QNXova improvizovaná generálka soustruhu SV18R

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

29. 1. 2012, 7:43

Protože pár lidí z fóra projevilo zájem o fotky z GO mého soustruhu, tak jsem něco nafotil. Postupně se budu snažit doplňovat další fotky z práce na jednotlivých částech. Pro úvod ............ koupil jsem hodně vyběhanou SV18R/750 za 10 000Kč. Abych ušetřil za dopravu, tak jsem ji na dvoře u prodejce rozebral na kousky a ty jsem odvezla za osobákem na vozíku. Výsledkem byla podlaha v dílně plná součástek. Nejdřív jsem měl v plánu to prostě jenom složit a nic s tím nedělat ....... no ale nedalo mi to a tak jsem se pustil do GO (což bylo poněkud unáhlené rozhodnutí, protože jsem vůbec netušil do čeho jdu).
Po dlouhém laborování jak to vlastně udělat se mi podařilo přefrézovat a přebrousit lože na CNC frézce SAHOS, která k tomuto účelu sice vůbec není dělaná, ale nakonec to zvládla. První fotka je fotka přebroušeného lože. Zároveň je tam zachycený i nový posuvový šroub a rozvodová skříň v novém nátěru.
Přílohy
DSCF3042.jpg
DSCF3047.jpg
DSCF3049.jpg
DSCF3048.jpg
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

29. 1. 2012, 8:42

Po přebroušení lože následovalo odfrézování vodicích ploch saní. Vznikla tak mezera cca 2mm, do které jsem "CNC vstřikolisem" natlačil kluznou hmotu GS Superfluid. Na fotce s celkovým pohledem jsou kluzné plochy od oleje, ale v detailu je zachycený pěkný povrch vytvořené kluzné vrstvy. Výsledek je perfektní, jezdí to naprosto nádherně :-)
Přílohy
DSCF3065.jpg
DSCF3067.jpg
DSCF3082.jpg
DSCF3083.jpg
DSCF3084.jpg
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

29. 1. 2012, 8:48

Pak následovalo další broušení. To už jsem si říkal, že těch obroušených ploch je nějak hodně. Vůbec jsem netušil, že je jich na SV18 tolik a to ještě nejsem u konce. Díky obrábění na "jedno upnutí" jsem si celou operaci velice zjednodušil a obešel se bez přípravků, které nemám. Kolmost os SAHOSU byla zcela nedostatečná (musím s tím něco udělat), ale po vyhrubování jsem to změřil, provedl SW korekci dráhy nástroje a nakonec jsem kolmost dostal do hodnot na hranici měřitelnosti (mezi dvě čárky na setinových hodinkách měřeno na úhelníku 400mm)
Přílohy
DSCF3071.jpg
DSCF3074.jpg
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

29. 1. 2012, 8:54

Pak následovala deska koníku. Ten kdo dělal "generálku" přede mnou, byl děsný prase. Asi se mu nechtělo zaškarbávat celou plochu, tak prostě prostředek vodicích ploch vysekal do lavoru a zaškarbal jenom konce. Musel jsem to odfrézovat o 0,6mm (měřeno v ose Z) abych se dostal na čistý kov. Tentokrát jsem nebrousil. Ofrézoval jsem to planárem s kulovkou o průměru 8mm a s řádkováním 0,3mm. Pak jsem to doškrabal. Sedí perfektně a jezdí to nádherně :-) Po usazení na lože jsem přefrézoval a hrubě zaškrabal i horní plochu desky.
Přílohy
DSCF3080.jpg
DSCF3076.jpg
DSCF3069.jpg
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

29. 1. 2012, 9:40

Pěkně to děláš chlapče. Jen k té kolmosti, už jsem v nějakém vlákně psal, že suport "X" (příčný) by měl být tak, aby dělalo při obrábění čela na lavor. Na dráze 300 mm by to mělo dělat 0,02 mm. Držím palce!
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

29. 1. 2012, 9:50

Josef: ano, vím o tom. Můj plán je udělat to celé tak nějak "na hrubo" potom to ustavit v dílně na konečné místo a začít měřit a doškrabávat. Ta kolmost mi vyšla téměř náhodou (na třetí pokus) a je to jenom po broušení bez zaškrabání. Tu desku pod koník jsem zase škrabal jenom hrubě "na fixu" (používám fixu na flipcharty). K jemnému doškarabání je ještě daleko. No, ale než jsem začal, tak to celé bylo špatně o desetiny. Teď to je asi tak o 1-2 stovky.
Nejhorší je vytěžit všechen ten bordel ze soustruhu, špony, ztuhlej olej, staré nátěry ........ už toho mám dva kýble.
Při broušení jsem se s tím drbal strašně dlouho, protože jak jsem začal spěchat, tak se to ohřálo a zkroutilo jako had. To pak stovky lítaj jak divý :evil:

Další problém je v tom, že bez soustruhu se soustruh blbě opravuje :-( a vůbec se netěším na tmelení a broušení pod barvu, to je strašná pakárna.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

29. 1. 2012, 10:34

Když ta mašinka neměla chlazení, měl jsi udělat "vortex tube" a chladit to studeným vzduchem. Já jsem si ji pokusně vyrobil, jen takovou malinkou, spirálová komůrka od oka, no, nějak to funguje - na studeném konci se tvoří námraza, ale zatím jsem to nijak nepoužil. Jen jsem zjistil, že to fachá. Někdy to zkusím na BPH, až budu mít nějakou příležitost.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

