Stolní soustruh pro za začátečníka

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
frewill
Příspěvky: 155
Registrován: 28. 1. 2012, 2:07

10. 4. 2012, 12:40

Zdravím, rád bych si pořídil stolní soustruh na malou domácí práci. Jsem úplný začátečník s minimem zkušeností.
Finančně bych to viděl kolem 20 tis, váha pod 120kg a točnou délku 300-500mm. Prácovně na drobnější součásti hliník, ocel, nerez, ale třeba i na úpravu kuličkových šroubů do D20. Bohužel jsem neměl soustruh zatím v ruce a všichni známí dělají jen na profi mašinách.
Váhám mezi těmito stroji: SD-230K, WM-210V, Proma SM-300E, Bernardo Hobby 350VD. Bohužel mám k nim pouze pár tabulkových informací a potřeboval bych rady odborníků, nejlépe těch, kteří již na těchto strojích dělali.
Tzn. který je pro začátečníka nejvhodnější, tak abych po získání určitých zkušeností nemusel přejít na něco jiného. zda raději zvolit plynulou regulaci otáček, nebo větší rozměry a váhu, nebo je lepší zvolit digitálním odměřování. Potom který stroj je výhodnější v poměru cena/výkon - slyšel jsem, že některé stroje v této cenové kategorii mají již indukčně kalené vedení. Zda všechny tyto stroje mají již ocelová ozubená kola. No prostě otázek je moc a z katalogu je všechny nezjistím, proto veškeré rady zkušených velice přivítám.
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

10. 4. 2012, 1:03

je tu už několik diskusí na toto téma...pohledej
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
frewill
Příspěvky: 155
Registrován: 28. 1. 2012, 2:07

10. 4. 2012, 1:43

mám toho tady pročtenýho docela dost, zpousty informací jsem se dozvěděl, ale pořád jsem se nedozvěděl co bych potřeboval. Diskuze tu často končily: Kup si jakéhokoliv číňana, jsou všechny stejné. Nekupuj žádného číňana ale kup tunovou litinu a repasuj. Modli se a získáš ojetýho MN80 a repasuj. Samozřejmě budu hledat a studovat dál. Nechtěl bych ale pořídit něco a v zápětí zjistit, že by se mě hodilo vlastně trochu něco jiného.
Jen mě jako začátečníka zajímalo zda k práci využijete více plynulé nastavení rychlosti, nebo větší rozměry, nebo digitální odměřování (u typu bernardo 350VD nevím, jestli to je odměřování pouze na otočení kliček, tudíž se v něm neztratí vůle ve šroubech, nebo zda je to plnohodnotné odměřování.
Jde mi o osobní zkušenosti. kdo by se chtěl opakovat, budu rád.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22415
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 4. 2012, 1:49

osobni zkusenosti ma kazdy jine protoze dela neco jineho
proto jsi tu nasel tolik odpovedi a kazda jina
tohle za tebe nikdo nevyresi na to jaky stroj se pro tebe hodi si budes muset prijit sam
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

10. 4. 2012, 3:03

Já jsem taky "hobbysta", s žádnou malosériovou výrobou nepočítám . A protože jsem staromilec pořídil jsem si Volmana M6 bez strojního posuvu. Za 5 peněz 3 a 4 čelisťová univerzála + bedna nožů.Až dostavím dům + dílnu (minidílnu). Pořídím MN80ku mašinu která když ji "nezhuntuju" neztrácí na ceně. Stejně cokoliv velkého jednou za rok potřebuji hodím k některému zámečníkovy v okolí.
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

10. 4. 2012, 3:45

Toho Bernarda nemám, ale je to prakticky zmenšený Sieg C-4, kteréhožto mám :D a vím, že na toho se dá dokoupit neplnohodnotné odměřování, které pracuje na základě měření otáček a známého stoupání šroubu posuvu - proto se také musí tento šroub vyměnit. Na obrázcích ty "budky" u kliček na Bernardu vypadají naprosto stejně.

