MN80.-typy,rady,fotky

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

3. 11. 2023, 5:39

Sancho Panza píše: 2. 11. 2023, 2:13
takhle vypadá ten závit na kleštině, je to nějaký upravený (spíš nepovedený) trapézák - matici je třeba udělat volnou - když se to udělá tak jak má, tak většina kleštin do tý trubky (matice) nepůjde. Naopak když se udělá závit (vnější) tak jak má, tak to do trubky co do ní jdou kleštiny jde dost volně (což je v tomto případě spíš dobře. Pata je radiusová.
Závity na kleštinách jsou broušený, co kus, to unikát, na fotce je vybraná taková co největší.
klestina_mn80.png
Já to změřit nemám čím. ale u mě je ten zavit od oka max ten 1stupeň.
sadu mam složenou od dvou soustruhu, a par kusu jsem kupoval nových vic KS z jednoho rozměru co používam často
capajev
Příspěvky: 320
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

3. 11. 2023, 8:08

Taky to nemám čím změřit, ale od oka ty mé kleštiny mají sklon větší než 1°. Pochybuji že ty kleštiny byly u soustruhu neoriginální. Nemohl se ten úhel lišit i rokem výroby, nebo nedodával kleštiny i jiný výrobce než deprag?
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

3. 11. 2023, 8:41

capajev píše: 3. 11. 2023, 8:08 Taky to nemám čím změřit, ale od oka ty mé kleštiny mají sklon větší než 1°. Pochybuji že ty kleštiny byly u soustruhu neoriginální. Nemohl se ten úhel lišit i rokem výroby, nebo nedodával kleštiny i jiný výrobce než deprag?
Za těch několik desítek :roll: let jsem těchto kleštin (používaly se i u jiných mašin) viděl a měl v ruce stovky - minimálně.
Všechny originál mají stejný (stejně divný) trapezák s radiusem dole a mírně jiný rozměry - takže některý jdou našroubovat dobře, jiný ztuha, některý skoro ne. Všechny ale mají stejný profil. Že by ty kleštiny za socíku dělal někdo jiný než Bělohrad, to teda nevím, a nenapadá mě proč a kdo. Samozřejmě, že někdo někde v nástrojárně udělal nějaký bastl a na něm nějaký nepochopitelný závit - to vyloučit nelze.
Mj, by mě zajímal důvod, proč by si kdokoli přidělával zbytečné starosti s tím, že by na tom brousil rovný boky - protože to fakt není (překvapivě) vůbec jednoduché.
Rovný bok (tj. obdélníkový průřez místo trapézu), pokud vím mají akorát vtahovací závity u Moore a to je fakt jiná liga (jak přesností, tak hlavně cenou).
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

3. 11. 2023, 9:08

jj ale jak jsem viděl dily i na MN80 tku tak co kus to original, nedivim se pokud by to by
lo i u kleštin.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

3. 11. 2023, 10:19

Kvako1 píše: 3. 11. 2023, 9:08 jj ale jak jsem viděl dily i na MN80 tku tak co kus to original, nedivim se pokud by to by
lo i u kleštin.
Jsi schopen pochopit, že kleštiny (stejně jako třeba elektromotor a nebo vypínač či pojistky :lol: ) do MN80 nevyráběli tam kde vlastní mašiny (v Čmelákovicích), ale v Narexu Lázně Bělohrad?
Takže kvalita odpovídale běžné produkci z Lázní - a protože ty kleštiny byly i na lecčems jiným (včetně třeba brusek) tak se nemohly úplně zprasit - protože když se pak ty mašiny z Hostivaře vyvezly někam do čiré tramtárie (třeba Argentina), tak by to pak jaksi nepasovalo a byl by fatální průser.
Jinak nejlepší by místo pocitů a odhadů bylo sem dát fotku z profilprojektoru - tý redukce a tý kleštiny, co má těch 0°. Protože jinak je to akorát diskuze o dojmech.
Pro ilustraci (doplnění)
narychlo originál redukce na profilprojektoru, 20x (všechny, co tu mám - z věkového rozpětí vzniku asi tak 50 :lol: :shock: let jsou stejný).
redukce_mn_80.jpg
a fotka - jak je ta redukce udělaná (ta je logicky z čelákovic a nebo odkud byla mašina - tj. ne z NLB)
redukce_mn80_foto.jpg
Lubos2
Příspěvky: 94
Registrován: 18. 10. 2013, 3:03

