Co jste dneska bastlili?

Odpovědět
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7220
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

24. 8. 2023, 8:34

servis4sp píše: 24. 8. 2023, 7:10 ....

ahoj, tak může to být i pneumatikami, ale.....
Určitě to začalo ,až po výměně pneumatik.Jseš si jistý ,že je podvozek opravdu ok? Máš vypozorované kdy to přesně dělá ? V jakém jízdním režimu? ( zátěž, pohyb volantem,při přibrždění atd..?
to auto jsme vytáhli nepojízdný po pár letech z roští, je to kabrio a bylo za pár korun
navíc to má tu správnou barvu "Racing Green" a mý ženě se hodí ke kabelce :D
přivezli jsme ho na odtahu
...
jedna z věcí mimo rozsáhlé repase motoru byla výměna silentbloků předních ramen a obutí na nové gumy
takže netuším jak se to před výměnou gum chovalo
brzdění nemá vliv
máme u nás kousek silnice s dokonalým (!!) novým asfaltem
tam to hýbe volantem do stran i při pomalé plynulé jízdě, ale jen chvílemi - moje teorie je, že se házivost těch předních pneu (viz výše) občas dostane do protifáze (nikdy nejedeš úplně přesně rovně, tj. každé kolo se točí o fous jinak rychle) a v tom okamžiku se to projeví zmíněným pohybem volantu
v obecných polohách šišatostí se to projevuje tím neklidem
to je moje teorie
gumař tvrdí, že to způsobuje vnitřní kloub na pravé poloose a ne ty gumy - mně se to nezdá, já bych spíš tipoval ty gumy
zítra je v plánu tu poloosu vyndat a rozebrat aby byla jistota
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Lubos2
Příspěvky: 94
Registrován: 18. 10. 2013, 3:03

24. 8. 2023, 9:24

Ahoj, Vetřu se sem se svým poznatkem který jsem zažil kdysi. Také mně se před lety stalo, že auto jak píšeš bylo neklidné, a zjistil jsem, že to byla rozhozená geometrie přední nápravy. U mně to bylo, že byla nastavena rozbíhavost místo sbíhavosti :lol:
Tak na to zkus kouknout. Ahoj Lubos2
servis4sp
Příspěvky: 708
Registrován: 26. 11. 2018, 1:07
Kontaktovat uživatele:

25. 8. 2023, 6:48

testone píše: 24. 8. 2023, 8:34
servis4sp píše: 24. 8. 2023, 7:10 ....

ahoj, tak může to být i pneumatikami, ale.....
Určitě to začalo ,až po výměně pneumatik.Jseš si jistý ,že je podvozek opravdu ok? Máš vypozorované kdy to přesně dělá ? V jakém jízdním režimu? ( zátěž, pohyb volantem,při přibrždění atd..?
to auto jsme vytáhli nepojízdný po pár letech z roští, je to kabrio a bylo za pár korun
navíc to má tu správnou barvu "Racing Green" a mý ženě se hodí ke kabelce :D
přivezli jsme ho na odtahu
...
jedna z věcí mimo rozsáhlé repase motoru byla výměna silentbloků předních ramen a obutí na nové gumy
takže netuším jak se to před výměnou gum chovalo
brzdění nemá vliv
máme u nás kousek silnice s dokonalým (!!) novým asfaltem
tam to hýbe volantem do stran i při pomalé plynulé jízdě, ale jen chvílemi - moje teorie je, že se házivost těch předních pneu (viz výše) občas dostane do protifáze (nikdy nejedeš úplně přesně rovně, tj. každé kolo se točí o fous jinak rychle) a v tom okamžiku se to projeví zmíněným pohybem volantu
v obecných polohách šišatostí se to projevuje tím neklidem
to je moje teorie
gumař tvrdí, že to způsobuje vnitřní kloub na pravé poloose a ne ty gumy - mně se to nezdá, já bych spíš tipoval ty gumy
zítra je v plánu tu poloosu vyndat a rozebrat aby byla jistota
To je staré mini nebo nové( moderní od bmw)? Jinak já osobně by šel nejdřív po řízení jako takovém ,spojovací tyče ,čepy, vůle na hřebenu, uložení řízení.
sv18ra, KSU250, 2N118, SH-700A, FA3AU, tos 1U, gh450, R5, FN40, HJ8, WKV63
tomik.tk
Příspěvky: 593
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

25. 8. 2023, 6:50

muzu potvrdit podobnou zkusennost, kdyz jsem na moji fiestu XR2/MKII(r.v88) dal nove predni tlumice KONI (mozna i pera, uz nevim) a auto najednou neslo udrzet na silnici. proste se neco stalo s geometrii. po udelane nove geometrii vse ok. ze muze mit vymena tlumice vliv na geometrii se mi od te doby na nicem jinem nestalo. mozna byly trochu jinak uchyty tlumicu, nevim.
tk.
Lubos2 píše: 24. 8. 2023, 9:24 Ahoj, Vetřu se sem se svým poznatkem který jsem zažil kdysi. Také mně se před lety stalo, že auto jak píšeš bylo neklidné, a zjistil jsem, že to byla rozhozená geometrie přední nápravy. U mně to bylo, že byla nastavena rozbíhavost místo sbíhavosti :lol:
Tak na to zkus kouknout. Ahoj Lubos2
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1192
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

