MN80.-typy,rady,fotky

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

5. 11. 2023, 12:26

stanik84 píše: 4. 11. 2023, 12:05 Ahoj, nebyly by třeba prosím v těch katalogách kleštiny se závitem Tr 14x2?

Je to druhoválečná bruska.

Dík.
Podle mě je to divný - Tr14x2 na kleštině moc logiku nemá - bude vycházet blbě stěna a je to moc strmý (dvojka na 14) - takže v tom nebude cit. Nepamatuju si, že bych na kleštiny s takhle blbým závitem kdy kde vůbec narazil. Podle mě by to spíš chtělo hledat podle mašiny - co tam správně patří - protože mj. ta kleština s těma dírama na konci drážek nevypadá příliš jako běžná komerční výroba ale spíš jako nouzovka spáchaná někým.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

5. 11. 2023, 12:43

Lubos2 píše: 3. 11. 2023, 8:28 Další zajímavá věc je, že já tu kleštinu průměr 13 mám, ale plně průchozí jsou max. průměr 11,5
nějak nechápu co je na tom zajímavýho - oversized kleštiny jsou běžná věc a normálně se i komerčně vyrábí. To, že jsou pak neprůchozí bych viděl jako logické a jediné možné řešení - protože když tam jaksi není místo, tak se to ani jinak udělat nemůže.
Pro ilustraci vlevo B32 pr.30 (normálně tuším končí pr.27, ale OS se dělají až do pr.32) a vpravo W20 pr.20 (normálně končí pr.16).
sch_over.jpg
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

5. 11. 2023, 12:50

Milan199 píše: 4. 11. 2023, 5:25
Lubos2 píše: 4. 11. 2023, 3:54 ... Deprag už je asi nedělá.
Už před dvěma - třemi lety nejen že zastavili výrobu, ale i rozprodali sklad. Kupoval jsem nějaké kleštiny UAG 12 a 40 a to už se musel jít skladník podívat CO tam mají. Kolega tam volal asi před měsícem a už nic nemají.
Asi tak - podle mě už kleštiny přestali dělat dávno a i už předtím (tj. pod tím Depragem) dělali akorát kleštiny, co se točily - to, co bylo jen trochu atyp, šlo koupit jen když to měli jako pozůstatek z výroby kdysi. Prostě s tím, jak skončila v písku a sezimáku výroba automatů, i skončila doba, kdy kleštiny při automatové výrobě na dílně mizely v pro výrobce zajímavých objemech.
Lubos2
Příspěvky: 94
Registrován: 18. 10. 2013, 3:03

5. 11. 2023, 8:19

Pro Sancho Panza - Mrzí mne, že jsem se tě dotkl, ale diskusi jsi podle mého rozpoutal ty a vcelku zbytečnou.
Příklad:
1.) jestliže napíšu, že mám kleštinu o průměru 13mm a že je zajímavé, že není plně průchozí tak to je komentování, že se vyráběly a neočekávám, že mně někdo bude vysvětlovat, že se vyrábí oversized kleštiny.
2.) Tvůj příspěvek, že se už v Depragu kleštiny nedělají byl také nadbytečný - už to zkomentovali dva před tebou.
3.) Závity - tu debatu jsem se snažil ukončit a napsal jsem, že je důležité - ,,ale hlavně když nám to funguje".
4.) Tvůj list z katalogu se zakroužkováním - nejsem vědma abych tušil co jsi tím chtěl říct - až na moji otázku jsi uraženě odpověděl - takže promiň, že jsem se zeptal a dotkl jsem se tě tím.
5.) A na moji otázku jestli nevíš zda se dá sehnat náhrada za kleštiny na MN80 jsi pro jistotu neodpověděl.
6.) Asi by bylo dobré si občas přečíst co napíšeš a jak. Já se to tak snažím dělat.

