CamBam

CAM software
Odpovědět
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

4. 1. 2011, 1:14

Sice CamBam neznám, ale není ten prstýnek důsledkem špatného průměru nástroje?

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
AcemanLB
Příspěvky: 564
Registrován: 11. 11. 2008, 8:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

4. 1. 2011, 7:16

rawen píše:Sice CamBam neznám, ale není ten prstýnek důsledkem špatného průměru nástroje?

Radek
Není, všude je nastavený stejný průměr nástroje 3 mm. FeatureCAM to udělá dobře, vše sedí jak má, CamBam bohužel ne. Tak si, ale říkám přeci nemůže být chyba v softu, asi bude chyba mezi židlí a klávesnicí. Jen nevím kde.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22408
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 1. 2011, 10:43

to muze byt tim jaky to generu vysledny kod a jak ho interpretuje stroj
treba to nekompenzuje prumer nastroje ale zapina kompenzaci od stroje
a kdyz to pak treba stroj neveme tak to projede bez ni

hod sem ten kod
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

5. 1. 2011, 6:55

Tak jsem to myslel - CAM pracuje s jedním průměrem, ale stroj s jiným (fyzicky nebo programově).

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
AcemanLB
Příspěvky: 564
Registrován: 11. 11. 2008, 8:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

5. 1. 2011, 7:43

Tady jsou kódy.

1. funkční a správný výsledek z FeatureCAMu kde pasuje všechno
2. upravená verze z CamBamu+ kde už taky pasuje vše.
3. původní verze z Cambamu+ kde po odfrézování prstence už program neodfrézuje vše jak by měl. Prstenec odfrézuju jen tím že přidám další operaci.
Přílohy
Desktop.rar
(6.9 KiB) Staženo 211 x
Bez-názvu-1.jpg
snowi
Příspěvky: 122
Registrován: 7. 10. 2006, 7:06
Bydliště: Česká Třebová

5. 1. 2011, 9:15

Chyba je nejspíš v CamBamu. Už v minulosti i ve free verzi byli problémy s kružnicema. Někdy mi to nechtělo dělat kapsy u kruhů vůbec ani když byly kresleny přímo v CamBamu pokud jsem je překreslil v jiném programu např. jako čtvrtkruhy a spojil v jeden polyline - nebyl problém. Teď to vypadá na stejnej případ:

Na 1. obr. jsem nakreslil dvě kružnice v CamBam mezikruží je 4mm. zkouším pocket s 3mm frézou a ejhle 1mm nedodělá.
Jediná možnost dopočítat zbytek = 1mm a dopsat to do FinishStepOver - což není taky docela košér, ale funguje to, viz. 2. obr.

Pokud někdo vládne dobře anglicky - zkuste napsat do fóra CamBamu.
Přílohy
obr. 2. z finish
obr. 2. z finish
obr 1.
obr 1.
AcemanLB
Příspěvky: 564
Registrován: 11. 11. 2008, 8:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

5. 1. 2011, 9:41

jj přesně to je ten problém. Já to vyřešil operací profile na vnitřní kruh a je to. Hodně mě CamBam+ baví hlavně jsem teď přišel na to jak pracovat s upínkama a to je fakt super.
Paik
Příspěvky: 192
Registrován: 23. 6. 2009, 11:24

6. 2. 2011, 12:15

Zdravim..nevite nekdo jak donutit CamBam plus aby mi zobrazoval prejezdy mezi jednotlivymi MOP. Funguje mi to akorat kdyz dam gravirovat pismo. Mezi jednotlivyma pismenkama jsou videt cervene prejezdy ale kdyz dam vedle jinou MOP tak se prejezd nezobrazuje.

Diky
Ruprecht
Příspěvky: 149
Registrován: 28. 9. 2010, 8:20
Bydliště: ZČ + JM

10. 2. 2011, 10:14

Tři dotazy:

1. V CamBamu nerozumím parametru "StepOver". V popisu je
"StepOver The cut is increased by this amount each step, expressed as a % of the cutter width."
Znamená to, že když zadám 50, bude si Cam myslet, že výsledný řez je o 50procent větší, než zadaný průměr frézy?

2. Ať měním parametr Gcodeorigin u všech MOP v přiloženém souboru jak chci, vygeneruje mi to dráhy vždy vpravo nahoře.
Pokud MOP dělám z mého jiného dxf, dávám si bottom left (levý dolní roh) jako počátek (křížek) a je tam, kde ho čekám (dráhy souhlasí s dxf entitama).
Jak posunu počástek souřadnic u přiloženého souboru?
cablechain.zip
(1.84 KiB) Staženo 242 x
3. Je článek řetězu v minulých příspěvcích (AcemanLB) správně? Nějak si neumím představit, jak se sesadí díry s kolíkama (nebo díly otočí) tak, aby z toho byl řetěz... :)
Jděte s EU do Brusele...
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