3. 11. 2023, 4:17

Ahoj pánové. Nemám možnost vyfotit kleštinu ve zvětšení, ani profilprojektor ani chuť zase se dohadovat nad různými kleštinami v průběhu výroby u různých výrobců. Ale nejsem lenivý a občas si projdu nějaké dokumenty - katalogy. Takže vám sem dám katalog Depragu, kde si můžete přečíst jaký závit se používá na dané kleštině u tohoto výrobce a to je víc vypovídající.
Pro Sancho Panza - ani X fotografií mně neřekne kdo jakou kleštinu vyrobil, v jaké době a kvalitě a proč s určitým závitem (i když si umím představit proč konstruktéři použili závit s vrcholovým úhlem 2 stupně, tj 1 stupeň na boku). Že Poláci používají na kleštinách 27 stupňů (asi 55 stupňů vrcholový úhel) to je možné, to používá i Schaublin a ten zase používá i jiné závity i lichoběžníkové a witvorth - proč - to nemám tušení (můžu se jen dohadovat). Zrovna tak jako nemám tušení proč Deprag na stromečkových kleštinách pro MN80 používá M9,15x1
Pro Charon - Již je to několik let co jsem telefonoval do Depragu a ptal jsem se na ceny kleštin na MN80 - pokud to byly kleštiny v celých rozměrech a ne stromečky aj. speciály tak ta cena nebyla tak strašná - takže, ať si tam zatelefonuje možná bude úspěšný a spokojený.
Toto je ten katalog Depragu -
DEPRAG-kliestiny.pdf
(1.3 MiB) Staženo 100 x
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5241
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

3. 11. 2023, 4:33

Lubos2 píše: 3. 11. 2023, 4:17 Ahoj pánové. Nemám možnost vyfotit kleštinu ve zvětšení, ani profilprojektor ani chuť zase se dohadovat nad různými kleštinami v průběhu výroby u různých výrobců. Ale nejsem lenivý a občas si projdu nějaké dokumenty - katalogy. Takže vám sem dám katalog Depragu, kde si můžete přečíst jaký závit se používá na dané kleštině u tohoto výrobce a to je víc vypovídající.
Pro Sancho Panza - ani X fotografií mně neřekne kdo jakou kleštinu vyrobil, v jaké době a kvalitě a proč s určitým závitem (i když si umím představit proč konstruktéři použili závit s vrcholovým úhlem 2 stupně, tj 1 stupeň na boku). Že Poláci používají na kleštinách 27 stupňů (asi 55 stupňů vrcholový úhel) to je možné, to používá i Schaublin a ten zase používá i jiné závity i lichoběžníkové a witvorth - proč - to nemám tušení (můžu se jen dohadovat). Zrovna tak jako nemám tušení proč Deprag na stromečkových kleštinách pro MN80 používá M9,15x1
Pro Charon - Již je to několik let co jsem telefonoval do Depragu a ptal jsem se na ceny kleštin na MN80 - pokud to byly kleštiny v celých rozměrech a ne stromečky aj. speciály tak ta cena nebyla tak strašná - takže, ať si tam zatelefonuje možná bude úspěšný a spokojený.
Toto je ten katalog Depragu -
DEPRAG-kliestiny.pdf
Jsi laskav, uz tam volal a poslali ho bohuzel kamsi... Neúspěch :(
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

