Trapézový šroub sevřený mezi motory ano-ne.

mechanika k motorům
888
Příspěvky: 18
Registrován: 14. 6. 2012, 10:21

26. 10. 2012, 9:01

Dobrý den,
je možné sevřít trapézový šroub délky 300 – 500 mm přímo mezi dva krokové motory? Byl by nasazen přímo na hrídelích motorů bez spojky, zajištěn červíkama a proti posuvu v ose by byly motory opatřeny na koncích patními kuličkami.

>○---=======================---○<

Šroub by nebyl jako nosný, jen pro posuv malého stolu asi 250 x 300 mm. Obrábění duralu, hliníku, plast. hmoty.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

26. 10. 2012, 9:55

Ano, to je možné :)

Ale možná se ti to nepodaří roztočit tak rychle, jako s pružnou spojkou (bude asi hodně záležet na tom, s jakou přesností to celé budeš schopen sesadit a jak "symetricky" se budou motory chovat - jak je plánuješ budit?).

Já bych tam asi jednu pružnou spojku dal.

Ale ber mě s rezervou, snad se ozve někdo zkušenější..

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6947
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

26. 10. 2012, 10:09

Nějak nechápu jaký by měl být smysl těch dvouch motorů ???
určitě se ti nepodaři srovnat to přesně do osy , ten šroub má taky nějaký průhyb, nepřesnost , zajištění motoryu ve šroubu červíkem to taky není idealní , už ten červík ti to vyosí ,
podle mě se to bude mít snahu celé vrtět , nemluvě o rezonancích motorů ,

použij jeden motor , jeden konec ulož do ložiska a druhý už můžeš dat bez dalšího uložení přez pružnou spojku na motor , samozřejmě pokud uvažuješ o hliníku a duralu tak musíš uložit oba konce
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

26. 10. 2012, 10:31

packa píše:Nějak nechápu jaký by měl být smysl těch dvouch motorů ???
Když jsem o této koncepci uvažoval já, bylo to proto, abych získal dvakrát větší moment při zachování všech ostatních vlastností daných krokáčů (tj, hlavně to, že už jsem je měl, pak rozměry, dynamika..).
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6947
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

26. 10. 2012, 10:44

pokud ty dv a motory spojíš natvrdo tak dinamiku spíš stratíš , tam hrajou velkou roli rezonance , a další věc je driver , abys ušetřil pár korun za motor tak dáš dva drivery ??? nebo nabastlíš dva motory na jeden ?
už jsem to jen čistě jako pokus testoval a dostal jsem se tak na poloviční otáčky a to jsem neměl motory mechanicky spřaženy , tím by to zřejmě bylo ještě horší
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

26. 10. 2012, 10:50

packa píše:pokud ty dv a motory spojíš natvrdo tak dinamiku spíš stratíš , tam hrajou velkou roli rezonance , a další věc je driver , abys ušetřil pár korun za motor tak dáš dva drivery ??? nebo nabastlíš dva motory na jeden ?
Ano, plánoval jsem, že bych je připojil (asi paralelně) na jeden driver, řikal jsem si, že pokud to budou dva stejné a navíc mechanicky spřažené motorky, mohlo by se to chovat poměrně homogenně. Byla to jen úvaha, nijak zvlášť si za ní nestojim.
packa píše:už jsem to jen čistě jako pokus testoval a dostal jsem se tak na poloviční otáčky a to jsem neměl motory mechanicky spřaženy , tím by to zřejmě bylo ještě horší
To je otázka.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6947
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

26. 10. 2012, 10:54

testoval jsem několik stejných motorů a chovaly se dosti rozdílně , u každého se rezonance projevovaly v jiných otáčkách a i při jiné hodnotě proudu , byly to microcon "což už je trochu značka ,"
když spřáhnout tak přez pružné spojky nebo řemen , na driver dva motory nedoporučuji nikdy
toť moje poznatky
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

26. 10. 2012, 10:58

Díky za ně :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
888
Příspěvky: 18
Registrován: 14. 6. 2012, 10:21

