Motory pro balancujícícho robota

Odpovědět
JuraS.
Příspěvky: 10
Registrován: 11. 5. 2015, 1:00

11. 5. 2015, 1:16

Zdravím. Omlouvám se za otázku co zdánlivě nesouvisí s fórem. Stavím balancujícího robota na námět tohoto robota. Pro pořádný balanc bez "ožralého" kývání je třeba použít krokové motory tak jak uvedený robot. Radil jsem se na speciální fóru ale rady jsou k ničemu. Věřím, že tady najdu zkušenější a přesnější rady.
To co mám k dispozici :
Arduino UNO i Raspberry Pi B+.
Arduino motor shield , CNC shield + 5x A4988, 2x NEMA17, 2x L298n

A teď otázka: se kterými drivery budou ty motory fungovat ? Vůbec se v krokových motorech nevyznám, možná jsem udělal chybu a koupil něco nevhodného. Potřebuji dva motory NEMA17 které mají jemný krok (aby robot stál na místě jako socha) které by šly zapojit na arduino motor shield nebo na dva L298 a nebo na CNC shield, daly by se napájet z modelářského aku LiPol 3článek. Nestojí tisíce a neváží 5 kilo každý. Klidně pokud víte, že nějaký takový je v tiskárně xyz (jehličkové, inkoustové).
Pro ovládání robota chci použít arduino uno které se bude starat o balanc a pohyb. RPi pak bude pomocí kamera a opencv vyhledávat předměty a předávat arduinu příkazy k přesunu.

Díky za pomocné rady.
Kolouch
Příspěvky: 32
Registrován: 12. 2. 2015, 7:31

12. 5. 2015, 11:06

Také zdravím :)
Multifunkční tiskárny Kyocera měly ve skenerech malé krokáče s rozměrem Nema17 - byly vysoké cca 1,5 cm.
Co se funkčnosti týče: v posledním půlroce jsem "získal" z tiskáren cca 15 krokových motorů a všechny fungovaly s CNC shieldem a A4988 - odzkoušeno. Ale měl bych ale obavu z toho napájecího napětí, přece jen 3-článek LiPol má 11V (a to ještě klesne při vybíjení) a CNC Shield má ve specifikaci napájecí napětí 12 - 36V (já to napájel cca 30-ti V). Ono to s největší pravděpodobností chodit bude, ale otázka zní, jak spolehlivě.
Večer sem hodím typy těch KM a tiskárny, z nichž jsem je "vybrakoval".
JuraS.
Příspěvky: 10
Registrován: 11. 5. 2015, 1:00

12. 5. 2015, 11:35

Díky. Ty motory co mi příjdou budou k dispozici, já je nevyužiju. aspoň mě zatím nenapadá na co.
Potřeboval bych nějaké takové . dají se sehnat i přes ebay jen za nekřesťanské peníze co za to nedám.

už netřeba řešit, našel jsem na ebay přesně ty co prodává adafruit, z číny i s poštovným (chtěl poštovný grrr) stál jeden 310 kaček. vzal jsem dva..pro pravé a pro levé kolečko...
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 5. 2015, 10:40

Moc jsem nepochopil, na co se vlastně ptáš.
Tak jenom pár informací:
- Chip A4988, který je v driverech Pololu, jede od 8V. Takže napájení trojčlánkem by neměl být problém, pod 8 voltů to asi provozovat nebudeš.
- Velmi slušné motory u nás prodává Microcon, http://microcon.cz/" onclick="window.open(this.href);return false; Vyjdou tě levnějí a budeš je mít rychleji než ty z eBay, a věřil bych jim asi víc.
JuraS.
Příspěvky: 10
Registrován: 11. 5. 2015, 1:00

13. 5. 2015, 6:51

Díky. Bohužel, už mi to jde z číny. Nicméně si uložím odkaz. velmi zajímavá nabídka.
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“