29. 1. 2012, 10:41

Josef: trochu jsem to ofukoval stlačeným vzduchem, ale stejně jsem to vždycky brousil na několikrát. Před posledním záběrem jsem to vždycky nechal pořádně vychladnout a posledním záběrem jsem vzal jenom 1-2 stovky. Naštěstí to mám za sebou, trvalo to fakt hrozně dlouho. Ono i to frézování jsem musel dělat po desetinkách kulovou frézou a planárem, protože ta mašina nemá na pořádné frézování litiny dostatečnou tuhost.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

29. 1. 2012, 10:51

Až budeš brousit příště šlicht, tak neberou se stovky, ale 2 tisíciny na jedno projetí, další špona zase 2. Pokud to ovšem mašina umí přidat. Pak se to toliko nehřeje. Ale stejně bez chlazení je dobré sem tam počkat. I to chlazení je problematické. Emulze by měla mít teplotu vzduch, stejně tam obrobek. Stačí, když máš jinou teplotu vody a chlladíš jen jednu stranu lože, tak se to pokroutí taky. Na dlouhém stačí rozdíl jednoho stupně a je to jak luk.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

29. 1. 2012, 11:08

Josef: dvě tisíciny můžu přidat pouze teoreticky - softwarově. Mechanicky to tak jemně nechodí. Nejsem brusič a na broušení jsem nepoužil brusku :lol: Takže ten výsledek je na výchozí podmínky slušnej. Pokud má někdo možnost nechat si lože břebrousit od profíka a na pořádné brusce tak ať neváhá. Já to zatím nechám, ale třeba se někdy ještě vrhnu na zaškrabání lože i když pro mé účely asi bude dosažená přesnost dostatečná i bez doškrabávání lože.

Jo a ještě k broušení .......... brousil jsem diamantovým kotoučem a ten naštěstí materiál moc neohříval. První pokus s korundovým kotoučem se ukázal jako slepá cesta právě pro moc velké zahřívání.
Stařec_007
Příspěvky: 19
Registrován: 13. 4. 2011, 7:38

2. 2. 2012, 6:47

Ahoj :-)
To je ta 18 co se ti válela roky rozebraná v dílně a měla být původně CNC nebo máš už novou? Ja dával do kupy RA a teď dělám druhou, tak kdyby ses na něčem zaseknul dej věďet. Jinak přebroušení lože bych možná mohl ještě zařídit v TOSu :-)
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2012, 9:42

Stařec_007: ta první SV18 se mi v dílně ještě pořád válí. Zjistil jsem, že bez soustruhu se soustruh blbě dělá (a neměl jsem na to čas). Tak jsem koupil tu druhou, že ji nechám v původním stavu a nějak si na ní potřebné součástky udělám. Pak jsem ji chtěl prodat a nechat si jenom tu přestavěnou na CNC. Jenže se mi té chudinky zželelo a tak jsem se pustil do její generálky. Teď už je jasné, že si nechám soustruhy oba dva, protože s tou GO je tolik práce, že by mi bylo líto ji poslat dál.
Včera jsem přidělal nové ozubené hřebeny ......... pomalu ale jistě to pokračuje dál. Tahle mi snad v dílně roky ležet nebude :oops:
Stařec_007
Příspěvky: 19
Registrován: 13. 4. 2011, 7:38

2. 2. 2012, 10:04

Já se k tobě budu muset zase někdy podívat :-) Už jsem tě neviděl ani nepamatuju :-))

Jinak k SV, já nechal nabrousit lože v TOSu protože požaduji max. přesnost a hlavně to bylo za pakatel. Zaskrabával pánve, saně, příčnej suport, nožovej suport, kuželové pravítko a koníka, měnil ložiska a nakonec i lakoval. Je to děsná makačka ale vyplatilo se. Teď to máká výborně. Zrovna začínám dělat GO dalšího RAčka tak když ti to nebude vadit můžu ti do vlákna vložit nějaký foto...zakládat kuliva tomu další debatu je blbost :-)
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2012, 5:59

Starec_007: když to bude k tématu SV18, tak sem klidně něco vlož.
Zaškrabával jsi sám?
Jak máš udělanou elektroinstalaci? Použil jsi tam frekvenční měnič? .......... vlastně mám dojem, že jsem ti tenkrát daroval stykače z té první SV18, takže asi bez měniče? ....... jak to brzdíš? máš tam mechanickou brzdu?
Stařec_007
Příspěvky: 19
Registrován: 13. 4. 2011, 7:38

2. 2. 2012, 9:46

QNX: No to už si nepamatuju, o stykačích nic nevím ale bavili jsme se o nortonce a převodovce, nakonec jsem se ale pro ně nestavil..JJ, zaškrabával jsem sám, můžu sem pak vložit nějaký foto..Jinak elektroinstalace odpovídá originálnímu zapojení, na tom jsem nic neměnil. Ikdyž jsem si s myšlenkou měniče pohrával, nakonec se mi nepodařilo sehnat vhodný typ za rozumný peníz :-)) Ve hře je ještě odměřování ale to spíše dostane moje FA 2V, tam ho využiji více. Co se týká brzdy tak tu jsem odpojil, štvalo mě to přetlačování se s hlavní pákou a hlavně se to hůře seřizuje. Když necháš vůli, moc to nebrzdí...časy doběhu jsou delší a když to utáhneš a častěji zapínáš a vypínáš tak se to tak hřeje, že se připalují řemeny. Stáčí abys měl v ovládací tyči vymačkanou drážku a docháží k dřívějšímu spuštění vřetene než k odbrždění. Pak je potřeba to naladit ještě na koncáku ale na to už jsem neměl sílu :-))
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“