25. 8. 2023, 7:05

Je pravda že na takýto stav vozidla môžu mať vplyv rôzne veci. Najjednoduchšie je skontrolovať pneumatky a disky. Na skúšku vymeniť z iného auta ak sa dá. Potom je vhodné skontrolovať náboje. Ak auto bolo niekedy buchnuté, náboj môže mierne hádzať a problém je na svete. Časom sa to môže tváriť aj ako "zvlnené" brzdové kotúče čo hádžu pri brzdení. Treba skontrolovať horné uloženie tlmičov, tam práve dochádza k náhodným vibráciam pri prechode vozovkou. Nielen stará guma uloženia ale aj horné ložisko, ktoré nieje originál zvykne mať radiálnu vôľu a to aj v rádoch milimetrov aj keď je nové. Mne tak dodali ložisko, ktoré malo šálky ako dve prelisované podložky.

Guľové čapy taktiež môžu vytvárať vibrácie. Vozovka nieje ideálna a pri sebemenších nerovnostiach sa niekedy vôle spočítajú a dostanú koleso do rezonancie. Je dobré skontrolovať guľový čap aj v hrebeňovom riadení.
Tiež ako spomínal "gumár" môže to byť kl´b na poloose ako vonkajší tak aj vnútorný, niekedy aj krivá poloos. Taktiež vadná geometria nielen prednej nápravy ale celkového vozu. Ak bolo niekedy búrané a následne naťahované na stolici, tak je geometria auta v trubke a má tzv. psí efekt, kedy zadok auta beží tak nejak bokom.
Tiež spomínaná chyba geometrie keď miesto zbiehavosti je rozbiehavosť - vtedy sa snaží každé koleso ísť rovno a tak sa striedajú, vtedy to hýbe volantom.
Tiež by som skontroloval uloženia stabilizátora. Gumy dokážu stvrdnúť zo soli aj za 5 rokov.
Pozri či nemáš odtrhnutý silentblok uloženia prevodovky či motora.

Daj vedieť aké je to auto, prípadne fotku.
servis4sp
Příspěvky: 708
Registrován: 26. 11. 2018, 1:07
Kontaktovat uživatele:

25. 8. 2023, 7:26

shaolin > má to akorát jeden zádrhel ,že to co tu popisuješ ( možná krom toho horního uložení) není to co trápí testone😉. No a rada vyněň vlastně celé auto mu asi moc nepomůže😉,protože vybrace to nemá a geometrie je ok
sv18ra, KSU250, 2N118, SH-700A, FA3AU, tos 1U, gh450, R5, FN40, HJ8, WKV63
tomik.tk
Příspěvky: 593
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

25. 8. 2023, 7:38

" a geometrie je ok" ? patral jsem a nikde o ni neni zminka ?
tk.
servis4sp píše: 25. 8. 2023, 7:26 shaolin > má to akorát jeden zádrhel ,že to co tu popisuješ ( možná krom toho horního uložení) není to co trápí testone😉. No a rada vyněň vlastně celé auto mu asi moc nepomůže😉,protože vybrace to nemá a geometrie je ok
servis4sp
Příspěvky: 708
Registrován: 26. 11. 2018, 1:07
Kontaktovat uživatele:

25. 8. 2023, 9:22

tomik.tk píše: 25. 8. 2023, 7:38 " a geometrie je ok" ? patral jsem a nikde o ni neni zminka ?
tk.
servis4sp píše: 25. 8. 2023, 7:26 shaolin > má to akorát jeden zádrhel ,že to co tu popisuješ ( možná krom toho horního uložení) není to co trápí testone😉. No a rada vyněň vlastně celé auto mu asi moc nepomůže😉,protože vybrace to nemá a geometrie je ok
testone píše "šbíhavost udělaná", tím předpokládám ,že se dělala geometrie
sv18ra, KSU250, 2N118, SH-700A, FA3AU, tos 1U, gh450, R5, FN40, HJ8, WKV63
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1192
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

25. 8. 2023, 9:34

Hýbanie volantom niesú vibrácie? Hmm
tomik.tk
Příspěvky: 593
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