Edit: Ekvivalent mého C-4 prodává Boukal pod jménem Bernardo Profi 450 V, ten je ale skoro 2x dražší...
Naposledy upravil(a) Miller dne 14. 4. 2012, 9:45, celkem upraveno 1 x.
frewill
Příspěvky: 155
Registrován: 28. 1. 2012, 2:07

10. 4. 2012, 5:36

S tou minidílnou to vidím naprosto stejně, něco, kde si základní části dílů vyrobím z radosti sám a specialitky nechám profíkům. navíc to bude ve sklepě, kam žádný rozměrný stroj stejně nedostanu. Zatím u mě asi vítězí SD-230K nebo WM-210V, zatím z amatérského pohledu. Požádal jsem dodavatele o nějaké upřesňující informace, tak uvidím, zda poskytne. Byl by tu nějaký uživatel těchto dvou strojů? MN80 je krásný stroj, dle toho co o něm čtu, ale tu cenu mě doma neschválí.
frewill
Příspěvky: 155
Registrován: 28. 1. 2012, 2:07

10. 4. 2012, 5:43

Odměřování bych nejspíš řešil následně pomocí digitálních měrek dle návodu, který byl na fóru již uveden.Přesto mě známý řekl, že toto "neplnohodnotné odměřování" je vcelku OK a výrazně ulehčuje práci.
Nikde jsem tady nezahlédl, jak se dobře na těchto strojích obrábí nerez.
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

10. 4. 2012, 6:50

Kup tohle.... myslím že to bude vždy lepší než jakákoliv čína a možná i ušetříš...

http://aukro.cz/soustruh-cccp-i2258931475.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

10. 4. 2012, 7:35

to je trochu vtip,né? na jediný klice není nonius. To když CCCP tak TB-16 (obšlehnutou MN80)
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
frewill
Příspěvky: 155
Registrován: 28. 1. 2012, 2:07

11. 4. 2012, 7:59

Jde mi také o to, abych na to byl schopný později sehnat náhradní díly, dodatečné nářadí, určitě to není vše kompatibilní a hlavně zkušené lidi-rádce a informace.
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

11. 4. 2012, 1:30

frewill píše:...později sehnat náhradní díly, dodatečné nářadí...
Nemohu Ti moc kecat do Tvých úmyslů a výběrů, ale zejména z Tebou výše naznačených důvodů jsem před časem volil produkci Siegu (já C3, s příjmením Asist). Ve všech zeměpisných délkách a šířkách na všech kontinentech běhá těchto strojků ( jejich téměř nerozlišitelných klonů s nejrůznějšími nálepkami distributorů) mnoho desetitísíců a tak ani nemůže být a NENÍ pravda, že jsou Siegy na hov... Jsou to hobby strojky a mají tedy své limity, což ale vůbec neznamená, že se na nich nedá kutilsky (i relativně přesně!) pracovat. Náhradní díly na ně + nějaké to "origo" příslušenství je za pár dolcků a ještě dlouho bude k mání po celém světě.
Dobře, že jsi zmínil nástroje a další potřebné nářadí. Nevím, co všechno máš v šuplíku, ale budeš toho potřebovat hodně! Moc hodně! Samotný soustruh = nemáš nic. Pokud nemáš za zadkem fabrickou nářaďovnu, budeš pořád jen shánět a shánět, kupovat a kupovat. Já jsem sice hledal a koupil sám stroj co možná nejlevněji - a že za hrst ušetřené krupice pořídím to malé "dovybavení". Ach jo! Už dva roky co měsíc, to nejméně jeden-dva Palacký! :roll: Ono se Ti to teď možná nezdá, ale můj "šuplík" výbavy už přesáhl cenu holého soustruhu minimálně 2x a pořád mně toho moc a moc chybí. Na utočení nějaké osičky Ti, samo, stačí 2-3 kudly a šupléra, ale na soustružení ani zdaleka ne. Tento fakt se při plánech a rozpočtu hobbyobráběče obvykle strašně podcení a po euforii z navazelínovaného, drahého blýskavého stroje následuje znechucení a zklamání. Tak tuhle chybu neudělej! Na Aukru je teď Proma 300 za 8-10 litrů. Já bych moc neváhal. Je jedno, jakou "značku" :mrgreen: si koupíš. V Tebou uvažované cenové relaci jsou to všechno stejné a stejně "kvalitní krámy" :wink: a místo těch srandovních digitálních posuvů si raději kup dobré indikátory, mikrometry a jiná a další a další měřidla. Chceš-li soustružit, stejně se bez nich neobejdeš!
Nemáš to lehké, já tím prošel ... tož chladnou hlavu přeji a hodně štěstí při rozhodování. :)
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

12. 4. 2012, 3:46

a co tento za ty peníze ...s hromadou příslušenství http://www.annonce.cz/detail/soustruh-s ... mr6m9.html" onclick="window.open(this.href);return false;
wawerka a makal i pro wermacht podle štítku. Není to ani prcík ani nic velkého.
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
Tom69
Příspěvky: 6
Registrován: 4. 4. 2012, 9:34

14. 4. 2012, 9:04

http://aukro.cz/modelarsky-hodinarsky-s ... ?source=oo" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“