Servozesikovač+dobrej programátor=to na co čekáme

Odpovědět
gemmil
Příspěvky: 4
Registrován: 11. 2. 2007, 11:40
Kontaktovat uživatele:

31. 3. 2007, 6:48

Přidám trochu do servozesilovačů podívejte se do linku a bude vše jasné.
Cena LM je zhruba kolem 2,5k










http://www.eurotech.fi/products/manuals ... asheet.pdf
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8177
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

31. 3. 2007, 7:50

gemmil píše:Přidám trochu do servozesilovačů podívejte se do linku a bude vše jasné.
Cena LM je zhruba kolem 2,5k
Přiznám se, že mně to moc jasné není. Co je na těch servozesilovačích teda tak drahé? Výkonový stupeň? Firmware? Mechanické provedení?
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

31. 3. 2007, 9:31

gemmil píše:Přidám trochu do servozesilovačů podívejte se do linku a bude vše jasné.
Cena LM je zhruba kolem 2,5k

http://www.eurotech.fi/products/manuals ... asheet.pdf

Takovych integracu existuje spousta a myslim ze i zajimavejsich.

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
gemmil
Příspěvky: 4
Registrován: 11. 2. 2007, 11:40
Kontaktovat uživatele:

31. 3. 2007, 10:53

tak dejte do placu i další
Jenda
Příspěvky: 1
Registrován: 1. 4. 2007, 12:45

1. 4. 2007, 1:37

Dobrý den

Jelikož se servomotory ve volných chvílích zabývám, nedá mi to, abych nereagoval.A "vyzkoumal jsem zatím následující":

1. Pro kutilské aplikace jsou krokové motory dostačující,ale pokud to má trochu běhat, tak je to pomalé.Ale jsou nejlevnější a nejjednodušší.Pro trochu větší momenty se cena srovnává se servy.

2.Servozesilovač s LM628-9 funguje dobře.Ale je nutno splnit následující podmínky.Trošku se vyznat v regulaci pro nastavení PID regulátoru a použít kvalitní převodovku (velmi malé vůle).Převod je celkem nutný, protože motor má obvykle velké otačky a nízký moment.S horší převodovkou je nastavení PID noční můrou."ale na druhou stranu je z toho celkem levný vibrační stroj". Vzhledem k ceně převodovky se cena srovnává s AC servomotory.

3.Poslední půlrok stavím servozesilovač s AC servomotorem.Cena serva je např. od TGDRIVES pro servo 150w asi 8000Kč.Pro někoho je cena vysoká, pro někoho ne.Obrovskou výhodou je, že servo 50w stojí skoro stejně jak 500w.Mám tedy postavený servozesilovač pro AC servo.Cena součástek je cca 2500Kč pro max napětí 600V/30A.Můj servomotor jsem si nechal vyrobit pro napětí 48V.Při tvorbě firmware jsem narazil na následující.Je potřeba slušný výpočetní výkon.Pro nějakou 8051 nebo AVR bych to nechtěl psát.Používám signálový procesor od Analog Devices(16/32bit 400Mips při ceně 250Kč) Je totiž nutno spočítat 16000x za sekundu PID smyčku pro každou fázi.Během každé smyčky změřit několikrát proud a spočítat průměr atd.
Jak jsem daleko: můj odhad v 60 procentech práce, pokud nenarazím na nějaký složitý problém.Servo mi funguje nyní jako krokový motor .Servozesilovač bere impulsy kroky a směr.Mám nastaveno 2000 kroků na otáčku a motor jsem roztočil na 3000ot.To je jedína věc, která mě od toho neodradila.Po zkušenostech s krokovými motory, kde moment s otáčkami mizí doslova pře očima, zde zůstává defacto stejný.
gemmil
Příspěvky: 4
Registrován: 11. 2. 2007, 11:40
Kontaktovat uživatele:

1. 4. 2007, 4:44

Samozřejmě člověk musí spočítat všechny náklady na stavbu AC nebo DC
konce.Je nutné připočítat enkodér, procesor,DA převodník ,výkonový OZ ,
desku spojů atd............ a to co je nejhorší vlastní čas.
Dal jsem info o LM 628 jen jako variantu návrhu konce pro ostatní,kteří jsou ochotni výše zmíněné obětovat a obeznámit se s problémem servozesilovačů.
Pokud je někdo ochoten vložit nemalé prostředky do slušné mechaniky, jistě vloží další i do profesionálního AC servopohonu. Vše je pouze o penězích ,které je ochoten každý z tohoto fora obětovat pro svého koníčka.
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

1. 4. 2007, 5:09

gemmil píše:Samozřejmě člověk musí spočítat všechny náklady na stavbu AC nebo DC
konce.Je nutné připočítat enkodér, procesor,DA převodník ,výkonový OZ ,
desku spojů atd............ a to co je nejhorší vlastní čas.
Dal jsem info o LM 628 jen jako variantu návrhu konce pro ostatní,kteří jsou ochotni výše zmíněné obětovat a obeznámit se s problémem servozesilovačů.
Pokud je někdo ochoten vložit nemalé prostředky do slušné mechaniky, jistě vloží další i do profesionálního AC servopohonu. Vše je pouze o penězích ,které je ochoten každý z tohoto fora obětovat pro svého koníčka.
Jit timto smerem je nesmysl. Nema cenu diskutovat o hotovych ICS kde je znamo jak je aplikovat. Takovych hotovych zapojeni je plny net. Jen staci hledat a spravne si vybrat.

Druha vec je viz vyse "Jenda" kdyz se nekdo snazi udelat vec srovnatelnou alespon z casti funkci , s dospelymi. Tomu fandim.
To jsou veci vysoce pouzitelne i u starsich stroju v provozech.

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
gemmil
Příspěvky: 4
Registrován: 11. 2. 2007, 11:40
Kontaktovat uživatele:

1. 4. 2007, 7:17

Tak tomu nerozumím,všichní používají nějaké ICs i profíci a i amatéří to bychom začli u krystalky
Odpovědět

Zpět na „Servomotory“