MN80.-typy,rady,fotky

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

1. 11. 2023, 3:24

Kvako1 píše: 1. 11. 2023, 3:02 ja to řešim vysavačem, velke špony vemu rukou zbytek vysaju, za minutu hotovo.. stejně ty špony musiš uklidit, tak jako tak.
To máš samozrejme pravdu. Obrábam často mosadz tam šponky skôr pripomínajú piliny. A pri malých finišovacích úberoch v oceli tiež nič moc. Problém nieje až tak upratať, ale dostať tie šponky nalepené s olejom s tých drážok lože a šróbu a to už teda minúta nieje. Ak by som mal do takej úpravy investovať stovky eur, dám ti za pravdu. Ale ak by si vytiahol 25 cm harmoniky zo skrine a za 15 minút bolo hotovo, tak ti ručím za to, že nieje dôvod to tam nemať. Vyskúšal som oboje, nedá sa zrovnať.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
capajev
Příspěvky: 320
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

1. 11. 2023, 3:58

Také se právě přikláním k zakrytí. Nemuset pokaždé spouštět vysavač by bylo veliké plus. V dílně pracuji převážně po večerech a o víkendech a vysavač spolu s kompresorem je to nejhlučnější co v dílničce mám. Neprudit zbytečně sousedy by tedy byla veliká přidaná hodnota k ochraně soustruhu.

Ten závit mne však trápí víc… Zkoušet to od oka se mi moc nechce, nabrousit radeco je v mých podmínkách celkem fuška :-) a rád bych se vyhnul pokus omyl.
Fotku jsem přebral zde z vlákna, originál redukci jsem totiž ani neviděl… Odhadovat úhel z fotky podle mne nejde, klidně může klamat.
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

1. 11. 2023, 5:21

zverodoktor píše: 1. 11. 2023, 3:24 ... Vyskúšal som oboje, nedá sa zrovnať.
Trochu zaplevelím - ale ta poslední věta mi nedá. :mrgreen:

Rabín v synagoze hřímá :
"Vstoupit do synagogy bez pokrývky hlavy je stejný hřích jako zcizoložit !"

Roubíček se nakloní k sousedovi a povídá :
"Vyzkoušel jsem obojí a nedá se to srovnat."
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

1. 11. 2023, 6:47

Milan199 píše: 1. 11. 2023, 5:21 "Vyzkoušel jsem obojí a nedá se to srovnat."
Ahoj Milan,
presne z toho vtipu to mám! Starší, ale stále brilantný a nadčasový :lol:
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

1. 11. 2023, 9:26

capajev píše: 1. 11. 2023, 3:58 Také se právě přikláním k zakrytí. Nemuset pokaždé spouštět vysavač by bylo veliké plus. V dílně pracuji převážně po večerech a o víkendech a vysavač spolu s kompresorem je to nejhlučnější co v dílničce mám. Neprudit zbytečně sousedy by tedy byla veliká přidaná hodnota k ochraně soustruhu.

Ten závit mne však trápí víc… Zkoušet to od oka se mi moc nechce, nabrousit radeco je v mých podmínkách celkem fuška :-) a rád bych se vyhnul pokus omyl.
Fotku jsem přebral zde z vlákna, originál redukci jsem totiž ani neviděl… Odhadovat úhel z fotky podle mne nejde, klidně může klamat.
Skus napsat do Čelakovic do školy kde se ty dilý stale vyrabí. ja tam kupoval posunový šroub na MN. ale už je to doba.
možna to za par kaček koupiš
https://www.soscelakovice.cz/products/v ... uhu-mn-80/
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

1. 11. 2023, 9:31

nebo tam alespoň zavolat mistři ti poradí. dokonce jsem tam byl asi 3x osobně prodlužoval jsem si lože o 40cm :D
capajev
Příspěvky: 320
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

1. 11. 2023, 10:02

Kvako1 píše: 1. 11. 2023, 9:31 nebo tam alespoň zavolat mistři ti poradí. dokonce jsem tam byl asi 3x osobně prodlužoval jsem si lože o 40cm :D
Díky, zavolat tam zkusím…. Každopádně jsem tu redukci dneska večer nějak zbastlil. Závit mohl být lepší, celkově to mohlo být lepší, nu což. Nejprve jsem zjistil, že nemám potřebná kola na palcový závit 20 tpi, tak jsem dal dvě kola vytisknout 39 a 55 zubů, díky nim jsem mohl využít jako kolo D namontovanou planetku. Než se vytiskl kola nabrousil jsem nůž z radeca dokuď mi nezapadl do závitu na kleštině. Hle výsledek, vzhled nic moc, ale funguje to, to mi teď stačí a vzhledem k útrapám jsem spokojený. Ještě chybí plošky pro klíč, ty už však vydrží do zítra.
IMG_5206.jpeg
PS: tištěná kola z PETGu tu chvíli práce vydržely (měl jsem však dost obavy) a jako nouzovka mě zachránily :-)
zexner
Příspěvky: 160
Registrován: 10. 9. 2018, 2:37
Bydliště: Hradec Králové

