: 3
Registrován: 7. 5. 2024, 9:20

9. 5. 2024, 1:54

Zdravím,
píši totiž bakalářskou práci a rozhodl jsem se ji dělat na tom stroji co je ve firmě a textový soubor toho kódu potřebuji vložit jako přílohu do mé práce. Stroj ve firmě má přímo počítač s Windows, ve které má 2 "softwary".
Maestro Active - ridici system
Maestro CNC -CAD/CAM

V Maestro CNC jsem nemohl najit ten postprocess na vytvoreni XLL souboru.
Mluvíte o tomto tlačítku "Post" v menu "post" (vedle Kontrola projektu a odhad času), viz foto? Ke stroji teďka nebudu mít nějakou dobu přístup abych to zkusil jestli je to ono

FOTO : https://imgur.com/a/EfUXExU
Hugo_Hans
Příspěvky: 8
Registrován: 30. 6. 2015, 9:29

12. 5. 2024, 11:47

Ano toto tlačítko jsem myslel. Pokud to zmáčknete na PC u stroje, tak se Vám ukáže XXL soubor.

Ale pokud ot máte do bakalářky, tak bude stačit formát XCS což je vstupní formát.

Manuál k tomu najdete v c:\Program Files\SCM Group\Maestro\Languages\cs-CZ\Maestro Scripting Language.pdf

Případně pokud byste chtěl pomoci to připravit tak dejte vědět. Používám Alphacam, takže bych Vám mohl XCS vygenerovat. Samozřejmě is XXL nebo pgm/pgmx. Pgm a pgmx, nejsou čitelné v poznámkovém bloku, takže ty těžko vložíte jako přílohu.

Co studujete za školu?
RAZET
Příspěvky: 3
Registrován: 7. 5. 2024, 9:20

14. 5. 2024, 7:08

Studuji VUT.
Tak jsem dneska vyzkoušel a mám to. Děkuji za vaši radu.
Jen by mě ještě zajímalo, jestli náhodou nemáte nebo nevíte o nějaké příručce nebo manuálu, kde jsou vypsané co jednotlivé jejich (Maestro CNC) označení v kódu znamenají? Všiml jsem si že nemají úplně standartní na které jsem zvyklý.
Např. "E", "V", "s", viz Foto.


FOTO: https://imgur.com/a/6DSWXBE
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22412
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

15. 5. 2024, 6:30

to bude tim ze to proste neni g-kod
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „CAM“