IPv6

Veškeré provozní záležitosti, dotazy a návrhy k fungování fóra a členů
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22413
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 11. 2011, 6:23

vsak uz je dnes celkem problem ziskat v4 adresy
vsichni se pekne osivaji

napriklad net doma
provider ma jeden vekej nat pro vsechny svoje klienty
nikdo nema verejnou IP
cela sit je na mikrotiku
a adminovi routuje ipv6 az pod zadek
kdyz clovek potrebuje verejnou tak ji nedostane a i driv to znamenalo peknyho ukecavani a nakonec byla jeste natovana :)
a ipv6 nemaj a buhvi kdy budou mit ackoli jim to pravdepodobne veskera technologie podporuje takze jen to nastavit
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

21. 11. 2011, 6:53

No tak jste si pánové pokecali, roztrhali jste si občanky, ale pro normálního smrtelníka je spíš podstatný, že server funguje a je mu celkem u zadnice, jak se na server dostane k informacím co se mu hodí. Aneb někteří mají zase svoji žabo-myší válku a budou spokojeni, že se můžou kvůli něčemu řezat.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22413
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 11. 2011, 6:56

ja myslim ze to je celkem dulezita vec, i kdyz tady s ni asi nic neudelame
bohuzel se zacne typicky resit az ve chvili kdy uz nebude jina moznost a v tu chvili to zase odnesou obycejny lidi
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8174
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

21. 11. 2011, 7:09

Neřek bych, že je to nepodstatný. Snad jen pro domácí stahovače, ale jakmile si chceš na domácím počítači/síti vystavit jakoukoliv službu, i kdyby to měla být jen pitomá ip kamera, tak jsi bez veřejné adresy vedle. A s ní vlastně taky, protože dostat druhou, ještě pro kameru, je už dost iluzorní :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22413
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 11. 2011, 7:19

za natem ti kde co nepojede (nekterej steaming a telefonovani, kdyz uz funguje tak treba dost nespolehlive)
ta ipv6 by to uz mohla krasne resit
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Bobes
Příspěvky: 93
Registrován: 5. 6. 2007, 6:05

21. 11. 2011, 8:14

Ak nejaky provider dnes vyhlasuje, ze je problem ziskat verejne IPv4 (aspon jednu pre rezidencneho zakaznika) z dovodu, ze uz nie su, tak len setri peniaze (rocny poplatok za prideleny IPv4 rozsah - nic hrozostrasne) a ludske zdroje pretoze sa mu asi nechce riesit coraz komplexnejsiu administraciu s amsterdamskym RIPE NCC (prideluju/registruju/administruju/billuju verejne IP a AS pre providerov). Aby cez NAPT alebo firewall prechadzali aj specificke protokoly treba pouzit na firewalle adekvatne ALG (application level gateway), ktora riesi danu problematiku.

BTW: Aj v obdobi, po vyhlaseni, ze sa minuli verejne IPv4 budu este stale k dispozicii verejne IPv4 rozsahy, ktore budu alokovane pre novovznikajucich providerov aby mohli NAPTom ponuknut svojim zakaznikom pristup aj do IPv4 sveta.

to sidonie: ja si myslim, ze tu prebehla celkom zaujimava vymena nazorov. Je to tu principialne o strojarine co je moje hobby, ale kedze niektori tu vidia aj do aplikacii a sietariny, tak som s radostou ukazal aj nieco z problematiky providerskej sietariny (nieco ine z mojej tvorby popularizujucej siete najdes aj na http://www.stech.cz/sqlcache/3-7.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; ). Mal by si vidiet, ked niekto u nas v kancli pred tabulou obhajuje novu architekturu/dizajn - tam sa trhaju aj rodne listy:)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22413
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 11. 2011, 8:39

:lol: :lol: :lol:
rodnej list jsme si nechtene natrhnul nedavno, uz byl takove vetchej

btw po ipv6 sem nakouklo par lidi ve chvili kdy jsem to zapnul a pak uz nic moc
pritom asi taky od uzivatelu by mel prijit ten tlak na providery aby tu posledni mili dotahli
jenze to je globalnejsi problem, my si tu v mnoha vecech nechame ... na hlavu a nakupujem shitove sluzby a
jsme vubec radi ze neco mame narozdil od nasich sousedu viz treba tel poplatky atd...