3. 11. 2023, 6:16

Lubos2 píše: 3. 11. 2023, 4:17 Ahoj pánové. Nemám možnost vyfotit kleštinu ve zvětšení, ani profilprojektor ani chuť zase se dohadovat nad různými kleštinami v průběhu výroby u různých výrobců. Ale nejsem lenivý a občas si projdu nějaké dokumenty - katalogy. Takže vám sem dám katalog Depragu, kde si můžete přečíst jaký závit se používá na dané kleštině u tohoto výrobce a to je víc vypovídající.
Pro Sancho Panza - ani X fotografií mně neřekne kdo jakou kleštinu vyrobil, v jaké době a kvalitě a proč s určitým závitem (i když si umím představit proč konstruktéři použili závit s vrcholovým úhlem 2 stupně, tj 1 stupeň na boku). Že Poláci používají na kleštinách 27 stupňů (asi 55 stupňů vrcholový úhel) to je možné, to používá i Schaublin a ten zase používá i jiné závity i lichoběžníkové a witvorth - proč - to nemám tušení (můžu se jen dohadovat). Zrovna tak jako nemám tušení proč Deprag na stromečkových kleštinách pro MN80 používá M9,15x1
Pro Charon - Již je to několik let co jsem telefonoval do Depragu a ptal jsem se na ceny kleštin na MN80 - pokud to byly kleštiny v celých rozměrech a ne stromečky aj. speciály tak ta cena nebyla tak strašná - takže, ať si tam zatelefonuje možná bude úspěšný a spokojený.
Toto je ten katalog Depragu -
DEPRAG-kliestiny.pdf
k tomu, že nemáš tušení, proč jsou v tom katalogu co jsi sem dal na těch stromečkových kleštinách M9.15x1 můžu akorát dodat to, že v tom katalogu, co jsi sem dal jsou nesmysly (spousta, opravdu se tehdy nepovedl).
Kdybys totiž šel do skříně co mám za zády a tam si vytáhl starý černobílý katalogy z s.p nebo n.p Narex, závod Lázně Bělohrad (tzn dávno před tímhle nepovedeným barevným), a nebo si tu kleštinu změřil, tak bys zjistil, že tam není M9.15x1, ale M9x1 :)
tvar_24.jpg
výkres_typ_24001.png
Co se týče těch "normálních" kleštin, tak v tom vloženým katalogu je to taky blbě - asi tenkrát ten, kdo to z těch starej katalogů opisoval, měl špatný den a netušil, o čem je řeč - nejspíš nějaká agentura, jak to v té době bývalo zvykem.
Protože tam ty kleštiny jsou pod ČSN 242145, což je nesmysl - v té normě jsou jiné kleštiny, na první pohled rozeznatelné (mají odlehčení) a závit M15x1.5.a ty do MN80 nepatři.
Naopak do 80 patří typ 16023 (v starým katalogu je to dopsané rukou na konec tabulky pro tvar 16) a tak to vypadá jako kdyby to pod tu ČSN patřilo - ale jaksi nepatří.
Mj, 16023 mají úhel 20°, kdežto ty ČSN 242145 vel. 10 (co jsou tam napsaný blbě) 15°15 minut.
tvar_16.jpg
V tom ceníku k tomu katalogu, z r. 95 tehdy stály ty 23001 vnitřní 760Kč, vnější 690,- a tvar 16, 16023 (tj. s tím trapézem) od pr. 0.8 do pr. 1.9 640,-, od pr.2 do pr.2.9 500,- a od trojky do pr. 13 360,- Ten průměr 13 ale podle mě byl akorát papírový, nikdy jsem jí originál neviděl a když jsme ty kleštiny kdysi o nich kupovali, tak to končilo dvanáctkou.
Takže asi tak.
Co se týká polských kleštin, k tomu nemám co dodat - nepoužívám je a netoužím po nich.
Lubos2
Příspěvky: 94
Registrován: 18. 10. 2013, 3:03

3. 11. 2023, 8:28

Pro Sancho Panza Ha,Ha,Ha :roll: Tentokrát jsi ulétl (špatný den) - a špatně jsi četl a asi ani neměřil. Holt i mistr se někdy utne. :roll:
1.) Nelenil jsem a přestože jsem věděl že ten závit na stromečkové kleštině není M9x1 protože jsem matku nejdříve řezal závitníky a tam se ty kleštiny nevešly, tak když jsi napsal, že to není tak jak je to v katalogu, tak jsem je šel změřit. Všechny měly závity o průměru 9,05 až 9,12 měřeno mikrometrem a následně i šuplerou - takže schválně si ty tvoje přeměř.
2.) Další kde jsi špatně četl je ten katalog Depragu - Kleštiny na MN80 jsou v páté řádce ve sloupečku objednací číslo pod :16023 F 807
Co se týká tvaru závitu musím se spoléhat na katalog - já nemám to co máš ty, ale když jsem vytočil závit podle toho co je napsáno v katalogu, tak jak jsem psal, tak to sedělo - ,,možná jsem se jen trefil"
Další zajímavá věc je, že já tu kleštinu průměr 13 mám, ale plně průchozí jsou max. průměr 11,5
Jinak ten závit v tom tvém listě je značen průměr 15 na dvacet chodů a to značení jeden palec se už neužívá(je nadbytečné). Takže je otázka, zda nenastala chyba zde, když to tam někdo dopisoval. (ale hlavně když nám to funguje)
Ahoj Lubos2
capajev
Příspěvky: 320
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

3. 11. 2023, 8:41

Ahoj, asi k tomu nemám tolik co říci jako vy. Nedisponuji toliko zkušenostma. Ale do té své redukce jsem ten závit udělal závitníkem M9x1 a kleština pasuje parádně.
Jinak tu 13mm kleštinu také mám, bohužel mi chybí veškeré mezi ní a standardní 10mm.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

3. 11. 2023, 9:24

str_6.jpg
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2265
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

4. 11. 2023, 12:05

Ahoj, nebyly by třeba prosím v těch katalogách kleštiny se závitem Tr 14x2?

