Vycentrování koníku

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Petr Bratřík
Příspěvky: 150
Registrován: 30. 1. 2010, 8:18

25. 5. 2012, 8:38

Altaros píše:Nechci zakládat další téma a toto mi přišlo nepodobnější.
Mám problém při soustružení na 4 měsíce starém soustruhu optimum D 240 x 500 delší kulatinu tak aby nešla do kužele. Při 140mm bez upnutí do koníku a ubrání jen pár desetin z 30 hliníkové kulatiny to udělá už 2 desetiny na průměru. Když jsem přeměřoval hodinkami upnutými na suportu několik kulatin tak mi to vesměs vždy na podobnou délku ukazovalo odchlyku 1 desetinu, tedy výsledek stejný se soustružením. Když sem pak hodinkami přeměřoval osoustruženou kulatinu, tak se to drželo cca do stovky (tj kopírovalo to osoustružený kužel). Stejný výsledek dosáhnu při opření kulatiny v koníku, který mám vycentrovaný. Četl jsem že se to běžně řeší seřizovacími šrouby na ložisku vřetene, ale na soustruhu (jak v návodu tak vizuálně) je nemůžu najít. Ještě dodám že házivost vřetene je pod setinu a měření na univerzálce je cca 3 setiny. Nějak mě nenapadá jak bych mohl odstranit tuhle extrémní nepřesnost. Díky za vaše nápady.
Neprodali ti náhodou soustruh se zkrouceným ložem?
Altaros
Příspěvky: 15
Registrován: 5. 1. 2012, 10:53

25. 5. 2012, 10:13

Už jsem objevil jeden, rozkres, kde je to tak nakreslené tj. 4 šrouby, další dva jsou z druhé strany. Šrouby jsou dotažené, minimálně tyto dva kam se dá normálně dostat. Už mě tento soustruh unavuje. Nemám ho ani 3 měsíce a z toho byl půlku času na dvou reklamacích motoru jejímž výsledkem je to, že motor sice už funguje, ale občas má stále problém se spuštěním, že se nerozepne odstředivý spínač, stejně jako 2krát předtím, pouze zatím se po několika spuštěných znova chytne oproti předchozím které už normálně spustit nešly. Životnosti motoru to určitě nepřidává a teď tento problém. Nevím zda by se toto vyosení mohlo udělat během dopravy na reklamace nebo soustružení, ale dle protokolu zaslaného se soustruhem je uvedena odchylka 0.03mm na 250mm délky. Bohužel jsem v té době neměl ještě hodinky a ani mě to nenapadlo proměřovat soustružením dlouhé tyče jelikož sem řešil problémy s motorem.
Rozdělávat celý vřeteník a řešit tento problém a přitom vědět že motorově to není v pořádku už se mi vážně nechce a nejednoduší cestu vidím odstoupením od smlouvy (3x stejná reklamace motoru) a poohlédnutí se po jiné značce. Kdyby to bylo jenom vyladění vůle přes nějaké šrouby, tak bych to ještě zkoušel, ale nevidím to moc reálně.
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

26. 5. 2012, 12:43

Měřící protokol je pro všechny mašiny stejný ten se vyplňuje bez měření. Situace je plus mínus stejná u všech techto značek a spíš mě zaráž,í že zrovna optimum je pořád na opravě. A mimochodem koupil sis čínský soustruh a ne švýcarskou brusku tak se moc nediv.
Altaros
Příspěvky: 15
Registrován: 5. 1. 2012, 10:53

26. 5. 2012, 1:47

Ano 100% čínu jsem koupil před 3 lety od unimaxe a kupodivu stále funguje jak má a jediný větší problém byl pouze s potenciometrem právě po 3 letech a ostatní drobné věci na mechanice jsem si dodělal.
Chyba byla brát motor na 1 fázy to mi je teď jasné, ale abych kvůli tomu každý měsíc soustruh sundával ze stolu vytáhnul ven z domu uchytil do bedny a pak po měsíci zase vše dotáhl zpátky a usadil a takto stále dokola, tak na to nemám čas ani náladu a navíc potřebuju na tom stroji dělat, to byl kupodivu důvod proč jsem ho kupoval.
Nebral jsem promu a další podobné, bral jsem Optimum právě proto, že zde na něj byly kladné ohlasy a tak jsem očekával, že se těmto věcem vyhnu, nebo aspoň né v takové intenzitě.
Jak mi prodejce přímo psal dva předchozí motory byly špatná série od výrobce, jenže tato "vylepšená verze" je lepší jen o něco tím, že motor neodešel po 1- 7 dnech ale ten problém tam je stále a je to odstředivý spínač na motoru vypínající rozběhový kondenzátor. Navíc ten problém se stupňuje s ohřátím motoru, takže až nastanou dlouhodobá letní vedra, tak to bude už úplně nepoužitelné.
Mimochodem máš typ na podobný soustruh (velikost, váha) s průchodem vřetene min 25 lépe 26-28mm který by byl lepší než tento ? Bohužel já jsem hledáním na internetu žádný neobjevil.
Altaros
Příspěvky: 15
Registrován: 5. 1. 2012, 10:53

