Měření 3D - laserem

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2424
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

28. 3. 2013, 2:37

Zdravím
Mám k dispozici nějaké laserové měřiče vzdálenosti. Přesnost sice není velká ale možná by šli použít jako měřící hlava na CNC.
Pak stačí skenovat výrobek v osách X / Y a vzdálenost vždy uložit do souboru.

Tento princip bych si udělal i v jednočipu, vlastně bych potom měl výsledný soubor s řádky pozic nástroje X, Y, Z.
Krok by byl nejspíše 1mm vzhledem k průměru laserového paprsku a toleranci ani nemá cenu měřit přesněji. (V ose Z by byla přesnost taky max 1mm)
Výhoda je čas, položíte tvar na stůl a při rozměru 100x100mm je za několik minut :) hotovo (laser měří rychlostí do 50Hz)

Myslíte že je to reálné pro použití?
Dal by se výsledný soubor přechroustat do nějakého CADU pro úpravu (určitě to jde jen nevím zda to není moc časově náročné)
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6960
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

28. 3. 2013, 6:08

co z toho leze za signál ??? přesnost vzdálenosti píšeš 1mm taková je i opakovatelnost ??
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2424
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

28. 3. 2013, 8:47

Leze z toho analog třeba 0-10V nebo 4-20mA.
Udávají přesnost menší v jednotkách mm ale při zkoušení na stole - pohyb laseru mezi dvěma plochami - je výsledek stále stejný. Tedy během jednoho měření myslím že se dá 1mm zvládnout.

Rozlišení je na výstupu vyšší než 1mm je to analog tak při konfiguraci měřícího rozsahu třeba 250mm - 500mm to je schopné rozlišit i tloušťku nalepené papírové samolepky :D
Procesor při 10bitovém rozlišení je schopen měřit s krokem asi 0,25mm (prakticky ověřeno) ale nečekal bych že z toho vyleze něco moc přesného.
Možná když se vždy před měřením vždy nastaví nula tak to může být jakš takš.

jinak je to tohle http://www.ifm.com/products/cz/ds/O1D100.htm
Obrázek
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

28. 3. 2013, 10:44

Cjuz: vyzkoušej jak to měří šikmé plochy, tam tyhle senzory většinou měří mnohem nepřesněji než na rovině. Kdysi jsem to chtěl použít, ale tohle byl důvod proč jsem to vzdal.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2424
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

29. 3. 2013, 6:01

Zkoušel jsem nejdřív chladič s žebry tl2mm výška 25mm a roztečí 5mm. Při jakémkoliv natočení měření pracuje.
Pak jsem vzal papír vytvořil oblouk tak že laserový bod se po ploše papíru plynule dostal z kolmého dopadu až na jeho hranu (paprsek svítil kolmo na papír) a taky to šlape.
Pokud by byl výrobek moc lesklý tak asi bude problém s odrazem.

Až dodělám mašinku bude to chtít vyzkoušet v reálu a výsledný kód načíst třeba do machu a podívat se na výslednou dráhu nástroje zda tam nejsou chyby.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“