SU 32 - uvedení do provozu

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
JEKL
Příspěvky: 8
Registrován: 11. 12. 2016, 4:27

11. 12. 2016, 4:43

Pánové začnu představením, mam stavební průmku a pro zábavu pomaličku pronikám do truhlářského, zámečnického a od pátku i do strojařského řemesla :-) Pořídil jsem soustruh SU 32. Při koupi mi ho kamarád ( strojař ) vyzkoušel, vše je funkční. Přivezl jsem ho domu a než začnu rád bych mu dal nějakou základní péči, do budoucna snad i větší, ale pro začátek se s ním chci aspoň trošku naučit a stroj pochopit. Hromadu témat o SU32 jsem už pročetl. http://www.tumlikovo.cz/ postupně pročítám ( tímto majiteli moc děkuji i když ho osobně neznám ).

Teď k věci:

Čím soustruh čistíte, jaké jsou osvědčené přípravky ? ( nemam možnost sprchy a kanálu )
Když vypustím olejové náplně, čím převodovky pročistit, popřípadě jestli je vůbec proplachovat ?
Jaký zakoupit olej ? v návodu jsem našel PL-3,5E a 3-4,7E a ložiskový olej 605 6-7 E, jaký dnešní ekvivalent použít ? ( ideálně odkaz na rozumný osvědčený E-shop )
Jaké používáte mazničky na ruční mazání ?


Díky moc a předem se omlouvám, že ze mě občas budou padat asi dost amatérské dotazy.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22432
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 12. 2016, 4:47

na cisteni od zaschlych zluklych oleju zkus Star 75 PN
me se neskutecne osvedcil
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

12. 12. 2016, 1:04

*Ekolube OL- J 46 ,Ekolube OL- J 68 a na kluzná vedení Ekolube CGLP Multi 46 nebo 68
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

12. 12. 2016, 4:48

JEKL píše: Jaký zakoupit olej ? v návodu jsem našel PL-3,5E a 3-4,7E a ložiskový olej 605 6-7 E, jaký dnešní ekvivalent použít ? ( ideálně odkaz na rozumný osvědčený E-shop )
Jaké používáte mazničky na ruční mazání ?
Viskozita olejů je v manuálu uvedena ve stupních Englera. Dnes už se tyto jednotky nepoužívají. Orientační přepočet stupňů Englera na kinematickou viskozitu uváděnou v m2.s-1 je třeba tady: http://www.converter.cz/tabulky/viskozita-engler.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Já jsem řešil podobný problém s ekvivalentní náhradou oleje, v technickém oddělení v Paramu mě přiřadili příslušný olej k původním druhům olejů. Oleje jsem nakupoval zde: https://eshop.paramo.cz/shop.aspx?podskupina=20" onclick="window.open(this.href);return false; a to proto, protože to mám za humny a tak jsem si tam dojel sám.
Na ruční mazání ploch a kuličkových mazniček používám něco jako je toto: http://www.kovonastroje.cz/Mazaci-techn ... modra.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

12. 12. 2016, 10:28

Na čištění strojů Novalon. Bohužel extrémně drahý a těžko sehnatelný v malém balení. Nebo Milit Car. Ten je laciný ale není to zdaleka taková pecka. Už jsem čistil i přípravkem na mytí motoru Carlan. Ten bere dobře mastnotu a nemusí se oplachovat jako Arva. Někdy jede dolů i barva tak jsem ho ředil vodou.
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22432
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 12. 2016, 2:44

Ten star bere lip mastnotu jak carlan ale barvu neposkodi
Prodavaji od litru
Cca 80 kacek za ten litr
Naredis z toho vodu na celej stroj
Narozdil od carlanu i drobet konzervuje
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
motocentrumcb
Příspěvky: 6
Registrován: 7. 1. 2017, 12:44

7. 1. 2017, 1:22

mám SU 32 a FNC 25 C asi ze stejných důvodů, občas vyrábím, ale dám si kafe a jen tak popojíždím posuvama sem a tam a hledám závady. Taky sbírám nástroje po burzách.

čištění:
položím na zem hadr, nastříkam Milit- za chvíli vídíš jak ten bordel leze pryč, trochu mu pomáhám štětcem a stejnou stříkačkou ostříkam vodou. výhoda je že umeju i podlahu kolem.
Při provozu meju jen odmašťovačem na brzdy.Pro olej sem zajel do http://www.tomotank.cz/index.php?page=oleje a řekl, že potřebuju do veterána ten předepsanej olej, dostal jsem současný ekvivalent a naprosto bez problémů. Vyčistil jsem nádrž a filtr.Než začnu dělat, tak páku na řazení předlohy dám do neutrálu a nechám běžet, aby se promazal cca 30sec.