Je to druhoválečná bruska.

Dík.
Přílohy
IMG-20231104-WA0003.jpg
IMG-20231104-WA0006.jpg
IMG-20231104-WA0004.jpg
IMG-20231104-WA0005.jpg
Lubos2
Příspěvky: 94
Registrován: 18. 10. 2013, 3:03

4. 11. 2023, 3:54

Pro Sancho Panza - Chtěl bych se zeptat co jsi chtěl vyjádřit tím zakroužkováním toho podobného typu kleštiny, ale s jiným závitem a jiným úhlem - 15°15´ - jako, že se také dodávaly k MN80? V tom tvém listě to vypadá jako že ano? Prosím neboj se rozepsat - zajímá mne to.
Jinak by určitě zajímalo dost jiných lidí zda jsi nenašel nějakou alternativu ke kleštinám na tu MN80 s možností minimálních úprav - protože jak napsal Charon tak Deprag už je asi nedělá.
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

4. 11. 2023, 5:25

Lubos2 píše: 4. 11. 2023, 3:54 ... Deprag už je asi nedělá.
Už před dvěma - třemi lety nejen že zastavili výrobu, ale i rozprodali sklad. Kupoval jsem nějaké kleštiny UAG 12 a 40 a to už se musel jít skladník podívat CO tam mají. Kolega tam volal asi před měsícem a už nic nemají.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

5. 11. 2023, 12:22

Lubos2 píše: 4. 11. 2023, 3:54 Pro Sancho Panza - Chtěl bych se zeptat co jsi chtěl vyjádřit tím zakroužkováním toho podobného typu kleštiny, ale s jiným závitem a jiným úhlem - 15°15´ - jako, že se také dodávaly k MN80? V tom tvém listě to vypadá jako že ano? Prosím neboj se rozepsat - zajímá mne to.
Jinak by určitě zajímalo dost jiných lidí zda jsi nenašel nějakou alternativu ke kleštinám na tu MN80 s možností minimálních úprav - protože jak napsal Charon tak Deprag už je asi nedělá.
jako co dodávaly? :shock:
Tohle je poslední (ten barevný) katalog Narex Lázně Bělohrad a.s. (akciovka) co vyšel někdy relativně těsně po 89, než to koupil Deprag.
A zakroužkovaný to je, protože to je nesmysl (ty kleštiny se k tomu nikdy oficiálně nedodávaly, nepatří tam a nejdou tam) - dal jsem to sem jen proto, aby bylo jasno, jestli tam ty chyby jsou a nebo ne.
Mj, nějak nechápu o čem je stále řeč - diskuze byla o tom, jestli je (teda byl :lol: ) na originál kleštinách trapéz (upravený) a nebo jestli to má pro zmenu úhel boků 0°.
Zatím sem nikdo žádnou kleštinu co by změřil (ne si myslel) a měla by 0° nedal, takže podle mě jaksi není o čem diskutovat.
U stromečkových kleštin je to úplně stejný - v starých katalozích NLB je M9x1 , na výkresu kleštiny je M9x1 6h, v ČSN je M9x1 6h, v "nových" katalozích (poslední barevný NLB a pozdější Deprag 2003) je M9.15x1.
Kleštiny co fyzicky mám jsou přes vrcholy nepatrně plusový, ale do díry s M9x1 udělaný normálním závitníkem M9x1 tak nějak (blbě) jdou.
Já rozhodně nemám potřebu objevovat, jestli jim ty závity (mj, řezaný) ujely (takže pak do katalogu radši dali těch 9.15 aby si nikdo nemohl stěžovat) a nebo jestli to dělali záměrně podle sebe, v rozporu s výkresama a normou.
Když potřebuju tam dát cokoli tahacího a s tím závitem a musím to udělat, tak na tom udělám M9x1 a nemám potřebu řešit obvyklý nekonečný :roll: ynternetový diskuze. To samý s tím Tr.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“