Vycentrování koníku

Technologicke postupy a měřidla v dílně
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8165
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2012, 9:50

Obávám se, že není jiné cesty než se smířit. Nebo koupit novou univerzálu, ale i tak se smířit s tím, že bude trochu házet. Mám celkem přesný soustruh, ale stejně když potřebuju něco opravdu přesně upnout (a nevejde se to do kleštiny), tak vezmu podkládací fólie, hodinky a pár minut si hraju :-) Případně tam upnu hliníkovou trubku, přetočím vnitřek a upínám to přes ni, ale to už jsou x-krát popsané triky, to asi neříkám nic nového.
Aleš Procháska
Kutil jd
Příspěvky: 79
Registrován: 9. 6. 2009, 12:41

4. 1. 2012, 7:27

Nemožné se stalo skutečností. Už jste někdy zažily aby po projetí paken a upnutí stejného průměru házely 1 desetinu !!!!! ????? Už tři lidi to zkoušeli "dát to do pořádku(strojaři) a shodli se na jediném- toto jsem ještě neviděl. Metoda "dřívek", naklepávání ani projetí paken nepomohla. Dávám jí (univerzále) zítřek jako poslední den života. Na její obranu musím upřesnit její tolerance dle výrobce TOS: třída "2" má 0,07 mm. Nevím proč je vůbec vyrábějí.
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

4. 1. 2012, 7:36

A jen tak mezi řečí, dělají ti to oboje pakny (vnitřní/vnější)? Nebo jenom jedny? No a další věc nevím co od soustruhu očekáváš ale pokus to má být v setině tak bych čekal spíše jiné upínání než univerzála třeba kleštiny, nebo měké pakny.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

4. 1. 2012, 7:43

ty jsis koupil třídu 2? to je ta verze předtím než ty které házej znovu do pece :D běžně je standart kdy má 0,04 a nebo přesnější 0,02.. dotoho ještě starší kus.. tak pak se není čemu divit.. nicméně na aukro s ní on si ji zas nějaký zoufalec koupí, já už se naučil že univerzálku jedině novou.. ono v té 160ce to není zas takovej ranec..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

4. 1. 2012, 7:50

Než ji vyhodíš, tak ji zkus vykuchat a podívat se v jakém je stavu spirála (bordel, neojehlená) a její uložení. pokud má uložení vůle, s tím toho moc neuděláš. Proč to vyrábějí? Protože vše má tolerance a ty se poskládají, jak nejhůře můžou (tak to funguje z 90ti % případů. Potom to změří a přidělí tomu kategorii přesnosti a taky cenu podle ní. Na dřevo zpravidla stačí ta nejhorší, na měřící účely ta nejlepší a "nejmastnější".
Pokud tě ta tvoje úplně zklame, přesto ji nevyhazuj. Na příští Vánoce se ti hodí jako stojan pro stromeček. Takový je nejlepší.
Kutil jd
Příspěvky: 79
Registrován: 9. 6. 2009, 12:41

4. 1. 2012, 8:06

Jasně že jsem ji měl rozdělanou. Jak už jsem psal, jako nová bez bordelu a ještě s bílou vazelínou uvnitř. Po hmatu bez vůlí. Z fotky na bazošu nebylo poznat že je dvojka a za tu cenu byla i s přírubou na 18-ku a s hromadou náhradních (vyběhaných a měkkých) paken. No nekupto. Tak mě napadlo :idea: Jaký je postup výroby univerzály ? Dalo by alespoň přibližně držet vnějšího průměru hlavy ?
pavelb
Příspěvky: 194
Registrován: 23. 11. 2007, 11:01
Bydliště: Prostějov

4. 1. 2012, 9:15

Proč vyhazovat? Hodí se na hrubování, řezání závitu očkem když utahuju hlavu trubkou, na vrtačku, na frézku. 160ka je tak akorát do ruky. Na stromeček je malá na to mám 315ku tu kluci nepřevrátí.
Kutil jd
Příspěvky: 79
Registrován: 9. 6. 2009, 12:41

8. 1. 2012, 10:04

Tak ta univerzála nakonec do šrotu nepůjde. Šel jsem na to od lesa a podařilo se mi to docela dobře. Už to háže jen asi 4 stovky na všechny průměry. Co nejpřesněj jsem si vycentroval obvod hlavy. Do paken jsem upnul broušený kroužek a hodinkama jsem změřil jednotlivé pakny o kolik se liší. A pak jsem je jednu podruhé obrousil na frézce. Kupodivu to sedí.
jiriu
Příspěvky: 103
Registrován: 5. 12. 2011, 8:12