Takže ještě jednou promiň mistře. Ahoj Lubos2
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

6. 11. 2023, 4:50

Lubos2 píše: 5. 11. 2023, 8:19 Pro Sancho Panza - Mrzí mne, že jsem se tě dotkl, ale diskusi jsi podle mého rozpoutal ty a vcelku zbytečnou.
Příklad:
1.) jestliže napíšu, že mám kleštinu o průměru 13mm a že je zajímavé, že není plně průchozí tak to je komentování, že se vyráběly a neočekávám, že mně někdo bude vysvětlovat, že se vyrábí oversized kleštiny.
2.) Tvůj příspěvek, že se už v Depragu kleštiny nedělají byl také nadbytečný - už to zkomentovali dva před tebou.
3.) Závity - tu debatu jsem se snažil ukončit a napsal jsem, že je důležité - ,,ale hlavně když nám to funguje".
4.) Tvůj list z katalogu se zakroužkováním - nejsem vědma abych tušil co jsi tím chtěl říct - až na moji otázku jsi uraženě odpověděl - takže promiň, že jsem se zeptal a dotkl jsem se tě tím.
5.) A na moji otázku jestli nevíš zda se dá sehnat náhrada za kleštiny na MN80 jsi pro jistotu neodpověděl.
6.) Asi by bylo dobré si občas přečíst co napíšeš a jak. Já se to tak snažím dělat.

Takže ještě jednou promiň mistře. Ahoj Lubos2
pouze k bodu 5 (zbytek nemá ani smysl komentovat).
není mi jasné co se myslí jako tím "náhrada za kleštiny MN80".
Pokud naprosto stejné kleštiny jako byly originál (tj. aby to šlo vyměnit bez jakéhokoli zásahu do mašiny a vřetenové vložky) - tak nejspíš nikde - teda kromě bazaru. Původní výrobce je už dávno nevyrábí. Že by je vyráběl (jako běžnou položku) někdo jiný, je podle mě pravděpodobnost čistá nula.
Pokud se chce kleština nová, tak jediné řešení je jí udělat si sám nebo zadat k někomu kdo to umí.
Pokud se to má nahradit "něčím co dokáže upínat a může se vyměnit tažná trubka a vřetenová vložka" tak se dá použít jakákoli kleština co tam vleze, samozřejmě za předpokladu, že se udělá pro změnu nová ta trubka a ta vřetenová vložka. Použitelných typů existuje spousta - viz jakýkoli katalog většího výrobce kleštin.
Je to srozumitelné?
Tím bych diskuzi o kleštinách uzavřel, protože podle mě naprosto ztrácí smysl.
capajev
Příspěvky: 320
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

11. 12. 2023, 3:50

Ahoj, řeším teď takový drobný svízel se “zámkem” podélného posuvu a už si sním nevím moc rady. I dotažení páky celkem na fest nemá na přitužení posuvu žádný vliv.

- Tloušťka lože je o cca 0.02mm menší než mezera mezi suportem a příložkou.
- Příložka má uprostřed pod šroubem 0.1mm vybrání (zakroužkováno), není třeba větší, menší?

Nemáte někdo nápad čím by to mohlo být? Mne už nápady došly.
IMG_5409.jpeg
Díky P.
Naposledy upravil(a) capajev dne 12. 12. 2023, 8:46, celkem upraveno 1 x.
Zbýňa
Příspěvky: 1923
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

11. 12. 2023, 4:12

Ahoj,
nemáš tam třeba dlouhej šroub co se opře o dno díry. Nebo třeba naopak krátkej závit u krčku šroubu.
capajev
Příspěvky: 320
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

11. 12. 2023, 4:20

Šroub je původní, ale prověřím to. Díky za tip.
capajev
Příspěvky: 320
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

12. 12. 2023, 8:58

Díra pro šrou je skrz, šroub do dna tedy sednout nemůže. Dále jsem zkusil podložku ješte podložit planžetou 0.4, jeslti nemůže být krátký ten závit, bez výsledku.

Možná jsem měl hned na začátku napsat, že se mi to děje od doby kdy se mi vrátilo lože z přebroušení a zaškrabání / spasování suportu. Měřeními, které jsem provedl si myslím, že vše udělali dobře, reps. že zmenšili i mezeru na příložkou (vím, myslet znamená h....o vědět).

Ono to klidně může být i problém "mezi židlí a klávesnicí" :-), jen mne nenapadá kde. P
capajev
Příspěvky: 320
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

16. 12. 2023, 7:11

Vyřešeno, nakonec pomohli dremelkou zvětšit vybrání v místě šroubu o cca 0.1mm.
Petr60121
Příspěvky: 6
Registrován: 14. 1. 2024, 2:22

14. 1. 2024, 9:39

Dobrý den,
Konečně jsem se také stal šťastným majitelem tohoto skvělého stroje.
Je z roku 1955 a jediný problém, který teď mám je s reduktorem. Ten jsem ke stroji také dostal, avšak chybí mi to 20ti zubové kolečko, které je u starších modelů šroubem zachycené přímo na šroubovici posuvu. Chtěl jsem si kolečko vypilovat, ale zjistil jsem, že to kolečko napevno co drží lyru má v mém případě taky 20 zubů. Počítal jsem to asi pětkrát a nechápu jak je to možné. Reduktor také nemá žádný druh zapínání což by mi nevadilo, jelikož mám ke stroji také dvě 100zubová kola.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

