výroba noniusu k soustruhu

Požadavky na výrobu dílů - poptávkové fórum
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
RaS
Příspěvky: 8593
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

2. 6. 2009, 12:33

Podařilo se mě koupit soustruh u kterého jsem si nevšiml že má noniusy a tedy i trapézové šrouby v palcích, proto bych jako nejjednodušší řešení potřeboval vyrobit dva nové noniusy..
původní šrouby mají stoupání 1/8 palce tedy 3,175mm a je dělený na 250dílků tedy 1 dílek je 1/2000 palce tedy 0,0127mm což je trošku nepohodlné, potřeboval bych proto vyrobit nové které by byly rozděleny na 317,5 dílku místo původních 250ti čímž bych měl dělení po setině
nepříjemnost že nebudu moci jednoduše počítat otáčky budu muset nějak ustát..
jedná se o válec průměru cca 50 a 60mm (dva noniusy) výšky asi 20mm s vygravírovanou stupnicí a vyrádlovanou asi 5mm částí (soustružené polotovary třeba dodám, jde mě o to gravírování stupnice a popisných číslic..
na kolik takovéto dvě stupnice asi tak vyjdou? tohle je předběžný nástřel samozřejmě bych dodal výkres

případně máte někdo nějaký jiný námět jak tuto nepříjemnost vyřešit? výroba nového trapézového šroubu s 3mm stoupáním si myslím že bude asi drahá, resp když nový šroub tak uvažuju nad myšlenkou výměny za kuličkový s krokovým motorem (u X osy zezadu motor s tím že zůstane klička normálně zepředu, u malého Zka motor s průchozí osou a klička až za motorem..

soustruh potřebuju používat hlavně v klasickém ručním režimu, proto musí mít kličky, nicméně částečná konverze na CNC by mě ušetřila spousty práce tak nad tím zvažuju.. toto řešení mne napadlo z hlediska nutnosti řešit to palcové stoupání, že by to byla již část vyřešení mého problému.. otázkou je zda toto řešení je dobré? Zda je vhodné řešit pohyb v Zku pouze pohonem krátkého šroubu na suportu? muselo by se zajistit pravděpodobně nějákým zakolíčkováním přesná kolmost jednotlivých os, rovněž šroub v Zku není dostatečně veden je uchycen pouze na jedné straně (originál trapéz má průměr 14mm)

nějáké připomínky, návrhy, případně někdo kdo je ochoten a schopen vyrobit ty stupnice, nějaký cenový návrh ? Děkuji
Monteg
Příspěvky: 1495
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

2. 6. 2009, 5:03

Kupte ocelové měřítko a přilepte ho na budoucí nonius
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3617
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

2. 6. 2009, 5:24

Řešení je jednodušší než by se zdálo.Rozhodně bych ve tvém případě pokud ten soustruh chceš používat a jedná se o nějakou starou vyběhanou potvoru udělal nové metrické šrouby a matice(stejně půjdou v krajních polohách ztuha a uprostřed volně) na starým transmisním donauwerku jsem to tak dělal také a v poho
Jinak
Včera jsem posílal na laserový popis 20ks noniusů na takový přípravky :lol: ,průměr 33mm 50 dílků a každý pátý dílek delší a u každého pátého dílku dvojčíslí.Polotovary jsem pochopitelně dodal jak to dojde tak to bliknu a dám to sem
Přesnost bude více než dostatečná protože to dělají na cnc rotační ose a to bych šudláním v děličce nedosáhl,tedy možná jo ale ne u tolika kusů :roll:
Cena cca 45kč s DPH což je zhruba koruna za dílek tak si to vynásob těma tvýma
Sedí to protože když bych tam chtěl 100dílků tak cena by byla asi dvojnásobná
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

2. 6. 2009, 6:32

Určitě sem hod' foto - atd, mě by to taky velmi zajímalo :wink: Rosta
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3617
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

2. 6. 2009, 7:31

Jo zítra hodím fotku těch noniusů před popisem a fotky po popisu až dojdou :wink:
Uživatelský avatar
Ferda
Příspěvky: 329
Registrován: 28. 5. 2009, 9:15

2. 6. 2009, 7:32

RaS: noniusy elegentně vyřešil l Tumlík . Tak udělej jednoduchou skicu těch šroubů a matic, nebo napiš popřípadě jen délky polotovarů ať je to ekonomický a zkusíme pořešit ty trapézáky.
Jestli to budeš dál řešit jako CNC tak kuličkáč asi jo. Jinak, ale pro sprovoznění tak trapéz stačí a bude to levný a rychlý. Nebude to asi 45Kč jako nonius, ale milión to nebude :lol:
Dotaz na Tumlíka: dokáže laser popsat i sklo a udělat třeba měřítko milimetry s desetinovým dělením? Popřípadě pošli odkaz já se doptám. Děkuji :cry:
Práce fšeho druhu (hlavně závity)
Jsme ČEŠI, musíme si pomáhat!
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3617
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