10. 2. 2011, 4:17

sice neznám cambam .. ale neudává step over hodnotu jakou částí bude fréza ubírat, např při 50% bude ubírat 10ka fréza 5mm atd.. pokud jsem uplně mimo tak se omlouvám
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
snowi
Příspěvky: 122
Registrován: 7. 10. 2006, 7:06
Bydliště: Česká Třebová

11. 2. 2011, 8:18

1)Jj. RaS má pravdu Step over udává hodnotu kolik procent frézy bude ubírat materiál - (využitelné jen při kapsování) defaultní hodnota je 0,4 = když budeš kapsovat, tak každý další "úběr" bude fréza brát svými 40% průměru.
Takže správné hodnoty jsou od 0(plus něco) do 1 (100%)

2)Gcode Origin a Gcode Origin Offset nepoužívám, tak přesně nevím co potřebuješ.
Teď jsem zkoušel nastavit na čtverci GcodeOrigin jinam a funguje to, vygenerovaný Gkód se změní dle nastaveného počátku - zkus to. Pokud chceš u toho řetězu aby měl jinou orientaci vzhledem k tvým souřadnicím stroje, tak asi nejlepší, pomocí transform přenýst vše jinam (do jiného kvadrantu).
Ruprecht
Příspěvky: 149
Registrován: 28. 9. 2010, 8:20
Bydliště: ZČ + JM

11. 2. 2011, 9:49

Děkuji za vysvětlení StepOver.

Nicméně s tím počátkem:
v přiloženém souboru je pro operace navolen počátek (0,0,0) jako DrawingOrigin, což je na výkresových souřadnicích 0,0,0. Červený křížek počátku je v pořádku na souřadnicích 0,0,0.
GcodeOriginOffset mám taky 0,0,0.
obr1.jpg
Ale po vygenerování drah jsou tyto dráhy oproti výkresu šoupnuté doprava nahoru, polohou nesouhlasí s výkresem.
obr3_drahy.jpg
Jsem zvyklý dávat počátek do levého dolního rohu, červený křížek se pak objeví na minimálních souřadnicích x a y podle výkreu a G-kód má tady bod 0,0,0.
Jenomže když u přiloženého výkresu změním GcodeOrigin na BottomLeft, červený křížek počátku se objeví vpravo nahoře. A to je mi záhadou, proč to dělá...
obr2.jpg
Jděte s EU do Brusele...
snowi
Příspěvky: 122
Registrován: 7. 10. 2006, 7:06
Bydliště: Česká Třebová

11. 2. 2011, 12:58

To posunutí vygenerovaných drah vypadá, jak kdyby jsi pomocí transformace posunul výrobek a nedal Aplly Transformations. Potom se ti dráhy ukazují tam, kde výrobek před transformací ležel.


Počátek mi funguje normálně viz obr. - GcodeOrigin je na BottomLeft. Opravdu to vypadá že jsi posouval pomocí transformací a nedal "Aplikovat tranformace", protože dle tvého posledního obrázku je GcodeOrigin opravdu na BottomLeft, ale vzhledem k vygenerovaným drahám ne vzhledem k výrobku.

Zkus si otevřít ten cable chain znova a bez úprav hned vygeneruj dráhy - mělo by to sedět - aspoň mě jo.
Přílohy
CamBamChain.JPG
Ruprecht
Příspěvky: 149
Registrován: 28. 9. 2010, 8:20
Bydliště: ZČ + JM

11. 2. 2011, 1:32

Já mám jen free CamBam - nedělal jsem žádné transformace, hned jsem vygeneroval dráhy a nastal popsaný stav. U CB+ to bude asi dělat něco jiného, když ti to jde normálně...

Nicméně jsi mě správně nasměroval - u jednotlivých polylines jsem našel nějaké transformace, jejich smazáním se entity šoupnuly tam, kde byly dráhy.
Já měl v okně zakrytou pravou část transformací, tak jsem je neviděl (jen "1 0 0 0 0 1 0 0 0 0 1").
Až když jsem rozšířil sloupec, tak se ukázalo "1 0 0 0 0 1 0 0 0 0 1 0 -70 -30 0 1"... :)

Děkuju :wink:
Jděte s EU do Brusele...
AcemanLB
Příspěvky: 564
Registrován: 11. 11. 2008, 8:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

11. 2. 2011, 3:33

Ruprecht píše:
Je článek řetězu v minulých příspěvcích (AcemanLB) správně? Nějak si neumím představit, jak se sesadí díry s kolíkama (nebo díly otočí) tak, aby z toho byl řetěz... :)
Ahoj, to jestli je ten řetěz v minulých příspěvcích správně to netuším. Jen vím že poslední verze kterou jsem si upravoval podle tloušťky použitého materiálu, je dělaná tak že jsou vždycky vnitřní a vnější kusy. dva jakoby s kolíkem a dva s otvorem skrz.
Odpovědět

Zpět na „CAM“