26. 10. 2012, 11:09

Dík za názory.
Smysl těch dvou motorů je hlavně v tom, že bych vyřešil uchycení šroubovice a nemusel bych používat další ložiska, domečky, spojky. Motory SX16-0402N mají Nm=0,25 a proto také pro zvýšení výkonu. Na rychlosti obrábění mi nezáleží. Nastavím kroky tak, aby nedocházelo k výpadku. Nechci lámat žádné časové rekordy. Klidně si na výsledek počkám. Přesnost stroje postačí ve třídě hobby. Frézovat bude malá cca 3 mm frézka, tak by to snad na dural stačilo. Šroubovice neponese žádnou váhu. Zatížení ponesou dvě podepřené tyče 12 mm délky 300 mm. Ten červík, jak jsem uvedl (jen pro představu), nebude jeden, ale tři umístěné do trojúhelníku. Případně bych použil převlečený kroužek ve kterém budou šroubky a šroubovice bude v místě spojení příčně provrtaná (šroubek bude jen procházet), aby se nepřenášel jednostranný tlak při upnutí na hřídel motoru a částečnému vyosení. Možná tento způsob uchycení nahradí spojku.
Motory mohu připojit na jeden driver, ale s dvojitým koncovým stupněm (pro každý motor). Drivery si sestavím sám.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

26. 10. 2012, 2:23

to jestli budeš dělat domek pro motor nebo pro ložisko je jedno stejně musíš nějakej vyrobit(sehnat) a troufám si tvrdit že vyrobit domek ložiska je levnější včetně toho ložiska za pár desetikorun než domek motoru.. co se týká ceny motoru tak jeden silnej bude stát méně než dva o polovičním výkonu takže na tom prostě neušetříš.. udělej to standartně a neřeš kraviny.. prostě správné cestičky už jsou většinou vyšlapány..
mimochodem to tvoje řešení "spojky" je vhodné tak na grilovaní selat :D když už chceš vymejšlet tak vezmi hliníkovej váleček provrtej to v ose na průměry hřídelí a nařež to třeba pilkou třeba na 6ti místech vždy třeba do 60% to má šanci fungovat.. jinak to ale stojí asi 3-400..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

26. 10. 2012, 2:31

RaS píše:to jestli budeš dělat domek pro motor
"Domek" pro motor bez použití ložisek a spojek = vyvrtat do bočnice čtyři díry na šroubky a jednu na osičku..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

26. 10. 2012, 2:50

a stejně na hulváta může udělat domek na ložisko, kdy tam udělá jednu díru s odsazeným dnem a ložisko přitáhne, pokud ta bočnice bude dost silná tak se mu tam vejde i třeba segrovka .. jako když si chce někdo dělat opičárnu proč ne.. jen si vezmi že takhle navrtáš dvě strany nějak tam chytíš motory a myslíš si že jako budou v ose? spojka žádná nic.. co to asi bude dělat, část toho výkonu požere jenom to jak se to bude navzájem kroutit.. podívej se do katalogu jaká je axiální zatížení osy motoru takhle to zatížíš celou frézovací silou, prostě to je podle mě blbost
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

26. 10. 2012, 3:03

Pokud máš výbavu na díry s odsazeným dnem, tak samozřejmě není co řešit, to tě nějakej domek na ložisko nerozhází..
RaS píše:jen si vezmi že takhle navrtáš dvě strany nějak tam chytíš motory a myslíš si že jako budou v ose?
No, pokud bys vyvrtal opravdu přesnou díru na ty zárubně, tak celkem jo, hobby level. Část výkonu to požere, ale točit se to bude. Neřikám, že to je dobrý, jen projevuju pochopení :) I já jsem doporučil dát tam pružnou spojku.

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

26. 10. 2012, 8:26

Já bych se toho nebál, zkoušel jsem několikrát řešení kdy 2 motory jsou mech. spojené a je jen jeden driver.
Trochu upravené zapojení L297 298 rychlost bez ztráty kroků 2000mm/min ( motory microcon SX170804 tuším už je to dlouho ale okolo 0,4Nm)
karta od conrada ta dávala tuším 1.5 A
http://www.conrad.de/ce/de/product/9677 ... f=detview1" onclick="window.open(this.href);return false;

to chodilo na stejné motory o něco hůře, motory jsem neměl spojené řemenem ( 2xX motor)
rychlost cca 800mm/min

naposledy jsem zapojil 2 motory 2Nm z cnc shopu na driver od Alegra ( max 2.5A) a chovalo se to naprosto stejně jako jeden 3Nm motor na stejném driveru
na všech těchto konstrukcích a i jiných hobby strojích jsem použil pevné spojky a vše bylo uděláno relativně přesně. Rezonance jsem pozoroval at tak okolo 1800mm/min.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

26. 10. 2012, 10:04

Spíš jde o to , že tvoje řešení je z mechanického hlediska na pendrek, KM neni stavěný na přenášení axiální síly, a díky pérové podložce má hřídel možnost dost cestovat.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“