Vycentrování koníku

Technologicke postupy a měřidla v dílně
miso 4x4
Příspěvky: 84
Registrován: 20. 1. 2011, 8:28
Bydliště: Topolcany

24. 12. 2011, 1:07

Presne tak.Ale je tam pravdepodobnosť chyby merania opotrebenim lôžka pod súportom,lebo to býva pri skučidle zodrate najviac,ale to sú myslim zanedbatelné veci.Pinola koniku by mala isť mierne hore a k sebe.Je to cca 1 až 2 stovky na 100mm.Tak isto aj vreteno.
sústruh,frézka,vŕtačka
libča
Příspěvky: 59
Registrován: 31. 7. 2010, 8:29
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

25. 12. 2011, 11:38

Našel jsem tady toto:
<object style="height: 390px; width: 640px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/OHkU9DpBhvk?version=3"><param name="allowFullScreen" value="true"><param name="allowScriptAccess" value="always"><embed src="http://www.youtube.com/v/OHkU9DpBhvk?version=3" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" allowScriptAccess="always" width="640" height="390"></object>
Obchoduji s nástroji pro kovoobrábění a začínám se seznamovat s problematikou CNC
Kutil jd
Příspěvky: 79
Registrován: 9. 6. 2009, 12:41

3. 1. 2012, 9:36

Zdravím. řeším opačný problém. Sehnal jsem si univerzálu (160 M1) s tím že ji dám na soustruh E2N. Vypadala velmi dobře, jako nová. Upravil jsem přírubu, našrouboval hlavu, upnul broušenou kulatinu a ejhle. Háže 6 stovek. Nevíte jakým postupem dosáhnout alespoň 1 stovky ?
Díky. Bez soustruhu jsem jak bez ruky.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2012, 9:37

uz se to tu resilo, hledej

nekdo pretoci prirubu aby se to nechalo doklepat do 0
nekdo prelizne pakny pote co se tam da krouzek aby byli v tahu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

3. 1. 2012, 12:19

a nebo třetí způsob hledej důvod prodeje dobré univerzálky? třeba už tak dobrá jako za mlada není..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Kutil jd
Příspěvky: 79
Registrován: 9. 6. 2009, 12:41

3. 1. 2012, 12:30

Díky za rady. Doklepávat se mi zdá neprofesionální. Metodu s kroužkem a stočením paken znám. Dnes jsem to zkusil všemožnýma způsobama a pořád to lítá 5 stovek. Začínám mít pocit že je něco s vřetenem. Když do hlavy upnu trubku a zapáčím tak příruba běhá asi 3 stovky. To asi není normální. Zkusím dotáhnout ložiska.
Kutil jd
Příspěvky: 79
Registrován: 9. 6. 2009, 12:41

3. 1. 2012, 8:09

Takže ložiska jsou ok. Sundal jsem přírubu a hodinkama zkontroloval dosedací kužel a je taky ok. Nasadil jsem přírubu a znovu pečlivě obrobil dosedací plochy. Na poslední dosedací plochu paken jsem upnul broušený kroužek a projel jsem to nožem (ostrý nůž, perfektní povrch). Pak jsem ten kroužek vyndal a upnul jsem tam nový broušený unašeč do frézky který je velmi přesný. Světe div se ale háže to min. 5 setin. Nevíte kde může být chyba ?
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

3. 1. 2012, 8:13

tak asi ta univerzálka už má nejlepší zasebou..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Kutil jd
Příspěvky: 79
Registrován: 9. 6. 2009, 12:41

3. 1. 2012, 8:53

Myslím že ještě nepracovala. Jde pěkně ztuha, úplně bez vůlí. Vevnitř je ještě bílá vazelína a nikde ani šponka. Tak jsem hledal na foru příspěvky ohledně projíždění paken a našel. Je to teprve tak deset minut takže to studuji. Je tam několik postupů a docela mě zarazilo že se někdo spokojí s házivostí 4 stovky. Stejně to nechápu. Hlava se otáčí v téměř dokonalém kruhu, nůž projede téměř ideálně rovně a stejně to háže 5 stovek. Hlava mi to nějak nebere.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2012, 9:02

muzes mit spatne ten celni zavit co je uvnitr
na stejnem prumeru na kterem jsi to protacel bude 0 a jinde par stovecek mimo
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8165
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2012, 9:06

Kutil jd píše:Takže ložiska jsou ok. Sundal jsem přírubu a hodinkama zkontroloval dosedací kužel a je taky ok. Nasadil jsem přírubu a znovu pečlivě obrobil dosedací plochy. Na poslední dosedací plochu paken jsem upnul broušený kroužek a projel jsem to nožem (ostrý nůž, perfektní povrch). Pak jsem ten kroužek vyndal a upnul jsem tam nový broušený unašeč do frézky který je velmi přesný. Světe div se ale háže to min. 5 setin. Nevíte kde může být chyba ?
To je nepřesnost toho spirálového kola. Teď ti ty přejeté čelisti budou přesně upínat na průměru, na kterém jsi je soustružil (průměr toho kroužku), ale na jakémkoliv jiném už se projeví chyba té spirály. Prostě jednou otočíš kličkou a jedna čelist popojede o 4.97 mm a druhá o 5.03 a už tam máš pět stovek házivost.
Aleš Procháska
Kutil jd
Příspěvky: 79
Registrován: 9. 6. 2009, 12:41

3. 1. 2012, 9:14

Začínám se bát že problém nemá řešení. To znamená že se mám spokojit s takovou "šílenou" házivostí ? Chápu že s vnitřním šnekem nic neudělám. Zítra to zkusím naklepat a uvidím. Už jsem to projížděl nožem snad desetkrát a žádný uspokojivý výsledek. Musím zkusit jinou metodu.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

3. 1. 2012, 9:25

Zkus tam upnout postupně takové průměry, které jsou odstupňovány o 1/3 otáčky spirály v univerzálce. pokud bude vrchol házivosti pochodovat dokola s tou spirálou, tak ta je na h....
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3594
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2012, 9:28

Kutil jd píše:Začínám se bát že problém nemá řešení. To znamená že se mám spokojit s takovou "šílenou" házivostí ? Chápu že s vnitřním šnekem nic neudělám. Zítra to zkusím naklepat a uvidím. Už jsem to projížděl nožem snad desetkrát a žádný uspokojivý výsledek. Musím zkusit jinou metodu.
to naklepání se normálně dělá :wink: ale není to moc na hrubování, musíš mít holt víc univerzálek, hrubovací, na čisto :wink:
někde na netu jsou ty tosácké tolerance ke stažení, je to podle toho jakou máš řadu sklíčidla jestli 1 superior a nebo 2 běžná soustr. sklíčidla, myslím, že u té 160 klasika by mohly ty 4 stovky odpovídat, ale z hlavy to nevím . Superior je asi poloviční, čím větší sklíčidlo tím větší házivost.
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
pájač
Příspěvky: 1143
Registrován: 28. 1. 2008, 8:35
Bydliště: Levice

3. 1. 2012, 9:41

Upni z boku medzi pakne primerane tvrdé rovnaké ploché kúsky dreva - 3ks pri trojčelusťovej univerzále tak, aby si mohol obrobiť upínacie plochy a primerane dotiahni univerzálu tak aby sa pakne vtlačili do dreva. Jemne obrob plôšky , potom upni brúsenú gulatinu a zmeraj. :wink:
Nemáš CNC - nič neznamenáš.
30.01.10 pokusne spustené CNC. Neviem, ako som mohol doteraz bez neho žiť. ><((((º>
http://www.fishpol.sk
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“