CNC hexapod

Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2424
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

27. 6. 2013, 6:25

fupe píše:
Cjuz píše:Pokud to má originál driver tak se zadávají klasické souřadnice X,Y,Z, nedovedu si představit to počítat "doma" v home-made řízení, aby se zároveň využila největší výhoda - rychlost.
Proc myslis ze by to neslo pocitat doma? Kinematika uz na to napsana je, takze není potřeba ani objevovat ameriku.....
M
Šlo, ale nevím v čem by výpočet běžel, aby byl dostatečně rychlý jsem si myslel.
Jenže pro frézování se nebudou používat rychlosti kde bych potřeboval zopakovat dráhu o délce 0,5m 200x za minutu že :D
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8178
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

27. 6. 2013, 9:43

Pepa z depa píše:jenom tu aplikaci výhodnější než klasika si teda (zatím) představit neumím :D :?:
Jeden příklad - aktuátor, kde jsou klouby nahrazeny pružnými členy. Může jít například o jediný výstříik z nějakého plastu (pružné klouby tvořeny zeslabením materiálu), do kterého se už jen dá šest pohybových šroubů.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1778
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

28. 6. 2013, 6:49

... tak už jsem doma :D .. ne nevím, akutátor je přeci lineárního rázu, bez kloubů a do toho šupneš šest šroubů a je z toho šrotguláš :D načrtni co myslíš (nebo z netu nějaký obrázek), jak praví klasik jeden obrázek za tisíc slov
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6960
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

28. 6. 2013, 7:19

Cjuz píše:
fupe píše:
Cjuz píše:Pokud to má originál driver tak se zadávají klasické souřadnice X,Y,Z, nedovedu si představit to počítat "doma" v home-made řízení, aby se zároveň využila největší výhoda - rychlost.
Proc myslis ze by to neslo pocitat doma? Kinematika uz na to napsana je, takze není potřeba ani objevovat ameriku.....
M
Šlo, ale nevím v čem by výpočet běžel, aby byl dostatečně rychlý jsem si myslel.
Jenže pro frézování se nebudou používat rychlosti kde bych potřeboval zopakovat dráhu o délce 0,5m 200x za minutu že :D

hledáš problém tam kde není Linux CNC to zvládá naprosto bravurně , má na to hotovou kinematiku se vším všudy , a navíc se tyto Roboti naopak rozmáhají a a to i jako frézovací centra !!
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2424
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

28. 6. 2013, 9:50

packa píše:
hledáš problém tam kde není Linux CNC to zvládá naprosto bravurně , má na to hotovou kinematiku se vším všudy , a navíc se tyto Roboti naopak rozmáhají a a to i jako frézovací centra !!
Holt nejsem v oboru a mám omezený rozhled. Jestli to Linux CNC zvládne tak pak hurá na to :) , dík za objasnění
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6960
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

28. 6. 2013, 12:34

a tady odkaz na téma kde se to řešilo již dříve :
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=38&t=10145" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1778
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

28. 6. 2013, 1:09

tomu neutečeš http://www.youtube.com/watch?v=vxZ5n2tn ... C87D9647C5" onclick="window.open(this.href);return false;
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8178
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

28. 6. 2013, 2:36

Pepa z depa píše:... tak už jsem doma :D .. ne nevím, akutátor je přeci lineárního rázu, bez kloubů a do toho šupneš šest šroubů a je z toho šrotguláš :D načrtni co myslíš (nebo z netu nějaký obrázek), jak praví klasik jeden obrázek za tisíc slov
Speciálně pro tebe jsem vymyslel, nakreslil, zveřejnil a nedal si patentovat aktuátor z minimem pohyblivých dílů :-). Horní a dolní deska jsou výstřiky z PA6-GF, tyče jsou šrouby z běžným profilem, serva nejsou zakreslena. Ještě by se do toho hodilo doplnit Lego-čudlíky, aby byla zřejmá oblast použití.
Přílohy
aktuator.JPG
aktuator vrsek.JPG
aktuator vrsek detail.JPG
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1778
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

30. 6. 2013, 8:47

.. aha, no dobrá hračka :) tak na manipulátor (s lego kostkami) je to super, popř. psaní fixem, ale takhle to má malý pracovní prostor, kdyby ten spodní měl držet hlavu, tak ty horní musí být podstatně dále od sebe; kašlem na to, dokud to tady někdo nesestaví, stejně se nedozvíme jestli je to reálné v hobby sféře
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5093
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

30. 6. 2013, 10:54

Tak mě napadá jestli by se to nedalo udělat obráceně, takový malý haxapodový stolek který by mohl částečně nahradit 4 a 5 osu ( sice jen částečně ale myslím pro hodně dílů naprosto dostatečně). Nebo je to blbost?
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

30. 6. 2013, 9:11

lubos píše:Tak mě napadá jestli by se to nedalo udělat obráceně, takový malý haxapodový stolek který by mohl částečně nahradit 4 a 5 osu ( sice jen částečně ale myslím pro hodně dílů naprosto dostatečně). Nebo je to blbost?
Zajimave by to mozna bylo ve spojeni s klasickou frezkou - klickama najet na opracovavane misto a zbytek nechat udelat pocitac hexapodem. Na mensi veci by to mohlo vyborne doplnit velkou frezku. A konstrukce by nebyla zas tak slozita...
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5093
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

30. 6. 2013, 9:45

Já myslel ve spojení s 3 oskou cnc, kolikrát člověk potřebuje něco trochu za roh. Taky mi přijde že dělat to tak že v hexapodu bude vřeteno není úplně štastné, ale udělat jen malou plošinu která bude v podstatě místo svěráku a bude moc naklánět výrobek by bylo docela dobré, šlo by to asi udělat i dost tuhé a možná i nízké.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Odpovědět

Zpět na „Ostatní odkazy“