26. 5. 2012, 2:09

Dne jsem udělal jedno vide. http://www.youtube.com/watch?v=1JAOQN5W ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;
Upnutá 10mm hřídelka je kalená a broušená. Délka cca 160cm upnuté části- rozsah posuvu cca 150mm. Házivost na začátku cca 4 stovky házivost na konci cca 6 stovek.
Udělal jsem poté ten samý test na mém china unimax soustruhu, kde jsem na tom byl cca 2-3krát lépe po 3 letech práce a žádného seřizování této nepřesnosti.
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

27. 5. 2012, 12:24

Altaros píše: Délka cca 160cm upnuté části- rozsah posuvu cca 150mm. Házivost na začátku cca 4 stovky házivost na konci cca 6 stovek.
Při tom letmém upnutí - dvě setiny vyosení na 150 mm - je to moc nebo málo?
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

31. 5. 2012, 6:56

613ziza píše:
Altaros píše: Délka cca 160cm upnuté části- rozsah posuvu cca 150mm. Házivost na začátku cca 4 stovky házivost na konci cca 6 stovek.
Při tom letmém upnutí - dvě setiny vyosení na 150 mm - je to moc nebo málo?
Moc nebo málo? Jak to zkušení vidí? Zajímá mě to.
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
Radek
Příspěvky: 46
Registrován: 1. 9. 2006, 8:28
Bydliště: Vysoké Mýto
Kontaktovat uživatele:

29. 8. 2012, 6:13

Jen drobnost, pokud potrebuji u meho soustruhu rychle neco srovnat proti sobe, tak pouzitvam metodu dvou hrotu. Kdyz to vemu prave na prikladu toho konika: Ve vretenu mam kuzel MK3, dam do nej misto klestiny hrot, do konika, kde je MK2 dam taky hrot. A misto optickeho rovnani hrot na hrot pouziju paku. Mezi hroty se da klasicke ocelove pruzne pravitko a v tech hrotech se proste upne. Kdyz je kolmo k hrotum je vse O.K. kdyz uhyba, nejsou hroty proti sobe. Predpoklada to ovsem rozumne neomlacene hroty....
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

29. 8. 2012, 9:32

Tohle asi bez fotky nepochopim...
Per aspera ad astra
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 8. 2012, 9:36

jestli jsem to spravne pochopil tak se priblizi hroty na 1mm proti sobe a vezme se planzeta ktera se da mezi ne a pritlaci konikem

v pripade ze jsou nesouose tak to tu planzetu vychyluje nejakym smerem

celkem rychlej figl, nekde musim vyzkouset
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
pájač
Příspěvky: 1143
Registrován: 28. 1. 2008, 8:35
Bydliště: Levice

29. 8. 2012, 10:05

Ben Ash píše:Tohle asi bez fotky nepochopim...
Daj si niečo ploché medzi dva proti sebe postavené ukazováky a keď ich nebudeš mať oproti sebe, tak nič neudržíš. :)
Nemáš CNC - nič neznamenáš.
30.01.10 pokusne spustené CNC. Neviem, ako som mohol doteraz bez neho žiť. ><((((º>
http://www.fishpol.sk
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

29. 8. 2012, 3:52

No jo, uniklo mi to slovíčko kolmo :) Jak přesná je taková metoda?
Per aspera ad astra
zdeko
Příspěvky: 82
Registrován: 15. 7. 2006, 6:08

18. 9. 2012, 3:29

Nevyráběl někdo díl pod koníkem, ten co pojíždí po loži? Mám "Svobodu" a koník je už hodně pod střed a při dotažení se posune jinam.
Zajímají mě zkušenosti evetuelně problémy s výrobou.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

17. 11. 2012, 11:22

K tematu
TAILSTOCK ALIGNMENT on Clausing Atlas South Bend Lathes Part 1
http://www.youtube.com/watch?v=QADD2XQFDds" onclick="window.open(this.href);return false;

TAILSTOCK ALIGNMENT on Clausing Atlas South Bend Lathes Part 2
http://www.youtube.com/watch?v=1EZh8SUoA4o" onclick="window.open(this.href);return false;
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

18. 11. 2012, 9:02

Jak srovnat kulhavou kobylu 01
Přílohy
KulhavaKobyla.jpg
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“