25. 8. 2023, 9:45

diky. i jsem si rikal, ze to nekde bylo zmineny, tak jsem tu hromadu prispevku projel na text "geo" a prd. :-)
tk.
servis4sp píše: 25. 8. 2023, 9:22
tomik.tk píše: 25. 8. 2023, 7:38 " a geometrie je ok" ? patral jsem a nikde o ni neni zminka ?
tk.
servis4sp píše: 25. 8. 2023, 7:26 shaolin > má to akorát jeden zádrhel ,že to co tu popisuješ ( možná krom toho horního uložení) není to co trápí testone😉. No a rada vyněň vlastně celé auto mu asi moc nepomůže😉,protože vybrace to nemá a geometrie je ok
testone píše "šbíhavost udělaná", tím předpokládám ,že se dělala geometrie
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7220
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

25. 8. 2023, 10:29

je to nové Mini (2008)
sbíhavost, resp. rozbíhavost je seřízená, odkolony atd zkontrolované, seřizovat nelze, je pevně dáno geometrií podvozku a karoserie
...
začali jsme vyndavat tu polosu
z převodovky jsme vypustili "metalízu" (před těmi cca 2000 km nový olej)
takže převodovka v pr.... (auto má 60000 km)
pravda je, že z ní lezly divný zvuky od začátku a už je slepená silikonem takže v ní někdo byl
...
s potížemi viz výše to nic společnýho nemá
....
jinak - nestěžuju si
to auto jsem koupil protože jsem chtěl, bylo za pár šupů, nepojízdný, sice od prvního majitele ale " To fakt chcete takhle starý auto? A vždyť to nejezdí..."
jen si tak říkám chudák člověk co by to koupil v AAA (kam to mířilo) a nemá takový možnosti a zázemí jako já...
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Modros
Příspěvky: 1692
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

25. 8. 2023, 10:39

testone píše: 25. 8. 2023, 10:29 je to nové Mini (2008)
sbíhavost, resp. rozbíhavost je seřízená, odkolony atd zkontrolované, seřizovat nelze, je pevně dáno geometrií podvozku a karoserie
...
začali jsme vyndavat tu polosu
z převodovky jsme vypustili "metalízu" (před těmi cca 2000 km nový olej)
takže převodovka v pr.... (auto má 60000 km)
pravda je, že z ní lezly divný zvuky od začátku a už je slepená silikonem takže v ní někdo byl
...
s potížemi viz výše to nic společnýho nemá
....
jinak - nestěžuju si
to auto jsem koupil protože jsem chtěl, bylo za pár šupů, nepojízdný, sice od prvního majitele ale " To fakt chcete takhle starý auto? A vždyť to nejezdí..."
jen si tak říkám chudák člověk co by to koupil v AAA (kam to mířilo) a nemá takový možnosti a zázemí jako já...
pokud je tam převodovka getrag tak tam odchází ložisko tušim na hnané hřídeli...k novému ložisku je přiložen opravný kroužek....stačí trocha broušení...je to nejčastější závada téhle převodovky
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7220
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

25. 8. 2023, 12:26

Modros píše: 25. 8. 2023, 10:39 ...
pokud je tam převodovka getrag tak tam odchází ložisko tušim na hnané hřídeli...k novému ložisku je přiložen opravný kroužek....stačí trocha broušení...je to nejčastější závada téhle převodovky
jo, něco takovýho bych čekal, díky
rozlousknu ji a uvidíme
...
když jsme to stavěli, tak jsem si všimnul že ta skříň už byla otevřená, opatlaná silikonem
byl na ní dokonce už dřív uraženej nálitek pro vypínací válec spojky
někdo to zavařil, opracoval flexou :mrgreen: a místo šteftů dal zevnitř vratový (!!!) šrouby
no ale tlačil mě čas a lenost, tak jsem udělal jenom ten nálitek a dovnitř jsem nelezl
tak se to vymstilo
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1192
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

25. 8. 2023, 1:34

Rok 2008 sa mi nezdá staré. Mám Sharana II. 2009 a stále ho považujem za mladíka :)
Inak paradoxne som zistil že doživotná náplň v prevodovke VW sa vlastne uvažuje 5 rokov. A keď sa nedá originál olej, tak je to časovaná bomba. Podobné to môže byť aj u mini.

No netvrdil by som že tá prevodovka nemá nič s tým volantom. Predsa tie vybehané vnútornosti mohli prenášať niečo na poloos a tá to mohla tiež odniesť prípadne to posielala ďalej.
servis4sp
Příspěvky: 708
Registrován: 26. 11. 2018, 1:07
Kontaktovat uživatele:

25. 8. 2023, 1:44

shaolin píše: 25. 8. 2023, 9:34 Hýbanie volantom niesú vibrácie? Hmm
nejsou, vybrace( kmity ,oscilace ) je cyklické kmitání v pravidelných časových intervalech, může mít proměnnou amplitudu.
Psal ,že to občas hýbe volantem a auto je neklidné.
To co popsal , vysvětluje to přidřené ložisko v převodovce
sv18ra, KSU250, 2N118, SH-700A, FA3AU, tos 1U, gh450, R5, FN40, HJ8, WKV63
Odpovědět

Zpět na „výrobky a obrobky“