Su 32 jsem koupil v dražbě a až doma sem zjistil že neběhá ale je poměrně v dobrém stavu.
opravy:
- poškozený mechanismus řadící páky a tím pádem demontáž celýho horejšku a tak výměna ložisek předlohy
- výměna řemenů,oleje, vyčištění filtru a nádrže, důkladné vymytí celého vnitřku a motoru. Po 60 ti letech docela síla.
- sundání suportu, vyčištění a kontrola závitů. Všechno leštím "skočbrajtem" a mažu zbytek oleje s přídavkem keramiky od LiquiMoly
- opravený Alnico-topuje ale brzdím reverzem, lampička,chlazení, kuželový pravítko je už komplet, nonius na podelném posuvu už taky jde nastavit.

MG
opravy, úpravy, výroba, renovace motocyklů /specielně Ural,Dněpr,T34-55M
Uživatelský avatar
mladysoustruznik
Příspěvky: 137
Registrován: 10. 7. 2015, 2:28
Bydliště: Plzen

8. 1. 2017, 10:04

Cau, renovoval jsem, a v podstate jeste porad renovuji, take letity soustruh a osvedcilo se mi nasledujici:
Jak uz to tady padlo, na hodne zaspinene veci, vetsinou na povrchu soustruhu, pouzivam Carlan (zkousel jsem take Arvu a ukazala se celkem k nicemu). Hodne pomuze tu spinu mechanicky narusit (drevem, abych neposkodil lak, spinu rozskrabu) a pak je ucinek velmi rychly. Jen si musi dat velky pozor, aby se Carlan nedostal na stitky - okamzite leze barva dolu. Jiny problem jsem nezaznamenal.
Na mensi necistoty, proplachnuti a osetreni pouzivam petrolej. Je velice setrny ke vsemu kolem, ale pritom velmi slusne cisti. Pouzil jsem ho take na proplachnuti mazaci soustavy. Soustruh jsem (i v souladu s manualem) nechal bezet cca 30 min. na nejnizsi otacky jen na napln petroleje a pak jsem jiz pouzil CUT 3. Po komunikaci s tech. oddelenim Paramo, mi byl doporucen, jako jejich nejvhodnejsi olej na soustruh se starsimi kluznymi lozisky.
Na mazani prevodovek, take podiskuzi s ''olejari'', jsem pouzil nasledujici: prevodovka soustruhu: PP 44 - huste takrka jak vazelina, suportova prevodovka: bezny prevodovy olej 80W - 90, mazani Nortonky: to same - 80W - 90, mazani kluznych vedeni KV 100.
Vse mi s temito oleji funguje, jak ma.
Sulakmiroslav
Příspěvky: 9
Registrován: 22. 1. 2015, 3:44

13. 1. 2017, 9:02

Koupím kuželové pravítko na soustruh S32 (r.výroby 1964,). Dále sháním nějaký manuál nebo návod k tomuto soustruhu. Nemáte?
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3611
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

13. 1. 2017, 9:14

Sulakmiroslav píše:........... Dále sháním nějaký manuál nebo návod k tomuto soustruhu. Nemáte?
někdy se dá na internetu najít, chce to ale trochu amortizovat klávesnici :)
http://lmgtfy.com/?q=manu%C3%A1l+soustruhu+s32" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

13. 1. 2017, 9:19

Manuál na S32 máš tady: http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=82&t=22973" onclick="window.open(this.href);return false;
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Sulakmiroslav
Příspěvky: 9
Registrován: 22. 1. 2015, 3:44

20. 1. 2017, 7:35

tak pardon. Napsal jsem to špatně. Je to SN320 (r.v. 1964, masinexport rumunia). Ještě, jsem se pro jistotu na to podíval. A kdyby měl někdo i na tento stroj i kuželové pravítko, byl bych rád. díky
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

20. 1. 2017, 11:17

Kuželové pravítko nemám, ale nějaké manuály jsem dal sem: http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=82&t=23061" onclick="window.open(this.href);return false;
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
JEKL
Příspěvky: 8
Registrován: 11. 12. 2016, 4:27

25. 4. 2017, 9:33

Pánové netušíte kde sehnat kovové sítko do nádrže na olej ? Při čištění jsem ho poškodil, musím dát nové.

Dále doporučili mi tyto oleje:
Vřeteník, převodovka a závitová převodovka: PL-3,5E ...... MOGUL MULTI 46 nebo PARAMO KV 46
Suportová skříň - PL-S-4,7E .......MOGUL MULTI 46 nebo PARAMO KV 46
vše ostatní - Ložiskový olej 605 6-7E....... MOGUL MULTI 68 nebo PARAMO KV 68

Vyznáte se někdo ? trošku mi nesedí, že do suportu i vřeteníku doporučují stejný olej přitom v originál návodu se uvádí typ rozdílný.



Někde na internetu jsem ještě našel:
OL-J 3 - ppřevodovka
OL-J 46 - saprotová skříň


Tak nevím ? :roll: Díky
JEKL
Příspěvky: 8
Registrován: 11. 12. 2016, 4:27

25. 4. 2017, 10:58

Takže už jsem dostal fundovanou odpověď :)

Vřeteník + převodovka.......Paramo OL- J32
Suport .........................Paramo OL- J46
vše ostatní....................Paramo KV - 46



Teď ještě dořešit to sítko na sací koš :roll:
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“