Použití CNC frézky jako CNC šťuchačky

QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

5. 4. 2010, 3:07

Dělám pár součástek z hliníku do kterých potřebuju udělat hranaté díry. Na CNC frézce mám vřeteno poháněné servomotorem, tak by neměl být problém upnout nějaký vhodný nástroj a s jeho pomocí to vyšťouchat. Bylo by to na jedno upnutí a ušetřil bych za drátořez. Otázka zní: Jak to programovat? Pro jednoduchost zatím pouze pravoúhlé díry (ale díry pro drážkované hřídele, vnitřní i vnější mnohohrany, ozubená kola atd. by to šlo použít také). Nemáte někdo nápad jak to udělat?
Mambo
Příspěvky: 315
Registrován: 5. 4. 2007, 5:38
Bydliště: Turnov/Liberec

5. 4. 2010, 3:11

Myslis jako pouzit frezku jako obrazecku ? (videl sem na to dokonce ze se prodavaji nastroje s vymenymi platky)
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

5. 4. 2010, 4:18

A ložiska křičí jau jau....
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

5. 4. 2010, 4:50

Když dá rozumnou šponu, tak to půjde i bez křičících ložisek. :D
Uživatelský avatar
cncp100
Příspěvky: 572
Registrován: 29. 12. 2006, 8:02
Bydliště: Lovosice
Kontaktovat uživatele:

5. 4. 2010, 5:19

Která ložiska? na ose Z?
kdo nic nezkusí, nic nezíská.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

5. 4. 2010, 5:41

Ložiska ve vřetenu, protože stojí na fleku a namáčknou se důlky, hlavně u kuliček. I malá špona má dost velký odpor při větší šířce nože.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

5. 4. 2010, 5:53

Vzhledem k tomu, že to potřebuju pouze na hliník a špona může být třeba jenom 0,05mm tak ta síla nebude zase tak velká. Těch pár děr ročně co potřebuju udělat snad ložiska neohrozí. Šířka záběru ........ dejme tomu, že budu muset odstranit neobrobené kouty po fréze o průměru 10 mm. To by udělalo v pravoúhlém koutě šponu širokou také 10mm, to už je dost, ale mohlo by se to brát střídavě vždy jedna stěna a pak druhá. Tím to klesne na šířku 5mm. Nebo to můžu žužlat i na větší množství průchodů ........ to je celkem jedno. Dokonce i v případě, že to půjde pomalu, tak to bude určitě rychlejší než to odvézt na drátořez, tam to upnout, ustavit, vyříznout, zaplatit a zase přivézt domů.

Jenom vyřešit, jak to programovat. Obzvlášť to dělení záběrů do několika dílčích kroků už by bylo na program náročnější. To si ručně napsat netroufám. Nějaký nápad, nebo snad dobrovolník ochotný napsat jednoduchý SW? :-)

Uvažoval jsem i o použití vrtáku na hranaté díry, ale tohle mi připadá jednodušší.
Mambo
Příspěvky: 315
Registrován: 5. 4. 2007, 5:38
Bydliště: Turnov/Liberec

5. 4. 2010, 6:47

Ja osobne bych to delal normalne rucne, proste si udelas maly podprogram kde bude jen rezny pohyb, poodjeti, vyjeti rychloposuvem a najeti do mista dalsiho rezu. Kdyz to naprogramujes inkrementalne tak proste pak budes mit hlavni program kde (kdyz to veme sponu 0,05) ten podprogram pro 5 mm zajeti proste 100krat zopakujes (pocet opakovani jednoduse zkontrolujes pres pocet radku ). Me by spis zajmalo jak vyresis brzdu vretene aby se nemohlo otacet (teda pokud uz nemas) a pro vicedrazkove diry by to chtelo nejake polohovani.
Uživatelský avatar
.xxx.
Příspěvky: 433
Registrován: 29. 8. 2008, 9:24
Bydliště: cz

5. 4. 2010, 6:57

BTW ... zajimava technologie je napr. vyuziti CNC frezky pro svarovani : Friction-stir welding (FSW)

http://www.youtube.com/watch?v=jCe8-QYKZf4
Přílohy
snap0864.jpg
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

5. 4. 2010, 7:04

Mambo: Kdyby to byl pouze přísun jedním směrem, tak by to asi šlo dělat jak píšeš, ale když to bude střídavě brát jednu a pak druhou stěnu, nebo dokonce ještě i na jedné stěně třeba na dvě části ....... to už je těch pohybů nějak moc. Někdo by to určitě ručně napsat dokázal, ale já to nejsem.

Brzdu na vřetenu nemám, ale vřeteno pohání servomotor 7kW (nebo tak nějak, prostě hoooodně moc), ten to ve správné poloze snad udrží.

Tohle by už chtělo nějakej miniprográmek, která by to vygeneroval po vložení potřebných souřadnic a několika parametrů.

Řešení s vrtákem na hranaté díry by bylo na programování také lahůdkové, ale nevím, jak to ve skutečnosti funguje. To znám jenom z literatury a ve skutečnosti jsem se s tím ještě nesetkal.

.xxx. : to mi ani nepřipomínej, to už jsem si vyzkoušel. Jednou jsem se snažil něco ručně navrtat navrtáváčkem, vřeteno jsem měl pořádně roztočené a kleštinu těsně nad obrobkem. Pak mi upadlo ruční kolečko, tím pádem se pootočilo .............. a přivařil jsem kleštinovej upínač k obrobku :oops: Docela to drželo.
Naposledy upravil(a) QNX dne 5. 4. 2010, 7:09, celkem upraveno 1 x.
Jan Danda
Sponzor fora
Příspěvky: 1143
Registrován: 8. 7. 2009, 9:55
Bydliště: jarpice

5. 4. 2010, 7:08

Nůž nemusí přece být upnutý ve vřeteni,určitě se najde na vřetenu místo ,kde by šel nůž přidělat .
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

5. 4. 2010, 7:11

Jan Danda: to by asi také šlo, ale pak se použití omezí pouze na méně náročné tvary. Z hlediska programování je to celkem jedno.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

5. 4. 2010, 9:11

neco podobneho jsem zkousel, nuz nabrousen na tvar zubu pridelany k vretenu (na vretenu ne uvnitr) a postupne nahoru a dolu po 0,05 az 0,02 (ke konci kdy uz to zabiralo vic) takhle asi na 100krat jednu drazku drazkovaneho hridele s lichobeznikovym profilem v oceli.. pote delicku otocit o X stupnu a dalsi drazku takhle to slo celkem snadno.. pokud to das do vretene staci natacet vreteno vzdy o dany uhel a v podstate obdobne.. programoval jsem to rucne, aretaci vretene a polohu vreteno ten stroj nemel tak to nemelo smysl pokouset.. ale bylo by to zajimave, nicmene dostal jsem varovani na loziska tak sem to upnul k vretenu pres pripravek.. a rotaci zajistovala delicka..
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

5. 4. 2010, 11:06

Ras: Když se u ložisek uvádí povolené axiální zatížení, tak to neplatí pro statické zatížení? Já myslel, že to ložisko musí tu sílu vydržet od 0 do max. otáček.
Mambo
Příspěvky: 315
Registrován: 5. 4. 2007, 5:38
Bydliště: Turnov/Liberec

5. 4. 2010, 11:20

Ten program by byl fakt jednoduchej naprogramoval bys jen jeden pohyb a ten pak opakoval. Jinak zkusim najit ten clanek o nozich kdyz vyrabej noze treba existuje i program na generovani.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní veci kolem programovani“