1. 11. 2023, 10:19

capajev píše: 1. 11. 2023, 10:02
Kvako1 píše: 1. 11. 2023, 9:31 nebo tam alespoň zavolat mistři ti poradí. dokonce jsem tam byl asi 3x osobně prodlužoval jsem si lože o 40cm :D
Díky, zavolat tam zkusím…. Každopádně jsem tu redukci dneska večer nějak zbastlil. Závit mohl být lepší, celkově to mohlo být lepší, nu což. Nejprve jsem zjistil, že nemám potřebná kola na palcový závit 20 tpi, tak jsem dal dvě kola vytisknout 39 a 55 zubů, díky nim jsem mohl využít jako kolo D namontovanou planetku. Než se vytiskl kola nabrousil jsem nůž z radeca dokuď mi nezapadl do závitu na kleštině. Hle výsledek, vzhled nic moc, ale funguje to, to mi teď stačí a vzhledem k útrapám jsem spokojený. Ještě chybí plošky pro klíč, ty už však vydrží do zítra.

IMG_5206.jpeg

PS: tištěná kola z PETGu tu chvíli práce vydržely (měl jsem však dost obavy) a jako nouzovka mě zachránily :-)
Dej vědět jak si v Čelákovicích pochodil, mě se to nepovedlo. Třeba natrefíš na někoho lepšího.
Redukce se dost vyvedla a s těmi koly si mě dost překvapil. Nemyslel bych si že to zvládne takovou zátěž a to už jsem pár věcí taky natisknul
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

1. 11. 2023, 10:21

capajev píše: 1. 11. 2023, 10:02 Hle výsledek, vzhled nic moc, ale funguje to, to mi teď stačí a vzhledem k útrapám jsem spokojený.
Keď tak teraz porovnám ten originál a tú tvoju redukciu na fotke, tak zrovna za vzhľad sa hanbiť nemusíš :). Tá originálna je horšia!
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

2. 11. 2023, 8:15

capajev píše: 1. 11. 2023, 10:02
Kvako1 píše: 1. 11. 2023, 9:31 nebo tam alespoň zavolat mistři ti poradí. dokonce jsem tam byl asi 3x osobně prodlužoval jsem si lože o 40cm :D
Díky, zavolat tam zkusím…. Každopádně jsem tu redukci dneska večer nějak zbastlil. Závit mohl být lepší, celkově to mohlo být lepší, nu což. Nejprve jsem zjistil, že nemám potřebná kola na palcový závit 20 tpi, tak jsem dal dvě kola vytisknout 39 a 55 zubů, díky nim jsem mohl využít jako kolo D namontovanou planetku. Než se vytiskl kola nabrousil jsem nůž z radeca dokuď mi nezapadl do závitu na kleštině. Hle výsledek, vzhled nic moc, ale funguje to, to mi teď stačí a vzhledem k útrapám jsem spokojený. Ještě chybí plošky pro klíč, ty už však vydrží do zítra.

IMG_5206.jpeg

PS: tištěná kola z PETGu tu chvíli práce vydržely (měl jsem však dost obavy) a jako nouzovka mě zachránily :-)
Skvělá práce, to bych tam už ani nevolal. vypadá to lip než original. Kola tisknu z ABS, i ruzne šrouby a podobně. vydrží to víc než komerční plastova kola . PET na to neni moc vhodný je měký.
capajev
Příspěvky: 320
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

2. 11. 2023, 8:29

Děkuji všem za pochvalu, hlavně ten závit se mi opravdu moc nepovedl. Boky závitu jsou dost "potrhané", jel jsem po 0,2 na průměru na cca 200 otáček. Celkově ten závit pro mne byl očistec, protože nevím jak se používají závitové hodinky při withworth závitech (ani jestli to jde, když posuvový šroub je v metrice) tak jsem poprvé dělal závit bez rozpojování matice a přepínal chod vřetene. Jsem sice hobik, ale přišlo mi to jako vopruz - už jsem si nějak na ty závitové hodinky zvykl.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

2. 11. 2023, 2:13

Kvako1 píše: 1. 11. 2023, 10:15
capajev píše: 1. 11. 2023, 9:41 Ahoj, jsem tu opět s další prosbou, respektive dvěma :-).