15. 1. 2024, 5:11

Petr60121 píše: 14. 1. 2024, 9:39 Dobrý den,
Konečně jsem se také stal šťastným majitelem tohoto skvělého stroje.
Je z roku 1955 a jediný problém, který teď mám je s reduktorem. Ten jsem ke stroji také dostal, avšak chybí mi to 20ti zubové kolečko, které je u starších modelů šroubem zachycené přímo na šroubovici posuvu. Chtěl jsem si kolečko vypilovat, ale zjistil jsem, že to kolečko napevno co drží lyru má v mém případě taky 20 zubů. Počítal jsem to asi pětkrát a nechápu jak je to možné. Reduktor také nemá žádný druh zapínání což by mi nevadilo, jelikož mám ke stroji také dvě 100zubová kola.
Obbsah sdělení s prominutím nechápu :roll:
Nechápu, CO na jakémkoli ozubeném kole chceš pilovat :lol: :shock:
Nechápu, co jsi 5x na tom počítal
Nechápu co se myslí tím: "Reduktor také nemá žádný druh zapínání což by mi nevadilo, jelikož mám ke stroji také dvě 100zubová kola" - co mají dvě kola 100z společného s tou zubovou spojkou a nebo tím reverzním přiklápěcím mechanismem?
-------------
Stáhni si návod k první verzi MN80 (ne 80/A) , je tam řez vřeteníkem a pohonem šroubu na strojní posuv/závitování a i popis jak se to používá - jak to funguje. Pak napiš znova a srozumitelně co vlastně potřebuješ.
Petr60121
Příspěvky: 6
Registrován: 14. 1. 2024, 2:22

16. 1. 2024, 10:09

Právě, že je to zvláštní. Proto to dávám sem. Zajímá mě, jestli má někdo něco podobného. Přeci pokud mám pevné kolo lyry 20zubů :shock: a kolo posuvu taky 20zubů tak ten reduktor nikdy reduktorovat nemůže.. (byl by 1:1) To, že mi chybí 20ti zubové originální kolečko a chtěl jsem si ho vyrobit s otázkou vážně moc nesouviselo..
Screenshot_2024-01-15-16-52-18.png
Přílohy
Screenshot_2024-01-15-16-53-26.png
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3593
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

17. 1. 2024, 8:05

Petr60121 píše: 16. 1. 2024, 10:09 Právě, že je to zvláštní. Proto to dávám sem. Zajímá mě, jestli má někdo něco podobného. Přeci pokud mám pevné kolo lyry 20zubů :shock: a kolo posuvu taky 20zubů tak ten reduktor nikdy reduktorovat nemůže.. (byl by 1:1) To, že mi chybí 20ti zubové originální kolečko a chtěl jsem si ho vyrobit s otázkou vážně moc nesouviselo..Screenshot_2024-01-15-16-52-18.png
Tak vzadu by skutečně mělo být 19z v m 1,25 nicméně pokud tam dozadu někdo švihl 20z tak pokud na ten posuvovej šroub dáš napevno 19z zapadajici do planetek z toho pohledu druhého obrázku, tak to redukovat bude :)

Možná to tak měl udělané, netuším, neviděl jsem komplet.
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Petr60121
Příspěvky: 6
Registrován: 14. 1. 2024, 2:22

18. 1. 2024, 8:43

Děkuji moc za odpověď, o víkendu to zkusím rozebrat, tím myslím vytáhnu to dvaceti zubové pevné kolo a kouknu jak je to udělané. Problém je, že ani já jsem to neviděl komplet. S tím 19 ti zubovým kolem na šroubovici je to zajímavý nápad, já myslel, že by to potom redukovalo do rychla, ale asi si to jen neumím představit s těmi planetkami. Ono to planetové kolo tam mám nasazené dost silou jen díky vůlím v ložiskách planetek. Další zajímavost je že narozdíl od starší verze, můj nemá ovládání pákou na přední straně stroje a na rozdíl od novější nemá otvor v krytu převodů a má starý typ šroubovice posuvu. Na řezání zavitů mi to nevadí, mám 100z kolečko ale je to škoda, ten strojní posuv mi vážně dost chybí.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“