8. 1. 2012, 10:53

Kutil jd píše:Tak ta univerzála nakonec do šrotu nepůjde. Šel jsem na to od lesa a podařilo se mi to docela dobře. Už to háže jen asi 4 stovky na všechny průměry. Co nejpřesněj jsem si vycentroval obvod hlavy. Do paken jsem upnul broušený kroužek a hodinkama jsem změřil jednotlivé pakny o kolik se liší. A pak jsem je jednu podruhé obrousil na frézce. Kupodivu to sedí.
mas tedy vyreseno, jen poznamku k te hazivosti zadna univ. nebude bez hazivosti casem i ta nejlepsi ji ziska.neni to proste klestina ktera pobezi ve stovce ,a to naklepani do nuly se bezne pouziva i v prof .vyrobe ,setkal jsem se s tim i v TOSech pri ser. vyrobe.zpravidla meli dve sklicidla a na tom na cistou praci zvetseny prumer na zamek cca o 0.05 a jakykoliv prumer si pak vyrovnali na 0. to pisi i proto ze to neni neprofes. reseni jak by se mohlo zdat.zdravim jirka
Altaros
Příspěvky: 15
Registrován: 5. 1. 2012, 10:53

25. 5. 2012, 6:38

Nechci zakládat další téma a toto mi přišlo nepodobnější.
Mám problém při soustružení na 4 měsíce starém soustruhu optimum D 240 x 500 delší kulatinu tak aby nešla do kužele. Při 140mm bez upnutí do koníku a ubrání jen pár desetin z 30 hliníkové kulatiny to udělá už 2 desetiny na průměru. Když jsem přeměřoval hodinkami upnutými na suportu několik kulatin tak mi to vesměs vždy na podobnou délku ukazovalo odchlyku 1 desetinu, tedy výsledek stejný se soustružením. Když sem pak hodinkami přeměřoval osoustruženou kulatinu, tak se to drželo cca do stovky (tj kopírovalo to osoustružený kužel). Stejný výsledek dosáhnu při opření kulatiny v koníku, který mám vycentrovaný. Četl jsem že se to běžně řeší seřizovacími šrouby na ložisku vřetene, ale na soustruhu (jak v návodu tak vizuálně) je nemůžu najít. Ještě dodám že házivost vřetene je pod setinu a měření na univerzálce je cca 3 setiny. Nějak mě nenapadá jak bych mohl odstranit tuhle extrémní nepřesnost. Díky za vaše nápady.
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

25. 5. 2012, 6:45

Nevím jestli tomu rozumím dobře, soustružíš podélnými saněmi a nebo malým suportem?
Altaros
Příspěvky: 15
Registrován: 5. 1. 2012, 10:53

25. 5. 2012, 7:07

Špatně jsem to napsal, je to soustruženo saněmi strojním posuvem. Pokud by to bylo u malého pak je mi jasné že nemusel být úplně v ose. Našel jsem zatím jen 2 šrouby které pravdpodobně drží celý domek s vřetenem a převodovkou na loži, ale nic co by se dalo přímo použít na nastavování souososti vřetene s ložem.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8165
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

25. 5. 2012, 7:09

Tenhle soustruh neznám, ale myslím, že desetinová nesouosost se nedá dosáhnout rozštelováním ložiska vřetene. Spíš to vidím na hnutý celý vřeteník. Jestli je tam jenom přidělaný nějakými šrouby a nesedí na prizmatu lože, tak by se to klidně moho stát.
Aleš Procháska
Altaros
Příspěvky: 15
Registrován: 5. 1. 2012, 10:53

25. 5. 2012, 7:40

Tady jsou nějaké fotky co jsem teď udělal. Ty dva šrouby uvnitř by měli být ve stejné rovině jako vršek vodící drážky lože. Zdá se mi, že by mohly sloužit pro výškové nastavení.
Přílohy
CIMG1767.JPG
CIMG1768.JPG
CIMG1769.JPG
CIMG1770.JPG
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

25. 5. 2012, 7:57

Vřeteník bývá na čtyřech šroubech (vyjmečně na třech když soudruhům něco nevychází) Seřízení se provádí pokud je to nutné výškově podložením kovovou folií, nebo zaškrabáním. Je ale klidně možné že tam máš zataženou šponu nebo neodjehlenou hranu.
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“