1. Jaký má prosím úhel bok závitu kleštiny. Z českého výkresu vtahovací trubky z jiného vlákna jsem dohledal označení TR15x20 běhů na 1". To by značilo 30° úhel závitu. V polském výkresu je označeno 27° a zde v historii vlákna jsem dohledal že je úhel boků 1°. Tak jsem z toho trchu zmatenej. Potřeboval bych si vyrobit závitovou redukci pro stromečkové kleštiny viz. obrázek níže.
DSCI0035.jpg

2. Řešíte nějak zakrytí lože aby do něj nepadali špony? Pár řešení jsem okoukal, ale rád se zeptám na zkušenosti. Měch (harmonika), rovná kůže, kousek plechu, nic. Já teď nepoužívám nic, nebo kousek novin. Ale rád bych toho svýho mazla co nejvíce šetřil.

Díky moc za rady, Pavel.
Co tak na to koukam tak ten zavit okem vypadá kolmej ,takže bych věřil tomu jednomu stupni.

zakrytovani je podle mě zbytečnost.
Já tam teda nic kolmého nevidím.
takhle vypadá ten závit na kleštině, je to nějaký upravený (spíš nepovedený) trapézák - matici je třeba udělat volnou - když se to udělá tak jak má, tak většina kleštin do tý trubky (matice) nepůjde. Naopak když se udělá závit (vnější) tak jak má, tak to do trubky co do ní jdou kleštiny jde dost volně (což je v tomto případě spíš dobře. Pata je radiusová.
Závity na kleštinách jsou broušený, co kus, to unikát, na fotce je vybraná taková co největší.
klestina_mn80.png
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5241
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

2. 11. 2023, 2:16

Ahoj kamarádi
použiju s dovolením tohle vlákno, kamarád nutně schání šestku kleštinu pro mnku, nejlépe novou, má teď nějakou přesnou zakázku a jeho je strašně jetá.
Kdyby někdo našel, domluvíme se na ceně. Děkuji
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
capajev
Příspěvky: 320
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

2. 11. 2023, 5:09

Sancho Panza píše: 2. 11. 2023, 2:13
Já tam teda nic kolmého nevidím.
takhle vypadá ten závit na kleštině, je to nějaký upravený (spíš nepovedený) trapézák - matici je třeba udělat volnou - když se to udělá tak jak má, tak většina kleštin do tý trubky (matice) nepůjde. Naopak když se udělá závit (vnější) tak jak má, tak to do trubky co do ní jdou kleštiny jde dost volně (což je v tomto případě spíš dobře. Pata je radiusová.
Závity na kleštinách jsou broušený, co kus, to unikát, na fotce je vybraná taková co největší.
Díky za fotku s oměřením, to je paráda… já ten úhel nabrousil nějak podobně, akorát bez toho pěkného rádiusu a udělal jsem ho trošku hlubší.
Lubos2
Příspěvky: 94
Registrován: 18. 10. 2013, 3:03

3. 11. 2023, 12:06

Ahoj pánové. Dovolte abych se vmísil do debaty o kleštinách. Protože je MN80 Československý výrobek, předpokládám, že byly používány naše kleštiny a jejich dohledatelný výrobce je Deprag - kde je jasně napsán sklon (úhel boku) trapézového závitu v jejich katalogu - jeden stupeň - Takže tímto bych si dovolil polemizovat s Sancho Panza, protože co vyfotografoval není asi náš výrobek ale to co se používá v Polsku úhel hádám 27 nebo spíše 27,5 stupně (asi Schaublin nebo nějaký klon). Proto také musíš mít větší vůli. Já když jsem tu redukční matku vyráběl - viz od vás použité foto tak to docela sedělo při použití toho jednoho stupně. Osobně mně víc vadil ten speciál závit vevnitř té matky na stromečkovou kleštinu který je M9,15x1 - viz katalog Depragu.
To potrhání závitu není až taková katastrofa - pravděpodobně k tomu došlo protože jsi neměl nakloněný nůž podle stoupání závitu - dřel jsi spodkem nože o bok závitu - toď můj dojem.
Ahoj Lubos2
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“