mozna kdyz se sejde dost pozadavku na helpdesku provideru tak se konecne manageri zacnou ptat co ze je to to ipv6 co po nas ted vsichni chteji

jo a myslim ze male tema bokem neni nikdy od veci, je tu ajtaku vic nez dost a kdyz to ma vlastni vlakno tak vubec nejsem proti
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
gnat
Příspěvky: 1002
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

21. 11. 2011, 9:40

U mě je to jednoduchý: firewallovej a QOSovej skript má skoro 2.500 řádek. Router má chvílemi utilizaci přes 60%. Pokud bych to musel předělávat na IPv6, tak je to minimálně měsíc práce, která nic nepřinese a velice pravděpodobně si vyžádá investici do silnějšího hw. Tudíž dokud poběží IPv4, tak nevidím žádný přínos plýtvat časem a prostředky. Do tý doby je to pro mě jen novej buzzword.
SABLE-2015
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22413
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 11. 2011, 10:27

to je pekne harakiri
co za tim mas?
neni nejake systemovejsi reseni?

kdyz vznikaj takovyhle prerostly veci tak vetsinou existuje nejake systemove reseni ktere je jednodussi a efektivnejsi
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
gnat
Příspěvky: 1002
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

21. 11. 2011, 10:34

Mě to tak nepřijde. Mám za tím běžnou malou sw firmu. Cca. 5 serverů v DMZ, 2 vnitřní sítě, VPN dovnitř, 15x VPN ke klientům, SIP. Celé je to přes 3 linky ven, co se vzájemně musí zastoupit (redundance) a podpořit (load balance).
SABLE-2015
Bobes
Příspěvky: 93
Registrován: 5. 6. 2007, 6:05

22. 11. 2011, 11:16

hmm, my tu na len firewaloch datovych centier atakujeme 300k riadkov acces listov a zaciname to migrovat zo stareho zeleza na nove, ktore je aj od ineho vyrobcu a ma iny koncept tvorby FW pravidiel. Kedze sa zaroven meni cela infrastruktura (LAN switch-routre, FW, content switche / load balancre) a aj je koncept, tak sa to musi migrovat rucne a poriadne kontrolovat aspon dvoma parmi oci...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22413
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

24. 11. 2011, 2:21

http://www.lupa.cz/clanky/jak-uzivatele ... -jim-ipad/" onclick="window.open(this.href);return false;
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
gnat
Příspěvky: 1002
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

24. 11. 2011, 3:02

Mě tenhle přístup docela dost vadí: "My jsme udělali na začátku sérii fatálních chyb (krátká adresa, příliš hrubé počáteční dělení rozsahů (A,B,C), haurovské rozhazvání a rozdávání celých Ačkových rozsahů komukoliv, kdo nám připadal dost velký, ...), víme o tom, že to bude potenciální průser už asi 20 let, v podstatě jsme pro nápravu, kromě pár přednášek na odborných konferencích a protahování standartizace "lepšího" řešení (které jsme pro jistotu udělali totálně nekompatibilní), 15 nehnuli prstem, a teď když už nám fakt teče do bot, tak 3 roky hlasitě ve všech médiích křičíme, aby se naše oběti laskavě postarali sami o sebe a zaplatili za naše chyby svými prostředky."
Tak nějak postrádám od těch lidí sebereflexi a ten mediální humbuk ve mě jen prohlubuje odpor k "řešení".
SABLE-2015
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22413
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

24. 11. 2011, 3:16

netusim proc by meli prave za cokoli platit

jsem ten clanek jen proletnul a pochopil jsem ze to je provider kterej krom v4 ma i v6 ale lidi si to proste jsou liny nakonfigurovat a pouzivat (paralelne)
tak vyhlasili nejakou soutez a tim ty lidi zaujmout pro ipv6 a donutit je to pouzivat
cim vic se o tom bude mluvit tim vic se to dostane mezi lidi a tim vetsi bude pak prirozeny tlak na pouzivani a pomuze to pri nasazovani


vcera jsem v logu nasel 2% IP z v6
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
gnat
Příspěvky: 1002
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

24. 11. 2011, 3:25

Jsem samozřejmě neměl na mysli toho providera, ale tu partičku kolem managementu IP poolu.
SABLE-2015
Odpovědět

Zpět na „Provozní záležitosti“