2. 6. 2009, 7:38

Ferda píše:RaS: noniusy elegentně vyřešil l Tumlík . Tak udělej jednoduchou skicu těch šroubů a matic, nebo napiš popřípadě jen délky polotovarů ať je to ekonomický a zkusíme pořešit ty trapézáky.
Jestli to budeš dál řešit jako CNC tak kuličkáč asi jo. Jinak, ale pro sprovoznění tak trapéz stačí a bude to levný a rychlý. Nebude to asi 45Kč jako nonius, ale milión to nebude :lol:
Dotaz na Tumlíka: dokáže laser popsat i sklo a udělat třeba měřítko milimetry s desetinovým dělením? Popřípadě pošli odkaz já se doptám. Děkuji :cry:
no popisujou docela dost věcí a jsou velice ochotní www.lintech.cz 8)
nejlepší je zavolat a zeptat se po founu
chceš dělat pravítka pro Heidenhaina :lol:
Uživatelský avatar
Ferda
Příspěvky: 329
Registrován: 28. 5. 2009, 9:15

2. 6. 2009, 8:00

Neee! máme starý mikroskop, a pravítka jsou již špatně čitelný, tak byd se pokusil udělat repas. Za kontakt díky 8)
Práce fšeho druhu (hlavně závity)
Jsme ČEŠI, musíme si pomáhat!
RaS
Příspěvky: 8593
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

3. 6. 2009, 6:03

sice se jedna o starou ale rozhodne ne vybehanou mrchu.. ten soustruh toho moc neodpracoval a vule jsou minimalni.. jen je proste v palcich..
za ten kontakt dekuji.. to by resilo asi muj problem..
pripadne jeste bych byl rad za nejaky nazor na tu konverzi zda to ma ci nema smysl takhle delat?
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3617
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

6. 6. 2009, 10:33

Tož jak jsem slíbil tak plním :lol:
tady jsou fotky těch noniusů dělaných na laseru
polotovary jsem pochopitelně zrobil doma a dodal do lintechu,rádlováno a podklad broušený nakulato
s výsledkem jsem maaaaaaximálně spokojen a u vytržení :shock:
posuďte sami
je to tam jakokdyby vyrytý tak do 0,1 pod povrch očekával jsem to horší ale toto mě nadchlo :D
nahoře polotovary :wink:
Přílohy
P1030981.JPG
P1030992.JPG
P1030990.JPG
P1030988.JPG
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

6. 6. 2009, 11:16

Paráda - to nemá chybu :wink: díky Rosta.
Uživatelský avatar
pájač
Příspěvky: 1143
Registrován: 28. 1. 2008, 8:35
Bydliště: Levice

6. 6. 2009, 11:53

Ono by to šlo aj na 4. ose vygravírovať . Laserom je to zrejme rýchlejšie . 8)
Nemáš CNC - nič neznamenáš.
30.01.10 pokusne spustené CNC. Neviem, ako som mohol doteraz bez neho žiť. ><((((º>
http://www.fishpol.sk
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2663
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

6. 6. 2009, 6:12

Noniusy jsem kdysi delal na delicce a jako nastroj jsem mel upnute rydlo nabrousene ze zlomene frezy ktere se netocilo. Delal jsem takto i 360st. stupnici ke specialni delicce na obrazeni drazek. Cislice se pak naklepaly raznicemi.
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

6. 6. 2009, 9:20

Moc pěkně to máš udělané, no laser je laser, můžeš si zvolit i font. My jsme ještě před gravírováním nechali udělat povrchovku chromát či nikl, ať to nechytá zbytečně lišku. Ale to už je o možnostech a penězích.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3617
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

7. 6. 2009, 9:33

magi píše:Noniusy jsem kdysi delal na delicce a jako nastroj jsem mel upnute rydlo nabrousene ze zlomene frezy ktere se netocilo. Delal jsem takto i 360st. stupnici ke specialni delicce na obrazeni drazek. Cislice se pak naklepaly raznicemi.
No pokud je to kusovka na nějakej přípravek v domácím použití tak to dělám obdobně ale pokud to má vypadat jak od profíka a těch dílů je víc než je zdrávo tak ten laser je asi nejlepší volba 8)

je to varianta jak by to mohl RaS vyřešit,každopádně v případě ručního režimu použití soustruhu je v našich končinách základ metrické stoupání šroubů :wink:
Odpovědět

Zpět na „Potřebuji vyrobit - vypomoc pri vyrobe“